Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες ειχα παει για κλικ away σε Public και απλα ο υπεύθυνος εκείνη την ώρα κούνησε το κεφάλι του όταν του είπα πότε έκανα παραγγελία (15/10 disk).

προσπαθώ να σκεφτώ και να βγάλω συμπεράσματα. Το δεδομένο είναι πως η Sony έστειλε λίγα.

Η υπόθεση είναι εάν ξέρει η Sony πόσα λίγα θα έδινε και μια ακόμα υπόθεση ήταν εάν ήξεραν τα καταστήματα πόσα λίγα θα λάβουνε. 

Αν σκεφτείς πως το πλαίσιο ήξερε ακριβώς πόσα θα πάρει κάθε φορά με σημαντική ακρίβεια, δεν είναι λογικό τα άλλα μαγαζιά να λένε πως δεν ξέρουμε πόσα θα πάρουμε. Άρα το λογικό είναι πως αφού ήξερε το πλαίσιο τότε όλοι ξέρουν πόσα θα λάβουν κάθε φορά, άρα λένε παραμύθια. Η κάθε εταιρία για τα προϊόντα της έχει έναν Product manager. Αυτός είναι που σίγουρα ξέρει τι γίνεται.

Αρχίζω και πιστεύω λοιπόν πως αυτό το χάος (αν ευσταθεί αυτή η υπόθεση, δηλαδή πως όλοι ήξεραν από πριν, και ξέρουν ακόμα πόσα θα λάβουν στο μέλλον) οφείλετε στα καταστήματα και μόνο. Όμως είχαμε ενημερωθεί ότι θα αργήσουν, αλλά για κάποιους λόγους δεν μας λένε το πότε ακριβώς θα έρθουν οι παραγγελίες ή τουλάχιστον ποιοι θα πάρουν μετά.

Άρα εδώ έρχεται το άσχημο συμπέρασμα. ότι θα αργήσουν παραπάνω απ' όσο θα ήθελαν, γι' αυτό και δεν λένε ξεκάθαρα και στους επόμενους και εδώ είναι κακό και κάποια βάση για άλλες νόμιμες ενέργειες. Δηλαδή το ότι αποκρύπτουν από τον πελάτη αυτό που ξέρουν.

Μην ρωτάτε υπάλληλους ή (ακόμα χειρότερα) κουριεραδες. Εσείς ξέρετε τι γίνεται σε κάποιο άλλο τμήμα στην εταιρία σας; Γιατί να ξέρουν αυτοί ή γιατί να πουν κάτι που δεν ξέρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα τον Μάρτιο , θα έχουν φτίαξει και στην κονσόλα ότι δεν πάει καλά , τα games θα έχουν πάρει update , δεν πειραζει λιγη υπομονη ,  δεν ασχολουμαι αλλο.

***αν έχουν έρθει 3000  κονσόλες είναι ζήτημα  Άι πια §

Επεξ/σία από selin323
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα τα νέα από ΜΜ και δείτε τώρα γιατί δεν πρέπει να πιστεύουμε κανέναν από αυτούς που μας λένε πότε και πως θα πάρουμε. Ο κολλητός μου με τον οποίο παραγγείλαμε μαζί στις 3/11 το DIGITAL (το τονίζω αυτό) πέρασε απο εκεί να πάρει μία τηλεόραση και του είπαν πως οι κονσόλες που ζήτησε η αλυσίδα ήρθαν στην Σόνι και από μέρα σε μέρα θα τις έχουν. Του είπαν πως στη χειρότερη μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες θα έχει παραλάβει.
Όσον αφορά στην έλλειψη digital, δεν υπάρχει καμία έλλειψη. Έχουν έρθει λίγες, γιατί λίγοι είναι και αυτοί που παρήγγειλαν digital.
Βγάζει λοιπόν κανείς συμπέρασμα; Όχι. Ο καθένας λέει ότι του καπνίσει. Αν τον έχουν πρήξει στις ερωτήσεις και τα τηλέφωνα μπορεί να σου πει θα παραλάβεις το Πάσχα. Αν είναι στα νορμάλ του θα σου απαντήσει σοβαρά. Κανουμε το λάθος και έχουμε ευαγγέλιο τα λεγόμενα του κάθε πωλητή ή υπεύθυνου επειδή καιγόμαστε να πάρουμε την κονσόλα στα χέρια μας μέσα στις γιορτές. Αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι με τις προβλέψεις τους.

Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτό το launch θα μας μείνει αξέχαστο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια σελίδα στο fb έγραψε μια κοπέλα ότι παρέλαβε από ΜΜ ντισκ έκδοση και 17/9 παραγγελία. Χωρίς ειδοποίηση χωρίς τίποτα. Μέχρι εχθές λέει, δεν είχε καμία ενημέρωση που πήρε τηλ., δεν ήξεραν ούτε οι ίδιοι πότε θα παραλάβει, της έλεγαν είναι θέμα προμηθευτή. Επίσης η παραγγελία της δεν είχε κάποια εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα στις ειδήσεις λέει ο δημοσιογράφος, κάνοντας ρεπορτάζ για τους ταχυμεταφορείς: 

"Οι νονοί και οι νονές, τώρα τα Χριστούγεννα καλό θα ήταν μαζί με το δώρο των Χριστουγέννων να στείλουν και μια λαμπάδα για το Πάσχα στο βαφτιστήρι."

Ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε; ΗΡΕΜΑ ΤΟ ΛΕΩ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, toni31 είπε

Σε μια σελίδα στο fb έγραψε μια κοπέλα ότι παρέλαβε από ΜΜ ντισκ έκδοση και 17/9 παραγγελία. Χωρίς ειδοποίηση χωρίς τίποτα. Μέχρι εχθές λέει, δεν είχε καμία ενημέρωση που πήρε τηλ., δεν ήξεραν ούτε οι ίδιοι πότε θα παραλάβει, της έλεγαν είναι θέμα προμηθευτή. Επίσης η παραγγελία της δεν είχε κάποια εξέλιξη.

Δεν μου κάνει καμία εντύπωση. Εμένα το ακάουντ μου ειναι κρεμασμένο και λέει πως για τεχνικούς λόγους δεν μπορεί να μου δείξει την εξέλιξη της παραγγελίας. Αν πάρεις τηλ να ρωτήσεις τι γίνεται, δεν σου απαντάνε. Σου λένε δώστε μου όνομα και τηλέφωνο και θα σας καλέσουμε. Φυσικά δεν καλούν ποτέ. Τα έχω δώσει πάνω από 10 φορές. Μιλάμε για τσίρκο.
Και όλα αυτά, ΑΝ πιάσεις γραμμή.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους σημερα πηγα απο το καταστημα του ΜΜ που ειναι υπευθυνο για την διεκπεραιωση την παραγγελιας μου (22/09) για να βγαλω μια ακρη επιτελους.Αυτα που ακουσαν τα αυτια μου δεν περιγραφονται..Ο υπευθυνος μου ειπε οτι τους ηρθαν στο καταστημα στην πρωτη παρτιδα 25 τεμαχια και στην δευτερη 5 και οτι εχει σαν καταστημα αλλες 150 παραγγελιες να εξυπηρετησει(Κλαιω).Οταν τον ρωτησα γιατι εχω μεινει στην απ'εξω με προπαραγγελια 22/09 μου ειπε εχεις εξοφλησει;(καπου εδω να πω κιολας οτι ηταν ο ιδιος που την ιδια μερα της προπαραγγελιας μου,ρωτησα : αν δωσω ολο το ποσο μπροστα θα εξασφαλισω κονσολα στο launch? οχι δεν χρειαζεται κατι τετοιο απαντησε :) )και τι μου λεει ο τυπας Α αμα δεν εχεις εξοφλησει εχεις πεσει παρα πολυ στην λιστα αναμονης η επομενη παρτιδα να ξερεις ειναι Φεβρουαριο..Εν τελη εκραξα τον ιδιο εκραξα την εταιρεια την οποια εκπροσωπει και ξεθυμανα αλλα θα ακυρωσω την παραγγελια μου καθως δεν θελω να τους δωσω ουτε 1 cent απο εδω και περα.

Καλο βραδυ ferrerorocher69 OUT(drops mic)

Επεξ/σία από ferrerorocher69
  • Like 3
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ferrerorocher69 είπε

Καλησπερα σε ολους σημερα πηγα απο το καταστημα του ΜΜ που ειναι υπευθυνο για την διεκπεραιωση την παραγγελιας μου (22/09) για να βγαλω μια ακρη επιτελους.Αυτα που ακουσαν τα αυτια μου δεν περιγραφονται..Ο υπευθυνος μου ειπε οτι τους ηρθαν στο καταστημα στην πρωτη παρτιδα 25 τεμαχια και στην δευτερη 5 και οτι εχει σαν καταστημα αλλες 150 παραγγελιες να εξυπηρετησει(Κλαιω).Οταν τον ρωτησα γιατι εχω μεινει στην απ'εξω με προπαραγγελια 22/09 μου ειπε εχεις εξοφλησει;(καπου εδω να πω κιολας οτι ηταν ο ιδιος που την ιδια μερα της προπαραγγελιας μου,ρωτησα : αν δωσω ολο το ποσο μπροστα θα εξασφαλισω κονσολα στο launch? οχι δεν χρειαζεται κατι τετοιο απαντησε :) )και τι μου λεει ο τυπας Α αμα δεν εχεις εξοφλησει εχεις πεσει παρα πολυ στην λιστα αναμονης η επομενη παρτιδα να ξερεις ειναι Φεβρουαριο..Εν τελη εκραξα τον ιδιο εκραξα την εταιρεια την οποια εκπροσωπει και ξεθυμανα αλλα θα ακυρωσω την παραγγελια μου καθως δεν θελω να τους δωσω ουτε 1 cent απο εδω και περα.

Καλο βραδυ ferrerorocher69 OUT(drops mic)

κρίμα για το mm και το είχα σε υπόληψη, οι περισσότεροι λένε για αρχές/μέσα Γενάρη πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα. Θα σας αναφέρω τη σημερινή μου επικοινωνία με Κωτσόβολο για το πολυπόθητο PS5 disc edition. Η παραγγελία μου είναι 04/10 και τα πράγματα είναι όντως δύσκολα. Μου είπε ότι το θέμα δεν είναι της Sony. Η Sony έχει δώσει σε άλλη εταιρεία να φτιάχνει τα πλαστικά της κονσόλας και το θέμα το έχει εδω και καιρό αυτή η εταιρεία. Πράγμα που ενδεχομένως να το πιστεύω ότι η Sony δεν ασχολείται με τα πλαστικά του μηχανήματος κι αν διακρίνω και από το PS4 pro όταν το έπιανα στα χέρια μου έτριζαν τα πλαστικά λες και θα διαλυόταν. Μου είπε λοιπόν ότι μόνο οι παραγγελίες Σεπτεμβρίου θα καλυφθούν οριακά και όλες οι άλλες από 01/10 θα είναι μεταξύ Φεβρουαρίου και Μαρτίου με ισόποσες πιθανότητες η κάθε ημερομηνία. ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ! Όποτε θα πρότεινα όλοι μας να το ξεχάσουμε το θέμα μέχρι Φεβρουάριο και να ασχοληθούμε με αλλά πράγματα στη ζωή μας γιατί μόνο ψυχοφθόρο είναι όλο αυτο. Όταν ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης φτάσει σε τέτοια πρωτόγνωρα επίπεδα κανένας κολοσσός δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Μην ξεχνάτε όλος ο πλανήτης είναι μέσα στο σπίτι του αυτή τη στιγμή. 

Επεξ/σία από Σηνιολάκης
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Σηνιολάκης είπε

προσπάθησα να τη ξεκλειδώσω και τα κατάφερα νομίζω

μήπως σε ξεκλείδωσε εκείνη, πέταξε την παπάτζα και την δέχτηκες; 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Σηνιολάκης είπε

Καλησπέρα και από μένα. Θα σας αναφέρω τη σημερινή μου επικοινωνία με Κωτσόβολο για το πολυπόθητο PS5 disc edition. Η παραγγελία μου είναι 04/10 και τα πράγματα είναι όντως δύσκολα. Ήταν γυναίκα και κάναμε πολύ πλάκα και προσπάθησα να τη ξεκλειδώσω και τα κατάφερα νομίζω. Μου είπε ότι το θέμα δεν είναι της Sony. Η Sony έχει δώσει σε άλλη εταιρεία να φτιάχνει τα πλαστικά της κονσόλας και το θέμα το έχει εδω και καιρό αυτή η εταιρεία. Πράγμα που ενδεχομένως να το πιστεύω ότι η Sony δεν ασχολείται με τα πλαστικά του μηχανήματος κι αν διακρίνω και από το PS4 pro όταν το έπιανα στα χέρια μου έτριζαν τα πλαστικά λες και θα διαλυόταν. Μου είπε λοιπόν ότι μόνο οι παραγγελίες Σεπτεμβρίου θα καλυφθούν οριακά και όλες οι άλλες από 01/10 θα είναι μεταξύ Φεβρουαρίου και Μαρτίου με ισόποσες πιθανότητες η κάθε ημερομηνία. ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ! Όποτε θα πρότεινα όλοι μας να το ξεχάσουμε το θέμα μέχρι Φεβρουάριο και να ασχοληθούμε με αλλά πράγματα στη ζωή μας γιατί μόνο ψυχοφθόρο είναι όλο αυτο. Όταν ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης φτάσει σε τέτοια πρωτόγνωρα επίπεδα κανένας κολοσσός δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Μην ξεχνάτε όλος ο πλανήτης είναι μέσα στο σπίτι του αυτή τη στιγμή. 

Επιεικώς απαραδεκτη η υπαλληλος του Κωτσοβολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Σηνιολάκης είπε

Καλησπέρα και από μένα. Θα σας αναφέρω τη σημερινή μου επικοινωνία με Κωτσόβολο για το πολυπόθητο PS5 disc edition. Η παραγγελία μου είναι 04/10 και τα πράγματα είναι όντως δύσκολα. Ήταν γυναίκα και κάναμε πολύ πλάκα και προσπάθησα να τη ξεκλειδώσω και τα κατάφερα νομίζω. Μου είπε ότι το θέμα δεν είναι της Sony. Η Sony έχει δώσει σε άλλη εταιρεία να φτιάχνει τα πλαστικά της κονσόλας και το θέμα το έχει εδω και καιρό αυτή η εταιρεία. Πράγμα που ενδεχομένως να το πιστεύω ότι η Sony δεν ασχολείται με τα πλαστικά του μηχανήματος κι αν διακρίνω και από το PS4 pro όταν το έπιανα στα χέρια μου έτριζαν τα πλαστικά λες και θα διαλυόταν. Μου είπε λοιπόν ότι μόνο οι παραγγελίες Σεπτεμβρίου θα καλυφθούν οριακά και όλες οι άλλες από 01/10 θα είναι μεταξύ Φεβρουαρίου και Μαρτίου με ισόποσες πιθανότητες η κάθε ημερομηνία. ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ! Όποτε θα πρότεινα όλοι μας να το ξεχάσουμε το θέμα μέχρι Φεβρουάριο και να ασχοληθούμε με αλλά πράγματα στη ζωή μας γιατί μόνο ψυχοφθόρο είναι όλο αυτο. Όταν ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης φτάσει σε τέτοια πρωτόγνωρα επίπεδα κανένας κολοσσός δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Μην ξεχνάτε όλος ο πλανήτης είναι μέσα στο σπίτι του αυτή τη στιγμή. 

Έχω διαβάσει πάρα πολλά, αλλά αυτό με ξεπερνάει......!!!!????

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

μήπως σε ξεκλείδωσε εκείνη, πέταξε την παπάτζα και την δέχτηκες; 
Δεν λέω ότι το κατάπια αμάσητο. Αν πιστεύεις ότι η ίδια η Sony φτιάχνει και πλαστικά κιόλας. Οκ πάω πασο. 

Επεξ/σία από Σηνιολάκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...