Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλι δε καταλαβες εγω που φερνω τις κονσολες εννοω και χρωσταω στον πελατη α και στο πελατη β γιατι δινω στο πελατη γ 40 τεμαχια και δε τα δινω στους πρωτους 2 που τους χρωσταω κονσολες απο νοεμβρη και δεκεμβρη οταν στο 3 δε χρωσταω τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Παλι δε καταλαβες εγω που φερνω τις κονσολες εννοω και χρωσταω στον πελατη α και στο πελατη β γιατι δινω στο πελατη γ 40 τεμαχια και δε τα δινω στους πρωτους 2 που τους χρωσταω κονσολες απο νοεμβρη και δεκεμβρη οταν στο 3 δε χρωσταω τιποτα.

Εχεις δει στο εδω θεμα πολλους να λενε οτι περιμενουν απο τον Νοεμβριο παραλαβες απο το Πλαισιο συγκεκριμενα ?

Εγω δεν ειδα 1 ατομο να βγει να παραπονεθει για αυτο που περιγραφεις,και απο την προηγουμενη φορα που το Πλαισιο ανεβασε τα bundles με το Ratchet.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Παλι δε καταλαβες εγω που φερνω τις κονσολες εννοω και χρωσταω στον πελατη α και στο πελατη β γιατι δινω στο πελατη γ 40 τεμαχια και δε τα δινω στους πρωτους 2 που τους χρωσταω κονσολες απο νοεμβρη και δεκεμβρη οταν στο 3 δε χρωσταω τιποτα.

Δεν νομίζω πως δουλεύει έτσι. Η Sony δίνει σε κάθε κατάστημα συγκεκριμένα κομμάτια άσχετα αν κάποια όπως ο Κωτσόβολος άφησαν της παραγγελείες ανοιχτές σε αντίθεση με το Πλαίσιο. Έτσι ο Κωτσόβολος με τα κομμάτια που παραλαμβάνει εξυπηρετεί τις προπαραγγελείες και το Πλαίσιο αφού δεν έχει κόσμο σε αναμονή, τα βάζει στο site.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σου λεω ειναι λαθος ολο το αποθεμα σε αυτον που χρωσταει κονσολες και σε αυτον που δε χρωσταει τιποτα.Οταν τελειωσει με τα χρωστουμενα τοτε θα δωσει και σε αυτον που δε χρωσταγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmayson είπε

Αυτο σου λεω ειναι λαθος ολο το αποθεμα σε αυτον που χρωσταει κονσολες και σε αυτον που δε χρωσταει τιποτα.Οταν τελειωσει με τα χρωστουμενα τοτε θα δωσει και σε αυτον που δε χρωσταγε.

Δηλαδή η sony πρέπει να δώσει κονσόλες στο κωτσόβολο που έχει παραγγελίες απο νοεμβριο και να μην δώσει καμία κονσόλα στο πλαισιο επειδή έκανε καλύτερη διαχείριση και δεν έχει καθόλου παραγγελίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, johnmayson said:

Αυτο σου λεω ειναι λαθος ολο το αποθεμα σε αυτον που χρωσταει κονσολες και σε αυτον που δε χρωσταει τιποτα.Οταν τελειωσει με τα χρωστουμενα τοτε θα δωσει και σε αυτον που δε χρωσταγε.

Δεν υπάρχει αυτό που λες, το κάθε κατάστημα κάνει παραγγελίες στην Sony και η Sony εξυπηρετεί την ζήτηση (των καταστημάτων) ανάλογα με την προσφορά που δύναται να προσφέρει.

Σιγά μην την ενδιαφέρει την Sony πως έχει διαχειριστεί το απόθεμά του το κάθε κατάστημα.

1 minute ago, johnmayson said:

Απο τη στιγμη που δε τους εβαλε οριο στις προπαραγγελιες ναι αυτο πρεπει να κανει.

Ποιός να βάλει όριο; Η Sony στον Κωτσόβολο;

Δηλαδή θα πήγαινε η Sony και θα έλεγε στον Κωτσόβολο «το PS5 θα το πουλάς έτσι κι άμα σου αρέσει»;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Εγω πιστευω ειναι λαθος.

Λάθος του καταστήματος που άφησε ανοιχτές τις παραγγελίες χωρίς να γνωρίζει πότε θα είναι σε θέση να τις εξυπηρετήσει. Το λάθος αυτό θα το πληρώσουν τα υπόλοιπα καταστήματα ακόμα και αν έχουν διαχειριστεί σωστά τις παραγγελίες; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Εγω πιστευω ειναι λαθος.

Οταν καποιος σου δινει περισσοτερα εσοδα οφειλεις να του δωσεις τωρα που εχεις τη δυνατοτητα μεγαλυτερο αποθεμα.

Τα μαγαζιά δεν παίρνουν δωρεάν τις κονσόλες απο την sony. Τις πληρώνουν κανονικά και μετά τις μεταπωλούν στον τελικό καταναλωτή, Αρα είσαι λάθος που λες ότι θα πάρει περισσότερα έσοδα απο τον κωτσόβολο. 

Αν φέρει 500 τμχ στην Ελλάδα όπως και να τα μοιράσει τα ίδια έσοδα θα έχει. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβετε λίγο πως δουλεύει το λιανεμπόριο... Το ότι ο Κωτσόβολος έχει κακή οργάνωση και άφησε ανοιχτές παραγγελίες για μήνες, δεν σημαίνει ότι πλήρωσε κάτι παραπάνω στη Sony για αυτές. Πληρώνει ό,τι παραλαμβάνει, όπως κάνει και κάθε άλλο κατάστημα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, johnmayson said:

Ο ενας εχει 990 ο αλλος 380 απο ποιον πηρε περισσοτερα εσοδα;

Τα ίδια έσοδα έχει κι από τους δύο.

Ας πούμε ότι έχουν ανοιχτές παραγγελίες 5.000 κονσόλες ο Κωτσόβολος, 1.000 το Public και 500 το Πλαίσιο. Φέρνει η Sony 30 κονσόλες στην Ελλάδα και τους δίνει από 10, γιατί αυτό κρίνει ότι είναι το σωστό (εμπορικά).

Είτε τις δώσει όλες στον Κωτσόβολο για να καλύψει προπαραγγελίες, είτε όλες στο Πλαίσιο, τα ίδια έσοδα θα έχει η Sony, ακόμα και στο ράφι τους να μείνουν οι κονσόλες (που δεν πρόκειται καν να φτάσουν στο ράφι στο σημείο που είμαστε).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα δωσω σκετο το disc version σε φιλο και θα κρατησω το digital που περιμενω απο πλαισιο αλλά θα μου μεινει το παιχνιδι το οποιο ομως θα ηθελα να παιξω... (αλλα δε θα μπορω πλεον).

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmayson είπε

Εγω πιστευω ειναι λαθος.

Οταν καποιος σου δινει περισσοτερα εσοδα οφειλεις να του δωσεις τωρα που εχεις τη δυνατοτητα μεγαλυτερο αποθεμα.

Αυτα ισχυαν σε αλλες εποχες που δεν υπηρχε παγκοσμιο θεμα διαθεσιμοτητας.

Εντομεταξυ αυτη την στιγμη πιο πολλα εσοδα για την Sony φερνει το Πλαισιο καλη ωρα,γιατι σπρωχνει μαζι με τις κονσολες και τα exclusives παιχνιδια αυτης βλεπε Spiderman,Ratchet,Demons Souls,ενω ο Κωτσοβολος εχει κυριως παραγγελιες/κονσολες σκετες

33 λεπτά πριν, chocorello είπε

θα δωσω σκετο το disc version σε φιλο και θα κρατησω το digital που περιμενω απο πλαισιο αλλά θα μου μεινει το παιχνιδι το οποιο ομως θα ηθελα να παιξω... (αλλα δε θα μπορω πλεον).

Το πουλας καπου(αγγελιες,ebay,facebook)και το αγοραζεις ψηφιακο :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...