Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά πάρτε άφοβα απο πλαίσιο. Παραδίδουν σε 2 - 3 μερες κανονικότατα. Η κονσόλα στο κουτί της και το παιχνιδι ξεχωριστά. Εμένα μου ήρθε ως 2 δέματα στη γενική ταχυδρομική.

Πήρα κονσολα πριν ενα μήνα και είχαν απόθεμα για περιπου ενα 4 ήμερο. Ελπίζω το ίδιο και τώρα.

Επεξ/σία από soconium
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο πλαισιο υπαρχουνε διαθεσιμες κονσολες εδω και 36 ωρες. που ειναι αυτοι που ελεγαν οτι καταστραφηκαμε και δεν θα φτιαξει η διαθεσιμοτητα καθολου μεχρι το 2022,  προφανως και αυτες θα εξαντληθουν και για καποιες μερες δεν θα υπαρχουνε διαθεσιμες, αλλα και υστερα παλι θα προστεθουν αλλες 

πραγματικα καποιος που δεν αγοραζει τωρα κονσολα ειναι επειδη ειτε δεν τον πολυνοιαζει, ειτε ζει σε καμια σπηλια και βγαινει απο εκει μια φορα την εβδομαδα και δεν προλαβαινει τα κομματια που ειναι στο ιντερνετ διαθεσιμα 2 μερες

Επεξ/σία από crsweber
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makis269 είπε

λογικα το θεμα θα κλειδώσει αφου υπάρχει πια διαθεσιμοτητα του ps5

Που την είδες τη διαθεσιμότητα .. το digital ps5 πουθενά δεν είναι διαθέσιμο. Και όπως διαβάζω και σε ξένα sites μου φαίνεται πως θα φάει φόλα από τα καταστήματα. Πάντως ελπίζω , μπαίνω καθημερινά στο insomnia για να μάθω τι θα γίνει με τη συγκεκριμένη έκδοση. Πάντως το ότι σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό κατά κάποιο τρόπο να αγοράσεις τη disc edition και μαζί με παιχνίδι -το λες και διαθεσιμότητα. Έχω εκνευριστεί με όλη τη κατασταση. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ την Δευτέρα  23/8/2021 απο Media Markt με παραγγελία την Τετάρτη 18/8 το "και καλά bundle" PS5 με το Miles Morales Spodermon.

Ρώτησα τα παλικάρια στο που ετοίμαζαν την παραγγελία εαν μπορώ να μην παραλάβω το παίγνιο και μου είπαν οτι φυσικά και γίνεται, άλλωστε το παρήγγειλα 2 κωδικούς, οτι θέλω κάνω (εξου και το "και καλά" bundle που έγραψα παραπάνω).
Οπότε όσοι δεν θέλετε για τον οποιονδήποτε λόγο να πάρετε και το παιχνίδι ρωτήστε με ευγένεια και θα εκπλαγείτε με το πως μπορεί να σας βοηθήσει ο υπάλληλος. Για την ιστορία πήρα ενα δεύτερο κόκκινο controller που μου έκλεισε το μάτι.


Ευχαριστώ το παλικάρι εδω, του οποίου δεν θυμάμαι το όνομα, που ανέβασε την διαθεσιμότητα στο Media Markt και το τσίμπησα, not all heroes wear capes!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ωραια και εγω θα κανω e-shop και θα αναφερω εγγυηση 1 μηνα για να μην ασχολουμαι μετα, θα βαριεμαι. 

Δεν σε νοιαζει ως καταναλωτης τι ορους εχει θεσει η Sony. Εσυ εχεις "υπογραψει συμβολαιο" (aka αποδειξη αγορας) με το καταστημα και αυτοι ειναι υποχρεωμενοι για 2 χρονια.

https://europa.eu/youreurope/business/dealing-with-customers/consumer-contracts-guarantees/consumer-guarantees/index_el.htm

Σορυ που συνεχιζω, γιατι ειναι οφ τοπικ. Αυτο πρακτικα ισχυει;

Θελω να πω, πας στον 1,5 χρονο το ps5 στο πλαισιο με βλαβη. Τους το δινεις και σου λενε "Οκ το καλυπτει η εγγυηση" και τελος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Σορυ που συνεχιζω, γιατι ειναι οφ τοπικ. Αυτο πρακτικα ισχυει;

Θελω να πω, πας στον 1,5 χρονο το ps5 στο πλαισιο με βλαβη. Τους το δινεις και σου λενε "Οκ το καλυπτει η εγγυηση" και τελος;

Έχει συζητηθεί άπειρες φορές στο φόρουμ το συγκεκριμένο θέμα. Αν κάνετε ενα search θα το βρείτε.

Ας μεινουμε on topic

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sp3cial είπε

Που την είδες τη διαθεσιμότητα .. το digital ps5 πουθενά δεν είναι διαθέσιμο. Και όπως διαβάζω και σε ξένα sites μου φαίνεται πως θα φάει φόλα από τα καταστήματα. Πάντως ελπίζω , μπαίνω καθημερινά στο insomnia για να μάθω τι θα γίνει με τη συγκεκριμένη έκδοση. Πάντως το ότι σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό κατά κάποιο τρόπο να αγοράσεις τη disc edition και μαζί με παιχνίδι -το λες και διαθεσιμότητα. Έχω εκνευριστεί με όλη τη κατασταση. 

Συμφωνώ. Κι εγώ το digital ψάχνω νυχθημερόν αλλά είναι σαν να μην υπάρχει πουθενά για πουθενά. Εάν δεν είχαν σκοπό να το πουλήσουν να μην το έβγαζαν εξ αρχής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, hayatevo9 είπε

Συμφωνώ. Κι εγώ το digital ψάχνω νυχθημερόν αλλά είναι σαν να μην υπάρχει πουθενά για πουθενά. Εάν δεν είχαν σκοπό να το πουλήσουν να μην το έβγαζαν εξ αρχής 

Δεν νομίζω ότι φταίει η SONY 100% αλλά τα καταστήματα. Αυτά δεν τη ζητάνε πολύ γιατί 1) είναι πιο φτηνή, 2) ξερουν  ότι θα χάσουν  πελάτες.

Μίλησα με ΓΕΡΜΑΝΟ μου είπε ότι δεν γνωρίζουν ποτε θα βγει η ψηφιακή και αν θέλω να μπω σε λίστα ενδιαφέροντος στον ΓΕΡΜΑΝΟ της περιοχής μου για την digital και θα με καλέσουν. Μήπως να μπω σε ΟΛΑ. Και οποιο με πάρει πρώτο 😂 Όχι ότι έχω τα λεφτά αλλά μέχρι τότε θα τα έχω μαζέψει κιόλας 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία χθες απο πλαισιο μαζι με ghost οf tsushima. Απο ότι ειδα μου το στελνουν σε δυο δεματα. Ξερεις κανεις αν τα δυο δεματα ειναι με ξεχωριστη τιμη ωστε αν θελω να μην παραλαβω το game?

Επεξ/σία από renos-87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μια ώρα που παρέλαβα από πλαίσιο την παραγγελία της Δευτέρας. (23/8)  Ήρθαν κ 4 ώρες νωρίτερα από ότι έλεγε το sms. 

Για αυτούς που ρωτάνε … ήρθαν 2 ξεχωριστά κουτιά. Ένα με την κονσόλα και ένα με το παιχνίδι και το εξτρα controller. Σαν τα αγόρασα εγώ έτσι και όχι σαν να είναι και καλα «bundle» 

Ευχαριστω αυτούς που ανεβάζανε  κατά καιρους τις διαθεσιμότητες και μας βοήθησαν να το έχουμε μια ώρα αρχύτερα.  Με το καλό να το πάρετε όλοι να το χαρείτε! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δυο  κουτια ηταν και με ξεχωριστες τιμες η μια τιμη και για τα δυο δεματα?

Τα δυο δεματα ηταν και με ξεχωριστες τιμες ή μια τιμη και για τα δυο? 

21 λεπτά πριν, *efi* είπε

Έχει μια ώρα που παρέλαβα από πλαίσιο την παραγγελία της Δευτέρας. (23/8)  Ήρθαν κ 4 ώρες νωρίτερα από ότι έλεγε το sms. 

Για αυτούς που ρωτάνε … ήρθαν 2 ξεχωριστά κουτιά. Ένα με την κονσόλα και ένα με το παιχνίδι και το εξτρα controller. Σαν τα αγόρασα εγώ έτσι και όχι σαν να είναι και καλα «bundle» 

Ευχαριστω αυτούς που ανεβάζανε  κατά καιρους τις διαθεσιμότητες και μας βοήθησαν να το έχουμε μια ώρα αρχύτερα.  Με το καλό να το πάρετε όλοι να το χαρείτε! 

Τα δυο δεματα ηταν με ξεχωριστες τιμες η μια τιμη και για τα δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, renos-87 είπε

Τα δυο  κουτια ηταν και με ξεχωριστες τιμες η μια τιμη και για τα δυο δεματα?

Μια απόδειξη λιανικής πώλησης με 3 είδη . Ξεχωριστή τιμή για το καθένα αλλά σε μια απόδειξη όλη η παραγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sp3cial είπε

Δεν νομίζω ότι φταίει η SONY 100% αλλά τα καταστήματα. Αυτά δεν τη ζητάνε πολύ γιατί 1) είναι πιο φτηνή, 2) ξερουν  ότι θα χάσουν  πελάτες.

Μίλησα με ΓΕΡΜΑΝΟ μου είπε ότι δεν γνωρίζουν ποτε θα βγει η ψηφιακή και αν θέλω να μπω σε λίστα ενδιαφέροντος στον ΓΕΡΜΑΝΟ της περιοχής μου για την digital και θα με καλέσουν. Μήπως να μπω σε ΟΛΑ. Και οποιο με πάρει πρώτο 😂 Όχι ότι έχω τα λεφτά αλλά μέχρι τότε θα τα έχω μαζέψει κιόλας 😂😂😂

Χαχα άμα πέσει στα χέρια σου κανένα μη με ξεχάσεις σε παρακαλώ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, hayatevo9 είπε

Χαχα άμα πέσει στα χέρια σου κανένα μη με ξεχάσεις σε παρακαλώ!! 

Θα σου πρότεινα να μπεις σε λίστα ενδιαφέροντος πλαίσιο και Γερμανό. Κοίταξα και στο electroholics έχει λίστα αλλά αυτοί δίνουν προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν προπληρώσει. Με διαθεσιμότητα σε 120 μέρες…! Όχι μόνο να δείξουμε ότι θελουμε τη ψηφιακή έκδοση.. αλλά δεν ξέρεις τι θα σου τύχει! Δήλωσα στο electroholics, θα δηλώσω και στο Γερμανό και πλαίσιο. Και ότι γίνει. Ευτυχώς έχω ένα Nintendo στην άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sp3cial είπε

Δεν νομίζω ότι φταίει η SONY 100% αλλά τα καταστήματα. Αυτά δεν τη ζητάνε πολύ γιατί 1) είναι πιο φτηνή, 2) ξερουν  ότι θα χάσουν  πελάτες.

 

H Sony παράγει τις κονσόλες και τις προμηθεύει στα καταστήματα. Όπως έχουμε πει και παλαιότερα η αναλογία που έρχονται στις κονσολες ειναι 8 στις 10 υπέρ της disc έκδοσης.

Δεν ισχύει αυτό που λές ότι φταίνε τα καταστήματα που δεν υπάρχουν digital. Δηλαδή τους λέει η sony παρτε κομμάτια να πουλήσετε και τα καταστήματα λένε ευχαριστώ δεν θα πάρω? Ειναι εκτός πραγματικότητας αυτο που λές.

Το ότι έχουν χρηματική διαφορά 100 ευρώ μεταξύ τους δεν σημαίνει ότι τα καταστήματα βγάζουν περισσότερο αν πουλήσουν τις disc. Πάνω κάτω η τιμή χονδρικής για τα καταστήματα και το ποσοστό κέρδους ειναι το ίδιο και στις 2 κονσόλες, το οποίο κιόλας δεν είναι τοσο μεγάλο. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...