Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, kwstakisii είπε

https://www.public.gr/product/gaming/consoles/ps5/sony-playstation-5-konsola-leyko/prod10238545pp/

link για οποιον ενδιαφέρεται για σκετη κονσόλα.

Με την τράπεζα σου μίλησες?

Καλησπέρα! Οχι δεν μίλησα ακόμα. Περιμένω να δω αν έγινε η πληρωμή στο media markt. Γιατί προχώρησε κανονικά τη παραγγελία... για κάποιο λόγο κόλλησε η πληρωμή στον Γερμανο, και ενω τα λεφτα δεσμευτηκαν στη καρτα, δεν τα τραβηξαν απο το λογαριασμό. Σε ευχαριστω παντως, δεν έχω άλλη επιλογή απο το να περιμένω. Έστω να μου κρατήσουν τη κονσόλα στο media markt μέχρι να αποδεσμευτούν τα λεφτά απο το Γερμανό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γερμανός έχει κάποια "bundles" αυτή την στιγμή άμεσα διαθέσιμα για όποιον ενδιαφέρεται... Αφήνω το λινκ παρακάτω:

https://www.germanos.gr/category/gaming/consoles/ps5-consoles/?categoryId=cat3940007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Walter O'Dim είπε

Μολις παραγγελια απο Media Markt - σκετη κονσολα με disc. Εκτιμώμενη παραλαβη 20-21/9. Ευχαριστώ τους συναγωνιστές για την ειδοποίηση

Καλησπέρα, σου βγάζει "ενημέρωση καταστήματος"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Ρε παιδιά, κάνω κάτι λάθος ή αυτό εδώ φαίνεται για προσφορά καλή;

Δεν δινει δωρο το παιχνιδι,αυτο ειναι το πακετο

https://www.mediamarkt.gr/product/gaming/apogeiose-tin-gaming-empeiria/aksesouar-ps5/sony-ps5-dualsense-white-me-nba-2k22-jumpstart-voucher/1638705

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρείται ότι είναι καλύτερα από Γερμανό ή Public; Επίσης ποια είναι η γνώμη σας για την επέκταση εγγύησης που έχει το Public;

ΑΚΥΡΟ - Τέλος ήδη στο Public.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick_souvlaki είπε

Θεωρείται ότι είναι καλύτερα από Γερμανό ή Public; Επίσης ποια είναι η γνώμη σας για την επέκταση εγγύησης που έχει το Public;

Να μην βάλεις επέκταση, έχει 2 χρόνια (1ος κατασκευαστή, 2ος του πωλητή (μην αναλύσουμε πάλι γιατί)) 

Γερμανό νομίζω καλύτερα. Αλλά γενικά ότι προλάβεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Να μην βάλεις επέκταση, έχει 2 χρόνια (1ος κατασκευαστή, 2ος του πωλητή (μην αναλύσουμε πάλι γιατί)) 

Γερμανό νομίζω καλύτερα. Αλλά γενικά ότι προλάβεις 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ήδη κράτηση στον Γερμανό, απλά με προβληματίζει λίγο ότι είναι ακόμα σε επεξεργασία και ότι έχω ακούσει ότι στο Γερμανό τυπικά είναι άλλη εταιρεία το online με το κατάστημα, οπότε δεν ξέρω πιθανή ευκολία για επιστροφή (π.χ. DOA).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick_souvlaki είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ήδη κράτηση στον Γερμανό, απλά με προβληματίζει λίγο ότι είναι ακόμα σε επεξεργασία και ότι έχω ακούσει ότι στο Γερμανό τυπικά είναι άλλη εταιρεία το online με το κατάστημα, οπότε δεν ξέρω πιθανή ευκολία για επιστροφή (π.χ. DOA).

Δεν το γνωρίζω αυτό. Αν έχει και καταστήματα franchise (πχ ο κωτσόβολος έχει και franchise) σε μικρότερα μέρη, ίσως να μην μπορούν να σε εξυπηρετήσουν και να πρέπει να το στείλεις με κουριερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Επίσης ποια είναι η γνώμη σας για την επέκταση εγγύησης που έχει το Public;

1 χρόνο εγγυηση έχει η κονσολα δια στόματος της ιδιας της Sony και με αυτή την εγγύηση πωλειται και στην Ευρωπη(παρτε και ρωτηστε σε κάποιο amazon). Οποιον τον καλυπτει,αγοραζει σκετη κονσολα. Οποιος δεν τον καλύπτει,αγοράζει επεκταση εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι καλησπερα.

Απο Κωτσόβολο Disc εκδοση 29-4 παραγγελια μου εστειλαν μυνημα παραλαμβανω Δευτερα 21-9.

Επιτελους τελος καλο , ολα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Fulgore είπε

1 χρόνο εγγυηση έχει η κονσολα δια στόματος της ιδιας της Sony και με αυτή την εγγύηση πωλειται και στην Ευρωπη(παρτε και ρωτηστε σε κάποιο amazon). Οποιον τον καλυπτει,αγοραζει σκετη κονσολα. Οποιος δεν τον καλύπτει,αγοράζει επεκταση εγγυησης.

Από όσο ξέρω η Sony ως κατασκευαστής δίνει όσο θέλει. Το κατάστημα έχει την υποχρέωση να καλύψει 2 χρόνια για φθορές για κατασκευαστικά ελαττώματα κατά την πώληση (από Ευρωπαϊκή Ένωση). Δεν μου έχει τύχει νομίζω να χαλάσει συσκευή με ένα έτος εγγύηση κατασκευαστή το δεύτερο έτος ή μπορεί να έχει γίνει και να μου το άλλαξαν κανονικά στο κατάστημα και να μην το θυμάμαι.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick_souvlaki είπε

Από όσο ξέρω η Sony ως κατασκευαστής δίνει όσο θέλει. Το κατάστημα έχει την υποχρέωση να καλύψει 2 χρόνια για φθορές για κατασκευαστικά ελαττώματα κατά την πώληση (από Ευρωπαϊκή Ένωση). Δεν μου έχει τύχει νομίζω να χαλάσει συσκευή με ένα έτος εγγύηση κατασκευαστή το δεύτερο έτος ή μπορεί να έχει γίνει και να μου άλλαξαν κανονικά κατάστημα και να μην το θυμάμαι.

Έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο forum. 

Είναι κρίμα να κλειδωθεί το θέμα. Μείνετε On topic.

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kwstakisii είπε

Έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο forum. 

Είναι κρίμα να κλειδωθεί το θέμα. Μείνετε On topic.

Μια χαρα on topic ειμαστε γιατι μιλάμε για εγγυηση της κονσολας του θεματος και την επέκταση που μπορει καποιος να την πληρώσει ΜΟΝΟ κατά την αγορά.

Η πλειοψηφία του κόσμου δεν ξέρει ποια είναι η πραγματική εγγύηση της κονσόλας,και αρα καλο ειναι να γνωρίζει για να ξέρει αν ειναι να αγοράσει και επεκταση εγγύησης μαζί ή οχι.

20 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Από όσο ξέρω η Sony ως κατασκευαστής δίνει όσο θέλει. Το κατάστημα έχει την υποχρέωση να καλύψει 2 χρόνια για φθορές για κατασκευαστικά ελαττώματα κατά την πώληση (από Ευρωπαϊκή Ένωση). Δεν μου έχει τύχει νομίζω να χαλάσει συσκευή με ένα έτος εγγύηση κατασκευαστή το δεύτερο έτος ή μπορεί να έχει γίνει και να μου το άλλαξαν κανονικά στο κατάστημα και να μην το θυμάμαι.

Spoiler

 

Ενω γενικά ισχύει όντως αυτό,στην περίπτωση των Playstation δεν φαινεται να εφαρμοζεται. Κυριολεκτικά παρα πολλα τα περιστατικά που είχα πετύχει στο forum πάνω σε αυτό το θέμα και η πλειοψηφία άκρη δεν είχε βγάλει.

Ρωτήστε αν θέλετε και τον συνήγορο/ΓΓΚ συγκεκριμένα για την εγγύηση του ps5 και γιατί δίνουν σε όλη την Ευρώπη 1χρόνο εγγύηση να δείτε τι θα(αν)σας πουν.

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...