Προς το περιεχόμενο

Πρώτες πληροφορίες για τη σειρά Huawei P50


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Υπάρχουν ένα σωρό clients για gmail που λειτουργούν άψογα και έρχονται και οι ειδοποιήσεις. Ενδεικτικά: K9 mail, aquamail κ.α. Μπορείς να συνδέσεις και όποιον λογαριασμό θέλεις, είτε gmail, είτε κάποιον άλλο. Σε επίπεδο gmail σαν υπηρεσία email, υπάρχει proton mail (δωρεάν ή με πληρωμή), tutanota κ.α. Βέβαια σε δωρεάν επίπεδο το gmail είναι το καλύτερο, αν δε σε πειράζει να πληρώνεις σε είδος (συγκέντρωση δεδομένων).

Προσωπικά, δε βρίσκω πρακτικό το cloud. Είναι πρακτικά άχρηστο για μεγάλα αρχεία, απαιτεί συνεχή σύνδεση με το internet και τα δεδομένα σου είναι στο PC κάποιου άλλου. Έχω τοπικό server για backup, επιπλέον εξωτερικό σκληρό προσαρτημένο σε αυτόν και έναν σκληρό USB, που έχω μαζί μου. 

Here Maps. Με έχουν βολέψει μια χαρά και έχουν και φωνητική καθοδήγηση στα ελληνικά. Έτσι κι αλλιώς GPS έχω χρησιμοποιήσει περίπου 17-18 φορές τα τελευταία 10 χρόνια... Φαντάσου ότι κάποιες φορές ξεχνάω να εγκαταστήσω πρόγραμμα GPS σε νέο κινητό... Παρόλα αυτά: ο καθένας όπως βολεύεται. Δεν υπάρχει "σωστό" και "λάθος" εδώ.

Φίλε μου πιστεύεις ότι οι ανάγκες σου και τα προγράμματα που χρησιμοποιεις αντιπροσωπευουν τις ανάγκες πανω από το 10% των χρηστών; 

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Έλληνας τα ξέρει όλα ρε παιδιά. Τι και αν το P40 Pro είναι το δεύτερο σε πωλήσεις στον κόσμο μετά το s20 ultra, ο ελληναρας θα σου πει αν αξίζει σε κάτι που δεν έχει δουλέψει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα οι καλύτερες και ποιοτικότερες συσκευές. Εγώ μπορώ να ζήσω χωρίς την Google άνετα. Όποιος δεν μπορεί ας πάρει κάτι άλλο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stivaks72 είπε

Είσαι ιδιάζουσα περίπτωση, το έχουμε ξανασυζητήσει. 

Μην προβάλλεις τις δικές σου ανάγκες και συνήθειες γιατί δεν είσαι ούτε το 1% των χρηστών. 

Όχι βέβαια. Οι κινέζοι είναι κάτω από το 1%; Εκτός της Κίνας, οι υπηρεσίες της έχουν απαγορευτεί και σε άλλα κράτη όπως: η Κούβα, το Ιράν, Η νότια Κορέα, το Σουδάν, η Συρία και άλλες... Συνολικά ξεπερνούν κατά παααααααρα πολύ το ποσοστό που αναφερεις. Μαζί μπορεί να φτάνουν και κοντά στο 30% του παγκόσμοιου πληθυσμού. Κακώς τους απαγορεύεται η χρήση των υπηρεσιών της Google, αλλά έχουν μάθει να ζουν και χωρίς τις υπηρεσίες της.

Δεν έχω σκοπό να προβάλλω τις δικές μου ανάγκες. Σέβομαι τις επιλογές των άλλων. Αυτό δεν το κάνουν όλοι. Πχ μερικοί προσπαθούν να αποδείξουν ότι χωρίς τη Google θα γυρίσουμε στις σπηλιές και θα φορέσουμε και προβιές...

Τεχνολογική ανάτυξη υπήρχε και θα υπάρχει ανεξάρτητα από την Google. Η τεχνολογία που έχει σκοπό τη συλλογή και της μαζική επεξεργασία προσωπικών δεδομένων, πράγματι, οφείλει την ανάπτυξή της σε μεγάλο βαθμό στη Google. Οι εφαρμογές της έχουν συγκεκριμένο σκοπό: να είναι όσο γίνεται πιο βοηθητικές για το χρήστη, ώστε να τις χρησιμοποιεί και η εταιρεία να μαζεύει το μέγιστο όγκο χρήσιμων προσωπικών δεδομένων. Για παράδειγμα από προσωπική εμπειρία: κινητό χωρίς Google services έχει +50% (τουλάχιστον) μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας. Εξακριβωμένο σε Xiaomi Mix 2s, Mi8, redmi 7 και Sony XA2 που το έχω δοκιμάσει προσωπικά. Ειδικά στο redmi 7 είχα ξεχάσει τί θα πει φόρτιση...

Αυτό που θέλω να προβάλω δεν είναι ότι η Google είναι "κακιά" ή "καλή", αλλά το ότι η χρήση των υπηρεσιών της είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής και μπορεί ο καθένας, εφόσο το θέλει, να φτιάξει τη ζωή του με τέτοιο τρόπο ώστε να κάνει τη δουλειά του και χωρίς αυτή. Όσοι τη χρησιμοποιούν με γεια τους με χαρά τους. Είναι δικαίωμα τους και αυτό δεν τους κάνει "ανώτερους" ή "κατώτερους¨,"εξυπνους" ή "πρόβατα" σε σχέση με τους άλλους.

56 λεπτά πριν, koutsis είπε

Φίλε μου πιστεύεις ότι οι ανάγκες σου και τα προγράμματα που χρησιμοποιεις αντιπροσωπευουν τις ανάγκες πανω από το 10% των χρηστών; 

Αυτό είναι μια πολύ λανθασμένη ερώτηση. Για την ακρίβεια δεν έχει καμία σχέση με το θέμα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι είναι ότι οι ανάγκες μας μπορούν να ικανοποιηθουν με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους. Κάποιοι πχ όταν πεινάνε μπορούν να διαλέξουν μια φαινομενικά "εύκολη" λύση και να παραγγείλουν στο τοπικό σουβλατζίδικο και έτσι, εύκολα και χωρίς κανένα κόπο, να ικανοποιήσουν την πείνα τους. Άλλοι μαγειρεύουν... Στο τέλος και οι δύο δε θα πεινάνε. Είναι θέμα επιλογής.

Οι αναγκες μου αντιπροσωπεύουν ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού. Ο τρόπος που τις ικανοποιώ και έχω προσαρμόσει τη ζωή μου είναι στη μειοψηφία. Παρόλα αυτά γίνεται, το έχω κάνει και δε μου έχει μειώσει καθόλου της αποδοτικότητά μου στην εργασία μου ή τη διασκέδασή μου.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Όχι βέβαια. Οι κινέζοι είναι κάτω από το 1%; Ακόμα κι αν ήμουν μόνο εγώ και οι κινέζοι θα ανήκα στο 25% του παγκόσμιου πλυθησμού. Δεν το λες και λίγο...

Δεν έχω σκοπό να προβάλλω τις δικές μου ανάγκες. Σέβομαι τις επιλογές των άλλων. Αυτό δεν το κάνουν όλοι. Πχ μερικοί προσπαθούν να αποδείξουν ότι χωρίς τη Google θα γυρίσουμε στις σπηλιές και θα φορέσουμε και προβιές...

Τεχνολογική ανάτυξη υπήρχε και θα υπάρχει ανεξάρτητα από την Google. Η τεχνολογία που έχει σκοπό τη συλλογή και της μαζική επεξεργασία προσωπικών δεδομένων, πράγματι, οφείλει την ανάπτυξή της σε μεγάλο βαθμό στη Google. Οι εφαρμογές της έχουν συγκεκριμένο σκοπό: να είναι όσο γίνεται πιο βοηθητικές για το χρήστη, ώστε να τις χρησιμοποιεί και η εταιρεία να μαζεύει το μέγιστο όγκο χρήσιμων προσωπικών δεδομένων. Για παράδειγμα από προσωπική εμπειρία: κινητό χωρίς Google services έχει +50% (τουλάχιστον) μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας. Εξακριβωμένο σε Xiaomi Mix 2s, Mi8, redmi 7 και Sony XA2 που το έχω δοκιμάσει προσωπικά. Ειδικά στο redmi 7 είχα ξεχάσει τί θα πει φόρτιση...

Αυτό που θέλω να προβάλω δεν είναι ότι η Google είναι "κακιά" ή "καλή", αλλά το ότι η χρήση των υπηρεσιών της είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής και μπορεί ο καθένας, εφόσο το θέλει, να φτιάξει τη ζωή του με τέτοιο τρόπο ώστε να κάνει τη δουλειά του και χωρίς αυτή. Όσοι τη χρησιμοποιούν με γεια τους με χαρά τους. Είναι δικαίωμα τους και αυτό δεν τους κάνει "ανώτερους" ή "κατώτερους¨,"εξυπνους" ή "πρόβατα" σε σχέση με τους άλλους.

Αυτό είναι μια πολύ λανθασμένη ερώτηση. Για την ακρίβεια δεν έχει καμία σχέση με το θέμα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι είναι ότι οι ανάγκες μας μπορούν να ικανοποιηθουν με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους. Κάποιοι πχ όταν πεινάνε μπορούν να διαλέξουν μια φαινομενικά "εύκολη" λύση και να παραγγείλουν στο τοπικό σουβλατζίδικο και έτσι, εύκολα και χωρίς κανένα κόπο, να ικανοποιήσουν την πείνα τους. Άλλοι μαγειρεύουν... Στο τέλος και οι δύο δε θα πεινάνε. Είναι θέμα επιλογής.

Οι αναγκες μου αντιπροσωπεόυν ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού. Ο τρόπος που τις ικανοποιώ και έχω προσαρμόσει τη ζωή μου είναι στη μειοψηφία. Παρόλα αυτά γίνεται, το έχω κάνει και δε μου έχει μειώσει καθόλου της αποδοτικότητά μου στην εργασία μου ή τη διασκέδασή μου.

Φίλε μου αυτό εννοούσα. Τι ποσοστό του πληθυσμού θέλει να ικανοποιήσει τις ανάγκες του με τον τρόπο που το κάνεις εσύ; δηλαδή χωρίς Google services? Οποίος θέλει μπορεί  να το κάνει, αλλά το να γενικευουμε κι από τις δύο μεριές είναι κακό. Ούτε ένα κινητό χωρίς Google services είναι άχρηστο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί, αλλά ούτε είναι και ακριβώς το ίδιο με κάποιο που έχει Google services όπως λένε πολλοί εδώ μέσα. Εξαρτάται με την όρεξη που έχει ο καθένας να αλλάξει τις συνήθειες του και να σπαταλησει το χρόνο του για να ψαχτει και να βρει λύσεις για να κάνει τα ίδια πράγματα που έκανε πριν με διαφορετικό τρόπο.. Και πίστεψε με, αυτό το ποσοστό δεν ειναι ιδιαίτερα μεγάλο, αυτό λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναλέω... Έκανα αμάν και πως να μην έχει το κινητό μου gms... Ευτυχώς η  χαβαι το έκανε πραγματικότητα... Πριν το κάνει απλά μισούσα τις συσκευές της, χωρίς λόγω αλλά το έκανα... P40 lite 5g...225€ από σκρουντζ... Εε δεν μοιάζει ότι κάνει τόσο όσο το αγόρασα... Πιστεύω το φθηνότερο και πιο vfm 5g κινητό που κυκλοφορεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε το τώρα που είναι φθηνό, γιατί Γενάρη έρχεται ο Μπάιντεν και τέλος τα παράξενα του Τραμπ. Και γοογλε θα έχει και οι καινούργιες και όσες παλιές δεν έχουν τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά κανείς την δουλειά σου και χωρίς gs..Δεν είναι τυχαίο ότι το p40 pro είναι δημοφιλέστερο σε skrutz και best price στην κατηγορία του!!

Επεξ/σία από thanos.m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, koutsis είπε

Φίλε μου αυτό εννοούσα. Τι ποσοστό του πληθυσμού θέλει να ικανοποιήσει τις ανάγκες του με τον τρόπο που το κάνεις εσύ; δηλαδή χωρίς Google services? Οποίος θέλει μπορεί  να το κάνει, αλλά το να γενικευουμε κι από τις δύο μεριές είναι κακό. Ούτε ένα κινητό χωρίς Google services είναι άχρηστο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί, αλλά ούτε είναι και ακριβώς το ίδιο με κάποιο που έχει Google services όπως λένε πολλοί εδώ μέσα. Εξαρτάται με την όρεξη που έχει ο καθένας να αλλάξει τις συνήθειες του και να σπαταλησει το χρόνο του για να ψαχτει και να βρει λύσεις για να κάνει τα ίδια πράγματα που έκανε πριν με διαφορετικό τρόπο.. Και πίστεψε με, αυτό το ποσοστό δεν ειναι ιδιαίτερα μεγάλο, αυτό λέω...

Αυτό τί σημασία έχει; Σημαίνει κάτι; Πχ τί ποσοστό του πληθυσμού θα προτιμούσε μία μερίδα κοτόπουλο ψημένο με λαχανικά και τί ποσοστό μια πίτσα σπέσιαλ; Αυτό σημαίνει ότι διατροφικά η πίτσα είναι καλύτερη;

Το να ζήσεις χωρίς Google services δεν απαιτεί κάποιο κόπο, ούτε σε "ξεβολεύει". Είναι σαν  να προσπαθείς να αποδείξεις ότι πχ ένα Κινέζος υποφέρει που δεν έχει μεσογειακή κουζίνα. Όχι, απλά έχει μάθει να ζει, να απολαμβάνει και να του αρέσει η δική του κουζίνα. Καλύπτει πλήρως τις διατροφικές του ανάγκες.

Μα εξαρχής δεν μπήκα στη διαδικασία να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες της. Πάντα προτιμούσα να είμαι πελάτης και όχι χρήστης. Οπότε δεν μπήκα στη διαδικασία που αναφέρεις.

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, AtiX said:

Ναι, αλλά δεν είναι σαν να πουλάει ένα εστιατόριο μόνο στους υπαλλήλους του το φαγητό που φτιάχνει?

με 1.4b πληθυσμο νομιζω εχει αρκετους πελατες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

με 1.4b πληθυσμο νομιζω εχει αρκετους πελατες

Το οποίο, λόγω οικονομικού συστήματος, είναι κλειστό κύκλωμα μιας και από την μια τσέπη βγαίνει στην άλλη μπαίνει... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, johncorfas είπε

 

Συμφωνώ ότι η πλειοψηφία του δυτικού κόσμου χρησιμοποιεί google services.

Πράγματι η Google υπάρχει παντού. Το κατά πόσο οι εφαρμογές της είναι απαραίτητες έχει να κάνει καθαρά με τη συνήθεια, τις ανάγκες και τη διάθεση του καθενός. Πχ οι κινέζοι δεν χρησιμοποιούν Google apps. Ούτε με προβιές κυκλοφορούν, ούτε σε σπηλιές μένουν. Άσε που έχουν και στην κατοχή τους απίστευτη τεχνολογία πλέον... Προσωπικά δε χρησιμοποιώ ΟΥΤΕ μία εφαρμογή της google, εκτός από ένα παλιό gmail λογαριασμό, που τον γνωρίζουν πολλοί και βαριέμαι να τους ειδοποιήσω ότι άλλαξα. Είμαι επαγγελματίας και είμαι μπροστά από έναν υπολογιστή 12-14 ώρες την ημέρα. Πραγματικά δε μου έλλειψαν.

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να κατηγορήσω όσους τις χρησιμοποιούν. Όπως βολεύται ο καθένας. Πάντως δεν τις βρίσκω απαραίτητες.

Δεν είναι "επανάσταση" το να διαλεγεις να μην χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες μιας εταιρείας. Εϊναι επιλογή και δικαίωμα του καθενός.

Το σύστημα της Google δεν είναι κλειστό... Είναι "πιο κλειστό πεθαίνεις". Δεν κάνω πλάκα. Άλλο το A.O.S.P., που είναι ένα λειτουργικό ανοικτού κώδικα και άλλο το Google Android που περιέχει όλο τον κλειστό κώδικα της Google. Η Google ελέγχει πλήρως κάθε κινητό με Google Android και κάθε εφαρμογή που μπαίνει ή βγαίνει από το store της. Σε αυτό δε διαφέρει καθόλου από την Apple ή τη MS.

Προσωπικά, δε θεωρώ ότι μπορεί κάποιος να κάνει σοβαρή δουλειά από κινητό. Μακράν το πιο παραγωγικό μηχάνημα είναι ένα PC ή laptop. Όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ στο κινητό κάνουν τη δουλειά που θέλω και είναι δωρεάν. Τις σοβαρές δουλειές τις κάνω μόνο σε υπολογιστή.

Δεν είναι "κακιά", ούτε είναι "καλή". Μια πολυεθνική δισεκατομμυρίων είναι, που χρησιμοποιεί δωρεάν λογισμικό για να κάνει data mining των χρηστών της. Προσωπικά δεν τη μισω και δεν τη βλέπω και σαν το "Μεσσία της ανθρωπότητας", όπως μερικοί άλλοι. Απλά δε μου αρέσει το επιχειρηματικό της μοντέλο. Προτιμώ να πληρώνω και να μην έχω data mining (όπου είναι εφικτό).

Φυσικά, σε επίχειρηματικό επίπεδο, θα γίνω πελάτης της για να διαφημίσω την επιχείρησή μου. Χρήστης της δε θα γίνω. 

 

Πρώτα απ' όλα και βέβαια έχεις data mining. Όχι από την Google αλλά σίγουρα από το Κινεζικό λαϊκό Δημοκρατικό καθεστώς. Καλύτερα; Χειρότερα; Επικίνδυνο; Ακίνδυνο; Δεν ξέρω να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα, αλλά προσωπικά εφόσον επέλεξα μία φορά να βάλω τον "Αμερικανό" στο σπίτι μου, δεν θα ήθελα να βάλω και τον "Κινέζο".

Δεύτερον και βασικότερο. Πρέπει να έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο "ρε φίλε" στην ζωή σου. Και αντέ εσύ που μπορεί να ξημεροβραδιάζεσαι στα τεχνολογικά forums καθημερινά, πες ότι το κατέχεις λίγο και με ελάχιστο διάβασμα, κάνεις την δουλειά σου. Χωρίς να σημαίνει ότι πάλι δεν απαιτεί σημαντικό χρόνο από αυτην. Ο άλλος που δεν σκαμπάζει από αυτά, τι θα κάνει; Θα φάει μέρες η και βδομάδες ολόκληρες για να στήνει μια συσκευή σύμφωνα με τις απαιτήσεις της καθημερινότητας και της δουλειάς του; Η μήπως ορισμένοι πιστεύετε ότι είμαστε 15 και 20 χρόνων να διαβάζουμε οδηγούς και "χακεριές", να κάνουμε πειράματα και πειράγματα, όπως κάναμε κάποιοι από εμάς στο XDA το 2013 ξέρω γω; Ο σκοπός είναι όταν αγοράζεις μια σοβαρή συσκευή, να δουλεύει out of the box σωστά κι όχι να κάνεις μόντες και πατέντες για να δουλέψει σωστά.

Μην τα πάρεις προσωπικά αυτά που γράφω. Δικαιώμα σου κι εσύ να μην θέλεις την Google στην ζωή σου. Αλλά μην νομίζεις πως κάνεις κάτι το ιδιαίτερο και ξεχωριστό. Απλά φεύγεις από το ένα μαντρί και καταλήγεις στο άλλο. Αν ζούσες στην Κίνα η στην Ασία θα το καταλάβαινα.

  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Το οποίο, λόγω οικονομικού συστήματος, είναι κλειστό κύκλωμα μιας και από την μια τσέπη βγαίνει στην άλλη μπαίνει... 

...Γιατί, ως γνωστό, στην Κίνα δεν εισέρχεται κεφάλαιο από άλλες χώρες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johncorfas είπε

...Γιατί, ως γνωστό, στην Κίνα δεν εισέρχεται κεφάλαιο από άλλες χώρες... 

Ναι, αλλά στην ουσία όχι από την Huawei... από την Xiaomi πχ σίγουρα ναι και μάλιστα υπερδιπλάσιο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Και ξαναλέω... Έκανα αμάν και πως να μην έχει το κινητό μου gms... Ευτυχώς η  χαβαι το έκανε πραγματικότητα... Πριν το κάνει απλά μισούσα τις συσκευές της, χωρίς λόγω αλλά το έκανα... P40 lite 5g...225€ από σκρουντζ... Εε δεν μοιάζει ότι κάνει τόσο όσο το αγόρασα... Πιστεύω το φθηνότερο και πιο vfm 5g κινητό που κυκλοφορεί... 

 

23 λεπτά πριν, georgewww είπε

Πάρτε το τώρα που είναι φθηνό, γιατί Γενάρη έρχεται ο Μπάιντεν και τέλος τα παράξενα του Τραμπ. Και γοογλε θα έχει και οι καινούργιες και όσες παλιές δεν έχουν τώρα. 

 

15 λεπτά πριν, thanos.m είπε

Μια χαρά κανείς την δουλειά σου και χωρίς gs..Δεν είναι τυχαίο ότι το p40 pro είναι δημοφιλέστερο σε skrutz και best price στην κατηγορία του!!

Οπότε αν το πράγμα αλλάξει με τον Μπάιντεν και βάλει πάλι Google services (που δεν το νομίζω), θα τα πουλήσετε και δεν θα ξαναπάρετε Huawei 🤣

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...