Προς το περιεχόμενο

[Access Point] - TP-LINK σύστημα Wi-Fi Whole Home Mesh Deco M4 AC1200 2-Pack - 79€ + επιστροφή


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 minutes ago, Thresh said:

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το οικονομικό πας σε Ubiquiti, πάνω από ένα βέβαια. Αν υπάρχει τότε το συγκεκριμένο του topic καλύπτει καλύτερα γιατί μπορείς να το σπάσεις σε 2 σημεία για να καλύψεις κενά χρησιμοποιώντας ethernet backhauling και στα 2.

Η φιλοσοφία στα ubiquity , είναι ίδια με το mesh?Δηλαδή 1 δίκτυο σε όλο το σπίτι και αυτόματα η συσκευή επιλέγει το πιο δυνατό σήμα ;

το Ethernet backhauling σε τι εξυπηρετεί ;

 

Οι ταχύτητες βελτιώνονται και στα 2,4ghz ; Η βελτιώνεται μόνο η κάλυψη ;

 

χαζη ερώτηση αλλά , υπάρχει θέμα με την ακτινοβολία στα συγκεκριμένα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
6 minutes ago, kostakiss said:

Η φιλοσοφία στα ubiquity , είναι ίδια με το mesh?Δηλαδή 1 δίκτυο σε όλο το σπίτι και αυτόματα η συσκευή επιλέγει το πιο δυνατό σήμα ;

το Ethernet backhauling σε τι εξυπηρετεί ;

 

Οι ταχύτητες βελτιώνονται και στα 2,4ghz ; Η βελτιώνεται μόνο η κάλυψη ;

 

χαζη ερώτηση αλλά , υπάρχει θέμα με την ακτινοβολία στα συγκεκριμένα ;

Ή τα κάνεις mesh ή τα έχεις με ethernet backhaul. Το meshing ξοδεύει bandwidth προφανώς από το WiFi, ενώ αν τα έχεις με καλώδιο οι ασύρματες ταχύτητες είναι υψηλότερες. 

Στα 2.4ghz μόνο αν το access point που πάρεις υποστηρίζει υψηλότερο bandwidth. Τα συνηθισμένα είναι μέχρι 300Mbps, κάποια πιο ακριβά στα 450Mbps και τα πολύ πιο ακριβά 800Mbps.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μαραφέτι του τίτλου ειχε Wi-Fi schedule για να κλείνει πχ τη νύχτα θα το είχα αγοράσει εχθές. Στο φόρουμ τους ταζουν fw update με αυτή τη λειτουργία εδω και 15 μήνες αλλά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, lexotamilf είπε

Αν το μαραφέτι του τίτλου ειχε Wi-Fi schedule για να κλείνει πχ τη νύχτα θα το είχα αγοράσει εχθές. Στο φόρουμ τους ταζουν fw update με αυτή τη λειτουργία εδω και 15 μήνες αλλά δεν...

Χρονοδιακόπτης που κόβει το ρευμα τη νυχτα!!! Case Solved!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την έκδοση με τα 3 τεμάχια (119 από Κώτσο BF). Σπίτι 150 τμ σε σχήμα Π... από 100 στο ρούτερ στα πίσω δωμάτια έπιανα 4-5 με το ζόρι.

Τα Σέταρα και ηρέμησα. 100 παντού, μόνιμα 12 συσκευές συνδεδεμένες και 2 άτομα να κάνουν 8ωρη τηλεεργασια.

η καλύτερη αγορά της καραντίνας....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, lexotamilf είπε

Αν το μαραφέτι του τίτλου ειχε Wi-Fi schedule για να κλείνει πχ τη νύχτα θα το είχα αγοράσει εχθές. Στο φόρουμ τους ταζουν fw update με αυτή τη λειτουργία εδω και 15 μήνες αλλά δεν...

Τι παιδεύεσαι. Βάλε το modem σου σε μια πρίζα με χρονοδιακόπτη

Μόλις τώρα, koeltzakoatl είπε

Πήρα την έκδοση με τα 3 τεμάχια (119 από Κώτσο BF). Σπίτι 150 τμ σε σχήμα Π... από 100 στο ρούτερ στα πίσω δωμάτια έπιανα 4-5 με το ζόρι.

Τα Σέταρα και ηρέμησα. 100 παντού, μόνιμα 12 συσκευές συνδεδεμένες και 2 άτομα να κάνουν 8ωρη τηλεεργασια.

η καλύτερη αγορά της καραντίνας....

Ελπίζω λοιπόν ότι θα έχω κι εγώ το ίδιο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, koeltzakoatl said:

Πήρα την έκδοση με τα 3 τεμάχια (119 από Κώτσο BF). Σπίτι 150 τμ σε σχήμα Π... από 100 στο ρούτερ στα πίσω δωμάτια έπιανα 4-5 με το ζόρι.

Τα Σέταρα και ηρέμησα. 100 παντού, μόνιμα 12 συσκευές συνδεδεμένες και 2 άτομα να κάνουν 8ωρη τηλεεργασια.

η καλύτερη αγορά της καραντίνας....

Οι συνδεδεμένες συσκευές πιάνουν 100 ταχύτητα στην 2,4ghz συχνότητα η στην 5ghz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έξτρα 40% στην αναγραφόμενη τιμή. Βάλτο στο καλάθι να δεις πως η τιμή του ειναι  77.93 €

 

Παιδιά μερικές ερωτήσεις-διευκρινήσεις:

1. Το πακέτα των 2 deco Μ4 από την wind στα 77.93 ευρώ γνωρίζει κανείς αν πρόκειται για τα deco M4 V2 ?? Απ ότι βλέπω στην περιγραφή στο site της wind δεν διευκρινίζει την έκδοση,αν πρόκειται για τα V2.Είναι αρκετά σημαντική λεπτομέρεια νομίζω!

2. Αναφέρει κάπου ποιά είναι η χρέωση των μεταφορικών από wind? (σε περίπτωση που υπάρχει εξτρα χρέωση μεταφορικών)

3. Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί κανείς να κάνει ηλεκτρονική παραγγελία και στη συνέχεια να παραλάβει και να πληρώσει σε κάποιο κατάστημα wind? Χωρίς δηλαδή αποστολή στο σπίτι μέσω courier. Είναι αυτή την περίοδο ανοικτά κάποια καταστήματα wind όπως είναι αντίστοιχα ανοικτά κάποια καταστήματα cosmote και γερμανός?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ultrahd είπε

Παιδιά μερικές ερωτήσεις-διευκρινήσεις:

1. Το πακέτα των 2 deco Μ4 από την wind στα 77.93 ευρώ γνωρίζει κανείς αν πρόκειται για τα deco M4 V2 ?? Απ ότι βλέπω στην περιγραφή στο site της wind δεν διευκρινίζει την έκδοση,αν πρόκειται για τα V2.Είναι αρκετά σημαντική λεπτομέρεια νομίζω!

2. Αναφέρει κάπου ποιά είναι η χρέωση των μεταφορικών από wind? (σε περίπτωση που υπάρχει εξτρα χρέωση μεταφορικών)

3. Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί κανείς να κάνει ηλεκτρονική παραγγελία και στη συνέχεια να παραλάβει και να πληρώσει σε κάποιο κατάστημα wind? Χωρίς δηλαδή αποστολή στο σπίτι μέσω courier. Είναι αυτή την περίοδο ανοικτά κάποια καταστήματα wind όπως είναι αντίστοιχα ανοικτά κάποια καταστήματα cosmote και γερμανός?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

1. V1 και V2 έχουν διαφορά μόνο στην παροχή ρεύματος. Μόνο από την Wind ίσως μάθεις αν και πιστεύω ότι δεν θα ξερουν να σου απαντήσουν και θα θέλει υπομονή και πολλά τηλέφωνα.

2.Υποθέτω ότι δεν θα έχει Μεταφορικά αλλά εάν το βαλεις στο καλάθι και προχωρήσεις την παραγγελία θα φανεί.

3.Δεν νομίζω να γίνεται. Πρώτον διότι αυτές οι παραγγελίες ακόμη και σε νορμάλ περιόδους έρχονται κατευθείαν από τα κεντρικά και δεύτερον διότι τα καταστήματα παραμένουν ανοιχτά για λογαριασμούς συνδέσεις και ως service points. Απαγορευονται οι εμπορικές συναλλαγές προϊόντων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα επειδή με το συγκεκριμένο είμαι άσχετος μπορεί και με άλλα αλλά ας μην το κάνουμε θέμα. Στο σπίτι που μένω διπατο είχα πάνω το ρουτερ και στο κάτω σε σημεία αρκετά δεν είχα καλο σήμα. Έψαξα λίγο με ότι ήξερα και πήρα το devolo wifi next με τεχνολογία mesh. Εύκολο σεταρισμα και 2 Lan στη πρίζα που το έβαλα ταχύτητα όση σχεδόν και στο router και γενικά αρκετά ευχαριστημένος. Δεν έχω δει αποσυνδέσεις μέχρι στιγμής. 

Αν έπαιρνα αυτό του θέματος που προτείνετε τι θα κέρδιζα ή τι θα ήταν καλύτερο από αυτό που έχω τώρα. 

Αν και έψαξα πληροφορίες δεν κατάλαβα πως μπορεί να έχει τόσο καλές ταχύτητες αφού από τον πρώτο πομπό στο δεύτερο το σήμα μεταδίδεται ασύρματα. Όσο να πεις δεν θα υπάρχει κάποια απώλεια; και επίσης για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να έχεις ένα αρκετά πυκνό δίκτυο τέτοιων εξαρτημάτων. Σωστά έχω καταλάβει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα επειδή με το συγκεκριμένο είμαι άσχετος μπορεί και με άλλα αλλά ας μην το κάνουμε θέμα. Στο σπίτι που μένω διπατο είχα πάνω το ρουτερ και στο κάτω σε σημεία αρκετά δεν είχα καλο σήμα. Έψαξα λίγο με ότι ήξερα και πήρα το devolo wifi next με τεχνολογία mesh. Εύκολο σεταρισμα και 2 Lan στη πρίζα που το έβαλα ταχύτητα όση σχεδόν και στο router και γενικά αρκετά ευχαριστημένος. Δεν έχω δει αποσυνδέσεις μέχρι στιγμής. 

Αν έπαιρνα αυτό του θέματος που προτείνετε τι θα κέρδιζα ή τι θα ήταν καλύτερο από αυτό που έχω τώρα. 

Αν και έψαξα πληροφορίες δεν κατάλαβα πως μπορεί να έχει τόσο καλές ταχύτητες αφού από τον πρώτο πομπό στο δεύτερο το σήμα μεταδίδεται ασύρματα. Όσο να πεις δεν θα υπάρχει κάποια απώλεια; και επίσης για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να έχεις ένα αρκετά πυκνό δίκτυο τέτοιων εξαρτημάτων. Σωστά έχω καταλάβει; 

Εν ολίγοις με το τρέχον setup σου δεν έχεις πρόβλημα. Τότε γιατί να το αλλάξεις?

Για να καταλάβεις πως δουλευει διάβασε το ακόλουθο link

https://officeplus.gr/wifi-mesh-ti-einai-to-wifi-mesh

Whole Home WiFi

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Εν ολίγοις με το τρέχον setup σου δεν έχεις πρόβλημα. Τότε γιατί να το αλλάξεις?

Για να καταλάβεις πως δουλευει διάβασε το ακόλουθο link

https://officeplus.gr/wifi-mesh-ti-einai-to-wifi-mesh

Whole Home WiFi

Ναι οκ έχω διαβάσει για τη mesh και γι αυτό πήρα το devolo wifi 2 next με λειτουργία mesh. 

Αυτό που δεν μπορώ να πιάσω είναι γιατί αυτό είναι καλύτερο από ένα powerline με τεχνολογία mesh? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου σε κάθε συσκευή αλλά και έξω από το κουτί δίπλα στο serial γράφει ότι είναι v.2 αλλά δεν έχει usb c στην τροφοδοσία αλλά το κλασικό καρφάκι. Αγορασμένο από you.gr  black friday. Τι φάση; Να ανησυχώ; 1607500612467.jpg.1f32db196c3b69ec6af0053f07bf9e84.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, CleanthisD είπε

Το δικό μου σε κάθε συσκευή αλλά και έξω από το κουτί δίπλα στο serial γράφει ότι είναι v.2 αλλά δεν έχει usb c στην τροφοδοσία αλλά το κλασικό καρφάκι. Αγορασμένο από you.gr  black friday. Τι φάση; Να ανησυχώ; 1607500612467.jpg.1f32db196c3b69ec6af0053f07bf9e84.jpg

Να είναι μουφα δεν υπάρχει περίπτωση πάντως. Αν κάτι τεχνολογικό είναι μούφα, απλά δεν δουλευει. Στα προιοντα τεχνολογιας συνήθως πληρώνεις ερευνα και ανάπτυξη. Οχι όνομα. 

Οπότε μην ανησυχείς. 

Εγω προσωπικά δεν έχω βρει αναλυτικά διαφορές v1 με v2 στο internet. Και η tp link εχει 300 εκδόσεις για κάθε συσκευή της με διαφορετικές versions και η μόνη αλλαγή μπορεί να είναι ενα λαμπάκι ξέρω γω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

1. V1 και V2 έχουν διαφορά μόνο στην παροχή ρεύματος. Μόνο από την Wind ίσως μάθεις αν και πιστεύω ότι δεν θα ξερουν να σου απαντήσουν και θα θέλει υπομονή και πολλά τηλέφωνα.

2.Υποθέτω ότι δεν θα έχει Μεταφορικά αλλά εάν το βαλεις στο καλάθι και προχωρήσεις την παραγγελία θα φανεί.

3.Δεν νομίζω να γίνεται. Πρώτον διότι αυτές οι παραγγελίες ακόμη και σε νορμάλ περιόδους έρχονται κατευθείαν από τα κεντρικά και δεύτερον διότι τα καταστήματα παραμένουν ανοιχτά για λογαριασμούς συνδέσεις και ως service points. Απαγορευονται οι εμπορικές συναλλαγές προϊόντων.

Τα παράγγειλα αλλά εκτός από την πληρωμή δεν αναφέρει κάτι άλλο. Ούτε πότε θα παραλάβεις ούτε κάποια ενημέρωση. Ωστόσο μετά την ολοκλήρωση της παραγγελίας μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι αν επιθυμώ μπορώ να υπαναχωρήσω εντός 14 ημερών συμπληρώνοντας μια φόρμα που εμφανίζει εκεί. 

Παρόλο που είμαι συνδρομητής wind (σταθερό) αλλά εντός ολίγου φεύγω για Cosmote δεν με ρώτησε κάτι σχετικό. Προσωπικά κρατάω μια πισινη λόγω κακού πρόσφατου παρελθόντος με δαύτους και θα επανέλθω αν αλλάξει κάτι. Πάντως η τιμή είναι πολύ καλή (αν τελικά ισχύσει και δεν έχει τίποτα "ύποπτα πρόσθετα τύπου φορητότητα"). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...