Προς το περιεχόμενο

[Access Point] - TP-LINK σύστημα Wi-Fi Whole Home Mesh Deco M4 AC1200 2-Pack - 79€ + επιστροφή


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο κινητο θελω 5ghz wifi , οι smart συσκευες χρειαζονται 2,4ghz.

πως μπορω να το ρυθμισω αυτο απο το mesh?

 

επισης ειναι λογικο που οταν θελω να τα ελενξω απομακρυσμενα , μου βγαζει οτι ειναι offline?

 

ΥΣ: τα εχω συνδεσει και τα 2 με εθερνετ.

το 1 ντεκο(main) απευθειας στο ρουτερ , και το 2ο το εχω συνδεσει σε πριζα εθερνετ που ερχεται απο switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

στο κινητο θελω 5ghz wifi , οι smart συσκευες χρειαζονται 2,4ghz.

πως μπορω να το ρυθμισω αυτο απο το mesh?

Τα M5 έχω πάρει, αλλά το app είναι ίδιο.

Μπορείς να φτιάξεις όσα δίκτυα θες.

Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι να έχω το κύριο δίκτυο στα 5 και ένα δίκτυο φιλοξενούμενων στα 2,4 στο οποίο αφήνω συσκευές που λες.

Στις ρυθμίσεις--> wifi γίνεται αυτό με 2 κουμπιά.

Αλλιώς από την αρχική--> επιλογή δικτύου-->Δημιουργία νέου.

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

επισης ειναι λογικο που οταν θελω να τα ελενξω απομακρυσμενα , μου βγαζει οτι ειναι offline?

ΥΣ: τα εχω συνδεσει και τα 2 με εθερνετ.

το 1 ντεκο(main) απευθειας στο ρουτερ , και το 2ο το εχω συνδεσει σε πριζα εθερνετ που ερχεται απο switch

Εδώ θα ήθελα παραπάνω info.

Μήπως είναι το 2ο μόνο offline;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, journeyman77 είπε

επειδή το δίκτυό μου έχω κάποιες καρφωτές ip, υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξω την default ip των deco για να ταιριάζει με το υπόλοιπο δίκτυο?

To modem/router της Cosmote δίνει στα deco με μορφή 192.xxx.1.xxx και τα deco δίνουν (σαν ρούτερ πια) στις υπόλοιπες συσκευές ip της μορφής 192.xxx.68.xxx

Είχα κι εγώ καρφωτές IP στο router του παρόχου και έκανα το εξής: γύρισα το του παρόχου σε 10.0.0.1 και το deco σε 192.168.1.1 και σέταρα στο DHCP του deco τις ίδιες καρφωτές για κάθε μια συσκευή. ΔΕΝ έχω απενεργοποιήσει το DHCP του router, ώστε αν θέλω να καρφώσω επί τόπου ένα ethernet, να παίξει, απλώς στην ουσία στο router έχω καρφώσει την 10.0.0.2 στο deco. Και όλα αυτά γιατί μετά τις 5-6 Wifi συσκευές το router τα έπαιζε, οπότε επέλεξα να διαχειρίζεται όλες τις IP (και τις WiFi και ενός switch) το deco. Και εδώ και μια εβδομάδα παίζει μπόμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Diinekis21 said:

Τα M5 έχω πάρει, αλλά το app είναι ίδιο.

Μπορείς να φτιάξεις όσα δίκτυα θες.

Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι να έχω το κύριο δίκτυο στα 5 και ένα δίκτυο φιλοξενούμενων στα 2,4 στο οποίο αφήνω συσκευές που λες.

Στις ρυθμίσεις--> wifi γίνεται αυτό με 2 κουμπιά.

Αλλιώς από την αρχική--> επιλογή δικτύου-->Δημιουργία νέου.

Εδώ θα ήθελα παραπάνω info.

Μήπως είναι το 2ο μόνο offline;

Όχι είναι και τα 2 ον-λάιν . 
 

σωστη η σκέψη σου για το δίκτυο των guest , θα το κάνω έτσι (αν μπει στο μενού). Ακόμα και συνδεδεμένος στο wifi του ίδιου mesh δικτύου , δεν μπαίνει, το Ίντερνετ όμως λειτουργεί κανονικά 

 

ps: όταν βγάζω το slave deco , δουλεύει κανονικά 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Tp-Link.

εχει προσφορά 10% επιστροφή ο γερμανός.

δινεις 90 ευρώ και παιρνεις 9 ευρώ επιστροφή.

https://www.germanos.gr/product/smarthome----diktuaka/diktiaka/whole-home-wifi---mesh/tp-link-sustima-wi-fi-whole-home-mesh-deco-m4-ac1200-2-pack/?productId=20383364&fname=&fvalue=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, avacan23 είπε

To Tp-Link.

εχει προσφορά 10% επιστροφή ο γερμανός.

δινεις 90 ευρώ και παιρνεις 9 ευρώ επιστροφή.

https://www.germanos.gr/product/smarthome----diktuaka/diktiaka/whole-home-wifi---mesh/tp-link-sustima-wi-fi-whole-home-mesh-deco-m4-ac1200-2-pack/?productId=20383364&fname=&fvalue=

να θυμήσω και την προσφορά της Wind στα 77,93€

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/accessories/tp-link-ac1200-m4-whole-home-mesh-wi-fi

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα χθες από wind. Σε 20 λεπτά ειχα τελειώσει με στήσιμο (καλώδια, σεταρισμα κτλ)

Έκλεισα το wifi από το ρουτερ του ΟΤΕ  και εδωσα τα ιδια στοιχεία στα deco ώστε να συνδεθούν αυτόματα όλες οι συσκευές του σπιτιού. 

Επιτέλους εχω σταθερό internet και στους δυο ορόφους με τερμα σημα παντου.

Ωραία και η εφαρμογή με πολλές πληροφορίες και ρυθμίσεις. 

Η καλύτερη αγορά του 2020!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sebu είπε

To αντίστοιχο της D-Link το Covr λέει τιποτα?

Το έχει δοκιμάσει κάποιος? Γιατί παίζει στα 75 ευρω. Αξιζει ή να δωσει καποιος 90 για το tp link?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω σε αυτά τα χρήματα (~100€) υπάρχει κάτι άλλο σαν πρόταση ή μονόδρομος το συγκεκριμένο tp link;

Η χρήση θα είναι σε 50αρα γραμμή για αντικατάσταση του wifi του speedport plus, σε ένα χώρο 100τμ.

Μια μόνο συσκευή θα πρέπει να συνδεθεί με καλώδιο, και εκεί θα μπει η μία μονάδα του mesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, r_line είπε

Πάνω κάτω σε αυτά τα χρήματα (~100€) υπάρχει κάτι άλλο σαν πρόταση ή μονόδρομος το συγκεκριμένο tp link;

Η χρήση θα είναι σε 50αρα γραμμή για αντικατάσταση του wifi του speedport plus, σε ένα χώρο 100τμ.

Μια μόνο συσκευή θα πρέπει να συνδεθεί με καλώδιο, και εκεί θα μπει η μία μονάδα του mesh.

Δεν βλέπω ουσιαστικό λόγο να πάρει κάποιος μόνο 1 και να περιμένει ουσιαστική διαφορά. Μένει με το router του.

*εκτός αν θέλει qos κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Δεν βλέπω ουσιαστικό λόγο να πάρει κάποιος μόνο 1 και να περιμένει ουσιαστική διαφορά. Μένει με το router του.

*εκτός αν θέλει qos κλπ

Το σετ των δύο θέλω, απλά και τα δύο θα μπουν σε ήδη προκαθορισμένο χώρο (πάνω στο ρούτερ το ένα, σε pc που δεν έχει ασύρματη κάρτα δικτύου το άλλο).

Η βασική μου απορία είναι αν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική της tp link ή άλλης εταιρείας, ακόμα κι αν είναι λίγο πιο ακριβό.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, r_line είπε

Το σετ των δύο θέλω, απλά και τα δύο θα μπουν σε ήδη προκαθορισμένο χώρο (πάνω στο ρούτερ το ένα, σε pc που δεν έχει ασύρματη κάρτα δικτύου το άλλο).

Η βασική μου απορία είναι αν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική της tp link ή άλλης εταιρείας, ακόμα κι αν είναι λίγο πιο ακριβό.

Θεωρώ δεν υπάρχει εναλλακτική με καλύτερη απόδοση και λίγα περισσότερα χρήματα. 

Αν κάποιος αρχίσει να διαθέτει τουλάχιστον 100% περισσότερα χρήματα και άπειρο περισσότερο χρόνο, πάει σε Ubiquiti 

1 ώρα πριν, r_line είπε

Η χρήση θα είναι σε 50αρα γραμμή για αντικατάσταση του wifi του speedport plus, σε ένα χώρο 100τμ.

Μια μόνο συσκευή θα πρέπει να συνδεθεί με καλώδιο, και εκεί θα μπει η μία μονάδα του mesh.

Επίσης αν έχεις 1Φ ρευματος και θες απλά ενα πριζάκι να δίνει δίκτυο, μπορείς να πάρεις και power plugs 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...