Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, prefuse said:

Δεν έχουν εξωτικές τεχνολογίες τα στρώματα, είτε πανάκριβα είτε ακριβά. Πχ Η ακριβη σειρά της sato, grecostrom κτλ είναι και καλά στα 3000€ (η μία τα έχει 50+% έκπτωση σχεδόν όλο το χρόνο, ή άλλη -25% όλο το χρόνο, αντίστοιχα και άλλες ή κάποιες δεν κάνουν εκπτώσεις επίτηδες για αυτούς που πιστεύουν, λαθεμένα, ότι δίνεις παίρνεις...ειδικά αν κάποιος έχει ασχοληθεί με hi end ενισχυτικά, καλώδια κτλ το γνωρίζει καλύτερα) σχεδόν όλο τον χρόνο την εχουν 50+ % έκπτωση και έχει χειρότερη αίσθηση από φθηνότερες σειρές. Το ότι βουλιάζεις σε ένα στρώμα, έχεις αλογοτριχες, είναι χειροποίητα ή έχουν ακριβή διαφήμιση πχ βγάζουν εντυπωσιακές φωτογραφίες τα στρώματα σε διάφορα νησιά, κάτω από τεράστιους όγκους μαρμάρου κτλ είναι κόστος που μεταβαίνει στην τιμή του στρώματος για ένα γυαλιστερό προσπέκτους.

Τώρα αν βολεύουν κάποιον τα μεταξωτά φύκια κανένα πρόβλημα. Προσωπικά το grecostrom trillion μου άρεσε πολύ περισσότερο σαν αίσθηση από στρώματα (υποτίθεται) τριπλασιας τιμής. Η κατασκευή στρώματος δεν είναι τόσο δύσκολη γι'αυτό βλέπουμε και μικρές εταιρείες να μπορούν να τα κατασκευάσουν, δεν είναι επεξεργαστές και κάρτες γραφικών.

Στις καρέκλες αλλάζουν τα υλικά και ο μηχανισμός recline, δοκίμασε το recline του ΙΚΕΑ και αυτόν της embody, leap v2. Επίσης οι γνωστές μεγάλες εταιρείες στέλνουν ανταλλακτικά για ότι έχει φθαρεί/χαλάσει, αν δεν υπάρχει κάποιος κοντά στην περιοχή για να αναλάβει την επισκευή. Καμία σχέση με τις εγγυήσεις των στρωμάτων που θα βρουν χίλιες δικαιολογίες (πχ 2cm αντί για ένα που καλύπτουν κτλ) για να μην καλύψουν την εγγύηση. Εξάλλου δεν υπάρχουν και "ανταλλακτικά" συνήθως θέλει αλλαγή όλο το στρώμα.

Ότι και να επιλέξεις, καλές αγορές!

Δεν μπορω και δεν θελω να σε πεισω, εφοσον πιστευεις οτι ολα τα στρωματα "ειναι ιδια" και δεν εχουν τιποτα ξεχωριστο.

Σου ευχομαι απλα καποια μερα να κοιμηθεις σε Tempur και να αντιληφθείς τη διαφορά.

Ως προς τις καρεκλες στο τελος της ημερας ειναι ολα "ιδια", λ.χ. μηχανισμος tilt synchro δεν ειναι καμια παγκοσμια αποκλειστικη πατεντα, ολοι εχουν και βαζουν, απλα το πουλανε σαν κατι εξωτικο και το δινουν σε ακριβες σειρες για να ξεζουμιζουν.

Σε gaming δυσκολα θα μπει tilt γιατι τις κατεβαζουν μεχρι και 180 μοιρες ξαπλωμα και την πεφτουν για υπνο, οποτε το tilt εκει θα πηγαινε ψιλοαχρηστο.

Ευχαριστω!!! Ευχομαι να καταληξω συντομα.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Sebu said:

Δεν μπορω και δεν θελω να σε πεισω, εφοσον πιστευεις οτι ολα τα στρωματα "ειναι ιδια" και δεν εχουν τιποτα ξεχωριστο.

Σου ευχομαι απλα καποια μερα να κοιμηθεις σε Tempur και να αντιληφθείς τη διαφορά.

Ως προς τις καρεκλες στο τελος της ημερας ειναι ολα "ιδια", λ.χ. μηχανισμος tilt synchro δεν ειναι καμια παγκοσμια αποκλειστικη πατεντα, ολοι εχουν και βαζουν, απλα το πουλανε σαν κατι εξωτικο και το δινουν σε ακριβες σειρες για να ξεζουμιζουν.

Σε gaming δυσκολα θα μπει tilt γιατι τις κατεβαζουν μεχρι και 180 μοιρες ξαπλωμα και την πεφτουν για υπνο, οποτε το tilt εκει θα πηγαινε ψιλοαχρηστο.

Ευχαριστω!!! Ευχομαι να καταληξω συντομα.

πουθενά δεν εγραψα οτι ΟΛΑ τα στρώματα ειναι ίδια, εγραψα οτι το sweet spot τιμής για 160χ200 στην ερευνα που έκανα, ηταν 600-1300ε πάνω απο αυτο το ποσό (στο περίπου) δεν εβρισκα ουσιαστικές διαφορές που να δικαιολογούν την διπλάσια+ τιμή τους.

γέλασα και με μερικές πωλήτριες που για τα κρεβάτια με αποθηκευτικό χώρο που πωλούσαν, τα έιχαν τριπλάσια τιμή απο ενα που ειχα βρει στο ΙΚΕΑ και ειχα βγάλει φωτογραφία την μάρκα και το μοντέλο του μηχανισμού και μου έλεγαν οτι έχουν καλυτερο μηχανισμό... ενω ειχαν το ίδιο ή και χειρότερο μοντέλο της ίδιας μάρκας...

οι ακριβες σειρες απο καρέκλες ΕΧΟΥΝ διαφορετικο μηχανισμό, ψαξε btodtv το αναφέρουν.

το θεμα εγγυήσεων, ειναι αυτο που έχει σημασία και στο εξήγησα παραπάνω. το jysk δίνει 25 χρόνια εγγύηση στα στρωματα του, πιστεύεις οτι θα το υπάρχει η εταιρεία ως τότε, οτι θα τηρήσουν την εγγύηση μετα απο 25 χρόνια, οτι θα έχουν χαλάσει τα στρώματα τους, οτι δεν θα έχει λίωσει η αποδειξη (ή θα ξεβάψει το μελάνι) και δεν θα δέχονται την φωτογραφία της αποδειξης;

γενικά οι καρέκλες χαλάνε πιο εύκολα και εχουν μια Χ τεχνολογία, τα στρώματα ειναι πιο απλά στην κατασκευή τους (γιαυτό και υπάρχουν κατασκευαστες απο μικρες οικογενειακές επιχειρήσεις, ενω μερικές γνωστές μάρκες, κάνουν μεγάλες εκπτώσεις μέχρι και 70-80%.. προφανώς εχουν πολυ μεγάλο περιθώριο κέρδους) και αλλάζουν οι στρώσεις και τα υλικά. τέλος στο στρώμα ειναι τι αρέσει στον καθένα πχ σκληρό ή μαλακό και αυτα τα βρίσκεις ακόμα και σε στρωματα φθηνά. οπως και τα ανεξάρτητα ελατήρια που πλεον έχουν και στρώματα κάτω απο 500e

Στις καρέκλες δεν κάνουν τόσο μεγάλες εκπτώσεις ποτέ και δεν μπορεί να κάνει καλή εργονομική καρέκλα ο καθένας, καθώς χρειάζεται, πέρα απο την τεχνογνωσία και καλό σχεδιασμό για διάφορα μέρη της καρέκλας. Τα στρωματα εξωτερικά ειναι ολα ίδιο σχεδιασμο και αλλάζουν μονο οι στρώσεις υλικών και το εξωτερικό ύφασμα.

για gaming chair, πριν την αγορά, καλό ειναι να δεις και τα παρακάτω, πέρα απο την ερευνα που χρειάζεται.

ΥΓ αν διαθέτεις τα χρήματα που ζητάει η Embody Logitech φαινεται ιδανική

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/12/2022 at 15:56, issle said:

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν εισάγωνται ποιοτικές καρέκλες και σε καλή τιμή. Οι περισσότερες εργονομικές καρέκλες που πουλάνε οι εισαγωγείς είναι είτε unbranded κινέζικες (π.χ. NEC Seating Comfort Plus) είτε καρέκλες μέτριας ποιότητας από Κίνα (π.χ. GTChair της Sigmaoffice) και Μαλαισία (Merryfair της ergoaction) είτε φτηνές απομιμήσεις κακής ποιότητας (Dromeas Action, Reflex κτλ). 

Δεν φταίνε οι εισαγωγείς / καταστηματάρχες. Η Ελληνική αγορά δεν μπορεί να σηκώσει ποιοτικές καρέκλες. Η χονδρική τιμή μιας καρέκλας, εξαρτάται από το πόσα κομμάτια θα πάρεις. Αν πχ πάει ένας εισαγωγέας και ζητήσει 1000 κομμάτια Steelcase θα του κάνει πολύ καλύτερη τιμή απότι αν ζητήσει 1 κομμάτι παραγγελία πελάτη. Όμως δεν μπορεί να πάρει χονδρική 1000 Steelcase όπως μπορεί ο Άγγλος και ο Γερμανός, γιατί θα του μείνουν στην αποθήκη 100 χρόνια και θα τις φάνε τα ακάρεα :P

Γιαυτό ποιοτικές καρέκλες όπως οι Kinnarps 8000 plus, Steelcase Leap V2, Xilium, Herman Miller Aeron/Embody, Profim, SCIN κτλ είτε δεν έρχονται καθόλου στη χώρα μας, είτε έρχονται σε πολύ υψηλότερες τιμές από αυτές που αγοράζει ο Άγγλος και ο Γερμανός. 

Πρόβλημα όμως στην τιμολόγιση υπάρχει και στις φτηνιάρικες καρέκλες. Μια NEC Seating Comfort Plus πωλήται χονδρική από το εργοστάσιο στην Κίνα στα 60-100 ευρώ με το λογότυπο της επιλογής σου. Όμως ο εισαγωγέας, είτε έχει μια καρέκλα των 1000 ευρώ, είτε μια καρέκλα των 100 ευρώ, τα ίδια μεταφορικά έχει, τον ίδιο υπάλληλο θα πληρώσει για να διατηρήσει το logistics hub του, τον ίδιο χώρο και βάρος θα καταλάβει στην αποθήκευση και τη μεταφορά και τον ίδιο πωλητή θα πληρώσει στο μαγαζί για να τη λανσάρει. Κοινώς αν πχ ένας εισαγωγέας έχει 200 ευρώ έξοδα ανα καρέκλα που αγοράζει 100 ευρώ, το κόστος πάει στα 300 ευρώ και για να βγάλει και αυτός ένα κέρδος + φόροι θα φτάσει τα 400. Έτσι καταλήγεις να δίνεις 400 ευρώ για μια καρέκλα που κοστίζει 100. Και για να μην κατηγορώ μόνο έναν ιδιοκτήτη να αναφέρω οτι όμοιας ποιότητας είναι και οι "made in greece" καρέκλες άλλων επώνυμων ονομάτων, τύπου dromeas και sato. O τζόγος που έχει το synchro που βάζουν πχ στις reflex d είναι τραγικός. 

Για εμένα εάν εξερέσουμε το δρόμο της αγοράς online από εξωτερικό, η λύση είναι να πηγαίνουμε σε μέσης ποιότητας καρέκλες ώστε να μειώσουμε το premium εισαγωγής μικρής ποσότητα αλλά και την αναλογία "αξία προιόντος/έξοδα διάθεσης". 

Προσωπικά έχω πάει σε GTChair αλλά στο mid-range οχι τις top λύσεις τύπου Dvary (Zeus την λένε στο sigmaoffice). Είναι καρέκλες καλύτερες από τις ανώνυμες κινεζιές του alibaba, αλλά σε καμια περίπτωση δεν φτάνουν επώνυμες μάρκες made in germany, made in USA, made in Italy. 

Επίσης η "φτωχότητα" των εισαγωγέων φαίνεται και από τη διαθεσιμότητα των εκθεσιακών μοντέλων. Για πολλά από τα μοντέλα που διαφημίζουν Sato/Dromeas/Ergoaction/Sigmaoffice/Plaisio/Ikea δεν φέρνουν κάν κομμάτι για να δοκιμάσεις. Παίρνεις γουρούνι στο σακί και το χρησοπληρώνεις. Επίσης όταν ο εισαγωγέας σου λέει παραγγελία και αγορά σε 45 μέρες, σημαίνει οτι δεν έχει στην αποθήκη ούτε ένα κομμάτι γιατί δεν θέλει να πάρει το ρίσκο να αγοράσει κάτι που μπορεί να μην μπορέσει να πουλήσει. 

Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, και αναφέρω ξανά οτι δεν καταλογίζω τίποτα στους εισαγωγείς-κατασκευαστές. Μέχρι να καταλάβει ο μέσος Έλληνας οτι ο κόλος του αξίζει να κάθεται σε κάτι ακριβότερο από 200 ευρώ για το οκτάωρο που δουλεύει, αυτή θα είναι η κατάσταση στην εγχώρια αγορά. Θα έχουμε μέτρια ή κακά προιόντα σε τσιμπιμένες τιμές. 

Τέλος, υπάρχει και η λύση της επιλογής καρέκλας με λίγες ρυθμίσεις. Οι πολλές ρυθμίσεις σε μια καρέκλα, είναι εκεί είτε για να ταιριάζουν σε πολλά άτομα, είτε σε άτομο που δεν θα τη δοκιμάσει. Εάν πρόκειται για καρέκλα που μπορείς να τη δοκιμάσεις και με σιγουριά δεις οτι σου κάνει, δεν είναι ανάγκη να έχει όλες αυτές τις ρυθμίσεις που αυξάνουν τόσο πολύ το κόστος. Αν όμως πρόκειτε για μια καρέκλα εργασιακού χώρου, όπου δεν γνωρίζεις το σωματότυπο των υπαλλήλων που θα έρθουν ανα περίοδο, προφανώς χρειάζεσαι τις πολλές ρυθμίσεις. 

Πολυ ενδιαφερουσα επιλογη οι GTChairs.

Ξερει καποιος που μπορουμε να τις βρουμε Ελλαδα? Ειδικα η Neoseat φαινεται ενδιαφερουσα ιδιως αν παιζει στα 150 δολλαρια που βλεπω τιμες εξωτερικου.

http://m.gtchair.com/#/production/47

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα την Fern που είχα παραγγείλει αρχές Ιουνίου στα τέλη Ιουλίου. Δυστυχώς έχει ένα θεματάκι με το lumbar (δεν κάθεται στην θέση που το ρυθμίζω, πάντα κατεβαίνει μετά απο λίγο 2 κλικ από το μίνιμουμ) και περιμένω καινούριο backrest μέσα στον Σεπτέμβρη. Ξενέρα μεν να έχεις δωσει 1350 και να ξεκινάς με πρόβλημα αλλά τουλάχιστον η asset και η Haworth μου πρότειναν χωρίς πολλά πολλά να μου στείλουν δεύτερο backrest (όλη την πλάτη, μαζι με το lumbar). 

Στα θετικά τώρα η καρέκλα γενικά είναι σούπερ. Πάρα πολύ άνετη και (το πιο σημαντικό) σηκώνομαι μετά απο ώρες καθισιού στον υπολογιστή και δεν καταλαβαίνω τίποτα από πιασίματα, σαν να ήμουν καθιστός 10 λεπτά. Θα βαθμολογίσω τα διάφορα μέρη της καρέκλας παραβλέποντας το θέμα του lumbar (και έτσι όπως είναι λειτουργικό είναι, απλά θα το ήθελα ιδανικά 1-2 κλικ πιο πάνω).

Άνεση πλάτης: 10/10
Άνεση έδρας: 9/10
Ανάκληση: 10/10
Μπράτσα: 9/10
Στήριξη μέσης: 9/10
Θερμότητα: 7/10
Ποιότητα κατασκευής*: 7/10

Όπως βλέπετε με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο η καρέκλα και η μέχρι τώρα εξυπηρέτηση πελατών της asset. Στην ποιότητα κατασκευής είναι απαγοητευτικό το θέμα που έχω αναφέρει αλλά η υπόλοιπη καρέκλα είναι πολυ στιβαρή και καλοσυναρμολογημένη. Το μόνο αρνητικό είναι ότι στην πολύωρη χρήση η έδρα ζεσταίνεται αρκετά. Ίσως φταίει το ύφασμα που διάλεξα η το αφρολέξ της καρέκλας αλλά πιστεύω ότι αν δεν πάει κανείς σε full mesh τότε είναι απλά κάτι που πρέπει να υποστεί αν θέλει έδρα με μαξιλλάρι. 

Θα δείτε συννημένες και φωτογραφίες της καρέκλας. 


1.jpg.e47b2a0522264eeedefada3657dfcf7a.jpg2.jpg.77f99793c1cda0f7c90642bfe4ab78ab.jpg3.jpg.93e3f7ce4c9eaea39f0d27a092d3b79c.jpg
 

Επεξ/σία από Ouzododeka
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.

Βρήκα την  Anda Seat Phantom III Large Linen Fabric και μου την δίνει φίλος που διατηρεί κατάστημα στα 180€.

Είμαι σε αναζήτηση καρέκλας λόγω πόνων στην μέση και το μπατζετ μου είναι μέχρι 200€.

Αυτήν την στιγμή κάθομαι σε καρέκλα των 60€ και έχω πραγματικά αγανακτήσει.

Αξίζει λέτε αυτά τα χρήματα?

Από κριτικές στο σκρουτζομάγαζο βλέπω αρκετά καλές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η ερώτηση δεν αφορά ακριβώς εργονομική καρέκλα, ρωτάω εδώ καθώς φαίνεται να είναι το πιο ενεργό topic για καρέκλες γραφείου.

Ψάχνω για καρέκλα που να έχει μεγάλη αντοχή η πλάτη να γέρνει πίσω. Κάθομαι πολλές ώρες στο γραφείο και ανεβάζω συχνά τα πόδια πάνω με το πληκτρολόγιο στους γοφούς γιατί είναι η μόνη στάση που με ξεκουράζει. Το αποτέλεσμα είναι στις καρέκλες σύντομα να σπάει η πλάτη από το ζόρι και το βάρος (είμαι και 1,90, 100+ κιλά).

Έχετε κάποια πρόταση από ελλαδα για τιμολόγιο? Budget μερικά κατοστάρικα? Μπράτσα κτλ δεν με ενδιαφερουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, papaleole said:

Καλημέρα.

Βρήκα την  Anda Seat Phantom III Large Linen Fabric και μου την δίνει φίλος που διατηρεί κατάστημα στα 180€.

Είμαι σε αναζήτηση καρέκλας λόγω πόνων στην μέση και το μπατζετ μου είναι μέχρι 200€.

Αυτήν την στιγμή κάθομαι σε καρέκλα των 60€ και έχω πραγματικά αγανακτήσει.

Αξίζει λέτε αυτά τα χρήματα?

Από κριτικές στο σκρουτζομάγαζο βλέπω αρκετά καλές. 

 

κριτικες σε amazon, skroutz κτλ δεν λενε απολυτως τιποτα (περα απο το τι προτιμάνε οι περισσότεροι που ψαχνουν μια πολύ οικονομική λύση), καθως οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) που κανουν κριτική δεν εχουν ούτε μετρο σύγκρισης με καποια καλύτερη/ακριβότερη, ουτε ιδιαίτερη εμπειρία και γνώσεις με το θέμα.

περισσότερο θα εμπιστευόμουν κανάλια οπως το BTODTV που δοκιμάζουν πολλές μάρκες/μοντελα σε διαφορετικά budget και ειναι η γνώμη τριών, με διαφορετικό βάρος και ύψος.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papaleole είπε

Καλημέρα.

Βρήκα την  Anda Seat Phantom III Large Linen Fabric και μου την δίνει φίλος που διατηρεί κατάστημα στα 180€.

Είμαι σε αναζήτηση καρέκλας λόγω πόνων στην μέση και το μπατζετ μου είναι μέχρι 200€.

Αυτήν την στιγμή κάθομαι σε καρέκλα των 60€ και έχω πραγματικά αγανακτήσει.

Αξίζει λέτε αυτά τα χρήματα?

Από κριτικές στο σκρουτζομάγαζο βλέπω αρκετά καλές. 

 

  Aν διαβασεις ολα τα ποστ εδω, θαδεις σχεδον ολοι λενε να αποφευγουμε τις gaming chairs, ειναι μονο εμφανιση κι οχι ανεση. Εχω κι εγω προβλημα με την μεση μου. Πηρα την Markus απο ΙΚΕΑ, στα 220Ε. Οταν εχω την πλατη σε ορθια θεση και καθομαι πισω πισω στην εδρα με ανακουφιζει απο τους πονους. Το μαξιλαρακι μεσης ειναι σταθερο,πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να ταιριαξει στο σωμα σου και να πιεζει εκει που υπαρχει το προβλημα. Σε μενα μαλλον ταιριαξε. Οποια καρεκλα και να διαλεξεις καλο θα ειναι να πας στο καταστημα και να την δοκιμασεις οση περισσοτερη ωρα μπορεις. Εκεινο που μπορω να πω με βεβαιοτητα ειναι μακρυα απο δερματινη, ομορφη μεν, αλλα πολυ ζεστη και ξεφτιζει συντομα. Το mech υφασμα πολυ βολικο το καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2023 στις 5:42 ΜΜ, Chris2756 είπε

  Aν διαβασεις ολα τα ποστ εδω, θαδεις σχεδον ολοι λενε να αποφευγουμε τις gaming chairs, ειναι μονο εμφανιση κι οχι ανεση. Εχω κι εγω προβλημα με την μεση μου. Πηρα την Markus απο ΙΚΕΑ, στα 220Ε. Οταν εχω την πλατη σε ορθια θεση και καθομαι πισω πισω στην εδρα με ανακουφιζει απο τους πονους. Το μαξιλαρακι μεσης ειναι σταθερο,πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να ταιριαξει στο σωμα σου και να πιεζει εκει που υπαρχει το προβλημα. Σε μενα μαλλον ταιριαξε. Οποια καρεκλα και να διαλεξεις καλο θα ειναι να πας στο καταστημα και να την δοκιμασεις οση περισσοτερη ωρα μπορεις. Εκεινο που μπορω να πω με βεβαιοτητα ειναι μακρυα απο δερματινη, ομορφη μεν, αλλα πολυ ζεστη και ξεφτιζει συντομα. Το mech υφασμα πολυ βολικο το καλοκαιρι.

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Την παρήγγειλα ήδη γιατί την δοκίμασα στο κατάστημα του φίλου και είναι, το μέρα με την νύχτα είναι λίγο σε σχέση με αυτό το κούτσουρο που κάθομαι τόσα χρόνια, και σε αυτήν την τιμή δεν έβρισκα κάτι ανάλογο στην περιοχή που μένω (επαρχία και δεν έχει ούτε ΙΚΕΑ να δοκιμάζω την συγκεκριμένη προτείνεις ούτε κάποιο ανάλογο κατάστημα με καρέκλες).

Και απο το να επιλέξω καμία οικονομική κινεζιά (100-150 που ήταν το μπατζετ) που δεν έχουν καμία αξιοπιστία επέλεξα αυτήν λόγω του οτι είναι επώνυμη και την δοκίμασα κιόλας.

Τώρα θα μου πείς οτι με 100-150 έψαχνες καλή καρέκλα? Όχι αλλά κάτι να κάθομαι 4-5 ώρες και να μην υποφέρω. 

Ζύγισα μπάτζετ, προσφορά φίλου και μάρκα και την πήρα. 

Εννοείται οτι την παρήγγειλα σε ύφασμα και όχι δερματίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σηγουρα θα ειναι πιο ανετη απο απλες πολυθρονες, αν δοκιμασες και σε βολευει, δεν το συζητω. Και η Μαρκους δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο. Καπως ετσι κι εγω, πονους στην μεση, καλουτσικες κριτικες, βατη στο πορτοφολι μου, πηγα ΙΚΕΑ την δοκιμασα, την πηρα. Διστυχως με προβληματα μεσης, πολλες ωρες δουλειας σε γραφειο και πολλα χρονια σε αυτη τη δουλεια πρεπει να μπει το χερι βαθεια στην τσεπη. Το ιδιο και για οθονη. Πολλες ωρες και για χρονια μπροστα απο τον υπολογιστη, πρεπει να επενδυουμε, σε οτι καλυτερη ποιοτητα, ξεκουραστες στα ματια οθονες. Τα προβληματα θα φανουν μετα απο χρονια και θα ειναι μη αναστρεψημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Chris2756 said:

 Σηγουρα θα ειναι πιο ανετη απο απλες πολυθρονες, αν δοκιμασες και σε βολευει, δεν το συζητω. Και η Μαρκους δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο. Καπως ετσι κι εγω, πονους στην μεση, καλουτσικες κριτικες, βατη στο πορτοφολι μου, πηγα ΙΚΕΑ την δοκιμασα, την πηρα. Διστυχως με προβληματα μεσης, πολλες ωρες δουλειας σε γραφειο και πολλα χρονια σε αυτη τη δουλεια πρεπει να μπει το χερι βαθεια στην τσεπη. Το ιδιο και για οθονη. Πολλες ωρες και για χρονια μπροστα απο τον υπολογιστη, πρεπει να επενδυουμε, σε οτι καλυτερη ποιοτητα, ξεκουραστες στα ματια οθονες. Τα προβληματα θα φανουν μετα απο χρονια και θα ειναι μη αναστρεψημα

αν η οθονη ειναι flicker free που (μαλλον) ειναι ακομα και αυτες των 100ε, δεν εχουν νοημα οι ακριβες οθονες εκτος και αν γινεται συγκεκριμενη εργασια που προυποθετει χρωματικη ακριβεια, ομοιομορφια πανελ κτλ

και στις καρεκλες (οπως και σε ολα τα ειδη) το ακριβοτερο δεν ειναι παντα το καλυτερο για τις προσωπικες αναγκες του καθενος. ποσο μαλλον σε ειδη οπως καρεκλα, στρωμα κτλ

μπορει να παρεις embody ή την κλασικη aeron (που ακομα και με τον ανασχεδιασμο της, εχει ξεπεραστει σε θεματα ανατομιας) και να μην σε βολεψει. και να παρεις μια 400-900ε και να βολευτεις.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,

Ας παραθέσω και εγώ τα δικά μου συμπεράσματα. Μέχρι προσφάτως είχα μια καρέκλα εργονομική των 100€ η οποία έκανε την δουλειά της λίγο πολύ, για να μην τα πολυλογώ έσπασε διότι οι περισσότερες είναι μάπα, χάλια υλικά.

Πήρα την anda seat phantom 3 και μέσα σε μια βδομάδα την γύρισα πίσω, χειρότερη και από αυτή που είχα σε σχέση εργονομίας, αλλά από θέμα ποιότητας υλικών πολύ καλύτερη. Το κάθισμα το βρήκα ιδιαίτερα σκληρό και με μια περίεργη κλήση προς τα κάτω στο σημείο που ενώνεται με την στήριξη της πλάτης με αποτέλεσμα να με σκοτώνει η μέση μου.

Τελικά είμαι πάλι σε αναζήτηση και είμαι ανάμεσα στην woodwell, active και tailor.  Μέχρι στιγμής δοκίμασα την active και tailor και είναι περίπου το ίδιο. Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι όλες (εάν δεν κάνω λάθος) έχουν πλαστικό υλικό για την στηριξή της πλάτης αντί για μέταλο που θα ήταν πιο ανθεκτικό.

Τώρα ο μόνος λόγος που τείνω λίγο περισσότερο προς στην active είναι ότι υπάρχει κατάστημα στην πόλη που μένω και ότι προσφέρουν 3 έτη εγγύηση σε όλα, όχι όπως τα άλλα 2έτη στον μηχανισμό και αμα χαλάσει κάτι άλλο βγάλε άκρη μόνος σου.

Αν κάποιος έχει κάποια απο αυτές και θέλει να αφήσει τις εντυπώσεις του είναι ευσπρόδεκτος, ίσως βοηθήσει και άλλους.

Παρεπιπτώντος αν κάποιος ξέρει που μπρούμε να προμηθευτούμε την GTC Dvary X απο Ελλάδα, ας παραθέσει κανένα σύνδεσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/08/2023 at 11:24, Sebu said:

Πολυ ενδιαφερουσα επιλογη οι GTChairs.

Ξερει καποιος που μπορουμε να τις βρουμε Ελλαδα? Ειδικα η Neoseat φαινεται ενδιαφερουσα ιδιως αν παιζει στα 150 δολλαρια που βλεπω τιμες εξωτερικου.

http://m.gtchair.com/#/production/47

 

 

 

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι το ίδιο με τα μοντέλα S της thesis παρόλο που αυτή δείχνει (τουλάχιστον) εμφανισιακά καλύτερη? Πάντως αυτό που λες 150€ νομίζω είναι τιμή χονδρικής με ελάχιστη παραγγελία 30 κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kirk86 είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

Ας παραθέσω και εγώ τα δικά μου συμπεράσματα. Μέχρι προσφάτως είχα μια καρέκλα εργονομική των 100€ η οποία έκανε την δουλειά της λίγο πολύ, για να μην τα πολυλογώ έσπασε διότι οι περισσότερες είναι μάπα, χάλια υλικά.

Πήρα την anda seat phantom 3 και μέσα σε μια βδομάδα την γύρισα πίσω, χειρότερη και από αυτή που είχα σε σχέση εργονομίας, αλλά από θέμα ποιότητας υλικών πολύ καλύτερη. Το κάθισμα το βρήκα ιδιαίτερα σκληρό και με μια περίεργη κλήση προς τα κάτω στο σημείο που ενώνεται με την στήριξη της πλάτης με αποτέλεσμα να με σκοτώνει η μέση μου.

Τελικά είμαι πάλι σε αναζήτηση και είμαι ανάμεσα στην woodwell, active και tailor.  Μέχρι στιγμής δοκίμασα την active και tailor και είναι περίπου το ίδιο. Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι όλες (εάν δεν κάνω λάθος) έχουν πλαστικό υλικό για την στηριξή της πλάτης αντί για μέταλο που θα ήταν πιο ανθεκτικό.

Τώρα ο μόνος λόγος που τείνω λίγο περισσότερο προς στην active είναι ότι υπάρχει κατάστημα στην πόλη που μένω και ότι προσφέρουν 3 έτη εγγύηση σε όλα, όχι όπως τα άλλα 2έτη στον μηχανισμό και αμα χαλάσει κάτι άλλο βγάλε άκρη μόνος σου.

Αν κάποιος έχει κάποια απο αυτές και θέλει να αφήσει τις εντυπώσεις του είναι ευσπρόδεκτος, ίσως βοηθήσει και άλλους.

Παρεπιπτώντος αν κάποιος ξέρει που μπρούμε να προμηθευτούμε την GTC Dvary X απο Ελλάδα, ας παραθέσει κανένα σύνδεσμο.

Καλησπερα,επειδη πριν 1 εβδομαδα πηρα και εγω την ιδια καρεκλα,με βολεψε παρα πολυ να σ πω την αληθεια(1,70 υψος 80 κιλα) απο περιεργεια,τι υψος και κιλα εχεις και ειχες τετοια εμπειρια με την καρεκλα?Δεν λεω οτι ειναι η καλυτερη που υπαρχει αλλα ειναι αρκετα καλη,θεωρω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...