Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 30/09/2023 at 18:09, Morosis said:

Καλησπερα,επειδη πριν 1 εβδομαδα πηρα και εγω την ιδια καρεκλα,με βολεψε παρα πολυ να σ πω την αληθεια(1,70 υψος 80 κιλα) απο περιεργεια,τι υψος και κιλα εχεις και ειχες τετοια εμπειρια με την καρεκλα?Δεν λεω οτι ειναι η καλυτερη που υπαρχει αλλα ειναι αρκετα καλη,θεωρω !

Καλησπέρα, είμαι 1.70 ύψος και 65 κιλά, δεν την έχω παραλάβει ακόμα την καρέκλα. Επειδή όμως  την δοκίμασα στο κατάστημα μαζί με κάποιες άλλες μπορώ να πώ ότι μια άλλη καρέκλα που μου έδειξε η κοπέλα στο κατάστημα στα 250€ είχε λίγο μεγαλύτερο κάθισμα και πιο μαλακό αλλά αυτή ήταν και η μοναδική διαφορά τους, διότι όσον αφορά τις ρυθμίσεις η active ήταν καλύτερη. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι τα λεφτά που ζητάνε αντιστοιχούν και σε ανάλογη ποιότητα καρέκλας.

Τέλος, αν όντως ισχύει η 3ετή εγγύηση για ότι και αν συμβεί και αν η καρέκλα αντέξει τόσο τότε ίσως να έχεις κάνει και απόσβεση.

@Morosis Ξέχασα να σε ρωτήσω η στήριξη της πλάτης είναι όλη πλαστικό χωρίς καθόλου μεταλλικά μέρη? Πώς σου φαίνετε μέχρι στιγμής θα αντέξει, επειδή εγώ συνήθως κάθομαι πάντα σε ανάκλιση όταν δουλεύω και σκέφτομαι αν τελικά θα αντέξει;

 

Επεξ/σία από kirk86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι gamening πολυθρονες εχουν αυτα "στηριγματα" στην εδρα και στην πλατη, Στυλ μπακετ, που σε αυτοκινητο εχουν μια χρισημοτητα, να σε κρατουν στο καθισμα, ωστε να μην γλυστρας λογω φυγοκεντρου δυναμης στις στροφες. Σε καρεκλα γραφειου, μαλλον περιοριζουν την ανεση π.χ. να ανοιξεις τα ποδια σου, να κατσεις λιγο πιο ΔΕ/ΑΡ κτλ. Προσωπικα πιστευω οτι οι πολλοι μηχανισμοι, κανουν μια πολυθρονα πιο ντελικατη κι αυξανουν το κοστος της, Φυσικα δεν αναφερομαι σε πολυθρονες των 2000 Ε, αλλα σε αυτες κατω των 500. Σε καθε περιπτωση, δοκιμη πριν την αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ψαχνω για καρεκλα κατω απο 300ε, ειμαι 1.80μ και 80 κιλα. Ψαχνοντας βρηκα τις Ergoaction Active 190ε, Thesis M5 270ε, Ikea Markus 200ε. Δυστυχως δυνατοτητα δοκιμης υπαρχει μονο για αυτη του Ikea.
Με ενδιαφερει να κλειδωνει σε μια μικρη ανακλιση, να εχει ψηλη πλατη και ρυθμιζομενο προσκεφαλο. Τα μπρατσα αδιαφορα αλλα δεν θελω να ειναι φιξ σε ψηλη θεση και να μην αφαιρουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Wizzie είπε

Καλησπερα, ψαχνω για καρεκλα κατω απο 300ε, ειμαι 1.80μ και 80 κιλα. Ψαχνοντας βρηκα τις Ergoaction Active 190ε, Thesis M5 270ε, Ikea Markus 200ε. Δυστυχως δυνατοτητα δοκιμης υπαρχει μονο για αυτη του Ikea.
Με ενδιαφερει να κλειδωνει σε μια μικρη ανακλιση, να εχει ψηλη πλατη και ρυθμιζομενο προσκεφαλο. Τα μπρατσα αδιαφορα αλλα δεν θελω να ειναι φιξ σε ψηλη θεση και να μην αφαιρουνται.

Χωρίς δοκιμή τίποτα...

Η Markus πάντως δεν πληρεί τα κριτήρια που θέτεις.

Ούτε ρυθμιζόμενο προσκέφαλο, ούτε ψηλά μπράτσα.

Ως κάτοχος (markus) θα σου πω οτι το κάθισμα της σε ελάχιστο διάστημα μου φαίνεταιι σκληρό και ενοχλητικό.

Αν ταιριάξει με το σώμα σου καλώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Χωρίς δοκιμή τίποτα...

Η Markus πάντως δεν πληρεί τα κριτήρια που θέτεις.

Ούτε ρυθμιζόμενο προσκέφαλο, ούτε ψηλά μπράτσα.

Ως κάτοχος (markus) θα σου πω οτι το κάθισμα της σε ελάχιστο διάστημα μου φαίνεταιι σκληρό και ενοχλητικό.

Αν ταιριάξει με το σώμα σου καλώς.

Εφοσον τα μπρατσα αφαιρουνται δεν υπαρχει θεμα. Μια δοκιμη θα δειξει αν το προσκεφαλο και το lumbar ειναι στη σωστη θεση για το υψος μου.

Οσο για το καθισμα, δεν ξερω κατα ποσο τα αλλα κατω απο 300 θα ειναι καλυτερα, της Μ5 ισως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Wizzie είπε

Εφοσον τα μπρατσα αφαιρουνται δεν υπαρχει θεμα. Μια δοκιμη θα δειξει αν το προσκεφαλο και το lumbar ειναι στη σωστη θεση για το υψος μου.

Οσο για το καθισμα, δεν ξερω κατα ποσο τα αλλα κατω απο 300 θα ειναι καλυτερα, της Μ5 ισως...

Δεν έχω συγκριτικό για να σου πω, δε θέλω να αδικήσω κάποια άλλη καρέκλα.

Τόνισα το γεγονός με το κάθισμα καθώς στην επίσκεψη στο κατάστημα και για τα 1-2 λεπτά που έκατσα  μου φάνηκε καταπληκτικό αφού ήταν η πρώτη "σοβαρή" καρέκλα που έβαλα τον πισινό μου.

Έχοντας την πλέον σπίτι, καθήμενος παραπάνω ώρα παρατήρησα αυτό και ήθελα να το θίξω.

Ναι τα χερούλια φεύγουν εύκολα με 2 βίδες.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να κάνετε μια ανάγνωση σε προηγούμενες σελίδες, έχουν προταθεί πολλές καλές καρέκλες, από 450 ευρώ μέχρι 1000+, σίγουρα θα βρείτε κάποια που να είναι αξιόλογη, ανθεκτική και κοντά στα budget σας. Ό,τι άλλο πάρετε, το πολύ σε 1 χρόνο θα έχει φθαρεί το αφρώδες υλικό στο κάθισμα και θα τρίζει, και σε 2-3 χρόνια μπορεί να αρχίσει να σπάει κάτι. Αν θέλετε καρέκλα για αρκετά χρόνια, δώστε λίγα παραπάνω λεφτά και θα σας ευγνωμονεί και η μέση και η πλάτη σας.

Και μιας και μπήκατε και στη διαδικασία αναβάθμισης του καθίσματος, δείτε και εργονομικά πληκτρολόγια και ποντίκια, για να προλάβετε τα σίγουρα θέματα με τους καρπούς σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Αξίζει να κάνετε μια ανάγνωση σε προηγούμενες σελίδες, έχουν προταθεί πολλές καλές καρέκλες, από 450 ευρώ μέχρι 1000+, σίγουρα θα βρείτε κάποια που να είναι αξιόλογη, ανθεκτική και κοντά στα budget σας. Ό,τι άλλο πάρετε, το πολύ σε 1 χρόνο θα έχει φθαρεί το αφρώδες υλικό στο κάθισμα και θα τρίζει, και σε 2-3 χρόνια μπορεί να αρχίσει να σπάει κάτι. Αν θέλετε καρέκλα για αρκετά χρόνια, δώστε λίγα παραπάνω λεφτά και θα σας ευγνωμονεί και η μέση και η πλάτη σας.

Και μιας και μπήκατε και στη διαδικασία αναβάθμισης του καθίσματος, δείτε και εργονομικά πληκτρολόγια και ποντίκια, για να προλάβετε τα σίγουρα θέματα με τους καρπούς σας.

 Πολυ σωστα, ειδικα για ατομα που δουλευουν πολλες ωρες στον υπολογιστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ σε αναζήτηση καρέκλας μιας και περνάω αρκετές ώρες στο γραφείο του σπιτιού. Στα σχέδια είναι να αγοραστεί και γραφείο ρυθμιζόμενου ύψους (από Δρομέα ή Ergoaction λέω να το πάρω) και με αυτά που διάβασα η καλύτερη επιλογή στο budget μου (400-600ευρώ) είναι η Zody στα 549. Είμαι Θεσσαλονίκη οπότε δε μπορώ να τη δοκιμάσω. Έχετε δει καμιά προσφορά για κάτι καλύτερο ή παίζει τώρα με black friday να πέσουν οι τιμές, ή να το βάλω μπρος για παραγγελία της Zody?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα κ εγώ στην διαδικασία αναζήτησης εργονομικής καρεκλας. Τη θέλω για gaming μιας κ μετά από 2-3 ώρες πλέον με πιάνει πονοκέφαλος μιας κ ο αυχένας δεν στηρίζεται κάπου. Η αλήθεια είναι πως το budget είναι περιορισμένο. Υπάρχει τίποτα αξιόλογο στο κατοσταρικο περιπου?

Σκέφτηκα να φοράω κ αυτά τα μαξιλάρια ταξιδιού που παρέχουν μια στήριξη στον αυχένα αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά. Έχει δοκιμάσει κανείς?

Επεξ/σία από ilias78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, εχει κανεις εμπειρα απο το μαγαζι entos? Ψαχνω για καρεκλα μεχρι 100€ και εχει πεσει το ματι μου εδω υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κοιταξω σε αυτα τα λεφτα? Την θελω κυριως για δουλεια (προγραμματιστης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Prasino Mantarinh said:

Καλησπερα σας, εχει κανεις εμπειρα απο το μαγαζι entos? Ψαχνω για καρεκλα μεχρι 100€ και εχει πεσει το ματι μου εδω υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κοιταξω σε αυτα τα λεφτα? Την θελω κυριως για δουλεια (προγραμματιστης)

Δοκίμασε την (πάντα) και αν σε βολεύει, τσίμπα την χωρίς δεύτερη σκέψη, γιατί σε τιμές εώς 200€ στο Ελλαδιστάν όλα είναι κινεζιά full απο άποψη ποιότητας (δες προηγούμενα post για καλύτερη κάλυψη/ανάλυση του θέματος από άλλον χρήστη), εκτός και αν πας σε μεταχειρισμένες γνωστές μάρκες από εξωτερικό όπου και εκεί εχει τα δικά του ρίσκα.

Πάντα ρωτάμε τη εγγύηση έχει και αν σου πούν 1-2χρόνια ΑΛΛΑ περιλαμβάνει μόνο την συντήρηση του μηχανισμού της καρέκλας τότε μαρκιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2023 στις 4:16 ΜΜ, Junior22 είπε

Είμαι και εγώ σε αναζήτηση καρέκλας μιας και περνάω αρκετές ώρες στο γραφείο του σπιτιού. Στα σχέδια είναι να αγοραστεί και γραφείο ρυθμιζόμενου ύψους (από Δρομέα ή Ergoaction λέω να το πάρω) και με αυτά που διάβασα η καλύτερη επιλογή στο budget μου (400-600ευρώ) είναι η Zody στα 549. Είμαι Θεσσαλονίκη οπότε δε μπορώ να τη δοκιμάσω. Έχετε δει καμιά προσφορά για κάτι καλύτερο ή παίζει τώρα με black friday να πέσουν οι τιμές, ή να το βάλω μπρος για παραγγελία της Zody?

Δε ξέρω για Black Friday αν θα πέσει, πάντως από πέρυσι που τη πήρα έχει τσιμπήσει ένα 50άρι πάνω. Οπότε δε ξέρω αν η αναμονή θα είναι καλή ή όχι. Ίσως μια ερώτηση στο κατάστημα μπας και σου απαντήσουν κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Δε ξέρω για Black Friday αν θα πέσει, πάντως από πέρυσι που τη πήρα έχει τσιμπήσει ένα 50άρι πάνω. Οπότε δε ξέρω αν η αναμονή θα είναι καλή ή όχι. Ίσως μια ερώτηση στο κατάστημα μπας και σου απαντήσουν κάτι;

Δεν πιστευω και εγω πως θα την κατεβασουν, πιο πολυ αναφερομουν σε αλλες καρεκλες που τωρα να ειναι full price και τις μερες της Black Friday μηπως τις βγαζανε σε εκπτωση. Αρα η μονη επιλογη αξιολογη σε τετοια χρηματα ειναι η Zody?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κοίταζα για μια οικονομική εργονομική καρέκλα και κοιτάζοντας BTOD βρήκα ενδιαφέρον τις clatina mellet και ticova ergonomic. Και οι δύο από amazon έχουν +120 ευρώ μεταφορικά. υπάρχου αυτές από Ελλάδα η κάποιος άλλος τρόπος για πιο φτηνά μεταφορικά? Κάποια παρόμοια πρόταση κάτω από 150-200 ευρώ είναι ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...