Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επαναλαμβάνω πάλι, γιατί βλέπω συχνές ερωτήσεις παρόμοιες για προτάσεις. Γυρίστε μερικές σελίδες πίσω, και θα βρείτε πολλές προτάσεις για ανατομικές/εργονομικές καρέκλες. Στο δια ταύτα τώρα, αν δε δώσεις 350+ ευρώ, πραγματικά ανατομική και ανθεκτική καρέκλα δε παίρνεις. Ό,τι πάρεις σε 2-3 χρόνια το πολύ θα ψάχνεις πάλι για άλλη. Οπότε διαβάστε τις προηγούμενες σελίδες, ενημερωθείτε, και ελάτε πάλι με πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις, μήπως και μπορεί να βοηθήσει κάποιος. 

Και αναφορικά, όλα τα καταστήματα έχουν καρέκλες και κάτω από 200 ευρώ, το ερώτημα είναι κατά πόσο αξίζει να δίνεις τόσα χρήματα ανά λίγα χρόνια, ή να πάρεις μια που και ανταλλακτικά θα έχει αν χρειαστεί, και αρκετά χρόνια εγγύηση. Ειδικά όσοι δουλεύετε καθιστοί, μη το σκέφτεστε τόσο να πάρετε μια καλή καρέκλα. Για περιστασιακή χρήση 1-2 ώρες τη μέρα, κακά τα ψέμματα όλες κάνουν, γιατί είναι μικρός και ο χρόνος έκθεσης σε πιθανώς λανθασμένη στάση.

Στις 20/10/2023 στις 9:47 ΜΜ, ilias78 είπε

Έχει κανείς την KASTBJERG από jysk? Την δοκίμασα λίγο κ μου φάνηκε πολύ άνετη κ αναπαυτικη, αλλά με φοβίζει που είναι δερμάτινη. 

Χωρίς να την έχω δοκιμάσει, ισχύει ότι ισχύουν και για τις υπόλοιπες καρέκλες με δερματίνη. Σε λίγο καιρό θα αρχίζει να ξεφτίζει, το καλοκαίρι θα είναι πιο ζεστό το κάθισμα και σκίζεται/γρατσουνίζεται εύκολα. Αν στρώσεις μια πετσέτα από πάνω, μπορεί να παρατείνεις το χρόνο ζωής της πιθανώς.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, οπότε ας το διευκρινίσω κάπως...

Την καρέκλα την θέλω για περιστασιακή χρήση και για 3-4 ώρες τη μέρα μαξ...

Επειδή όποια καρέκλα πάρω θα την δοκιμάσω πρώτα, ρωτάω περισσότερο αν υπάρχει πρόταση σε αυτά τα λεφτά με ποιοτική κατασκευή και μηχανισμό της προκοπής...

 

Αναζήτηση στις προηγούμενες σελίδες έκανα, αλλά προτάσεις βρήκα μόνο για 350 ευρώ και πάνω....

Προσωπικά έχω βάλει ταβάνι τα 200...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eίχα κάνει σχόλιο τον Απρίλιο του 2023 και θα ήθελα να πω την γνώμη μου για την Järvfjället. Ήταν η τέλεια καρέκλα μέχρι που άρχισα να μουδιάζω στα..οπίσθια μετά από 15 λεπτά, δυστυχώς όταν την δοκίμασα στο ΙΚΕΑ δεν έκατσα πάνω από 5-6 λεπτά και δεν ήρθε το μούδιασμα εκεί. Δεν το έχω ξαναπάθει αυτό, δυστυχώς αναγκάστηκα να την γυρίσω γιατί προφανώς δεν παλευόταν αυτό. 

Είμαι over 110kg και 1.90 ύψος. 

Και τώρα είμαι πάλι σε αναζήτηση. Έχω κρατημένες λίγες να δοκιμάσω, μετά ότι προκύψει στα μαγαζιά:

  • Ergohuman Classic. Έχω ακούσει mixed γνώμες για άτομα στα κυβικά μου και ύψος μου.
  • Ergohuman luxury 2, δεν έχω ακούσει τίποτα απλά την είδα στο Πλαίσιο
  • Λύση ανάγκης η Action-D από Δρομέα μόνο αν δεν ικανοποιηθώ από τις πιο premium. 

Θα περάσω μια βόλτα από Sigma, αλλά από αυτά που διάβασα από τα σχόλια δεν με έψησε ιδιαίτερα.

ΘΕΣΙΣ, Sato και λοιπά τις φοβάμαι γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, δίνεις κάποια χρήματα αλλά αξίζει τόσο; Λογικά όχι με βάση ότι έχει γραφτεί σε προηγούμενα σχόλια. 

Δρομέα είχα πάει και δοκίμασα αρκετές, μέτριες έως κακές κάποιες αλλά το κρατάω για λύση ανάγκης.

Για Herman Miller, Steelcase και λοιπά τα έχουμε ξαναπεί δυστυχώς, αν έπαιζαν στο χιλιάρικο να το συζητούσαμε. Κάτι 1.5κ και 2κ είναι τραβηγμένα, γιατί μόνο στην Ελλάδα παίζουν τέτοιες τιμές. Καλές χρυσές, αλλά αν δεν γίνει δοκιμή δεν θα δώσω πάνω από 300€ για καμία, δεν ρισκάρεις σε αυτά τα χρήματα.

Συμβουλές αποδεκτές, αλλά νομίζω εν τέλει όλοι συμβιβάζονται με κάτι.

Επεξ/σία από valkon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, valkon είπε

Eίχα κάνει σχόλιο τον Απρίλιο του 2023 και θα ήθελα να πω την γνώμη μου για την Järvfjället. Ήταν η τέλεια καρέκλα μέχρι που άρχισα να μουδιάζω στα..οπίσθια μετά από 15 λεπτά, δυστυχώς όταν την δοκίμασα στο ΙΚΕΑ δεν έκατσα πάνω από 5-6 λεπτά και δεν ήρθε το μούδιασμα εκεί. Δεν το έχω ξαναπάθει αυτό, δυστυχώς αναγκάστηκα να την γυρίσω γιατί προφανώς δεν παλευόταν αυτό. 

Είμαι over 110kg και 1.90 ύψος. 

Και τώρα είμαι πάλι σε αναζήτηση. Έχω κρατημένες λίγες να δοκιμάσω, μετά ότι προκύψει στα μαγαζιά:

  • Ergohuman Classic. Έχω ακούσει mixed γνώμες για άτομα στα κυβικά μου και ύψος μου.
  • Ergohuman luxury 2, δεν έχω ακούσει τίποτα απλά την είδα στο Πλαίσιο
  • Λύση ανάγκης η Action-D από Δρομέα μόνο αν δεν ικανοποιηθώ από τις πιο premium. 

Θα περάσω μια βόλτα από Sigma, αλλά από αυτά που διάβασα από τα σχόλια δεν με έψησε ιδιαίτερα.

ΘΕΣΙΣ, Sato και λοιπά τις φοβάμαι γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, δίνεις κάποια χρήματα αλλά αξίζει τόσο; Λογικά όχι με βάση ότι έχει γραφτεί σε προηγούμενα σχόλια. 

Δρομέα είχα πάει και δοκίμασα αρκετές, μέτριες έως κακές κάποιες αλλά το κρατάω για λύση ανάγκης.

Για Herman Miller, Steelcase και λοιπά τα έχουμε ξαναπεί δυστυχώς, αν έπαιζαν στο χιλιάρικο να το συζητούσαμε. Κάτι 1.5κ και 2κ είναι τραβηγμένα, γιατί μόνο στην Ελλάδα παίζουν τέτοιες τιμές. Καλές χρυσές, αλλά αν δεν γίνει δοκιμή δεν θα δώσω πάνω από 300€ για καμία, δεν ρισκάρεις σε αυτά τα χρήματα.

Συμβουλές αποδεκτές, αλλά νομίζω εν τέλει όλοι συμβιβάζονται με κάτι.

Σίγουρα μακριά από action D. Την έδωσα στο 3μηνο γιατί χάλασε το αφρώδες υλικό στο κάθισμα, το ίδιο και η δεύτερη. Λες και καθόμουν σε ξύλο. Και είμαι κοντά στα κιλά σου.

Για του πλαισίου όταν πήγα και τις δοκίμασα καμία δε μου γέμισε το μάτι, και ας ήταν σε προσφορά. Πήγαινε δες και asset.gr πραγματεύονται πολλές εταιρείες και μπορείς να κάτσεις και αρκετή ώρα εκεί για δοκιμή.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Σίγουρα μακριά από action D. Την έδωσα στο 3μηνο γιατί χάλασε το αφρώδες υλικό στο κάθισμα, το ίδιο και η δεύτερη. Λες και καθόμουν σε ξύλο. Και είμαι κοντά στα κιλά σου.

Για του πλαισίου όταν πήγα και τις δοκίμασα καμία δε μου γέμισε το μάτι, και ας ήταν σε προσφορά. Πήγαινε δες και asset.gr πραγματεύονται πολλές εταιρείες και μπορείς να κάτσεις και αρκετή ώρα εκεί για δοκιμή.

 

Το προαίσθημα μου εκεί με πήγαινε, οπότε την ξεχνάω εντελώς την action-d και τον Δρομέα γενικότερα σε ευχαριστώ.

Asset φαίνεται απέκτησε ένα momentum στις τελευταίες σελίδες, θα περάσω σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακολουθεί μια ανάλυση της IKEA JARVFJALLET.
Θα παραθέσω την αρχική μου άποψη και θα ακολουθήσει η σημερινή μου άποψη βάσει εμπειρίας.

Στις 21/2/2022 στις 12:47 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Δοκίμασα να καθίσω λίγο σήμερα στην ΙΚΕΑ JARVFJALLET.

Καλύτερη στήριξη μέσης και πλάτης για ψηλούς, αλλά νιώθω ότι είναι μικρότερη η επιφάνεια του καθίσματος και δεν μπαίνεις πιο μέσα, όπως στην Markus.

Αυτά από μια σύντομη δοκιμή. Δεν ξέρω αν έχετε άποψη από μακροχρόνια χρήση.

Στις 10/3/2022 στις 6:12 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Πήρα τελικά αυτή.

Σαν πρώτη χρήση, σαφώς μεγαλύτερη ελευθερία και προσαρμογή στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά, από τη Markus. Μετακινείται το κάθισμα μπρος-πίσω και δίνει ελευθερία πόσο θα πλησιάσεις την πλάτη, ανάλογα με το μέγεθός σου.

Επίσης, το μαξιλαράκι στήριξης της μέσης, προσφέρει κι αυτό την ελευθερία να επιλέξεις σε ποιό ύψος.

Τα χερούλια έχουν κι αυτα την ελευθερία τους, πάνω-κάτω και μέσα-έξω, αλλά η πλαστική επιφάνειά τους εκεί που ακουμπούν τα χέρια, είναι σκληρή σε σχέση με το αναπαυτικό αφρώδες υλικό της δερμάτινης Markus. Θεωρώ ότι σαν επιφάνεια σίγουρα προτιμώ κάτι αφρώδες εκεί και όχι σκληρό πλαστικό.

Συνολικά, θεωρώ ότι είναι ανώτερη καρέκλα (σαν πρώτη εμπειρία) από την Markus, ιδίως για ψηλότερους (1.90+-), που η Markus είχε σε λάθος θέση την καμπύλη μέσης.

Δεν μπορώ να δω καλύτερη λύση στα 200 ευρώ, κι έτσι κατέληξα σε αυτή. Και στα 300 που είχα πάει σε Anda Seat Kaizer II, πεταμένα χρήματα για προβληματικές λύσεις εργονομικής καρέκλας.

Εν καιρώ, θα επανέρθω με πιο ολοκληρωμένη εμπειρία.

 

 

Στις 13/4/2022 στις 12:02 ΠΜ, kostasgr78 είπε

Επανέρχομαι για την Jarvfjallet.

Σίγουρα καλύτερη από την Markus, σε διάφορα θέματα. Έχει βαθμούς ελευθερίας αρκετούς.

Ωστόσο, δεν την θεωρώ και πάλι καρέκλα που θα τη σύστηνα με κλειστά μάτια. Περίεργο στήσιμο συνολικά. Επίσης, κάνει κάτι περίεργα τριξίματα, που δεν τα περίμενα για πρώτο μήνα χρήσης.

 

Στις 16/4/2022 στις 7:51 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Αμέλησα να προσθέσω ότι η Jarvfjallet έχει λιγότερο αναπαυτικό κάθισμα από την Markus.

 

Πάνω που ετοιμαζόμουν να γράψω την εμπειρία μου 1,5 χρόνο μετά, σήμερα, διάβασα το παρακάτω και νόμιζα ότι διάβαζα το μυαλό μου!

Στις 25/10/2023 στις 6:22 ΜΜ, valkon είπε

Eίχα κάνει σχόλιο τον Απρίλιο του 2023 και θα ήθελα να πω την γνώμη μου για την Järvfjället. Ήταν η τέλεια καρέκλα μέχρι που άρχισα να μουδιάζω στα..οπίσθια μετά από 15 λεπτά, δυστυχώς όταν την δοκίμασα στο ΙΚΕΑ δεν έκατσα πάνω από 5-6 λεπτά και δεν ήρθε το μούδιασμα εκεί. Δεν το έχω ξαναπάθει αυτό, δυστυχώς αναγκάστηκα να την γυρίσω γιατί προφανώς δεν παλευόταν αυτό. 

Είμαι over 110kg και 1.90 ύψος. 

Και τώρα είμαι πάλι σε αναζήτηση. Έχω κρατημένες λίγες να δοκιμάσω, μετά ότι προκύψει στα μαγαζιά:

  • Ergohuman Classic. Έχω ακούσει mixed γνώμες για άτομα στα κυβικά μου και ύψος μου.
  • Ergohuman luxury 2, δεν έχω ακούσει τίποτα απλά την είδα στο Πλαίσιο
  • Λύση ανάγκης η Action-D από Δρομέα μόνο αν δεν ικανοποιηθώ από τις πιο premium. 

Θα περάσω μια βόλτα από Sigma, αλλά από αυτά που διάβασα από τα σχόλια δεν με έψησε ιδιαίτερα.

ΘΕΣΙΣ, Sato και λοιπά τις φοβάμαι γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, δίνεις κάποια χρήματα αλλά αξίζει τόσο; Λογικά όχι με βάση ότι έχει γραφτεί σε προηγούμενα σχόλια. 

Δρομέα είχα πάει και δοκίμασα αρκετές, μέτριες έως κακές κάποιες αλλά το κρατάω για λύση ανάγκης.

Για Herman Miller, Steelcase και λοιπά τα έχουμε ξαναπεί δυστυχώς, αν έπαιζαν στο χιλιάρικο να το συζητούσαμε. Κάτι 1.5κ και 2κ είναι τραβηγμένα, γιατί μόνο στην Ελλάδα παίζουν τέτοιες τιμές. Καλές χρυσές, αλλά αν δεν γίνει δοκιμή δεν θα δώσω πάνω από 300€ για καμία, δεν ρισκάρεις σε αυτά τα χρήματα.

Συμβουλές αποδεκτές, αλλά νομίζω εν τέλει όλοι συμβιβάζονται με κάτι.

Ξεκάθαρα έχω βιώσει όλα αυτά που περιγράφονται. (κινούμαι στο ίδιο σωματομέγεθος)

Μουδιάζω στα ... οπίσθια. Δεν το έχω ξανανιώσει ποτέ σε όσες καρέκλες είχα για δεκαετίες.

Κάτι που δεν συνέβη ούτε στη Markus που είχα και είχε φτάσει στα 10+ χρόνια!

Επίσης, δεν έχω νιώσει ποτέ ότι κάθισα καλά πίσω στην πλάτη, παρά το ρυθμιζόμενο μαξιλαράκι υποστήριξης. Νιώθω ότι το όλο σύστημα με «ρίχνει μπροστά».

Ξεκάθαρα δεν την συστήνω και φυσικά είμαι σε αναζήτηση επόμενης λύσης.

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@valkon@kostasgr78

Απλά για να ρίξω μια ιδέα: Μήπως έχετε το κάθισμα πιο ψηλά από ότι πρέπει;

Ίσως λόγω αυτού να πιέζονται οι μηροί πολύ λόγω βάρους και να μην αιματώνεται καλά ο κώλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, bebius είπε

@valkon@kostasgr78

Απλά για να ρίξω μια ιδέα: Μήπως έχετε το κάθισμα πιο ψηλά από ότι πρέπει;

Ίσως λόγω αυτού να πιέζονται οι μηροί πολύ λόγω βάρους και να μην αιματώνεται καλά ο κώλος.

Καλή η ιδέα σου για διερεύνηση σε επίπεδο εργονομίας.

Προσωπικά επειδή το σκαλίζω δεκαετίες το θέμα, έχω το κάθισμα ακριβώς εκεί που πρέπει (όπως και στις άλλες καρέκλες), ώστε να είναι τα χέρια σε σωστή εργονομική θέση προς το γραφείο. Επίσης, λόγω ύψους, έχω το κάθισμα στην τέρμα πάνω θέση, νιώθω ότι έδινα και λίγο ακόμα αν είχε. Επίσης, στο ίδιο ύψος γραφείου, είχα πριν την Markus και ήταν όλα κομπλέ. Άρα, συνολικά από τις δοκιμές που έχω κάνει, καταλήγω ότι κάτι συμβαίνει με την καρέκλα.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bebius είπε

@valkon@kostasgr78

Απλά για να ρίξω μια ιδέα: Μήπως έχετε το κάθισμα πιο ψηλά από ότι πρέπει;

Ίσως λόγω αυτού να πιέζονται οι μηροί πολύ λόγω βάρους και να μην αιματώνεται καλά ο κώλος.

Μόνο στη järvfjället έχω αντιμετωπίσει μούδιασμα εκεί, αλλά θα το έχω υπόψιν αυτό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Καλή η ιδέα σου για διερεύνηση σε επίπεδο εργονομίας.

Προσωπικά επειδή το σκαλίζω δεκαετίες το θέμα, έχω το κάθισμα ακριβώς εκεί που πρέπει (όπως και στις άλλες καρέκλες), ώστε να είναι τα χέρια σε σωστή εργονομική θέση προς το γραφείο. Επίσης, λόγω ύψους, έχω το κάθισμα στην τέρμα πάνω θέση, νιώθω ότι έδινα και λίγο ακόμα αν είχε. Επίσης, στο ίδιο ύψος γραφείου, είχα πριν την Markus και ήταν όλα κομπλέ. Άρα, συνολικά από τις δοκιμές που έχω κάνει, καταλήγω ότι κάτι συμβαίνει με την καρέκλα.

Μα σημειώσω ότι το σωστό ύψος του καθίσματος είναι όταν τα πόδια σου σχηματίζουν ορθη γωνία στα γόνατα. Αν το γραφείο είναι πολύ ψηλά σε αυτή τη θέση, πρέπει να δηλώσεις τη καρέκλα και να πάρεις υποπόδιο. Αλλά πραγματικά αξίζει να πάτε σε ένα κατάστημα με καρέκλες και γραφεία για να σας βοηθήσουν να βρείτε τη σωστή θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Μα σημειώσω ότι το σωστό ύψος του καθίσματος είναι όταν τα πόδια σου σχηματίζουν ορθη γωνία στα γόνατα. Αν το γραφείο είναι πολύ ψηλά σε αυτή τη θέση, πρέπει να δηλώσεις τη καρέκλα και να πάρεις υποπόδιο. Αλλά πραγματικά αξίζει να πάτε σε ένα κατάστημα με καρέκλες και γραφεία για να σας βοηθήσουν να βρείτε τη σωστή θέση.

Ναι έχεις δίκιο σε αυτά. Τα κάνω όλα από χρόνια και δεν είχα πρόβλημα σε καμία καρέκλα και σωστά ύψη, κλπ.

Η IKEA Jarvfjallet είναι μια σχεδιαστική αποτυχία από μόνη της, δεν ξέρω πραγματικά πώς το έχουν καταφέρει αυτό, όταν άλλες καρέκλες τους δεν είχαν τόσα θέματα όσα εμφανίζει αυτή σε εργονομικό επίπεδο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anda Seat Phantom 3 ηταν αρκετες φορες στις προσφορες τη βλεπεις να εχει τοσο καλα σχολια .... Και αναρωτιεσαι πως καθονται αφου κανει λαθος γωνια προς τα πισω . Καπου λες τι δι@ολο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω απο τις εμπειριες των παιδιων εδω κι απο τις δικες μου, συμπεραινω οτι.

Αν θελουμε, ποιοτητα υλικων, γερη κατασκευη, εργονομια και πολλες ρυθμισεις, πρεπει να κοιταζουμε για 1000+ κατηγορια. Στα χρηματα που διαθετω 200-300 Ε μια χαρα μου ταιριαξε η Μarkus. Αν ειχε και κατα 10 εκ. ψψηλοτερα μπρατσα δεν θα κοιταζα αλλη. Καποια πατεντα θα σκεφτω ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...