Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 minutes ago, Mhlogiatros said:

Anda Seat Phantom 3 ηταν αρκετες φορες στις προσφορες τη βλεπεις να εχει τοσο καλα σχολια .... Και αναρωτιεσαι πως καθονται αφου κανει λαθος γωνια προς τα πισω . Καπου λες τι δι@ολο 

Ημουν ετοιμος με το χερι στην σκανδαλη να την χτυπησω... Ειχα δοκιμασει μια Anda XL ( δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο) σε ενα καταστημα Public μου φανηκε αρκετα βολικη (για τα 5 λεπτα που εκατσα βεβαια).

Βεβαια προηγουμενος ειχα δοκιμασει την Matchspel απο τα ΙΚΕΑ και που φανηκε καταπληκτικη, βεβαια μετα απο σχολια που διαβασα ονλινε λενε οτι το καθισμα χαλαει μετα απο 2-3 μηνες οποτε δεν την πηρα... Τωρα κοιταω την Gruspel, Μarkus δεν ηταν πολυ του γουστου μου .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Chris2756 είπε

 Αν ειχε και κατα 10 εκ. ψψηλοτερα μπρατσα δεν θα κοιταζα αλλη. Καποια πατεντα θα σκεφτω ομως.

Αν βρεις καμία λύση σχετικά με τα μπράτσα ενδιαφέρομαι και εγώ.

Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα σχετικά με τα χαμηλά μη προσαρμόσιμα μπράτσα της καρεκλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω πάντως πως κάθεστε στη Markus για ώρες... Προσωπικά στο 3μηνο την έδωσα, το αφρώδες υλικό του καθίσματος μου φαινόταν τραγικά λεπτό και υποχωρούσε εύκολα. Μετά από καμιά ώρα χρήσης, ένιωθες ότι καθόσουν σε ξύλινη καρέκλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είναι μάπα, ίσως να είναι best vfm, δεν ξέρω αλλά πέτυχα στα 260€ την NEWTRAL NT001 Sstandar edition)

https://www.geekbuying.com/item/NEWTRAL-Chair-Standard-NT001-509062.html

https://www.ergonewtral.com/products/the-ultimate-office-chair-to-relieve-low-back-pressure

Spoiler

image.png.eaec9711a06024cbf22a5b7f849c1a67.png

Λέει ότι έχει 7cm μαξιλάρι (εξάλλου πιο σκληρή από την markus δεν γίνεται :P) και έχει αρκετές ρυθμίσεις, πόσο θα αντέξει άγνωστο.

 

ίσως συνδυάζεται και με τα κουπόνια

GKB231108 για 8% off ή το

GKB231110 για 20$ off για αγορές πάνω από 200$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο DX RACER KING η οποια ηταν παρα πολυ βολικη πηγα σε αυτη

https://www.skroutz.gr/s/25697590/Karekla-Dieythyntiki-me-Anaklisi-kai-Rythmizomena-Mpratsa-Ergohuman-Classic-100459-Mayri-ErgoAction.html

 

Και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, YellowGr είπε

Μετα απο DX RACER KING η οποια ηταν παρα πολυ βολικη πηγα σε αυτη

https://www.skroutz.gr/s/25697590/Karekla-Dieythyntiki-me-Anaklisi-kai-Rythmizomena-Mpratsa-Ergohuman-Classic-100459-Mayri-ErgoAction.html

 

Και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

Από σκληρότητα πως πάει η mesh έδρα; Επίσης έχεις παρατηρήσει να έχει χαλαρώσει καθόλου το mesh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αγορασει κανενας απο Ravenna σε ποιοτητα πως πανε? Εχουν εκπτωση σχεδον σε ολα 50%. Εψαξα στο τοπικ και δεν βρηκα κριτικες παρα μονο αναφορες. Απο οτι βλεπω εχουν και copy paste την Gruppspel απο τα ΙΚΕΑ
https://www.ravenna.gr/el/epipla/epipla-grafeiou/karekles-grafeiou/ravenna-karekla-grafeiou-linear-black-67-x-62-x-116-125.5_192811/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Prasino Mantarinh είπε

Εχει αγορασει κανενας απο Ravenna σε ποιοτητα πως πανε? Εχουν εκπτωση σχεδον σε ολα 50%. Εψαξα στο τοπικ και δεν βρηκα κριτικες παρα μονο αναφορες. Απο οτι βλεπω εχουν και copy paste την Gruppspel απο τα ΙΚΕΑ
https://www.ravenna.gr/el/epipla/epipla-grafeiou/karekles-grafeiou/ravenna-karekla-grafeiou-linear-black-67-x-62-x-116-125.5_192811/

Όταν έψαχνα για αγορά (πριν πάρω την Markus που τελικά δεν έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος), είχα περάσει απο Ravenna καθώς είχε πάλι εκπτώσεις 30-50% εκείνη την εποχή.

Σχεδόν καμία καρέκλα τους δε με εντυπωσίασε, εκτός από κάποιες πολύ ακριβές >300€.

Σημειωτέον πως η καρέκλα που κοιτούσα είχε και αρκετές, θετικές κριτικές μιας και το κατάστημα πουλάει μέσω σκρουτζ

Το καλύτερο είναι να περάσεις και να δεις μόνος σου, λειτουργεί έκθεση με όλες τις καρέκλες τους.

Οπτικά και μόνο θα σου πω οτι η συγκεκριμένη φαίνεται ψεύτικη ενώ το κάθισμα έχει μηδαμινό μαξιλάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Από σκληρότητα πως πάει η mesh έδρα; Επίσης έχεις παρατηρήσει να έχει χαλαρώσει καθόλου το mesh?

οχι ειναι οπως τη πηρα τη πρωτη μερα . την χρησιμοποιω εδω και 5 μηνες καθημερινα 10-12 ωρες.

Αυτο ελειπε βεβαια 600 ευρω καρεκλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 hours ago, nickol-us said:

Όταν έψαχνα για αγορά (πριν πάρω την Markus που τελικά δεν έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος), είχα περάσει απο Ravenna καθώς είχε πάλι εκπτώσεις 30-50% εκείνη την εποχή.

Σχεδόν καμία καρέκλα τους δε με εντυπωσίασε, εκτός από κάποιες πολύ ακριβές >300€.

Σημειωτέον πως η καρέκλα που κοιτούσα είχε και αρκετές, θετικές κριτικές μιας και το κατάστημα πουλάει μέσω σκρουτζ

Το καλύτερο είναι να περάσεις και να δεις μόνος σου, λειτουργεί έκθεση με όλες τις καρέκλες τους.

Οπτικά και μόνο θα σου πω οτι η συγκεκριμένη φαίνεται ψεύτικη ενώ το κάθισμα έχει μηδαμινό μαξιλάρι.

Περασα μια βολτα χθες και βρηκα το μαγαζι καταλαθος να πω την αμαρτια μου. Που βρηκες καρεκλα πανω απο 300€ Οριακα ολες μεχρι 150 να ηταν (λογω προσφορων φυσικα). Τωρα για την συγκεκριμενη επειδη την δοκιμασα να πω την αμαρτια μου δεν βρηκα και πολλες διαφορες μεταξυ αυτης και της ΙΚΕΑ "version" σκληρο καθισμα και σκληρη μεση που βεβαια δεν ηταν ασχημο. 

Το προβλημα μου ειναι δεν ξερω πως θα ειναι η καρεκλα μετα απο 2-3 μηνες. Ημουν ετοιμος να παρω την Matchspel απο ΙΚΕΑ αλλα διαβασα online σε πολλα σχολια οτι μετα απο 2-3 μηνες το καθισμα χαλαει και γινεται αβολο. Για να το αποφυγω αυτο να προτιμισω mesh καθισμα?

EDIT: Μια καρεκλα που μου αρεσε απο το μαγαζι αυτο ηταν αυτη

Επεξ/σία από Prasino Mantarinh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Το προβλημα μου ειναι δεν ξερω πως θα ειναι η καρεκλα μετα απο 2-3 μηνες. Ημουν ετοιμος να παρω την Matchspel απο ΙΚΕΑ αλλα διαβασα online σε πολλα σχολια οτι μετα απο 2-3 μηνες το καθισμα χαλαει και γινεται αβολο. Για να το αποφυγω αυτο να προτιμισω mesh καθισμα?

Όχι απαραίτητα, γιατί για παράδειγμα η herman miller aeron, για κάποιους είναι πολύ άνετο το mesh κάθισμα, για άλλους (σαν εμένα) νιώθω ότι είναι υπερβολικά τεντωμένο σε σημείο να μου φαίνεται σκληρό.

Η πραγματική απάντηση έρχεται μόνο με το να κάτσεις ο ίδιος για αρκετή ώρα και να διαπιστώσεις μόνος σου αν σε βολεύει ή όχι. Σίγουρα για έδρες με μαξιλάρι/ύφασμα πρέπει το πάχος από το αφρώδες υλικό να έχει αρκετό ύψος, και μόλις κάτσεις να μη νιώθεις ότι "τερμάτισε". Γιατί υπάρχουν και καρέκλες φθηνές με μπόλικο αφρώδες υλικό στην έδρα, που όμως δεν είναι πυκνό, και υποχωρεί μόλις καθήσεις.

Άρα γενικά καταλήγουμε πάντα στο γεγονός ότι μόνο αν κάτσεις στη καρέκλα, μπορείς να καταλάβεις αν σου κάνει ή όχι. Και όχι μόνο από άποψη καθίσματος, αλλά και στήριξης μέσης, ανάκλισης, ύψους κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, thanasis00 said:

Όχι απαραίτητα, γιατί για παράδειγμα η herman miller aeron, για κάποιους είναι πολύ άνετο το mesh κάθισμα, για άλλους (σαν εμένα) νιώθω ότι είναι υπερβολικά τεντωμένο σε σημείο να μου φαίνεται σκληρό.

Η πραγματική απάντηση έρχεται μόνο με το να κάτσεις ο ίδιος για αρκετή ώρα και να διαπιστώσεις μόνος σου αν σε βολεύει ή όχι. Σίγουρα για έδρες με μαξιλάρι/ύφασμα πρέπει το πάχος από το αφρώδες υλικό να έχει αρκετό ύψος, και μόλις κάτσεις να μη νιώθεις ότι "τερμάτισε". Γιατί υπάρχουν και καρέκλες φθηνές με μπόλικο αφρώδες υλικό στην έδρα, που όμως δεν είναι πυκνό, και υποχωρεί μόλις καθήσεις.

Άρα γενικά καταλήγουμε πάντα στο γεγονός ότι μόνο αν κάτσεις στη καρέκλα, μπορείς να καταλάβεις αν σου κάνει ή όχι. Και όχι μόνο από άποψη καθίσματος, αλλά και στήριξης μέσης, ανάκλισης, ύψους κλπ.

Σε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερης απαντηση σου. Συμφωνω με αυτο που λες, αλλα υπαρχει κανενας τροπος να καταλαβουμε την αντοχη μιας καρεκλας πρωτου την αγορα ? Εχω αγχος οτι θα την πατησω οπως την εχεις πατησει εσυ με την Markus (Σκεφτομαι να παρω την Matchspel) και θα ξενερωσω ασχημα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερης απαντηση σου. Συμφωνω με αυτο που λες, αλλα υπαρχει κανενας τροπος να καταλαβουμε την αντοχη μιας καρεκλας πρωτου την αγορα ? Εχω αγχος οτι θα την πατησω οπως την εχεις πατησει εσυ με την Markus (Σκεφτομαι να παρω την Matchspel) και θα ξενερωσω ασχημα 😅

Δυστυχώς μόνο να πας να τη δεις από κοντά  και να κάτσεις αρκετή ώρα. Έτσι έκανα με την zody που έχω τώρα. Πέρασα ένα ωραίο μισάωρο στο κατάστημα, και βεβαιώθηκα ότι είναι άνετη. Τώρα αν θα αντέξει στο χρόνο δε ξέρω, αλλά ένα χρόνο τώρα δεν έχει βγάλει κιχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...