Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Επανέρχομαι στο θέμα του λάπτοπ από το ισπανικό αμαζον. Έγινε disoatch χθες!!

Προς το παρόν κάνει βόλτες μέσα στην Ισπανία. Μαδριτη--Σαραγοσα-Βαρκελωνη.

Ερώτηση. Στο ups tracking λέει εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 3-2!

Πιστεύετε ότι θα έρθει τόσο γρήγορα??

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, spirospatra1 είπε

Καλησπέρα.

Επανέρχομαι στο θέμα του λάπτοπ από το ισπανικό αμαζον. Έγινε disoatch χθες!!

Προς το παρόν κάνει βόλτες μέσα στην Ισπανία. Μαδριτη--Σαραγοσα-Βαρκελωνη.

Ερώτηση. Στο ups tracking λέει εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 3-2!

Πιστεύετε ότι θα έρθει τόσο γρήγορα??

Ευχαριστώ πολύ!

Ναι. Λογικά θα έρθει γρήγορα από UPS.  Εάν όχι 3-2 πολύ κοντά σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, spirospatra1 είπε

Καλησπέρα.

Επανέρχομαι στο θέμα του λάπτοπ από το ισπανικό αμαζον. Έγινε disoatch χθες!!

Προς το παρόν κάνει βόλτες μέσα στην Ισπανία. Μαδριτη--Σαραγοσα-Βαρκελωνη.

Ερώτηση. Στο ups tracking λέει εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 3-2!

Πιστεύετε ότι θα έρθει τόσο γρήγορα??

Ευχαριστώ πολύ!

Γραφει μεθοδο. Express-saver ή standard. Αυτο ειναι σημαντικο να μας πεις.

Τωρα τελευταια δεν ισχυει οπως παλιοτερα παντα αυτο που γραφουν, αλλα τις περισσοτερες φορες πεφτει κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2021 στις 12:46 ΜΜ, giogio είπε

Μετά από επικοινωνία μέσω mail που είχα με τη UPS το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι δεν έχει εκδοθεί ακόμα ο αριθμός ΕΟΡΙ ώστε να φύγει το πακετο 

Update: Επειδή η αξία του προϊόντος είναι πάνω από 1000€ με ενημέρωσαν από τη UPS ότι πρέπει μέσω gov.gr να βγάλω εγώ αριθμό εορυ που θα είναι σε μορφή GR...και νούμερα η μέσω του λογιστή μου και είναι υπόθεση 5 λεπτών έπειτα τους το στελνω το τσεκαρουν και αποδεσμεύεται το πακέτο 

Update (1) O λογιστης μου δεν ειχε ιδεα τι ειναι το EORI, φανταζομαι και αλλοι, ετσι και εγω απευθυνθηκα σε γραφειο εκτελωνισμου οπου με καθοδηγησε τι πρεπει να κανω και αφου εκανα ολες τις διαδικασιες αναλαμβανει το γραφειο την εκδοση ΕΟΡΙ και αυριο το πρωι θα εχω τον Αριθμο

Update (2) Μετα την εκδοση εορι που βγηκε σημερα ολα προχωρανε κανονικα πλεον απο τη UPS , απλα η επικοινωνια γινεται μονο μεσω Mail και απαντουν πολυ γρηγορα.

Θα προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό , ο αριθμός EORI είναι σε ισχύ !

Σας προτείνουμε να ελέγχετε την πορεία του δέματός σας μέσα από την ιστοσελίδα της UPS

 

 

 

Το Πακετο εκτελωνιστηκε αφου βγηκε ο Αριθμος εορι και τη Δευτερα θα παραλαβω,Με ενημερωσαν Ηδη με mail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 λεπτά πριν, giogio είπε

Το Πακετο εκτελωνιστηκε αφου βγηκε ο Αριθμος εορι και τη Δευτερα θα παραλαβω,Με ενημερωσαν Ηδη με mail

Πω πω φιλε, και περιμενα να διαβασω οτι παρελαβες οταν ειδα νεο σχολιο σου στο θεμα...

Εχεις κανει τρομερη υπομονη, κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Πω πω φιλε, και περιμενα να διαβασω οτι παρελαβες οταν ειδα νεο σχολιο σου στο θεμα...

Εχεις κανει τρομερη υπομ,ονη, κριμα.

Δυστυχώς ναι έχω Υπομονή, Η Παραγγελία έγινε 3 Ιανουαρίου και παρόλο τις δυσκολίες με ΕΟΡΙ κτλ θεωρώ Ότι δεν άργησαν και τόσο πολύ με κάτι αλλά που διαβάζω εδώ,θα είχα παραλάβει πολύ νωρίτερα αν δεν Υπήρχε αυτό το κόλλημα με το ΕΟΡΙ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη αναμενω και εγω δεμα απο Amazon UK, αξιας κατω απο 1000 ευρω, που αναφερει παραπανω ο φιλος οτι χρειαζεται ειδικη διαδικασια, μπορει να βαλει καποιος τι χρειαζεται να κανεις για να γινει ο εκτελωνισμος?

Υ.Γ: Παραγγελια που εκανα 25/01 με εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης απο 5-15 Φλεβαρη, εγινε collected απο amazon warehouse UK σημερα και πλεον μου δινει ημερομηνια παραδοσης μεχρι 15 Φλεβαρη. Τουλαχιστον δεν χρειαστηκε να αναμενω 15 μερες για αποστολη οπως αρκετοι απο οτι βλεπω εδω μεσα.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crus είπε

Επειδη αναμενω και εγω δεμα απο Amazon UK, αξιας κατω απο 1000 ευρω, που αναφερει παραπανω ο φιλος οτι χρειαζεται ειδικη διαδικασια, μπορει να βαλει καποιος τι χρειαζεται να κανεις για να γινει ο εκτελωνισμος?

Υ.Γ: Παραγγελια που εκανα 25/01 με εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης απο 5-15 Φλεβαρη, εγινε collected απο amazon warehouse UK σημερα και πλεον μου δινει ημερομηνια παραδοσης μεχρι 15 Φλεβαρη. Τουλαχιστον δεν χρειαστηκε να αναμενω 15 μερες για αποστολη οπως αρκετοι απο οτι βλεπω εδω μεσα.

Mεχρι 1000 ευρω δεν εχεις Απολυτως κανενα προβλημα εκτελωνισμου οπως με εχει ενημερωσει η UPS, για πανω απο 1000 ευρω χρειαζεται αριθμος ΕΟΡΙ,τωρα αν σου ερθει με κατι αλλο εκτος UPS δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giogio είπε

Mεχρι 1000 ευρω δεν εχεις Απολυτως κανενα προβλημα εκτελωνισμου οπως με εχει ενημερωσει η UPS, για πανω απο 1000 ευρω χρειαζεται αριθμος ΕΟΡΙ,τωρα αν σου ερθει με κατι αλλο εκτος UPS δεν γνωριζω.

To ρωταω γιατι καποιοι χρηστες αναφεραν παραπανω πως ακολουθησαν μια διαδικασια που χρειαζεται κωδικους απο Taxis. Ειχαν ολοι παραγγελιες ανω των 1000 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Crus είπε

To ρωταω γιατι καποιοι χρηστες αναφεραν παραπανω πως ακολουθησαν μια διαδικασια που χρειαζεται κωδικους απο Taxis. Ειχαν ολοι παραγγελιες ανω των 1000 ευρω?

Οχι, η διαδικασία είναι ουσιαστικά παραχώρηση εξουσιοδότησης στη ups για να σου εκτελωνίσει το δέμα. Δεν πληρώνεις τίποτα εφόσον έχεις πληρώσει στην amazon import fees. Η συγκεκριμένη διαδικασία ισχύει ανεξάρτητα από την αξία του δεματος και οι οδηγίες που θα σου στείλει η ups ειναι πολυ λεπτομερείς και fool proof. 

Μολις δεις το δέμα σου να φτάνει σπατα και να λεει για εκτελωνισμο θα σου στείλουν email. Αν δεις ότι πέρασε καμια μερα και ειναι ακόμη σπατα, επικοινώνησε με τη ups και ζητα να σου δώσουν τηλέφωνο από το εκτελωνιστικο τους στα σπατα. Αν δε σηκώνουν το τηλέφωνο, θα στείλεις ένα e-mail στο [email protected] βάζοντας στο θέμα μόνο το tracking number σου. Στο email θα γράψεις ότι το δέμα σου ειναι για εκτελωνισμο και οτι θέλεις να σου πουν τι πρεπει να κάνεις. Θα σου απαντήσουν με τις αναλυτικές οδηγίες και ουσιαστικά την επόμενη μέρα συνήθως ξεκολλάει και μπορεί και να το έχεις το δέμα, ανάλογα πού μένεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2021 στις 11:11 ΠΜ, power_1 είπε

Αγορά από amazon.es 13/1 σε προϊόντα με στοκ ,26/1 δεν έχει γίνει ακόμη αποστολή κι δείχνει 26/1(!!!!)-8/2 παραλαβή .Αν γίνει κι αποστολή με royal (που δεν γνωρίζεις από πριν ) untracked πότε καλό Μάρτιο ,να μην πω Απρίλιο .

Σήμερα 29/1 dispatch για ένα μέρος της παραγγελίας από Γαλλία με standard UPS ,μένω επαρχία βόρεια Ελλάδα μήπως γνωρίζετε για χρόνους παράδοσης κι ποια εταιρεία courier συνεργάζεται η ups ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Οχι, η διαδικασία είναι ουσιαστικά παραχώρηση εξουσιοδότησης στη ups για να σου εκτελωνίσει το δέμα. Δεν πληρώνεις τίποτα εφόσον έχεις πληρώσει στην amazon import fees. Η συγκεκριμένη διαδικασία ισχύει ανεξάρτητα από την αξία του δεματος και οι οδηγίες που θα σου στείλει η ups ειναι πολυ λεπτομερείς και fool proof. 

Μολις δεις το δέμα σου να φτάνει σπατα και να λεει για εκτελωνισμο θα σου στείλουν email. Αν δεις ότι πέρασε καμια μερα και ειναι ακόμη σπατα, επικοινώνησε με τη ups και ζητα να σου δώσουν τηλέφωνο από το εκτελωνιστικο τους στα σπατα. Αν δε σηκώνουν το τηλέφωνο, θα στείλεις ένα e-mail στο [email protected] βάζοντας στο θέμα μόνο το tracking number σου. Στο email θα γράψεις ότι το δέμα σου ειναι για εκτελωνισμο και οτι θέλεις να σου πουν τι πρεπει να κάνεις. Θα σου απαντήσουν με τις αναλυτικές οδηγίες και ουσιαστικά την επόμενη μέρα συνήθως ξεκολλάει και μπορεί και να το έχεις το δέμα, ανάλογα πού μένεις.

Παρολο που ειχα πληρωσει τα  amazon import fees αν δεν εβγαζα αριθμο ΕΟΡΙ στη δικη μου περιπτωση δεν εφευγε απο τελωνειο και θα πληρωνα εγω τελη εκτελωνισμου απο οτι με ενημερωσαν,βεβαια η Αξια ηταν πανω απο 1000 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, power_1 είπε

Σήμερα 29/1 dispatch για ένα μέρος της παραγγελίας από Γαλλία με standard UPS ,μένω επαρχία βόρεια Ελλάδα μήπως γνωρίζετε για χρόνους παράδοσης κι ποια εταιρεία courier συνεργάζεται η ups ?

 

7-10 μερες θα κανει, αλλα συνηθως οπως ειπαμε και πριν, η ημερομηνια που θα σου δωσει σημερα το συστημα της UPS θα ειναι πολυ κοντα στην πραγματικη. Οπότε θα δεις εκει την ημερομηνια παραλαβης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, giogio είπε

Παρολο που ειχα πληρωσει τα  amazon import fees αν δεν εβγαζα αριθμο ΕΟΡΙ στη δικη μου περιπτωση δεν εφευγε απο τελωνειο και θα πληρωνα εγω τελη εκτελωνισμου απο οτι με ενημερωσαν,βεβαια η Αξια ηταν πανω απο 1000 ευρω

Νομίζω απάντησα συγκεκριμένα στο φίλο από πάνω που ρωτησε για τη διαδικασία μέσω taxis την οποία είχαμε αναφέρει με τον matrixxx.

Σωστά επισημαίνεις για το κομμάτι άνω των 1000 ευρώ για eori.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, power_1 είπε

Σήμερα 29/1 dispatch για ένα μέρος της παραγγελίας από Γαλλία με standard UPS ,μένω επαρχία βόρεια Ελλάδα μήπως γνωρίζετε για χρόνους παράδοσης κι ποια εταιρεία courier συνεργάζεται η ups ?

 

Αν δεν έχει κατάστημα ups στην περιοχή σου, αναλαμβάνει η γενική. Παίρνεις τηλέφωνο στη ups την επόμενη της άφιξης στην Ελλάδα να σου δώσουν αριθμό αποστολής της γενικής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...