Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, matrixxx είπε

7-10 μερες θα κανει, αλλα συνηθως οπως ειπαμε και πριν, η ημερομηνια που θα σου δωσει σημερα το συστημα της UPS θα ειναι πολυ κοντα στην πραγματικη. Οπότε θα δεις εκει την ημερομηνια παραλαβης.

 

1 ώρα πριν, leo066 είπε

Αν δεν έχει κατάστημα ups στην περιοχή σου, αναλαμβάνει η γενική. Παίρνεις τηλέφωνο στη ups την επόμενη της άφιξης στην Ελλάδα να σου δώσουν αριθμό αποστολής της γενικής 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις .

Φαίνονται οι μετακινήσεις του δέματος στο site?Η αφού έφυγε από το κέντρο διαμετακόμισης στη Γαλλία η επόμενη ενημέρωση είναι όταν φτάσει Ελλάδα (χωρίς να φαίνονται οι ενδιάμεσοι σταθμοί). UPS standar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, power_1 είπε

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις .

Φαίνονται οι μετακινήσεις του δέματος στο site?Η αφού έφυγε από το κέντρο διαμετακόμισης στη Γαλλία η επόμενη ενημέρωση είναι όταν φτάσει Ελλάδα (χωρίς να φαίνονται οι ενδιάμεσοι σταθμοί). UPS standar

Φαίνονται, συνήθως ο τελευταίος σταθμός πριν την Αθήνα είναι η Ιταλία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά από amazon.fr ένα jacket κ ένα φούτερ. Το φούτερ μου το στείλανε από Γαλλία με ups το jacket μου το στείλανε από Αγγλία με RMLGB. Θα περάσει από τελωνείο αυτό που μου στείλανε από Αγγλία χωρίς να με ρωτήσουν?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

εχουν χαθει δεματα με royal mail?

Λογικα εχουν πολυ μεγαλη καθυστερηση αλλα παντα υπαρχει το ενδεχομενο....εγω τα εχω ως χαμενα τα δικα μου(ηταν η παραδοση 26 δεκεμβρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

εχουν χαθει δεματα με royal mail?

Μακάρι να μην ισχύει αλλά πιστεύω πως ναι όπως για παράδειγμα το δικό μου που το περίμενα 17 Δεκέμβρη από amazon.de με royal mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, geogak είπε

Αγορά από amazon.fr ένα jacket κ ένα φούτερ. Το φούτερ μου το στείλανε από Γαλλία με ups το jacket μου το στείλανε από Αγγλία με RMLGB. Θα περάσει από τελωνείο αυτό που μου στείλανε από Αγγλία χωρίς να με ρωτήσουν?

Είναι μια καλή ερώτηση αυτή. Πιθανά ούτε οι τελωνειακοι δεν θα ξερουν τι να πουν.

Εσύ έχεις απόδειξη αγοράς από Γαλλία να προσκομησεις. Αλλά όμως το δεμα έρχεται απο UK. Η λογική λέει ότι ναι πρέπει να περάσει τελωνειο.

Σε μια αντίστοιχη περίπτωση από Amazon UK (Νοέμβριο πριν το Brexit) που το έθεσα σαν θέμα στο Customer Support η απάντηση τους ήταν ότι εάν πληρώσω τελωνειο θα μου το κάνουν refund.

Αλλά επειδή πολλά ακούστηκαν για αθέτηση τέτοιων υποσχεσεων από Amazon να ζητήσεις να σου το στείλουν γραπτά με επιβεβαιωτικο email. Εγω εκανα screenshot την συνομιλία και μου έστειλαν το email επίσης εκείνη την στιγμή πριν να κλείσουμε. Δεν χρειάστηκε τελικά οπότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω εάν θα τηρουσαν την συμφωνία.

Αλλιώς δεν παραλαμβάνεις καθόλου και ζητάς τα χρήματα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, geogak είπε

Αγορά από amazon.fr ένα jacket κ ένα φούτερ. Το φούτερ μου το στείλανε από Γαλλία με ups το jacket μου το στείλανε από Αγγλία με RMLGB. Θα περάσει από τελωνείο αυτό που μου στείλανε από Αγγλία χωρίς να με ρωτήσουν?

Εάν σε χρέωσαν ΦΠΑ 24% κατά την αγορά, δε θα πληρώσεις τίποτε από οπουδήποτε και να έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, geogak είπε

Αγορά από amazon.fr ένα jacket κ ένα φούτερ. Το φούτερ μου το στείλανε από Γαλλία με ups το jacket μου το στείλανε από Αγγλία με RMLGB. Θα περάσει από τελωνείο αυτό που μου στείλανε από Αγγλία χωρίς να με ρωτήσουν?

Κάτι ανάλογο έχει συμβεί και σε εμένα, παραγγελία απο amazon.de και έφυγε απο Αγγλία. Τους έστειλα email ότι πρέπει να πληρώσω τέλη εκτελωνισμού μιας και το προϊόν κατασκευάζεται Αμερική και η απάντηση τους ήταν ότι δεν θα υπάρχουν τέλη εκτελωνισμού, εάν μου ζητηθούν τέλη να τους ενημερώσω. Με χρέωσαν ΦΠΑ 24%. (παράδοση με asendia).

Επεξ/σία από tazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tazio είπε

Κάτι ανάλογο έχει συμβεί και σε εμένα, παραγγελία απο amazon.de και έφυγε απο Αγγλία. Τους έστειλα email ότι πρέπει να πληρώσω τέλη εκτελωνισμού μιας και το προϊόν κατασκευάζεται Αμερική και η απάντηση τους ήταν ότι δεν θα υπάρχουν τέλη εκτελωνισμού, εάν μου ζητηθούν τέλη να τους ενημερώσω. Με χρέωσαν ΦΠΑ 24%. (παράδοση με asendia).

Ζητησες το ΦΠΑ απο το Amazon? Στο εδωσε πισω? Ή δεν σου ειχε χρεωσει εξ αρχης ΦΠΑ?

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. 
Παραγγελια απο amazon.uk 10-01-2021

Ο χρονος παραδοσης ηταν στις 26-01 και η δευτερη ημερομηνια που εδωσαν ειναι 27-01/01-02.

΄΄Now expected 27 January - 1 February

We’re very sorry your delivery is late. Most late packages arrive in a day. If you have not received your package by tomorrow, you can come back here the next day for a refund΄΄

Υπαρχει περιπτωση να ερθει αυριο και αν οχι θα περιμενω λιγες μερες ακομα ή να ζητησω επιστροφη; 

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 παραγγελίες από το γαλλικό άμαζον. 

Η μία από 14 Γενάρη δεν έχει φύγει ακόμα. Έλεγαν παράδοση απο 31/1 έως 8/2.... 

Η άλλη έγινε 27 Γενάρη προφανώς δεν έχει φύγει ακόμα. 

Απλά τραγικοί.

Επεξ/σία από hyperionthetitan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Είναι μια καλή ερώτηση αυτή. Πιθανά ούτε οι τελωνειακοι δεν θα ξερουν τι να πουν.

Εσύ έχεις απόδειξη αγοράς από Γαλλία να προσκομησεις. Αλλά όμως το δεμα έρχεται απο UK. Η λογική λέει ότι ναι πρέπει να περάσει τελωνειο.

Σε μια αντίστοιχη περίπτωση από Amazon UK (Νοέμβριο πριν το Brexit) που το έθεσα σαν θέμα στο Customer Support η απάντηση τους ήταν ότι εάν πληρώσω τελωνειο θα μου το κάνουν refund.

Αλλά επειδή πολλά ακούστηκαν για αθέτηση τέτοιων υποσχεσεων από Amazon να ζητήσεις να σου το στείλουν γραπτά με επιβεβαιωτικο email. Εγω εκανα screenshot την συνομιλία και μου έστειλαν το email επίσης εκείνη την στιγμή πριν να κλείσουμε. Δεν χρειάστηκε τελικά οπότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω εάν θα τηρουσαν την συμφωνία.

Αλλιώς δεν παραλαμβάνεις καθόλου και ζητάς τα χρήματα πίσω.

Έχει χρεωθεί με 24% ΦΠΑ. 10 Φεβρουαρίου λένε παράδοση. Θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένω ένα πακέτο από Κίνα, δύο από Αγγλία κι ένα από Γερμανία.

Από την Κίνα έφτασε πριν μία εβοδμάδα, από την Αγγλία "χάθηκαν" και τα δύο(ξεχωριστά πακέτα) και από Γερμανία έχει ακόμα κάποιες μέρες μέχρι να φτάσει στο αμήν, αλλά μάλλον έχει χαθεί κι αυτό από ότι βλέπω από το tracking...

Καλά πάμε...

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ζητησες το ΦΠΑ απο το Amazon? Στο εδωσε πισω? Ή δεν σου ειχε χρεωσει εξ αρχης ΦΠΑ?

Αυτόματα έγινε η χρέωση του ΦΠΑ, εξ αρχής. Απλά το ανέφερα γιατί το επισήμανε ο frap73

Επεξ/σία από tazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...