Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, magdalhnh είπε

Τα 120 είναι στον πρώτο λογαριασμό. Δεν αναφέρθηκε για το αν φύγω από το ρεύμα τι θα γίνει. Δε ρώτησα κι εγώ η αλήθεια, γιατί έχω σκοπό όσο μείνω στο αέριο να μείνω και στο ρεύμα. Από τη στιγμή που λέγεται double, πιστεύω πως υπάρχει η πιθανότητα όλο και κάτι να αλλάξει με την αποχώρηση από το ρεύμα.

 

28 λεπτά πριν, korakios είπε

αέριο σε ποιο πρόγραμμα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Έκανα επεξεργασία κοράκιε στο προηγούμενο ποστ. Δε σε προλαβαινω 😁

Το σταθερό αέριο με 0.055 η κιλοβατώρα 

ήλπιζα μπας και κάνανε ανεπίσημα για το κυμαινόμενο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Και πάλι καλό είναι, αν αναλογιστείς ότι η περίοδος θέρμανσης έφτασε στο τέλος της. 

ναι αλλά έχει 12 μήνες δέσμευση , βέβαια δώρο μείον ρήτρα όταν ξεκινήσει η περίοδος θέρμανσης συμφέρει

εκεί που κολλάω είναι στο αν φύγω απο το ρεύμα (αν ξαναπεράσω απο ελπέ) , είναι αν τα ζητήσουν πίσω ή τουλάχιστον αν θα πρέπει να περιμένω να βγάλουν λογαριασμό αερίου και να είμαι εγλωβισμένος στο ρεύμα

_____________

@ekrepali κοιτούσα το σταθερό της ΔΕΗ για τα 50€ δώρου , έχεις κρατημένους παλιότερους όρους μιας και δεν αναφέρεται ρήτρα αποχώρησης στους όρους ? Αν εφάρμοσαν τη νομοθεσία τότε μπορεί να ξεκινήσει τουρισμός ΔΕΗ<->Ηρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, magdalhnh said:

Κατά την ανάγνωση των όρων του συμβολαίου η οποία μαγνητοφωνείται, αναφέρθηκε πως δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης. 

Είναι ανεπίσημη προσφορά μου είπαν και γίνεται με κίτρινο ή και με πράσινο ρεύμα. Δεν ξέρουν μέχρι πότε θα ισχύει. 

Συνήθως οι πάροχοι 1-2 μέρες με την ηχογράφηση, επισυνάπτουν και τους όρους σε email. Κοίτα μη τυχόν σου στείλουν τους όρους του double, με τη ρήτρα αποχώρησης.

Εγώ πάντως διστάζω να το κάνω... έχω κακό προαίσθηκα κι άντε μετά να βρεις την ηχογράφηση.

Επίσης παλιά δε θυμάμαι σε ποιο πάροχο (ίσως και να ήταν η elpedison), θυμάμαι πως ναι μεν δεν υπήρχε ρήτρα στο πρόγραμμα αλλά υπήρχε ρήτρα αποχώρησης στο δώρο. Δηλαδή έβαζαν το δώρο ολόκληρο στο 1ο λογαριασμό και μετά αν έφευγες το επέστρεφες ανάλογα με το πόσο έκατσες.

 

18 minutes ago, korakios said:

@ekrepali κοιτούσα το σταθερό της ΔΕΗ για τα 50€ δώρου , έχεις κρατημένους παλιότερους όρους μιας και δεν αναφέρεται ρήτρα αποχώρησης στους όρους ? Αν εφάρμοσαν τη νομοθεσία τότε μπορεί να ξεκινήσει τουρισμός ΔΕΗ<->Ηρών

Spoiler
Spoiler

4.jpg.44f7743be3065815381f85128d20f1a9.jpg

 

Δε το είχα πάρει χαμπάρει ότι η ΔΕΗ ξύλωσε τη ρήτρα στο control. 26/3/24 είναι η ημερομηνία δημιουργίας του PDF στην ιστοσελίδα, αλλά το έχουν ονομάσει myhome-gascontrol_09_2023_chra. 🤪

Ρε λες να συμμορφώθηκε κι η elpedison και να ισχύει όντως το τζαμπέ 120άρι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ρε λες να συμμορφώθηκε κι η elpedison και να ισχύει όντως το τζαμπέ 120άρι;

δε βλέπω πλέον ρήτρα αποχώρησης ούτε εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

δε βλέπω πλέον ρήτρα αποχώρησης ούτε εκεί

Στη σελίδα του Fix δεν έχει ρήτρα το PDF... αλλά στο Double Fix έχει ρήτρα κάτω-κάτω στο PDF:

https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma-aerio/double-energy-home-fix_133072/

Αυτό γράφαμε τις τελευταίες μέρες, αν ισχύει ή όχι. Ίσως ξέχασαν αυτό να το αλλάξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Στη σελίδα του Fix δεν έχει ρήτρα το PDF... αλλά στο Double Fix έχει ρήτρα κάτω-κάτω στο PDF:

https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma-aerio/double-energy-home-fix_133072/

Αυτό γράφαμε τις τελευταίες μέρες, αν ισχύει ή όχι. Ίσως ξέχασαν αυτό να το αλλάξουν.

α, τώρα κατάλαβα . Πάντως στην αίτηση μάλλον δε στείλαν με ρήτρα αποχώρησης

Στις 1/4/2024 στις 2:16 ΜΜ, magdalhnh είπε

Στους όρους που διάβασα πάντως, δεν είδα να αναφέρει κάτι για ρήτρα αποχώρησης, αλλά μπορεί να μου διέφυγε. 

Ίσως να παίξει τελικά καλός τουρισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, korakios said:

Ίσως να παίξει τελικά καλός τουρισμός

Mάιο - Ιούνιο ναι. Από Ιούλιο θα μας γδάρουν στο ρεύμα. Επίσης πρέπει να μάθουμε αν δέχονται αλλαγή παρόχου με σύμβαση ΕΔΑ ή με λογαριασμό προηγούγενου προμηθευτη, γιατί αν περιμένω πότε θα βγάλει λογαριασμό ο ΗΡΩΝ (είμαι πελάτης από 1/4) χαιρετίσματα.

Η ΔΕΗ σίγουρα δέχεται αντίγραφο σύμβασης ΕΔΑ, ακόμα κι αν δεν είναι το αυθεντικό. Εγώ έχω ηλεκτρονική κόπια που μου έστειλε η ΕΔΑ.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mάιο - Ιούνιο ναι. Από Ιούλιο θα μας γδάρουν στο ρεύμα. Επίσης πρέπει να μάθουμε αν δέχονται αλλαγή παρόχου με σύμβαση ΕΔΑ ή με λογαριασμό προηγούγενου προμηθευτη, γιατί αν περιμένω πότε θα βγάλει λογαριασμό ο ΗΡΩΝ (είμαι πελάτης από 1/4) χαιρετίσματα.

Η ΔΕΗ σίγουρα δέχεται αντίγραφο σύμβασης ΕΔΑ, ακόμα κι αν δεν είναι το αυθεντικό. Εγώ έχω ηλεκτρονική κόπια που μου έστειλε η ΕΔΑ.

θα περιμένω πρώτα να δω τι θα παίξει με ρεύμα απο ελπέ.

Δεν έχω εικόνα και το ανα πότε βγάζει λογαριασμό η ελπέ στο αέριο ,

είναι κάποιος στην ελπέ καιρό να μας πει ?

Ίσως πάω ΔΕΗ αυτές τις μέρες να πάρω τα 50 και να φύγω . Μετά ελπέ ή Ήρων ανάλογα τι θα παίξει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, korakios said:

Δεν έχω εικόνα και το ανα πότε βγάζει λογαριασμό η ελπέ στο αέριο ,

είναι κάποιος στην ελπέ καιρό να μας πει ?

 

 

On 09/10/2023 at 15:08, ChristosG82 said:

Καλησπέρα.

Έχω 1 χρόνο elpedison, από περιοχή με πετρέλαιο, σε αέριο ήταν η χρέωση η μέρα με την νύχτα, δεν ξέρω αν άλλες εταιρείες είναι φθηνότερες ή όχι, και για αυτό θέλω την γνώμη σας.Το μεγάλο πρόβλημα είναι τα έναντι, που ερχόντουσαν 65-100-150 ευρώ +, οπότε στον εκκαθαριστικό τα έπαιρνα πίσω, όμως είναι πρόβλημα, και το κερασάκι ήταν σήμερα με πήρε τηλέφωνο από την εταιρεία και μου λέει ότι έχετε έναν λογαριασμό 70 ευρώ απλήρωτο, οπότε την άρχισα στο στιλ εγώ με τόσα παραπάνω χρήματα στα έναντι, τι έπρεπε να κάνω.

έχουμε τη παραπάνω περίπτωση με τους φουσκωμένους έναντι.

  @ChristosG82 μηνιαίοι ήταν αυτοί οι οι έναντι;  Επίσης πόσο πίσω είναι η τιμολογηση της elpedison. Παράδειγμα ένας έναντι με κατανάλωση 1/3-31/3 εκδίδεται αρχες Απρίλη, τέλη Απρίλη, αρχές Μάη;

 

On 24/02/2024 at 16:18, energy52 said:

Δε ξερω τι λετε εσεις..εγω βλεπω πως η αλλαγη παροχου στο αεριο δεν ειναι οπως στο ρευμα.. κι εξηγουμαι..Φαινομαι Ελπε απο 22/01 κατι που επιβεβαιωνει και η Ελπεντισον αλλα και η Δεδα..Ομως ο καιρος περναει και πουθενα να φανει η παροχη ΦΑ στο myelpedison..Μιλαω με εξ.πελατων α μου λεει δεν εχει στειλει ακομη μετρησεις η Δεδα για να ενεργοποιηθειται, πρεπει να τους παρετε τηλ να στειλουν μετρησεις.. 

Εδω δεν ξερω αν η ασυννενοησια εχει να κανει με την εταιρεια συνεργατη της Ελπε στην οποια εκανα τη συμβαση..

Στα καπακια ερχεται ο λογαριασμος απο τον προηγουμενο παροχο Φ.Αεριο ο οποιος εχει καταναλωση για ολο τον Ιανουαριο εκκαθαριστικος κατι που δειχνει οτι αυτοι συνεχιζουν κ με βλεπουν πελατη, γιατι αλλιως θα με ειχαν χρεωσει μεχρι 22/01 που περασα στην Ελπε τα λεω καλα;;  Τωρα τηλ. απο Δευτερα στην /Δεδα να δω αν θα βγαλω ακρη...

Αναρωτιεμαι..Η μετρηση που στελνουμε στον παροχο δεν λαμβανεται υπ οψιν;

 

 

 

On 24/02/2024 at 19:18, ekrepali said:

Mάλλον η Elpedison προσέλαβε τη παλιά μηχανογράφηση της ΔΕΗ. 💣

 

Κι έχουμε και τη παραπάνω περίπτωση όπου η Elpedison δε βλεπει τις μετρήσεις της ΕΔΑ.

Οπότε αν αρχίσουμε τα πήγαινε-έλα, υπάρχει και το ενδεχόμενο για την ίδια περίοδο να πληρώνουμε σε 3 παρόχους. 🤣

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Κι έχουμε και τη παραπάνω περίπτωση όπου η Elpedison δε βλεπει τις μετρήσεις της ΕΔΑ.

Οπότε αν αρχίσουμε τα πήγαινε-έλα, υπάρχει και το ενδεχόμενο για την ίδια περίοδο να πληρώνουμε σε 3 παρόχους. 🤣

σίγουρα θα είναι θέμα , αλλά δε θα αλλάζουμε και ανα μήνα όπως με το ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα η elpedison από αρχες φεβρουαρίου που μεταφέρθηκα, έβγαλε πρώτο λογαριασμό (έναντι) πριν κάτι μέρες με καταναλωση μόνο φεβρουαρίου. Είχα πάει με το προηγούμενο δώρο στο double που έδιναν δωροκάρτα 60ε.

Ελπίζω να εκδώσουν σύντομα εκκαθαριστικό γιατί θέλω να μπει και στο επίδομα θέρμανσης

τσιμπάει λίγο στις τιμές στο αέριο πάντως, άλλες φορές λιγότερο κι άλλες περισσότερο κρίνοντας απ το ttf και την τιμή που βγαίνει στο benefit

https://www.dei.gr/media/cz1jzvvl/istorikes-times-ttf-final-design.pdf

https://www.elpedison.gr/Uploads/Documents/132169/GasHome Smart_Pricelist_February 2024.pdf

 

Επεξ/σία από SofoS@
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, SofoS@ said:

Εμένα η elpedison από αρχες φεβρουαρίου που μεταφέρθηκα, έβγαλε πρώτο λογαριασμό (έναντι) πριν κάτι μέρες με καταναλωση μόνο φεβρουαρίου. Είχα πάει με το προηγούμενο δώρο στο double που έδιναν δωροκάρτα 60ε.

@korakios Δηλαδή για τη νέα προσφορά θα πρέπει να κάτσουμε κάνα διμηνο και σε αέριο και σε ρεύμα για να μπούνε σίγουρα τα 120 στο 1ο λογαριασμό, αλλιώς αν αποχωρήσουμε είτε στο αέριο είτε στο ρεύμα τους έχω ικανούς να τα φάνε και να τρέχουμε μέσω ΡΑΕ. Όχι ότι δε θα τα πάρουμε στο τέλος, αλλά εγώ προσωπικά κουράστηκα... εχω φτάσει 31 αιτήματα στο μαγαζί και 19 αιτήματα στο σπίτι. 😬

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...