Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, chefakis said:

12/01 αποχώρησα,μετά από περίπου 40 μέρες έβγαλε εκκαθαριστικό η ΔΕΗ (νέος πάροχος),ο Ήρων στην συνέχεια μου έχει βγάλει 2 έναντι ενώ δεν είμαι πλέον πελάτης τους.

Ουσιαστικά από 12/01 που είμαι στην ΔΕΗ,ο Ήρων συνεχίζει κανονικά να μου βγάζει έναντι.

Ο λογαριασμός που αφορά τον Ήρων είναι από 20/12 μέχρι 11/01

Αφού έφυγες 12/1 και ο ΗΡΩΝ έχει βγάλει έναντι για περίοδο κατανάλωσης μέχρι 11/1, τότε δεν υπάρχει θέμα. Τον άλλο μήνα λογικά θα σου στείλουν τελικό. Το πρόβλημα θα ήταν αν σου είχαν στείλει έναντι για περίοδο κατανάλωσης μετά από 12/1.

Απ'ότι καταλαβαίνω (καθώς δεν απάντησες σε όλα όσα ρώτησα), ο ΗΡΩΝ είναι 2-3 μήνες πίσω στη τιμολόγηση.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Okay παιδιά, θα κάνω κίνηση και στο ΣτΚ,άντε να δούμε τι θα γίνει .

Στο myrae έχει μια βδομάδα περίπου χωρίς απάντηση.

ekrepali ο Ήρων συνεχίζει και μου ρίχνει έναντι και μετά τις 11/01,αυτό σου λέω,ότι ενώ δεν είμαι πλέον πελάτης τούς συνεχίζουν τα έναντι χωρίς λόγο

Επεξ/σία από chefakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, chefakis said:

Okay παιδιά, θα κάνω κίνηση και στο ΣτΚ,άντε να δούμε τι θα γίνει .

Στο myrae έχει μια βδομάδα περίπου χωρίς απάντηση.

Δεν έχει νόημα να κάνεις καταγγελία στον ΣτΚ, δεν υπάρχει κάποια καταναλωτική διαφορά.

Κι απ'τη στιγμή που υπάρχει ενεργό αίτημα στο myrae, περίμενε απάντηση. Σου είπα... αν ο ΗΡΩΝ δεν έχει βγάλει έναντι για περίοδο κατανάλωσης μετά τις 12/1... τότε το μόνο πρόβλημα είναι η καθυστέρηση της τιμολόγησης. Αν δεν πάρεις απάντηση στο myrae, κι αν ο επόμενος λογαρισμός δεν είναι τελικός... τότε κάνεις επιπλέον κινήσεις στον ΣτΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chefakis είπε

ekrepali ο Ήρων συνεχίζει και μου ρίχνει έναντι και μετά τις 11/01,αυτό σου λέω,ότι ενώ δεν είμαι πλέον πελάτης τούς συνεχίζουν τα έναντι χωρίς λόγο

εννοείς για περίοδο κατανάλωσης μετά τις 11/01 φαντάζομαι...

6 λεπτά πριν, chefakis είπε

Στο myrae έχει μια βδομάδα περίπου χωρίς απάντηση.

νορμαλ χρόνος , αλλά κάνε και μέσω ΣτΚ

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Δεν έχει νόημα να κάνεις καταγγελία στον ΣτΚ, δεν υπάρχει κάποια καταναλωτική διαφορά.

το ποσό των έναντι εκτός περιόδου κατανάλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδιά,μετά τις 12/01/2024 συνεχίζει να μου ρίχνει έναντι ο Ήρων,τους έχω πάρει 10 τηλέφωνα,και το μόνο που λένε ότι έχω δίκιο αλλά δεν προχωράει τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ekrepali said:

 

Πόσους λογαριασμούς έβγαλε ο ΗΡΩΝ μετά την αποχώρηση, πότε, και τι περίοδο κατανάλωσης αφορούν;

 

 

1 hour ago, chefakis said:

Ουσιαστικά από 12/01 που είμαι στην ΔΕΗ,ο Ήρων συνεχίζει κανονικά να μου βγάζει έναντι.

Ο λογαριασμός που αφορά τον Ήρων είναι από 20/12 μέχρι 11/01

 

37 minutes ago, ekrepali said:

Αφού έφυγες 12/1 και ο ΗΡΩΝ έχει βγάλει έναντι για περίοδο κατανάλωσης μέχρι 11/1, τότε δεν υπάρχει θέμα.

Απ'ότι καταλαβαίνω (καθώς δεν απάντησες σε όλα όσα ρώτησα), ο ΗΡΩΝ είναι 2-3 μήνες πίσω στη τιμολόγηση.

 

10 minutes ago, chefakis said:

ο Ήρων συνεχίζει και μου ρίχνει έναντι και μετά τις 11/01,αυτό σου λέω,ότι ενώ δεν είμαι πλέον πελάτης τούς συνεχίζουν τα έναντι χωρίς λόγο

Δε καταλαβαίνω τι λες, ειλικρινά.

Έχεις λάβει έναντι που να περιέχει περίοδο κατανάλωσης μετά τις 11/1 ναι ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

 

 

 

Δε καταλαβαίνω τι λες, ειλικρινά.

Έχεις λάβει έναντι που να περιέχει περίοδο κατανάλωσης μετά τις 11/1 ναι ή όχι;

Ναι

Λοιπόν,12/01/2024 είμαι οριστικά στη ΔΕΗ

Ο Ήρων μέχρι και τον Μάρτιο έχει βγάλει άλλους δύο λογαριασμούς που είναι έναντι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, chefakis said:

Ναι

Γράψε λίγο αναλυτικά παρακαλώ τους  τελαυταίους λογαριασμούς πχ

Εκκαθαριστικός

Ημερομηνία έκδοσης:

Περίοδος κατανάλωσης:

------

Έναντι

Ημερομηνία έκδοσης:

Περίοδος κατανάλωσης:

-------

Έναντι

Ημερομηνία έκδοσης:

Περίοδος κατανάλωσης:

-------

Έναντι

Ημερομηνία έκδοσης:

Περίοδος κατανάλωσης:

-------

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Γράψε λίγο αναλυτικά παρακαλώ τους  τελαυταίους λογαριασμούς πχ

Εκκαθαριστικός

Ημερομηνία έκδοσης:

Περίοδος κατανάλωσης:

------

Έναντι

Ημερομηνία έκδοσης:

Περίοδος κατανάλωσης:

-------

Έναντι

Ημερομηνία έκδοσης:

Περίοδος κατανάλωσης:

-------

Έναντι

Ημερομηνία έκδοσης:

Περίοδος κατανάλωσης:

-------

 

και να χαλάσει το σασπένς ? άστο για τη 2η σεζόν 😂

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκκαθαριστικό Ήρων 

Ημερομηνία έκδοσης 04/01/2024

Περίοδος κατανάλωσης 20/10/23 - 20/12/23

 

Έναντι Ήρων 

Ημερομηνία έκδοσης 05/02/2024

Περίοδος κατανάλωσης 21/12/2023 - 11/01/2024

 

Εκκαθαριστικό ΔΕΗ 

Ημερομηνία έκδοσης 27/02/2024

Περίοδος κατανάλωσης 12/01/2024 - 23/02/2024

 

Έναντι Ήρων

Ημερομηνία έκδοσης 04/03/2024

Περίοδος κατανάλωσης  12/01/2024 - 09/02/2024

 

Έναντι Ήρων

Ημερομηνία έκδοσης 01/04/2024

Περίοδος κατανάλωσης 10/02/2024 - 11/03/2024

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@chefakis Στείλε email στο [email protected] αν είσαι Αττική,

ή στο [email protected] και στο [email protected] (διπλός παραλήπτης στο ίδιο mail) αν είναι Θεσσαλονίκη / Θεσσαλία.

Γράψε στο email ακριβώς το παρακάτω κείμενο, συμπληρώνοντας και τα στοιχεία σου.
 

Quote

 

Oνοματεπώνυμο:

ΑΦΜ:

ΗΚΑΣΠ:

Διεύθυνση, Πόλη:

Τηλέφωνο Επικοινωνίας:

Ζητώ γραπτή βεβαίωση των 3ων τελευταίων επιτόπιων καταμετρήσων με αναλυτικό πίνακα (ημερομηνίες, ενδείξεις, μέθοδος μέτρησης, αποστολή ενδείξεων στους χρήστες διανομής), καθώς ο προηγούμενος πάροχος εξακολουθεί να εκδίδει έναντι λογαριασμούς για περίοδο κατανάλωσης μετά τη λήξη εκπροσώπησης.

Παρακαλώ η απάντηση να κοινοποιηθεί και στον πάροχο ΗΡΩΝ Ενεργειακή ΑΕ

 

Θα σου στείλουν είτε αρχείο PDF.

Είτε γραπτή απάντηση σε email που θα την κάνεις εκτύπωση σε PDF (print to pdf) και θα την αποθηκεύσεις.

Παράδειγμα:

Spoiler

444.jpg.b1effa97ec67d42d5acc543be18fbf0e.jpg

Κάποια στιγμή τις επόμενες μέρες θα σε πάρει ο ΗΡΩΝ τηλέφωνο αναφορικά με το αίτημα στη ΡΑΕ. Θα σου πούνε σαχλαμάρες πως είτε η ΕΔΑ  δεν έχει κοινοποιήσει τις τελικές ενδειξεις, είτε ότι τις έχουν λάβει και ότι θα εκδώσουν προσεχώς λογαριασμό.

Σε κάθε περίπτωση θα πεις στην εκπρόσωπο ότι το αίτημα στο myrae θα το διατηρήσεις ανοιχτό μέχρι να εκδωθεί Τελικός. Σε καμία περίπτωση μη πατήσεις το πράσινο κουμπί στο myrae, αν δεν έχει εκδωθεί τελικός και μην αποδεχτείς τηλεφωνικά ότι το ζήτημα θεωρείται λήξαν.

Όταν ο ΗΡΩΝ απαντήσει γραπτώς στο αίτημα σου στο myrae, θα πατήσεις το κόκκινο κουμπί. Θα κάνεις upload το παραπάνω αρχείο (απάντηση της ΕΔΑ) και θα γράψεις: "Σας επισυνάπτω την απάντηση της ΕΔΑ σχετικά με την τελική ένδειξη την οποία σάς έχει αποστείλει. Θα ολοκληρώσω το αίτημα, μόνο όταν εκδώσετε Τελικό Λογαριασμό".

35 minutes ago, korakios said:

και να χαλάσει το σασπένς ? άστο για τη 2η σεζόν 😂

Εεε ήθελα να βεβαιωθώ πριν κάτσω να γράψω το σεντόνι. 😝

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

@chefakis Στείλε email στο [email protected] αν είσαι Αττική,

ή στο [email protected] και στο [email protected] στο ίδιο mail αν είναι Θεσσαλονίκη / Θεσσαλία.

Γράψε στο email ακριβώς το παρακάτω κείμενο, συμπληρώνοντας και τα στοιχεία σου.
 

Θα σου στείλουν είτε αρχείο PDF.

Είτε γραπτή απάντηση σε email που θα την κάνεις εκτύπωση σε PDF (print to pdf) και θα την αποθηκεύσεις.

Παράδειγμα:

  Απόκρυψη περιεχομένων

444.jpg.b1effa97ec67d42d5acc543be18fbf0e.jpg

Κάποια στιγμή τις επόμενες μέρες θα σε πάρει ο ΗΡΩΝ τηλέφωνο αναφορικά με το αίτημα στη ΡΑΕ. Θα σου πούνε σαχλαμάρες πως είτε η ΕΔΑ  δεν έχει κοινοποιήσει τις τελικές ενδειξεις, είτε ότι τις έχουν λάβει και ότι θα εκδώσουν προσεχώς λογαριασμό.

Σε κάθε περίπτωση θα πεις στην εκπρόσωπο ότι το αίτημα στο myrae θα το διατηρήσεις ανοιχτό μέχρι να εκδωθεί Τελικός. Σε καμία περίπτωση μη πατήσεις το πράσινο κουμπί στο myrae, αν δεν έχει εκδωθεί τελικός και μην αποδεχτείς τηλεφωνικά ότι το ζήτημα θεωρείται λήξαν.

Όταν ο ΗΡΩΝ απαντήσει γραπτώς στο αίτημα σου στο myrae, θα πατήσεις το κόκκινο κουμπί. Θα κάνεις upload το παραπάνω αρχείο (απάντηση της ΕΔΑ) και θα γράψεις: "Σας επισυνάπτω την απάντηση της ΕΔΑ σχετικά με την τελική ένδειξη την οποία σάς έχει αποστείλει. Θα ολοκληρώσω το αίτημα, μόνο όταν εκδώσετε Τελικό Λογαριασμό".

Okay, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που γράφετε για τον Ήρων χαράς τα κουράγια σας και την υπομονή σας όσοι μπλέκεται με τον ενεργειακό τουρισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Γιατί στο εδώ νήμα δεν γίνεται κουβέντα να κλειδώσουμε σε σταθερο, όπως γίνεται στο δίπλα που αφορά το ρεύμα; Δεν θεωρείτε ότι είμαστε ήδη πολύ χαμηλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, satyllas said:

Ερώτηση. Γιατί στο εδώ νήμα δεν γίνεται κουβέντα να κλειδώσουμε σε σταθερο, όπως γίνεται στο δίπλα που αφορά το ρεύμα; Δεν θεωρείτε ότι είμαστε ήδη πολύ χαμηλά;

Στη ΔΕΗ το GasControl είναι σχεδόν 2x σε σχέση με το κυμαινόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...