Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Τα προγράμματα Φ/Α της Ελίν παίζει να είναι μακράν κιόλας τα καλύτερα της αγοράς.

Καταρχήν για αυτόνομο έχει 3 προγράμματα ανάλογα με την κατανάλωση με το Small να μην έχει πάγιο. Επίσης, κανένα δεν έχει δέσμευση. Εάν κάνετε και σύγκριση του Medium της Ελίν με πχ το Flex της Ζενίθ (και τα 2 έχουν αντίστοιχο πάγιο), αυτό της ελίν είναι 10% φθηνότερο.

 

Μακραν τα καλυτερα δεν ειναι σιγουρα αλλα ειναι απο τα φθηνοτερα και με επιλογες αναλογα με την καταναλωση που εχει ο καθενας.

Ισως το φθηνοτερο απ'ολα να ειναι της Ηρων το Flex κι οπως ειπε και ο ekrepali σε μεγαλυτερες καταναλωσεις να πλησιαζει της Eλιν το Large.Aπο εκει και περα θεωρω οτι αρκετα καλο ειναι και της ΔΕΗ το GAS Benefit.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβότερο είναι το Medium της Ελίν από το Flex του Ήρων. Πχ Απρίλιος 0.01936 ενώ το Flex του Ήρων με 35% ήταν 0.018.

Επίσης αυτό που γράφει "Εάν η ετήσια κατανάλωση του σπιτιού σου είναι μέχρι 12,000kWh τότε το Οn! 4Home Medium είναι η επιλογή σου!" είναι απλά για να βοηθάει τον καταναλωτή να επιλέξει το σωστό πακέτο ή υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης 12000kw και ό,τι κάψεις παραπάνω το πληρώνεις στην αρχική τιμή (όπως το Φυσικό Αέριο Ελλάδος); Στα έγγραφα πάντως δεν είδα κάτι περίεργο.

Σε κάθε περίπτωση... η Ελίν σήμερα υπάρχει, αύριο μπορεί να δουν ότι δεν έχουν το αναμενόμενο κέρδος και να αποχωρήσουν απ'την ενέργεια.

Τα Flex του Ήρων ως πότε θα είναι εμπορικά διαθέσιμα ως αορίστου χρόνου; Θεωρώ ότι είναι ευκαιρία... όπως και πριν 2 χρόνια ήταν ευκαιρία το Eλίν Electricon στο ρεύμα. Όποιος προλάβει πρόλαβε.

Τους περασμένους μήνες που δημιουργήθηκε το μπάχαλο με τις τιμές χρέωσης στον ΗΡΩΝ, αφού τελικά συμφώνησαν να μου δώσουν το Double Home Flex... μπερδεύτηκαν και μου έστειλαν με email τη σύμβαση από το Double Home Flex 24. Ακριβώς ίδιο με το Double Home Flex αλλά με 2 χρόνια δέσμευση (εννοείται δεν το υπέγραψα και ζήτησα τη σωστό πακέτο που συμφώνησα τηλεφωνικώς). Αυτό το πακέτο το 24 δεν είναι αυτή τη στιγμή εμπορικά διαθέσιμο... δεν υπάρχει καν στην ιστοσελίδα. Υπάρχει όμως! Κάποια στιγμή θα καταργήσουν το αορίστου και θα δίνουν αυτό.

Τέλος στο άλλο θέμα με το ρεύμα αναφέρθηκε ότι συμφέρει το Fix του Ήρων. Σαν τιμή ναι, αλλά έχει ρήτρα ΟΤΣ. Δεν είναι fix πρόγραμμα αλλά κρυφοκυμαινόμενο.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Τέλος στο άλλο θέμα με το ρεύμα αναφέρθηκε ότι συμφέρει το Fix του Ήρων. Σαν τιμή ναι, αλλά έχει ρήτρα ΟΤΣ. Δεν είναι fix πρόγραμμα αλλά κρυφοκυμαινόμενο.

Πολυ σωστα και το εχω αναφερει κιολας πολλες φορες αλλα υπαρχουν ατομα εδω μεσα που θελουν να προωθησουν συγκεκριμενους παροχους και προφραμματα.

Καλυτερα να μην μπλεξει καποιος με τετοια προγραμματα.Εχουμε που εχουμε τις ρητρες στο ρευμα τωρα ξεκινανε να βαζουν και στο αεριο.Εκει που δεν υπαρχουν δηλαδη τις εφευρισκουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ στο σπίτι έχω εδώ κ 9 μήνες περίπου το πρόγραμμα του Ήρων το Φιξ που λέτε κ είμαι πολύ ευχαριστημένος είδα διαφορά σε σχέση με την ζενίθ που ήμουν πριν πάλι με σταθερή τιμή , μαζί με nrg save που έχω ρεύμα νομίζω είμαι σούπερ .

Έψαξα στους λογαριασμούς αλλά δεν βρήκα κάποια ρήτρα πάντως , έχω τα ίδια με ζενίθ στις ρυθμιζόμενες , είναι κάπου αλλού αυτή η ρήτρα ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

41 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Ανάμεσα στη ΖΕΝΙΘ το παλιό κλασικό Τ2 (πριν από χρόνια το έκανα) και του ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ έχετε κάποια άποψη? 

Kάτσε στα αυγά σου! Το Φυσικό Αέριο είναι λίγο ακριβότερο και η έκπτωση ισχύει μόνο για 12000kw / έτος. Μετά πληρώνεις στην αρχική τιμή. Aπό κυμαινόμενα μόνο το Ήρων Flex είναι φτηνότερο από το Τ2, αλλά ο Ήρων έχει το δικαίωμα για μονομερή αλλαγή όρων (πχ εφαρμογή ρήτρας) οπότε ποιος ξέρει τι ξημερώνει αύριο. Η Ζενίθ αφού δεν έχει καταργήσει ή δεν έχει προσαυξήσει ακόμα το Τ2, δε νομίζω να το πράξει. Είναι χιλιάδες πελάτες στο πρόγραμμα αυτό (πρώην Αέριο Θεσσαλονίκης Θεσσαλίας)... δεν τους συμφέρει να γίνουν μαζικές αποχωρήσεις.

1 ώρα πριν, Superbull76 είπε

Παιδιά εγώ στο σπίτι έχω εδώ κ 9 μήνες περίπου το πρόγραμμα του Ήρων το Φιξ που λέτε κ είμαι πολύ ευχαριστημένος είδα διαφορά σε σχέση με την ζενίθ που ήμουν πριν πάλι με σταθερή τιμή , μαζί με nrg save που έχω ρεύμα νομίζω είμαι σούπερ .

Έψαξα στους λογαριασμούς αλλά δεν βρήκα κάποια ρήτρα πάντως , έχω τα ίδια με ζενίθ στις ρυθμιζόμενες , είναι κάπου αλλού αυτή η ρήτρα ;;;

9 μήνες... φαντάζομαι εννοείς το Gas Fix Economy; Ρίξε μια ματιά στους όρους Γ6.3 και Γ.6.4. Στα Fix προγράμματα οι όροι αυτοί μπορούν να εφαρμοστούν αν το θέλει ο ΗΡΩΝ. Στο Flex δεν εφαρμόζονται ποτέ (υπάρχει ειδικός όρος που το αποτρέπει).

Τώρα που οι δημοπρασίες της ΔΕΠΑ έχουν καταργηθεί και η ΟΤΣ στο πρόγραμμα σου υπολογίζεται βάσει του Κόστους Προμήθειας (μια τιμή που ο ΗΡΩΝ την βγάζει απ'το κεφάλι του), μπορούνε άμα θέλουν να σε τσεκουρώσουν. Πχ το Φλεβάρη το κόστος προμήθειας ήταν 0.040! Εφόσον το όριο στη σύμβαση που έχεις υπογράψει είναι 0.022, θα μπορούσαν να σου βάλουν καπέλο 0.018/kwh

Γιατί δεν το έχουν πράξει ακόμα... προφανώς επειδή γνωρίζουν α) ότι είναι απατεώνες και το Κόστος Προμήθειας είναι βγαλμένο από σενάριο επιστημονικής φαντασίας και β) εφόσον έφαγαν μαζεμένες καταγγελίες απ'τους πελάτες του Flex Εconomy (μάς άφησαν να πάμε αζημίως στο Home Flex) γνωρίζουν πως αν εφαρμόσουν ΟΤΣ στο Fix θα έρθει νέο κύμα καταγγελιών / αποχωρήσεων.

Κάποια στιγμή θα τις εφαρμόσουν όμως. Και στο ρεύμα το ίδιο δεν έγινε; Τόσα χρόνια υπήρχαν πάροχοι που είχαν ρήτρα ΟΤΣ στη σύμβαση αλλά δεν την εφάρμοζαν. Τώρα τελευταία βλέπεις τι γίνεται...

 

1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αιτηση για την συνδεση σε παροχο πως γινεται? Εχω το αιτημα προς τη διανομη αεριου αττικης, και παιρνω τη δεη αλλα δε μπορω να περιμενω τοση ωρα στο τηλεφωνητη. Εδωσα τηλεφωνο τη παρασκευη να με παρουν πισω και ακομα τιποτα. Μεσω καποιου mail και στελνωντας την αιτηση δε μπορει να γινει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, therock είπε

Η αιτηση για την συνδεση σε παροχο πως γινεται? Εχω το αιτημα προς τη διανομη αεριου αττικης, και παιρνω τη δεη αλλα δε μπορω να περιμενω τοση ωρα στο τηλεφωνητη. Εδωσα τηλεφωνο τη παρασκευη να με παρουν πισω και ακομα τιποτα. Μεσω καποιου mail και στελνωντας την αιτηση δε μπορει να γινει κατι?

Πηγαινε απο εκει καλυτερα μπας και συνεννοηθεις γιατι με την ΔΕΗ στα τηλεφωνα και στα email δυσκολα θα βγαλεις ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, therock είπε

Το θεμα ειναι πως βρισκομαι επαρχια και θελω να κανω απομακρυσμενα το αιτημα πριν ξανακατεβω αθηνα

Πηγαινε στο τοπικο καταστημα της πολης που εισαι δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εκλεισα ραντεβου για σημερα. Για πειτε μου μια τελευταια γνωμη για οικιακο με περιστασιακη κατοικηση. MyhomeGasBenefit h MyhomeGas Control? Το πρωτο βασιζεται στις τιμες TTF Και το αλλο σε σταθερη τιμη χρεωσης. Τι θα με συνεφερε περισσοτερο εφοσον δε θα χω μεγαλη καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, therock είπε

Οκ εκλεισα ραντεβου για σημερα. Για πειτε μου μια τελευταια γνωμη για οικιακο με περιστασιακη κατοικηση. MyhomeGasBenefit h MyhomeGas Control? Το πρωτο βασιζεται στις τιμες TTF Και το αλλο σε σταθερη τιμη χρεωσης. Τι θα με συνεφερε περισσοτερο εφοσον δε θα χω μεγαλη καταναλωση

θα πήγαινα με το κυμαινόμενο TTF. Αλλά υπόψιν και τα 2 έχουν 24μηνη δέσμευση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...