Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, cger είπε

Έχεις συνδέσει τη σωλήνα αερίου από το μετρητή έως τη μομάδα στο διαμερισμά σου και χρειάζεσαι καυστηρατζή μόνο για το "άναμμα" του λέβητα;

Καλημέρα σας, ΝΑΙ έχει γίνει η σύνδεση από τον μετρητή μέχρι και τον λέβητα, ΔΕΝ έχει ολοκληρωθεί ομως διότι εκκρεμεί προέκταση για την κουζίνα, και ως εκ τούτου ΔΕΝ έχει εγκριθεί ως εγκατάσταση ακόμα από την ΕΔΑ. Μου είπε ο υδραυλικός ότι ο καυστηρατζης είναι εκείνος που συνδέει τον θερμοστάτη με τον λέβητα αλλά δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτό και αν εν προκειμένω ο δικός μου θερμοστάτης που είναι ασύρματος δεν πρέπει να εγκατασταθεί από ηλεκτρολόγο πρώτα και μετά να αναλάβει ο καυστηρατζης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σας.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το κόστος εγκατάστασης φ.α. γιατί δηλώνω πλήρη άγνοια με το θέμα.

Η πολυκατοικία αποτελείται από 4 οροφοδιαμερίσματα (4 όροφοι, στο ισόγειο δεν υπάρχει διαμέρισμα), εκ των οποίων τα 3 από τα 4 συνδέθηκαν πριν κάποια χρόνια στο φυσικό αέριο για θέρμανση/νερό με αυτονομία το καθένα (το δικό μας διαμέρισμα στον 3ο είναι αυτό που δεν έχει συνδεθεί).

 Η πολυκατοικία δεν είχε ποτέ κεντρική/λέβητα, όλοι ήμασταν χωρίς θέρμανση (κλιματιστικά).

Στο διαμέρισμά μας δεν υπάρχουν εγκατεστημένα σώματα, υπάρχουν όμως οι παροχές, εννοώ οι σωλήνες που συνδέονται τα σώματα καλοριφέρ. Μιλάμα για διαμέρισμα 70 τμ σαλόνι/κουζίνα/μπάνιο/2 υδ. Το σπίτι το νοικιάζουμε και θέλω να δω αν σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη καταφέρουμε να βάλουμε θέρμανση.

Χοντρικά και όσο είναι δυνατό να υπολογίσει κάποιος, ποιο το συνολικό κόστος για να αποκτήσουμε κι εμείς αυτόνομη θέρμανση/ζεστό νερό φ.α.?

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manzana είπε

Καλημέρα σας.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το κόστος εγκατάστασης φ.α. γιατί δηλώνω πλήρη άγνοια με το θέμα.

Η πολυκατοικία αποτελείται από 4 οροφοδιαμερίσματα (4 όροφοι, στο ισόγειο δεν υπάρχει διαμέρισμα), εκ των οποίων τα 3 από τα 4 συνδέθηκαν πριν κάποια χρόνια στο φυσικό αέριο για θέρμανση/νερό με αυτονομία το καθένα (το δικό μας διαμέρισμα στον 3ο είναι αυτό που δεν έχει συνδεθεί).

 Η πολυκατοικία δεν είχε ποτέ κεντρική/λέβητα, όλοι ήμασταν χωρίς θέρμανση (κλιματιστικά).

Στο διαμέρισμά μας δεν υπάρχουν εγκατεστημένα σώματα, υπάρχουν όμως οι παροχές, εννοώ οι σωλήνες που συνδέονται τα σώματα καλοριφέρ. Μιλάμα για διαμέρισμα 70 τμ σαλόνι/κουζίνα/μπάνιο/2 υδ. Το σπίτι το νοικιάζουμε και θέλω να δω αν σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη καταφέρουμε να βάλουμε θέρμανση.

Χοντρικά και όσο είναι δυνατό να υπολογίσει κάποιος, ποιο το συνολικό κόστος για να αποκτήσουμε κι εμείς αυτόνομη θέρμανση/ζεστό νερό φ.α.?

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σίγουρα αν φωνάξεις κάποιον θα σε πει ακριβως, αλλα υπολογισε 3000-4000 χονδρικά σίγουρα εξαρτάται τι λέβητα θα βάλεις εχει  π.χ με 1000 εχει και με 1500 τον θερμοστάτη εχει με 20 εχει και με 200 μετα τι υλικά θα βάλεις τα σώματα  και κόστος εργασίας  παίζουν πολλά ρολό,αν το διαμέρισμα είναι παλιο θα σου πρότεινα να αλλάξεις και τις υπαρχουσες σωληνώσεις εφόσον είναι εφικτο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Σίγουρα αν φωνάξεις κάποιον θα σε πει ακριβως, αλλα υπολογισε 3000-4000 χονδρικά σίγουρα εξαρτάται τι λέβητα θα βάλεις εχει  π.χ με 1000 εχει και με 1500 τον θερμοστάτη εχει με 20 εχει και με 200 μετα τι υλικά θα βάλεις τα σώματα  και κόστος εργασίας  παίζουν πολλά ρολό,αν το διαμέρισμα είναι παλιο θα σου πρότεινα να αλλάξεις και τις υπαρχουσες σωληνώσεις εφόσον είναι εφικτο 

3000-4000k μόνο για λέβητα/θερμοστάτη, σώματα και λοιπά υλικά/κόστος εργασίας? Χωρίς να υπολογίσω την σύνδεση στο δίκτυο φ.α.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 76 τ.μ. πρώτος οροφος μαζί με αλαγή  5 νέων σωμάτων και 1  σώμα καλοριφέρ μπάνιου τύπου πετσετοκρεμάστρας στην Αττική τον Ιούλιο,μας πήγε 5.000 ευρώ.Υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες στον χώρο,πάρε σίγουρα 3-4 προσφορές προτίμησε αυτές που θα σου δώσουν την βέλτιστη λύση να μην γεμίσει ολο το διαμέρισμα σωλήνες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, manzana είπε

3000-4000k μόνο για λέβητα/θερμοστάτη, σώματα και λοιπά υλικά/κόστος εργασίας? Χωρίς να υπολογίσω την σύνδεση στο δίκτυο φ.α.?

Η πολυκατοικία εχει συνδεθεί ήδη στο δυκτιο έτσι δεν ειναι?αφου εχουν τα αλλα διαμερισματα  η μονη περιπτωση για να πληρώσεις είναι αν τυχόν δεν εχεις κανει την σύνδεσή μέσα σε ένα χρόνο από την στιγμή που εφεραν το αεριο στην πολυκατοικία,εσυ θα τραβηξεις γραμμη απο την εισοδο μεχρι το διαμερισμα σου

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tollisth είπε

Η πολυκατοικία εχει συνδεθεί ήδη στο δυκτιο έτσι δεν ειναι?αφου εχουν τα αλλα διαμερισματα  η μονη περιπτωση για να πληρώσεις είναι αν τυχόν δεν εχεις κανει την σύνδεσή μέσα σε ένα χρόνο από την στιγμή που εφεραν το αεριο στην πολυκατοικία,εσυ θα τραβηξεις γραμμη απο την εισοδο μεχρι το διαμερισμα σου

Ναι έχει περάσει χρόνος από την εγκατάσταση των υπολοίπων. Πρέπει να συνδέθηκαν πριν 4-5 χρόνια.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δεν το βλέπω να συμφωνεί ο ιδιοκτήτης αν μιλάμε για τόσο υψηλό κόστος (αν ήταν δικό μας το διαμέρισμα θα το είχα βάλει χθες).

Και πάλι σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις ποσο ρευμα καιει ο καυστηρας την ωρα αν καποιος εχει ατομικο λεβητα?

εχω γνωστη με φα και βλεπει 7  kwh καταναλωση ρευματος απο τις 12 το βραδυ μέχρι τις 8 το πρωι.

ανοιχτο ειναι το ψυγειο και ο λεβητας απο οτι λεει αλλα μου φαινεται υπερβολικη καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2022 στις 2:59 ΜΜ, manzana είπε

Ναι έχει περάσει χρόνος από την εγκατάσταση των υπολοίπων. Πρέπει να συνδέθηκαν πριν 4-5 χρόνια.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δεν το βλέπω να συμφωνεί ο ιδιοκτήτης αν μιλάμε για τόσο υψηλό κόστος (αν ήταν δικό μας το διαμέρισμα θα το είχα βάλει χθες).

Και πάλι σας ευχαριστώ

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, πρέπει πρώτα να γίνουν οι εσωτερικές εργασίες και μετά αίτηση για σύνδεση στο δίκτυο ή πρώτα η αίτηση? Πόσο γρήγορα σε συνδέουν? (εφόσον, οπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ, στην πολυκατοικία έχουν συνδεθεί ήδη τα 3 από τα 4 διαμερίσματα)

Επεξ/σία από manzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

γνωριζει κανεις ποσο ρευμα καιει ο καυστηρας την ωρα αν καποιος εχει ατομικο λεβητα?

εχω γνωστη με φα και βλεπει 7  kwh καταναλωση ρευματος απο τις 12 το βραδυ μέχρι τις 8 το πρωι.

ανοιχτο ειναι το ψυγειο και ο λεβητας απο οτι λεει αλλα μου φαινεται υπερβολικη καταναλωση

Δύσκολο...

Ο δικός μου λέβητας λέει 100w σε λειτουργία - 3W σε stand by...

Ποιον έχει, ας τον googlarei ή καλύτερα εσύ! ;)

Άσχετο - Σχετικό

Είχαμε χθες διακοπή ρεύματος και παγώσαμε το βράδυ...

Έχω ένα ups για το pc... Αν κούμπωνα μόνο τον λέβητα επάνω θα είχα θέμα; 100W τραβάει λέει πολύ μικρότερο από το pc σίγουρα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

εχω γνωστη με φα και βλεπει 7  kwh καταναλωση ρευματος απο τις 12 το βραδυ μέχρι τις 8 το πρωι.

ανοιχτο ειναι το ψυγειο και ο λεβητας απο οτι λεει αλλα μου φαινεται υπερβολικη καταναλωση

αγνόησε , λάθος κάνει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, manzana said:

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, πρέπει πρώτα να γίνουν οι εσωτερικές εργασίες και μετά αίτηση για σύνδεση στο δίκτυο ή πρώτα η αίτηση? Πόσο γρήγορα σε συνδέουν? (εφόσον, οπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ, στην πολυκατοικία έχουν συνδεθεί ήδη τα 3 από τα 4 διαμερίσματα)

Πριν την εγκατάσταση για να δώσουν το οκ βασικά ότι μπορείς να συνδεθείς. Και συμβόλαιο με προμηθευτή πριν την εγκατάσταση ώστε να μην υπάρχουν καθυστερήσεις 

Επεξ/σία από marmagia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι καλλυματα που βαζουν εξω στις μοναδες τα θεωρειτε απαραιτητα. Μου ειπε να αγορασω αυτος που μου εκανε την εγκατασταση, και κατι μου ειπε να αγγιστρωνουν και με μαγνητες

Αυτα εδω που βρηκα αξιζουν, τι λετε

https://tehnothermiki.gr/levites-fisikou-aeriou/489-prostateutiko-kalimma-leviton-aeriou.html

https://www.m-energy.gr/ta-nea-mas-bottom/161-prostateftiko-kalymma-levita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, therock said:

Κατι καλλυματα που βαζουν εξω στις μοναδες τα θεωρειτε απαραιτητα. Μου ειπε να αγορασω αυτος που μου εκανε την εγκατασταση, και κατι μου ειπε να αγγιστρωνουν και με μαγνητες

Αυτα εδω που βρηκα αξιζουν, τι λετε

https://tehnothermiki.gr/levites-fisikou-aeriou/489-prostateutiko-kalimma-leviton-aeriou.html

https://www.m-energy.gr/ta-nea-mas-bottom/161-prostateftiko-kalymma-levita

Δεν έχει ερμάριο ο λέβητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...