Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

O 5600X μου πάει 4,5 all core σε cinebench (που αν δεν κάνω λάθος είναι AVX) με 92W και τα vrm της Β450 Tomahawk ούτε 50 βαθμούς δεν πάνε ακόμη και τώρα που έχει πιάσει η ζέστη. Ο 11600Κ τι κατανάλωση έχει στα 4.5 all core;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

O 5600X μου πάει 4,5 all core σε cinebench (που αν δεν κάνω λάθος είναι AVX) με 92W και τα vrm της Β450 Tomahawk ούτε 50 βαθμούς δεν πάνε ακόμη και τώρα που έχει πιάσει η ζέστη. Ο 11600Κ τι κατανάλωση έχει στα 4.5 all core;

Σύμφωνα με GN stock blender (~4.4 all core) 125w και oc'd 5GHz/44x 230w.

Stock στο ίδιο test o 5600x τραβάει 67w για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.

edit - CBR20 προ TAW expiry (PL1) τα πρώτα 55 secs πόσα είναι που παίζει στα 4.7 τραβάει 143w.

Με λίγα λόγια 11th gen με MCE (ακόμα και οι κλειδωμένοι) χωρίς power limits έχουν την διπλή + κατανάλωση από stock 5600x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Πέρα από αυτό. Ας τρέξει κάποιος βαριά φορτία για Χ μήνες σε τέτοιες μητρικές με 5800X και πάνω και μετά τα λέμε...αν θα 'χουν μητρική. Αλήθεια, γιατί δεν πάνε όλοι εκεί και τους βλέπεις με mobo των 140€+ όταν συνδυάζουν με τέτοια CPUs;

Δε σου αρέσει η A-Pro;

Πάρε δύο στα γρήγορα που έχουν δουλέψει χωρίς προβλήματα με 12/16-πύρηνους Ryzen σε δεκάδες χιλιάδες συστήματα σε όλο τον κόσμο:

https://www.skroutz.gr/s/19849369/MSI-X470-Gaming-Plus-Max-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/26231145/MSI-B450-Tomahawk-Max-II-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

αλλά και εγώ θα προτιμούσα μια βαρβάτη Β550 όπως την παρακάτω...

Στις 16/5/2021 στις 9:20 ΜΜ, Eloy είπε

Εχεις κάποιο παράδειγμα να δώσεις, για να γίνεις πιο κατανοητός ? πχ. στα B560 και στα B550 της ίδιας εταιρίας...

Εγώ βλέπω οτι - για παράδειγμα στο skroutz - Asus Prime B560-Plus στα 144Ε και Asus Prime B550-Plus στα 134Ε... 10Ε διαφορά... Kαι στις Αsrock Steel Legend η 560 είναι 15E φτηνότερη απο την  550...

Βρήκες τώρα τη Steel Legend. 🤣  Ποιος θα πάρει steel legend όταν υπάρχει σε πιο χαμηλή τιμή η κορυφαία Β550:

https://www.skroutz.gr/s/24027048/MSI-MAG-B550-Tomahawk-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

ενώ η αντίστοιχη Β560 είναι κάνα 50άρικο πιο ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Βρήκες τώρα τη Steel Legend. 🤣  Ποιος θα πάρει steel legend όταν υπάρχει σε πιο χαμηλή τιμή η κορυφαία Β550:

https://www.skroutz.gr/s/24027048/MSI-MAG-B550-Tomahawk-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

ενώ η αντίστοιχη Β560 είναι κάνα 50άρικο πιο ακριβή.

Mε μιά πιο ψαχουλευτική διάθεση, βλέπει κανείς οτι την 560 που αναφέρεις, την έχουν 3 μαγαζιά  και τους παίρνει να χτυπούν και να γδέρνουν :) ... Tην 550 την έχουν 79 μαγαζιά κι επομένως υπάρχει ανταγωνισμός, άρα και πτώση τιμής - δεν σηκώνει μαγκιές εδώ...

Και τις δύο όμως τις έχει το VisionStudio και πουλάει τις 550-560 στα 183 και 203 Ε αντίστοιχα... 20Ε διαφορά δηλαδή. Κι αν φέρουν την 560 καμμιά 30αριά μαγαζιά ακόμα, δεν ξέρουμε πόσο θα πέσει απο τα 203... Απλό μάρκετιν είναι...

Εν πάσει περιπτώσει αυτό που ήθελα να πω είναι οτι είναι πλέον μύθος για τα σημερινά προιόντα οτι οι intel mboards είναι διπλή ή μιάμισυ φορά ακριβότερες απο τις amd... και ο λόγος που το ανέφερα είναι γιατί ακούω το επιχείρημα αυτό απο πολλούς. Αλλά τα νούμερα δεν βγαίνουν. Για παλιότερα το ξέρουμε οτι ήταν (ως πολύ) ακριβότερες...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Eloy είπε

Εν πάσει περιπτώσει αυτό που ήθελα να πω είναι οτι είναι πλέον μύθος για τα σημερινά προιόντα οτι οι intel mboards είναι διπλή ή μιάμισυ φορά ακριβότερες απο τις amd... και ο λόγος που το ανέφερα είναι γιατί ακούω το επιχείρημα αυτό απο πολλούς. Αλλά τα νούμερα δεν βγαίνουν. Για παλιότερα το ξέρουμε οτι ήταν (ως πολύ) ακριβότερες...

Μύθος δεν είναι.

Απλά παίρνεις προηγούμενης γενιάς φουλ ξεκλείδωτο chipset X470/B450 και το μόνο που του λείπει είναι το PCIe 4.

Σε κάποια παράλληλη πραγματικότητα θα μπορούσε να γίνει και με την Intel: unlocked Β460 σε 11th gen αλλά δυστυχώς όχι.

Μόνο τώρα που η Intel τρώει ξύλο έβαλε νερό στο κρασί της (μισο-ξεκλείδωτο B560)...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μύθος δεν είναι.

Απλά παίρνεις προηγούμενης γενιάς φουλ ξεκλείδωτο chipset X470/B450 και το μόνο που του λείπει είναι το PCIe 4.

Σε κάποια παράλληλη πραγματικότητα θα μπορούσε να γίνει και με την Intel: unlocked Β460 σε 11th gen αλλά δυστυχώς όχι.

Μόνο τώρα που η Intel τρώει ξύλο έβαλε νερό στο κρασί της (μισο-ξεκλείδωτο B560)...

 

Αν πας σε παλιότερο, τότε ο ιντελακιας θα πάρει ένα Ζ490... Απο 120 Ε το πιό ξευτίλα (147 Ε το MSI Z490 A Pro) και θα κάνει την δουλειά του και με ξεκλείδωτο 11th gen... :)

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?keyphrase=z490&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eloy είπε

Αν πας σε παλιότερο, τότε ο ιντελακιας θα πάρει ένα Ζ490... Απο 120 Ε το πιό ξευτίλα (147 Ε το MSI Z490 A Pro) και θα κάνει την δουλειά του και με 11τη gen...

 

Τα δύο MSI των 85€ που έχω βάλει παραπάνω σηκώνουν καλό overclock σε όλους τους Ryzen και το στανταράκι 3800 DDR4 overclocking εύκολα.

Το πιο ξεφτίλα Z490 σηκώνει καλό overclock σε 11th gen; Δε νομίζω.

Πρέπει να ανέβεις στα 140-150€ και αυτό απέχει από τα 85€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τα δύο MSI των 85€ που έχω βάλει παραπάνω σηκώνουν καλό overclock σε όλους τους Ryzen και το στανταράκι 3800 DDR4 overclocking εύκολα.

Το πιο ξεφτίλα Z490 σηκώνει καλό overclock σε 11th gen; Δε νομίζω.

Πρέπει να ανέβεις στα 140-150€ και αυτό απέχει από τα 85€...

Δεν ξέρω... Πιθανόν όχι σύμφωνα μ'αυτά που λέει ο τύπος. Αλλά αυτός φαίνεται να το έχει πάρει εργολαβία... "disaster" to B560... "bad" τα Ζ490 mboards... Δεν θα τον άφηνα χωρίς λουρί και φίμωτρο αν τον είχα εγώ...  :) :) :)

Προφανώς και κυκλοφορούν κακά κομμάτια και στις 2 πλατφόρμες... Είναι θέμα κατασκευαστή - όχι πλατφόρμας...

Eδώ ο ίδιος, (αλλά με κυριακάτικο ύφος :) ) για τα 140-160 δολλαρίων στην Αμερική Β550...

Β550 VRM Thermal Benchmark, Not All Boards Pass

 

 

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, malakudi είπε

Αν δεν αλλάξεις τα power limits, ο 5800X τερματίζει στα 142W, δεν είναι κατανάλωση αυτή που θα χαλάσει ακόμα και entry level μητρικές.

Να χαλάσει μακροχρόνια και υπό out of spec χρήση...

142 Watt δεν είχα δει ποτέ απ' ότι θυμάμαι με τον 6700K με ήπιο OC και mobo των ~130€(Asus Z170E). Εφάμιλλη των ryzen μητρικών στα 80-90€ αν δεχτούμε φυσικά ότι το υπόλοιπο είναι η διαφορά τιμής του chipset.

5 χρόνια άντεξε και χωρίς εντατική χρήση. Κάποιες μέρες του μήνα μόνο να έτρεχα folding ή κάποιο encoding και αραιό gaming(τα τελευταία χρόνια στα 4,7 Ghz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

5 χρόνια άντεξε και χωρίς εντατική χρήση. Κάποιες μέρες του μήνα μόνο να έτρεχα folding ή κάποιο encoding και αραιό gaming(τα τελευταία χρόνια στα 4,7 Ghz).

Τι νόημα έχει η μία εμπειρία;  Έχει μητρικές που χάλασαν και σε 1 χρόνο, μητρικές που χάλασαν σε 5 και μητρικές που δε χάλασαν ποτέ. Για να βγάλεις συμπέρασμα θέλεις ένα μέσο όρο από μεγάλο δείγμα. Επίσης έχει σημασία τι ακριβώς χάλασε. Σου έσκασαν τα VRM;

Και τέλος πάντων 5 χρόνια είναι αιωνιότητα στους Η/Υ. Ποιος κρατάει το ίδιο PC 5 χρόνια;

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τι νόημα έχει η μία εμπειρία;  Έχει μητρικές που χάλασαν και σε 1 χρόνο, μητρικές που χάλασαν σε 5 και μητρικές που δε χάλασαν ποτέ. Για να βγάλεις συμπέρασμα θέλεις ένα μέσο όρο από μεγάλο δείγμα. Επίσης έχει σημασία τι ακριβώς χάλασε. Σου έσκασαν τα VRM;

Και τέλος πάντων 5 χρόνια είναι αιωνιότητα στους Η/Υ. Ποιος κρατάει το ίδιο PC 5 χρόνια;

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε μητρική που παρέχει 140 watt με ταβάνι τα 160 και μια άλλη που έχει ταβάνι τα 300 watt. Ακόμα και στην ποιότητα του ρεύματος προς τη cpu(βλέπε spikes).

Το γεγονός ότι βλέπεις mobo των 80€ να κρατάνε 5950X χωρίς να ρίχνουν ρολόγια δεν λέει τίποτα για το πόσο θα κρατήσουν.

υ.γ.: Σχετικά με την κατανάλωση των intel, επειδή είδα να γράφονται διάφορα για υπερδιπλάσια κατανάλωση κτλ. Ο 10900K π.χ. τραβάει >250 watts μόνο σε prime AVX(μοναδικό στον πλανήτη) και με τη στοκ τάση που είναι συνήθως 0,1Volt παραπάνω από αυτό που χρειάζεται. Σε Cinebench R20 και συντηρητικό undervolt  δεν ξεπερνάει τα ~160 watts σε MCE clocks. Δεν είναι AMD, αλλά καμία σχέση με αυτά που γράφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε μητρική που παρέχει 140 watt με ταβάνι τα 160 και μια άλλη που έχει ταβάνι τα 300 watt. Ακόμα και στην ποιότητα του ρεύματος προς τη cpu(βλέπε spikes).

Το γεγονός ότι βλέπεις mobo των 80€ να κρατάνε 5950X χωρίς να ρίχνουν ρολόγια δεν λέει τίποτα για το πόσο θα κρατήσουν.

υ.γ.: Σχετικά με την κατανάλωση των intel, επειδή είδα να γράφονται διάφορα για υπερδιπλάσια κατανάλωση κτλ. Ο 10900K π.χ. τραβάει >250 watts μόνο σε prime AVX(μοναδικό στον πλανήτη) και με τη στοκ τάση που είναι συνήθως 0,1Volt παραπάνω από αυτό που χρειάζεται. Σε Cinebench R20 και συντηρητικό undervolt  δεν ξεπερνάει τα ~160 watts σε MCE clocks. Δεν είναι AMD, αλλά καμία σχέση με αυτά που γράφονται.

Δηλαδή ο μαλλιάς από το GN είναι λάθος? Για να ξέρουμε γιατί δε τα έβγαλα από την κλάβα μου τα νούμερα, δεν έχω τα cpu ούτε τσιμπήδα πάνω στο 12v rail.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Δηλαδή ο μαλλιάς από το GN είναι λάθος? Για να ξέρουμε γιατί δε τα έβγαλα από την κλάβα μου τα νούμερα, δεν έχω τα cpu ούτε τσιμπήδα πάνω στο 12v rail.

 

Εγώ σου λέω για το Pout της mobo. Power out προς τη CPU. Με τάση 0,1Volt πιο κάτω. Όχι τη στοκ που αγγίζει τα 1,4V. Τα intel έχουν υψηλά VID για να σιγουρέψουν stability σε σάπια κομμάτια και ακραίες συνθήκες λειτουργίας.

υ.γ.: Αυτός είναι πίνακας που τσίμπησα από το reddit για Ryzen mobos και τι καλύπτουν. Τα φθηνά μοντέλα έχουν σοβαρά θέματα όσο ανεβαίνεις cores.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview#gid=639584818

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Εγώ σου λέω για το Pout της mobo. Power out προς τη CPU. Με τάση 0,1Volt πιο κάτω. Όχι τη στοκ που αγγίζει τα 1,4V. Τα intel έχουν υψηλά VID για να σιγουρέψουν stability σε σάπια κομμάτια και ακραίες συνθήκες λειτουργίας.

υ.γ.: Αυτός είναι πίνακας που τσίμπησα από το reddit για Ryzen mobos και τι καλύπτουν. Τα φθηνά μοντέλα έχουν σοβαρά θέματα όσο ανεβαίνεις cores.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview#gid=639584818

Άμα κάνεις uv, και οι ryzen και οι cyrix και οι zilog καταναλώνουν λιγότερο χαίρω πολύ.😁 Τα νούμερα που έχουν πιο πολύ σημασία στους intel είναι τα stock και όσο είσαι στο PL1 (στα 55 δεύτερα που διαρκεί). Στη δεύτερη περίπτωση ο 11600κ έχει υπερδιπλάσια κατανάλωση από stock 5600x. Αν τον έχεις MCE και βγάλεις τα power limits εκεί θα είσαι. Και είναι κάτι που ο απλός χρήστης μπορεί να μη το πάρει χαμπάρι καν, γιατί πολλές mobo έρχονται με αυτά σαν defaults.

Οι 10th gen δεν είναι και τόσο τραβηγμένοι από τα μαλλιά όσο οι 11th gen btw.

Ο πίνακας είναι κάργα outdated. Σχεδόν όλες οι b550 είναι φορτώ σε vrm (υπάρχουν βέβαια και σαπάκια ολκής όπως b550-p prime). 200 Α είναι τρελό ρεύμα δε το βλέπεις ούτε με 3950x/5950x αν δε τους έχεις ξεσκίσει εντελώς. Σε b350/x370 και κάποιες b450/x470 την έψαχνες πιο πολύ για vrm. Τώρα οι περισσότερες b550/x570 είναι ικανοποιητικές ως overkill.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...