Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@kostas_anes  Έχω 11500 σε Asrock B560 itx και στα 3600 δε καταφέρνω να το σταθεροποιήσω ούτε εγώ (βέβαια οι μνήμες δεν είναι 3600 XMP αλλά 3200 - οι γνωστές Crucial Ballistix) ενώ στα 3466 παίζουν μια χαρά. Στο πιο παλιό BIOS της ASUS δούλευε OK στα 3600; Εγώ πίστευα πως φταίει η φθηνή Asrock αλλά αν έχει το ίδιο πρόβλημα μία μητρική 230 ευρώ προφανώς υπάρχει κάποιο άλλο θέμα.

Από κει και πέρα,, δε νομίζω πως έχει νόημα αυτός ο επεξεργαστής με Z590, και σε B560 έχεις δυνατότητα για mem O/C αλλά και power limit override.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, malakudi είπε

@kostas_anes  Έχω 11500 σε Asrock B560 itx και στα 3600 δε καταφέρνω να το σταθεροποιήσω ούτε εγώ (βέβαια οι μνήμες δεν είναι 3600 XMP αλλά 3200 - οι γνωστές Crucial Ballistix) ενώ στα 3466 παίζουν μια χαρά. Στο πιο παλιό BIOS της ASUS δούλευε OK στα 3600; Εγώ πίστευα πως φταίει η φθηνή Asrock αλλά αν έχει το ίδιο πρόβλημα μία μητρική 230 ευρώ προφανώς υπάρχει κάποιο άλλο θέμα.

Από κει και πέρα,, δε νομίζω πως έχει νόημα αυτός ο επεξεργαστής με Z590, και σε B560 έχεις δυνατότητα για mem O/C αλλά και power limit override.

Mε το παλιό BIOS σε 1:1 mode μέχρι τα 3733 δούλευε χωρίς κανένα πρόβλημα, στα 3800 και πάνω είχα θέμα, λόγω κακού IMC του CPU υποθέτω. Με το που μπήκε το νέο update, όπως λέω και στο βίντεο, τα μεγαλύτερα multipliers απλώς δεν δουλεύουν. Με 102.9MHz BCLK, έτρεχα 3566MHz μνήμες χωρίς θέμα, με το 3466MHz multiplier. Aν όμως επιλέξω το 3600MHz multiplier (δεν υπάρχει 3533) και βάλω το ΒCLK στα 99MHz, (3560MHz μνήμες), δεν μπουτάρει ούτε με αίτηση. 

Μου έστειλε η Patriot και κάτι τρελά b-dies στα 4400 CL19 και ακόμα και με αυτά πάνω από 3466 δεν είδα προκοπή... 

Παρεμπιπτόντως, ζήτησα Z590 και μάλιστα δυνατή, για να έχω όλες τις δυνατές επιλογές για παραμετροποίηση και γιατί δεν θα γίνει review μόνο ο 11500 ;) 
Θα είναι το κύριο GPU test bench με 11700K ή 10900Κ, τις μνημούλες που έστειλε η Patriot και προφανώς OC τραβηγμένο από τα μαλλιά. 
 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Mε το παλιό BIOS σε 1:1 mode μέχρι τα 3733 δούλευε χωρίς κανένα πρόβλημα, στα 3800 και πάνω είχα θέμα, λόγω κακού IMC του CPU υποθέτω. Με το που μπήκε το νέο update, όπως λέω και στο βίντεο, τα μεγαλύτερα multipliers απλώς δεν δουλεύουν. Με 102.9MHz BCLK, έτρεχα 3566MHz μνήμες χωρίς θέμα, με το 3466MHz multiplier. Aν όμως επιλέξω το 3600MHz multiplier (δεν υπάρχει 3533) και βάλω το ΒCLK στα 99MHz, (3560MHz μνήμες), δεν μπουτάρει ούτε με αίτηση. 

Μου έστειλε η Patriot και κάτι τρελά b-dies στα 4400 CL19 και ακόμα και με αυτά πάνω από 3466 δεν είδα προκοπή... 

Παρεμπιπτόντως, ζήτησα Z590 και μάλιστα δυνατή, για να έχω όλες τις δυνατές επιλογές για παραμετροποίηση και γιατί δεν θα γίνει review μόνο ο 11500 ;) 
Θα είναι το κύριο GPU test bench με 11700K ή 10900Κ, τις μνημούλες που έστειλε η Patriot και προφανώς OC τραβηγμένο από τα μαλλιά. 
 

Σε μένα μπουτάρει και 3600 και 3733 αλλά έχει πολλά λάθη (η μπλε οθόνη είναι ζήτημα λεπτών στα 3600, ζήτημα δευτερολέπτων στα 3733). Στα 3800 δε μπουτάρει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όποιος θέλει ενσωματωμένη gpu μακράν ξ καλύτερη λύση είναι αυτή ακόμη και από τον καλύτερο AMD APU.

https://geizhals.eu/intel-nuc-11-pro-kit-nuc11tnkv7-tiger-canyon-bnuc11tnkv70002-a2461107.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Μου έστειλε η Patriot και κάτι τρελά b-dies στα 4400 CL19 και ακόμα και με αυτά πάνω από 3466 δεν είδα προκοπή...

τρελό δεν το λές το κιτ της πάτριοτ.....ένα οκ bin για b dies είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

τρελό δεν το λές το κιτ της πάτριοτ.....ένα οκ bin για b dies είναι

Που το πέταξα πάνω στον 3700X πάντως, έβγαλε με 1.47V, 3800MHz 14-15-15-15-28-42 και tRFC στα 277 σταθερά. Τέτοια νούμερα για b-die ξέρω πως θεωρούνται αρκετά καλά. Επίσης αν έτυχε να είναι το δικό μου το golden sample και τα υπόλοιπα κιτάκια της σειράς να μην κάνουν τα ίδια, πάσο. 
Γενικά έχω μια τάση να μου τυχαίνουν καλά samples 😛

2 ώρες πριν, ilos είπε

Τελικά @kostas_anes είχες δεν είχες τέσταρες το σύγχρονο θαύμα της μηχανικής (hd 750). In Raja we trust.😁

Aφού στο είχα πει νομίζω, ότι μπάνιζα για 11500 λόγω των ενσωματωμένων. Αλλά, όπως είπες και όπως έχω πει, ο Raja όπου πάει, προκοπή δεν βλέπει η εταιρεία... 

Χάθηκε να βάλουνε τα ενσωματωμένα των λάπτοπ ρε φίλε... Ειλικρινά, ειδικά αυτό με τους drivers, το άθλιο memory management και τα περίεργα Loading times, πραγματικά με χάλασαν πάρα πολύ. Άστες τις επιδόσεις που απογοητεύουν απ' έξω, σαν εμπειρία χρήσης, είναι λες και το έχουν φτιάξει ερασιτέχνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Που το πέταξα πάνω στον 3700X πάντως, έβγαλε με 1.47V, 3800MHz 14-15-15-15-28-42 και tRFC στα 277 σταθερά. Τέτοια νούμερα για b-die ξέρω πως θεωρούνται αρκετά καλά. Επίσης αν έτυχε να είναι το δικό μου το golden sample και τα υπόλοιπα κιτάκια της σειράς να μην κάνουν τα ίδια, πάσο. 
Γενικά έχω μια τάση να μου τυχαίνουν καλά samples 😛

 

μιλώντας για τα χαρτιά πάντα...τώρα αν σου κάθισε super bin δεν αλλάζει την πλειονότητα των patriot.....4400/c19 με 1,45v από μαμα θεωρείται οκ στα χαρτιά πάντα μιλώντας (όχι κάτι σούπερ).....αυτό εννοούσα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

μιλώντας για τα χαρτιά πάντα...τώρα αν σου κάθισε super bin δεν αλλάζει την πλειονότητα των patriot.....4400/c19 με 1,45v από μαμα θεωρείται οκ στα χαρτιά πάντα μιλώντας (όχι κάτι σούπερ).....αυτό εννοούσα

To 4400 CL19 στα χαρτιά όντως δεν είναι και τρομερό, δεν έχεις άδικο, αλλά έχω την αίσθηση ότι τα συγκεκριμένα είναι από την καλή πάστα γενικότερα. 

Τώρα βέβαια με sample size... 1... ε νομίζω δεν χρειάζεται συζήτηση :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα

11600K + mini ΙTX Ζ590 ASROCK και τα συνδύασα με 16GB/3600/cl18 για να δοκιμάσω ενσωματωμένα

Ψιλοαπογοητεύτικα , έφτασα με bclock 103  &  x16 gpu750 να έχω "χαμηλά" αποτελέσματα μάλλον επειδή η INTEL επέλεξε να βάλει μόνο 32 execution units όταν στα 1165g7 , 1185G7 έχει βάλει 96 execution units και πάνε ΠΟΛΥ γρηγορότερα παρόλο που τρέχουν σε 3200/cl22 sodimms.

Σε fortnite 1080 με medium ρυθμίσεις έφτασα 50 average fps. Περίμενα ότι με καλή ψύκτρα θα πάρει μεγάλο o/c η ΧΕ 750 αλλά τα αποτελέσματα ήταν μέτρια.

ΥΓ

Οποιος ενδιαφέρεται για on-board γραφικά 1080 κατά την άποψη μου προσανατολίζεται σε Ryzen5700G που κυκλοφόρησε σε ορισμένα συστήματα στις ΗΠΑ και μέσα στον Ιουνιο θα υπάρχουν διαθέσιμα και σε Ευρώπη. Προσωπικά έχω παραγγείλει και ένα NUC 1185G7 για να το κουβαλάω στην τσάντα μου μεταξύ γραφείου-σπιτιού. (έχω φορητό , ήθελα φορητό μηχάνημα "δυνατό" χωρίς οθόνη)

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2021 στις 8:38 ΜΜ, leros2004 είπε

 

 

Γιατί ο τίλος είναι  οτι το ένα board είναι 30% πιο αργό  και όχι  οτι το άλλο είναι 30% πιο γρήγορο ? :)

Και γιατί αυτό να είναι πρόβλημα του b560  κι όχι των κατασκευαστών ? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Eloy είπε

 

Γιατί ο τίλος είναι  οτι το ένα board είναι 30% πιο αργό  και όχι  οτι το άλλο είναι 30% πιο γρήγορο ? :)

 

Αν το ένα είναι 30% πιο αργό , τότε το άλλο είναι περίπου 43% πιο γρήγορο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αν το ένα είναι 30% πιο αργό , τότε το άλλο είναι περίπου 43% πιο γρήγορο

 

Σωστός...

Το βίντεο και η χρήση του όπως έχω δει σε πολλά sites είναι κυρίως για να δείξει αδυναμία της Intel...  κι όχι της υλοποίησης του εκάστοτε κατασκευαστή... Το οτι κάποιο mboard είναι πιο αργό ή πιο γρήγορο απο ένα άλλο (με ίδιες τις λοιπές παραμέτρους και cpu) έχει να κάνει με το αν βλέπει κανείς το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο...  :)

Κατα τα άλλα, "Intel Β560 is a disaster" λέει ο τίτλος του βίντεο του αντικειμενικού reviewer... Iσως πάρει κάποιο έξτρα bonus απο τα αφεντικά του...  :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Αγόρασα

11600K + mini ΙTX Ζ590 ASROCK και τα συνδύασα με 16GB/3600/cl18 για να δοκιμάσω ενσωματωμένα

Ψιλοαπογοητεύτικα , έφτασα με bclock 103  &  x16 gpu750 να έχω "χαμηλά" αποτελέσματα μάλλον επειδή η INTEL επέλεξε να βάλει μόνο 32 execution units όταν στα 1165g7 , 1185G7 έχει βάλει 96 execution units και πάνε ΠΟΛΥ γρηγορότερα παρόλο που τρέχουν σε 3200/cl22 sodimms.

Σε fortnite 1080 με medium ρυθμίσεις έφτασα 50 average fps. Περίμενα ότι με καλή ψύκτρα θα πάρει μεγάλο o/c η ΧΕ 750 αλλά τα αποτελέσματα ήταν μέτρια.

ΥΓ

Οποιος ενδιαφέρεται για on-board γραφικά 1080 κατά την άποψη μου προσανατολίζεται σε Ryzen5700G που κυκλοφόρησε σε ορισμένα συστήματα στις ΗΠΑ και μέσα στον Ιουνιο θα υπάρχουν διαθέσιμα και σε Ευρώπη. Προσωπικά έχω παραγγείλει και ένα NUC 1185G7 για να το κουβαλάω στην τσάντα μου μεταξύ γραφείου-σπιτιού. (έχω φορητό , ήθελα φορητό μηχάνημα "δυνατό" χωρίς οθόνη)

Τι όχι ?
Έπρεπε να αγοράσεις ο ίδιος για να το καταλάβεις αυτό που σου έγραφα τότε...  

14 λεπτά πριν, Eloy είπε

Σωστός...

Το βίντεο και η χρήση του όπως έχω δει σε πολλά sites είναι κυρίως για να δείξει αδυναμία της Intel...  κι όχι της υλοποίησης του εκάστοτε κατασκευαστή... Το οτι κάποιο mboard είναι πιο αργό ή πιο γρήγορο απο ένα άλλο (με ίδιες τις λοιπές παραμέτρους και cpu) έχει να κάνει με το αν βλέπει κανείς το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο...  :)

Μα φυσικά οι κατασκευαστές φταίνε, που στην intel πλατφόρμα σου πουλάνε εφάμιλλή μητρική στο 2πλάσιο κόστος της αντίστοιχης amd πλατφόρμας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...