Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπες μου , μην μου στέλνετε pm με το καθε προβλημα σας. Εαν ειναι να απανταω 10αδες pm καθημερνά να αλλάξω επάγγελμα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 28/03/2021 at 16:25, ooaris said:

@hattori_gr βαλτην έξω με riser και κλείσε το σώμα του καλοριφέρ κοντά στο pc και θα είσαι κάτω από 90 😅

IMG_20210323_235339.jpg

Δευτέρα έρχεται το Riser 😅 θα στείλω φώτο

On 28/03/2021 at 18:53, DimitrisJimmys said:

Έχω μια asus strix 3090 και μου βγάζει 100c είναι φυσιολογικό? Και επειδή δεν θέλω να την λιώσω ετοιμάζω ένα μικρό rig 4x3060 gigabyte. Τι λέτε?

στην 3090 επειδη κανω αρκετο καιρο mining. 100C ειναι σχετικα νορμαλ, το ιδανικο ειναι 94 (golden) κατεβασε το memory voltage και ανεβασε το memory clock αυτο κανει το trick, θα πεσει ομως η αποδωση στα 101 mh/s αλλα θα εχεις 96/98 βαθμους. , η αλλη λυση βγαλτην εκτος κουτιου με riser και βαλτην να την φυσανε και ανεμιστηρες στο backplate (προσεχως την Δευτερα) διοτι θελω να επανελθω στα 121mhs

On 28/03/2021 at 22:53, kkatzos said:

Μια χαρά αξίζει. Conflux mining θα κάνεις με octopus, ακόμα και μέσα από το NiceHash.

και ETH κάνεις με 50mhs Θελεις HDMI dummies (ή monitors) και PCI-e x8 Τουλαχιστον , και κανει τρικ της NVDIA το Limiter

On 29/03/2021 at 15:45, DimitrisJimmys said:

Έχω μια απορία. Εάν βάλω pci e risers x16 σε slot x4 από την motherboard τότε θα είναι χ16 για την κάρτα? Ρωτάω για σκέφτομαι ν βάλω 4 3060 σε msi gaming m5 modo που έχει 3 slots και είναι x8x8x4. 

Αν σκοπευεις να κανεις ETH mine πρεπει να παρεις μητρικη με τουλαχιστον 4 x8 θυρες γιατι για να κανεις bypass το limiter της NVDIA θες Οθονη συνδεδεμενη πανω στην καθε καρτα ή HDMI dummy και Τουλαχιστον x8 θυρα PCI-e

On 29/03/2021 at 18:42, DimitrisJimmys said:

Έχω μια modo την msi gaming m5 πως μπορώ να βάλω 4 3060 χ16 με το dev driver ναδουλεψουν ?

Θέλω να πω πως μπορώ να βάλω 4 3060 να δουλέψουν σε μια modo msi gaming m5? Διάβασα κάπου ότι μπορείς με riser να μετατρέψεις από x4 η x8 σε x16. Έτσι θα μπορέσουν και οι 4 να δουλεύουν σωστά με τους dev drivers.

δεν αξιζει να ασχοληθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το Pi Network τι αποψεις εχετε?

31 λεπτά πριν, omitziz είπε

Αγαπες μου , μην μου στέλνετε pm με το καθε προβλημα σας. Εαν ειναι να απανταω 10αδες pm καθημερνά να αλλάξω επάγγελμα :)

 

εννοεις να μας κανεις εμας επαγγελμα

 

εβαλα χθες λαπτοπ φιλου να κανει mine και επαθα πλακα.

Αν ειχε φτερα θα ειχε πεταξει ή θα μας ειχε γινει drone.

Ειχει 8th gen i7 και μια 1050 GTX αλλα φανηκε το nicehash να το λιωνει με πολυ κακο αποτελεσμα: 0.88$/day

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doped είπε

Ειχει 8th gen i7 και μια 1050 GTX αλλα φανηκε το nicehash να το λιωνει με πολυ κακο αποτελεσμα: 0.88$/day

για να βγαλει 0.88$, φανταζομαι βαλατε και cpu. Γενικα κατι οτιδηποτε κατω απο 1060 δεν αξιζει, και ποσο μαλλον σε laptop που η ψυξη δεν επαρκει. cpu γενικα δεν αξιζει να βαλεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

για να βγαλει 0.88$, φανταζομαι βαλατε και cpu. Γενικα κατι οτιδηποτε κατω απο 1060 δεν αξιζει, και ποσο μαλλον σε laptop που η ψυξη δεν επαρκει. cpu γενικα δεν αξιζει να βαλεις

Σε λαπτοπ που εχω για απλη χρηση εχω βαλει το honeyminer και βγαζει κατι παρπανω ψιχουλα απο το hashminer.

Αξιζει να γυρισω το μεγαλο μου μηχανημα σε ETH mining τωρα με αυτα που ακουμε οτι θα παρει αξια;

Βρηκα το ethermine και ειπα μηπως αξιζει παραπανω απο το nicehash *.

 

Επισης με αυτα εδω περα απο κομπολοι, μπορουμε να τα κανουμε κατι;

https://www.aliexpress.com/item/4000594429491.html?spm=a2g0o.search0302.0.0.6caaa9e4VIpkKS&algo_pvid=1ecb49c8-530f-4afb-afe0-e53431410694&algo_expid=1ecb49c8-530f-4afb-afe0-e53431410694-5&btsid=0b0a557216173689217302265e422f&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

γτ τωρα τι minαρει?

οτι το εχει βαλει το nicehash* αλλα απ οσο καταλαβα αποφασιζει μονο του;

το εχω αφησει σπιτι τωρα και δεν θυμαμαι 😢

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doped είπε

οτι το εχει βαλει το hashminer αλλα απ οσο καταλαβα αποφασιζει μονο του;

το εχω αφησει σπιτι τωρα και δεν θυμαμαι 😢

nicehash εννοεις? Δεν εχει μεγαλες διαφορες με ενα pool, εσυ αποφασιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doped είπε

οτι το εχει βαλει το hashminer αλλα απ οσο καταλαβα αποφασιζει μονο του;

το εχω αφησει σπιτι τωρα και δεν θυμαμαι 😢

Δεν ξερω ποσο σωστο ειναι να αφηνεις να κανει mining οτι τύχει να ειναι πιο κερδοφορο εκεινη την στιγμή.
Αλλες θερμοκρασιες , αλλα watt και δεν ειναι ολες οι κάρτες για ολα τα algo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ooaris είπε

Δεν ξερω ποσο σωστο ειναι να αφηνεις να κανει mining οτι τύχει να ειναι πιο κερδοφορο εκεινη την στιγμή.
Αλλες θερμοκρασιες , αλλα watt και δεν ειναι ολες οι κάρτες για ολα τα algo

σε αυτο εχεις δικιο.

Αλλα ειπα να το αφησω ετσι να δω ποσα θα βγαλει.

Φυσικα, μου εκανε εντυπωση οτι το λαπτοπ αποφασισε να κανει mine καποια πραγματα που δεν ειχα ξαναδει.

Εμοιαζε με αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Doped said:

οτι το εχει βαλει το nicehash* αλλα απ οσο καταλαβα αποφασιζει μονο του;

το εχω αφησει σπιτι τωρα και δεν θυμαμαι 😢

Κατά κύριο κάνει ETH mining και σε πληρώνει σε BTC , μερικές περιπτώσεις Octapus και πολύ σπάνια Sol

16 minutes ago, SabotazNic said:

Καλα ναι, κανονικα βγαζεις τα plug ins γτ νομιζω κατεβαζει απο μονο του κανα 3 στην αρχη (dh, octopus και καποιο ακομα)

Υπαρχει και η Lite version (NiceHash_QuickMiner) οπου κατεβαζεις Manual τα Plugins και εχει το Excavator σε Default (daggerhashimoto) και τα κανεις Control ΟΛΑ απο το κινητο σου, χωρις οθονες χωρις τίποτα

20 minutes ago, ooaris said:

Δεν ξερω ποσο σωστο ειναι να αφηνεις να κανει mining οτι τύχει να ειναι πιο κερδοφορο εκεινη την στιγμή.
Αλλες θερμοκρασιες , αλλα watt και δεν ειναι ολες οι κάρτες για ολα τα algo

μπορεις να κανεις ξεχωριστά Settings για καθε περιπτωση στο OCTune

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

μπορεις να κανεις ξεχωριστά Settings για καθε περιπτωση στο OCTune

Not bad.

Το θεμα ειναι να ξερεις και τι κανεις γιατι εγω δεν εχω ιδεα. Γι αυτο παταω το κουμπακι και οτι βγαλει.

Σε τρεις μερες (με την δικια μου να μενει σπιτι και να παιζει και sims) η καρτουλα εχει βγαλει 5 ευρω.

3 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

Υπαρχει και η Lite version (NiceHash_QuickMiner) οπου κατεβαζεις Manual τα Plugins και εχει το Excavator σε Default (daggerhashimoto) και τα κανεις Control ΟΛΑ απο το κινητο σου, χωρις οθονες χωρις τίποτα

Και εστω οτι, και παλι θα θελει να κανω καποια ρυθμιση για να εχω max profit. Αλλα δεν εχω ιδεα.

Επισης για τα τσιπακι - κομπολογια που ανεφερα παραπανω εχετε καποια ιδεα? (ναι το εχω ξανα αναφερει αλλα μπας και σας αναψα τα αιματα παραπανω)

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Κατσε, τωρα κανει mining χωρις καμια αλλαγη σε ρυθμισεις (power limit, uv κτλ)?

ναι δεν εκανα κατι.

Απλα πατησα play.

Απαραδεκτος;

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...