Προς το περιεχόμενο

Έξωση εν μέσω covid-19!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, WireFire είπε

αυτο το "χαρτινο" συμβολαιο π.χ. λεει αλλα παντως http://www.zotouakinita.gr/articles.asp?lng=&id=35 

 

επισης, γι αυτο καλυτερα να σταματησεις να γραφεις

Συγγνωμη ξερεις να διαβαζεις;

9. ΕΠΙΣΚΕΨΗ - ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΣΘΙΟΥ. Ο εκμισθωτής ή ο αντιπρόσωπος του, δικαιούται σε κατάλληλες μέρες ή ώρες α) να επισκέπτεται και να επιθεωρεί λεπτομερώς το μίσθιο ανά τετράμηνο, συνοδευόμενος από μηχανικό ή έμπειρο τεχνίτη για να εξακριβώσει τυχόν φθορές ή μεταβολές του , β) να επισκέπτεται το μίσθιο δύο φορές την εβδομάδα μαζί με υποψήφιους μισθωτές ή αγοραστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, cumulus είπε

Ολα τα "χαρτινα" συμβολαια τους ιδιους ορους εχουν.Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι κυκλοφορυν διαφορων ειδων συμβολαια ειναι δικαιωμα σου.

Δεν τσαντιστηκα,απλα βαρεθηκα να διαβαζω χαζομαρες.Εδω η αστυνομια δεν ερχεται οταν σε κλεβουν θα ερθει ,επειδη καποιος εβρισε καποιον.

Ευχαριστω.

Δεν καταλαβαίνω γιατί γράφεις στο παρών νήμα!! Θα σου πρότεινα την μιζέρια σου να την βγάλεις κάπου αλλού. Ο TS μια έχει το πρόβλημά του. Εσύ σε τι τον εξυπηρέτησες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, li@m είπε

Φρίττω με αυτά που διαβάζω. Αγαπητέ TS εγώ προτείνω να κάνεις μήνυση για εξυβρίσει εάν δεν εξύβρισες και εσύ. Θαρρώ πως θα βρεις αρκετούς μάρτυρες αφού ακουστήκατε σε όλη την πολυκατοικία. Μην, σε παρακαλώ μην συνεχίσεις να δίνεις το 50άρικο.  Ισοφάρισε τα έξτρα 50άρικα με δόση ενοικίου όπως και την εγγύηση. Επίσης επειδή δεν έχει αναφερθεί πόσο διάστημα μένεις σε αυτό το σπίτι; Λες διετία αλλά είναι η πρώτη ή ξέρω εγώ δεύτερη μετά από ανανέωση συμβολαίου;

Όχι μένω μόνο 2 χρόνια είναι το αρχικό συμβόλαιο

Τα 50αρικα καλύπτουν το ενοίκιο και μου αφήνουν αλλά 100 για τον επόμενο μήνα. Το ενοίκιο ειναι 300Ε (αυτο που αναγράφεται στο συμβόλαιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, li@m είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί γράφεις στο παρών νήμα!! Θα σου πρότεινα την μιζέρια σου να την βγάλεις κάπου αλλού. Ο TS μια έχει το πρόβλημά του. Εσύ σε τι τον εξυπηρέτησες; 

Μηπως στο οτι εχει δικαιωμα η ιδιοκτητρια να βλεπει το διαμερισμα;Λεω μηπως;

Τη μιζερια την εχετε αλλοι,πιστεψε με.

Επεξ/σία από cumulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, cumulus είπε

Συγγνωμη ξερεις να διαβαζεις;

9. ΕΠΙΣΚΕΨΗ - ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΣΘΙΟΥ. Ο εκμισθωτής ή ο αντιπρόσωπος του, δικαιούται σε κατάλληλες μέρες ή ώρες α) να επισκέπτεται και να επιθεωρεί λεπτομερώς το μίσθιο ανά τετράμηνο, συνοδευόμενος από μηχανικό ή έμπειρο τεχνίτη για να εξακριβώσει τυχόν φθορές ή μεταβολές του , β) να επισκέπτεται το μίσθιο δύο φορές την εβδομάδα μαζί με υποψήφιους μισθωτές ή αγοραστές.

Ειδικά το δεύτερο προϋποθέτει να έχει συμφωνηθεί εκ των προτέρων το χρονικό διάστημα, όπου θα πραγματοποιούνται οι επισκέψεις.

Αν το ζητήσει ευγενικά ο ιδιοκτήτης, δεν έχει λόγο κάποιος να αρνηθεί.

Βέβαια αν είχαν τέτοια συμπεριφορά θα τους ανάγκαζα, να βγάζουν τα παπούτσια στην είσοδο, να φέρνουν συσκευασμένες παντόφλες κάθε φορά τις οποίες θα ανοίγουν μπροστά μου και επιπλέον αρνητικό τεστ(μοριακό) covid προ 24 ωρών.

Να δω, κατά πόσο θα πουλούσε τσαμπουκάδες μετά.

2 λεπτά πριν, qwerty3365 είπε

Όχι μένω μόνο 2 χρόνια είναι το αρχικό συμβόλαιο

Τα 50αρικα καλύπτουν το ενοίκιο και μου αφήνουν αλλά 100 για τον επόμενο μήνα. Το ενοίκιο ειναι 300Ε (αυτο που αναγράφεται στο συμβόλαιο)

Μην το κάνεις τώρα αυτό, θα βρει έρεισμα να σου κάνει έξωση. Θα καταβάλεις κανονικά το ενοίκιο.

Αν θες να διεκδικήσεις αυτά που έδωσες, μόνο με δικηγόρο.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, qwerty3365 είπε

Όχι μένω μόνο 2 χρόνια είναι το αρχικό συμβόλαιο

Τα 50αρικα καλύπτουν το ενοίκιο και μου αφήνουν αλλά 100 για τον επόμενο μήνα. Το ενοίκιο ειναι 300Ε (αυτο που αναγράφεται στο συμβόλαιο)

Τα αρχικά συμβόλαια έχουν νομική ισχύ τριών ετών τουλάχιστον. Το οποίο σημαίνει πως αν δίνεις 300€ στην ώρα τους κάθε μήνα, μπορείς να μείνεις μέσα μέχρι το πέρας της τριετίας (Αύγουστος 2022?).

Τα πενηντάρικα που έχεις δώσει ήδη ξέχνα τα. Σε καμία περίπτωση μην τα συμψηφίσεις με μελλοντικά νοίκια, θα φας έξωση άμεσα.

Βάλε δικηγόρο φίλε μου. Θα στα εξηγήσει όλα.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα συμβόλαια υπάρχει όρος για επισκέψεις στο ακίνητο από τον ιδιοκτήτη είτε για να ελέγξει το ακίνητο είτε για να το δείξει σε νέο αγοραστή/ενοικιαστή. Σε χρονικό σημείο φυσικά στο οποίο έχει προηγηθεί επικοινωνία και συνεννόηση με τον ενοικιαστή και μέχρι το όριο που ορίζεται από το συμβόλαιο. Τώρα τι συμβαίνει στην πράξη, ορισμένοι ιδιοκτήτες σκάνε οποτε θέλουν όσες φορές θέλουν και δημιουργούν όχληση στον ενοικιαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, cumulus είπε

9. ΕΠΙΣΚΕΨΗ-ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΣΘΙΟΥ Ο ``εκμισθωτής`` ή ο αντιπρόσωπος του δικαιούται σε κατάλληλες μέρες και ώρες α) να επισκέπτεται και να επιθεωρεί λεπτομερώς το μίσθιο συνοδευόμενος από μηχανικό ή εμπειροτέχνη για να εξακριβώσει τυχόν φθορές ή μεταβολές του, β) να επισκέπτεται το μίσθιο δύο φορές την εβδομάδα μαζί με υποψηφίους αγοραστές ή μισθωτές, αναλυτικότερα κάθε       από       έως       και κάθε       από       έως       .  Τέλος ο ``μισθωτής`` υποχρεούται να ανέχεται τυχόν απαραίτητες εργασίες επισκευής ή ανοικοδομήσεως του κτιρίου όπου βρίσκεται το μίσθιο.

Κοινως μετα απο συννενοηση ο μισθωτης ειναι υποχρεωμενος να δεχεται τον εκμισθωτη 2 φορες την εβδομαδα,οποτε ουτε αστυνομια μπορεις να καλεσεις ,ουτε το fbi κλπ.Απλα πρεπει να εχετε βρει την ωρα που θα ερθει.

Με απλα λογια ρωταμε δικηγορο και οχι τους "δικηγορους" του φορουμ ,που θεωρουν τους κανονικους δικηγορους αχρηστους.

Με τοσα θεματα που ανοιγουν τεινω να πιστεψω οτι πραγματικα οι ενοικιαστες του insomnia ειναι γκαντεμηδες.Ολοι μα ολοι χρωστανε μονο ενα ενοικιο και εχουν πληρωσει επισκευες απο τη τσεπη τους,αλλα θελουν να τους κανουν εξωση.

 

ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΩ ΕΝΟΙΚΙΟ ΤΗΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ. Απλώς επειδή δεν μπορούσα να καταβάλω το ενόικιο τη ειδοποιησα όπως είναι το σωστό. Εάν δεν ήθελε να με εξυπηρετηση εα μου ελεγε απο εκεινη τη  στιγμη ξέρεις ότι θέλω να μου τα δωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, qwerty3365 είπε

ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΩ ΕΝΟΙΚΙΟ ΤΗΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ. Απλώς επειδή δεν μπορούσα να καταβάλω το ενόικιο τη ειδοποιησα όπως είναι το σωστό. Εάν δεν ήθελε να με εξυπηρετηση εα μου ελεγε απο εκεινη τη  στιγμη ξέρεις ότι θέλω να μου τα δωσεις

Πρόσεχε παραπάνω τι σου λέμε. Μην τυχόν και συμψηφίσεις ενοίκια.

Αν θες να τα διεκδικήσεις, άμεσα σε δικηγόρο. Δεν τα ξεχνάς, εφόσον υπάρχουν οι αποδείξεις.

Επίσης μια καταγγελία στο αρμόδιο σώμα φοροδιαφυγής, θα της βούλωνε το στόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Ειδικά το δεύτερο προϋποθέτει να έχει συμφωνηθεί εκ των προτέρων το χρονικό διάστημα, όπου θα πραγματοποιούνται οι επισκέψεις.

Αν το ζητήσει ευγενικά ο ιδιοκτήτης, δεν έχει λόγο κάποιος να αρνηθεί. Βέβαια προσωπικά θα τους ανάγκαζα με τέτοια συμπεριφορά, να βγάζουν τα παπούτσια στην είσοδο, να φέρνουν συσκευασμένες παντόφλες κάθε φορά τις οποίες θα ανοίγουν μπροστά μου και επιπλέον αρνητικό τεστ(μοριακό) covid προ 24 ωρών.

Να δω, κατά πόσο θα πουλούσε τσαμπουκάδες μετά.

Μην το κάνεις τώρα αυτό, θα βρει έρεισμα να σου κάνει έξωση. Θα καταβάλεις κανονικά το ενοίκιο.

Αν θες να διεκδικήσεις αυτά που έδωσες, μόνο με δικηγόρο.

Το τονισα με bold οτι μετα απο συνεννοηση γινεται η επισκεψη.Δεν ειπα οτι πας οτι ωρα γουσταρεις.Οσο για τις παντοφλες ,εγω γραφω χαζομαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Ειδικά το δεύτερο προϋποθέτει να έχει συμφωνηθεί εκ των προτέρων το χρονικό διάστημα, όπου θα πραγματοποιούνται οι επισκέψεις.

Αν το ζητήσει ευγενικά ο ιδιοκτήτης, δεν έχει λόγο κάποιος να αρνηθεί.

Βέβαια αν είχαν τέτοια συμπεριφορά θα τους ανάγκαζα, να βγάζουν τα παπούτσια στην είσοδο, να φέρνουν συσκευασμένες παντόφλες κάθε φορά τις οποίες θα ανοίγουν μπροστά μου και επιπλέον αρνητικό τεστ(μοριακό) covid προ 24 ωρών.

Να δω, κατά πόσο θα πουλούσε τσαμπουκάδες μετά.

Μην το κάνεις τώρα αυτό, θα βρει έρεισμα να σου κάνει έξωση. Θα καταβάλεις κανονικά το ενοίκιο.

Αν θες να διεκδικήσεις αυτά που έδωσες, μόνο με δικηγόρο.

Εντάξει με λίγα λογια να τα ξεγράψω γιατί τα λεφτά που εδωσα θα τα δώσω στον δικηγόρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cumulus είπε

Το τονισα με bold οτι μετα απο συνεννοηση γινεται η επισκεψη.Δεν ειπα οτι πας οτι ωρα γουσταρεις.Οσο για τις παντοφλες ,εγω γραφω χαζομαρες.

Δεν είπα ότι γράφεις χαζομάρες. Λόγω των έκτακτων συνθηκών μπορώ να ζητήσω τα αναγκαία, ώστε να διασφαλίζεται η υγεία μου.

Θες να φέρεις 10 άτομα; Φέρε τα. Αρνητικό μοριακό τεστ. Αλλιώς δεν μπαίνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cumulus είπε

Το τονισα με bold οτι μετα απο συνεννοηση γινεται η επισκεψη.Δεν ειπα οτι πας οτι ωρα γουσταρεις.Οσο για τις παντοφλες ,εγω γραφω χαζομαρες.

Καλά τώρα με covid είναι κάπως περίεργα τα πράματα, όντως, δε ξέρω κατά πόσον μπορείς να ζητήσεις από ενοικιαστή να βάλει μέσα στον σπίτι του τον οποιοδήποτε...

Btw αυτό που κάνετε ορισμένοι εκμισθωτές, να καταθέτετε τραπεζικά άλλα ποσά από τα συμφωνηθέντα, πραγματικά με ξεπερνάει

Δε καταλαβαίνετε ότι είστε συνένοχοι σε φοροδιαφυγή ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...