Προς το περιεχόμενο

Έξωση εν μέσω covid-19!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Δηλαδη φαίνεται το παλιό συμβόλαιο, με την παλιά τιμή, και εσύ της δίνεις "μαύρα" παραπάνω 50€ ;  

Οπως προειπώθηκε, πριν το κλείσιμο της τριετίας δεν μπορεί να σε κουνήσει, ουτε να σπασει συμβόλαιο. 

Πριν την 3ετια δεν μπορει να κανει εξωση εφοσον ο ενοικιαστης ειναι τυπικος στις πληρωμες του. Εαν υπαρχουν καθυστερησεις, ο ιδιοκτητης εχει καθε δικαιωμα να ξεκινησει διαδικασιες εξωσης

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτα απόλα σταμάτα να της δίνεις το έξτρα 50ρικο τον μήνα. Άδικα της το έχεις χαρίσει τόσους μήνες.

Άμα πληρώνεις κανονικά δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα μέχρι να λήξει το συμβόλαιο.

Και δεν ξέρω μήπως μπορείς να ζητήσεις πίσω τα 50ρικα που της έδινες τόσο καιρό ενώ δεν δικαιολογούνται από το συμβόλαιο, ας πει κάποιος αν ξέρει.

Άμα είναι στρίγκλα αυτή, γίνε και εσύ, πατώντας σε ό,τι νόμιμο βρεις και μην της χαρίζεσαι καθόλου

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξωση δεν μπορει να σου κανει, αν εισαι συνεπης στις υποχρεωσεις σου απο εδω και περα. Αλλα νομιζω προετοιμασου σιγα σιγα να βρεις αλλο σπιτι, γιατι στη ληξη του συμβολαιου θα σου ρθει απο οτι το ψυχανεμιζομαι γενναια αυξηση ενοικιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Και δεν ξέρω μήπως μπορείς να ζητήσεις πίσω τα 50ρικα που της έδινες τόσο καιρό ενώ δικαιολογούνται από το συμβόλαιο, ας πει κάποιος αν ξέρει.

Θεωρητικα μιας και καμια απο τις 2 πλευρες δεν μπορει να αποδειξει γτ ειναι αυτα τα 50 ευρω, ο op μπορει απλα να πει οτι προ πληρωνε 2 μηνες ξερωγω (ή οσους μηνες αντιστοιχουν στα 50αρικα).

Επισης, επειδη λαθος ειπωθηκε, δεν εχεις καμια δουλεια να το συζητησεις με τον ιδιοκτητη αμα δικαιουσαι μειωση ενοικιου. Απλα βαζεις λιγοτερα και τελος

Οποτε μενεις οπως εισαι μεχρι το 2022 και οτι παραπανω λεφτα εβαλες + εγγυηση που ειχες δωσει, χρησιμοποιησε τα ως ενοικιο για τους τελευταιους μηνες. Αν δικαιουσαι εκπτωση, μπορεις το επομενο ενοικιο να το βαλεις μειωμενο.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, qwerty3365 είπε

Μια φορά καθυστέρησα και ζήτησα κατανόηση. Δεν είπα πως θέλω να επιβαλω να είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Το σωστό θα ήταν ξέρεις θέλω τα λεφτά μου στην ώρα τους. Εγώ πάντοτε στέλνω ενοίκιο στην ώρα μου μια φορά μου έτυχε η στραβή 

Πότε συντάχθηκε το συμφωνητικό στο taxis και τι ημερομηνία λήξης έχει;

Δώσε μας ακριβώς τις ημερομηνίες.

Στη θέση σου δεν θα ξανακαθυστερούσα ούτε μέρα και θα της έβαζα το αναγραφόμενο ενοίκιο. Ούτε ευρώ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι τα 50€ είναι off the record. Βοηθήστε τον μήπως μπορεί να τα πάρει πίσω αποδείξεις/καταθέσεις κτλπ ρε παιδιά! Δεν έχω νοικιάσει ποτέ, αλλά διαβάζω το θέμα και μου σηκώνεται η τρίχα με τις βλακείες!

 

Συμβόλαιο μαζί με εξώσεις και αλλαγές μηνιάτικων στην ίδια πρόταση, θα πηδηχτώ από το παράθυρο και μένω και στον πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Πότε συντάχθηκε το συμφωνητικό στο taxis και τι ημερομηνία λήξης έχει;

Δώσε μας ακριβώς τις ημερομηνίες.

Στη θέση σου δεν θα ξανακαθυστερούσα ούτε μέρα και θα της έβαζα το αναγραφόμενο ενοίκιο. Ούτε ευρώ παραπάνω.

Τελειώνει τον Αύγουστο του 21. Είπα στην λογίστρια να ψάξει μήπως όντως έχει ανανεωθεί ή κάτι άλλο και υπάρχει μόνο αυτό που συντάχθηκε από τον πατέρα που πέθανε. Δεν φαίνεται πουθενά η κόρη. Μόλις είπα στην λογίστρια όλο αυτό μου είπε κάκος που έδινες τα 50€ το μήνα. 

1 λεπτό πριν, qwerty3365 είπε

Τελειώνει τον Αύγουστο του 21. Είπα στην λογίστρια να ψάξει μήπως όντως έχει ανανεωθεί ή κάτι άλλο και υπάρχει μόνο αυτό που συντάχθηκε από τον πατέρα που πέθανε. Δεν φαίνεται πουθενά η κόρη. Μόλις είπα στην λογίστρια όλο αυτό μου είπε κάκος που έδινες τα 50€ το μήνα. 

Επίσης μου λέει έπρεπε να γίνει νέο συμβόλαιο στο όνομα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, qwerty3365 είπε

Τελειώνει τον Αύγουστο του 21. Είπα στην λογίστρια να ψάξει μήπως όντως έχει ανανεωθεί ή κάτι άλλο και υπάρχει μόνο αυτό που συντάχθηκε από τον πατέρα που πέθανε. Δεν φαίνεται πουθενά η κόρη. Μόλις είπα στην λογίστρια όλο αυτό μου είπε κάκος που έδινες τα 50€ το μήνα. 

Αν θες να είσαι εντάξει, πρέπει να προβαίνεις στην καταβολή του εντός της προθεσμίας που έχετε ορίσει.

Αν δεν το καθυστερήσεις ξανά, δεν μπορεί πρακτικά να σου κάνει κάτι.

Μην της δίνεις την προσαύξηση. Βέβαια το κλίμα θα είναι τεταμένο, αλλά ήδη φτάσατε στο σημείο αυτό. Έχε υπόψη σου ότι τον Αύγουστο αναγκαστικά θα αποχωρήσεις, εφόσον στο ζητήσει. Εξάλλου τελειώνει και η τριετία, οπότε έχει κάθε δικαίωμα.

Μέχρι τότε μην υποκύπτεις σε καμία απαίτηση της. Προειδοποίησε την πως αν δεν ηρεμήσει σύντομα, θα ενημερώσεις το αντίστοιχο τμήμα φοροδιαφυγής.

Πόσο καιρό συνολικά έδωσες την παράνομη προσαύξηση;

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Αν θες να είσαι εντάξει, πρέπει να προβαίνεις στην καταβολή του εντός της προθεσμίας που έχετε ορίσει.

Αν δεν το καθυστερήσεις ξανά, δεν μπορεί πρακτικά να σου κάνει κάτι.

Μην της δίνεις την προσαύξηση. Βέβαια το κλίμα θα είναι τεταμένο, αλλά ήδη φτάσατε στο σημείο αυτό. Έχε υπόψη σου ότι τον Αύγουστο αναγκαστικά θα αποχωρήσεις, εφόσον τελειώσει η τριετία.

Η λογίστρια είπε πως έπρεπε να φτιαχτεί νέο συμβόλαιο στο όνομα της. Τώρα φυσικά μετά από αυτό θα σταματήσω να βάζω τα 50€ 

Μόλις τώρα, qwerty3365 είπε

Η λογίστρια είπε πως έπρεπε να φτιαχτεί νέο συμβόλαιο στο όνομα της. Τώρα φυσικά μετά από αυτό θα σταματήσω να βάζω τα 50€ 

Επίσης μου είπε από την στιγμή που τηρείς τις συμβατικές υποχρεώσεις σου δεν μπορεί να σε πετάξει παρά μόνο για ιδιοκατοικιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, qwerty3365 είπε

Η λογίστρια είπε πως έπρεπε να φτιαχτεί νέο συμβόλαιο στο όνομα της. Τώρα φυσικά μετά από αυτό θα σταματήσω να βάζω τα 50€ 

Επίσης μου είπε από την στιγμή που τηρείς τις συμβατικές υποχρεώσεις σου δεν μπορεί να σε πετάξει παρά μόνο για ιδιοκατοικιση.

Δεν μπορεί πλέον να σε πετάξει έξω για ιδιοκατοίκηση. Η λογίστρια σου είναι προτιμότερο να αρχίσει να ενημερώνεται.

Μπορεί μετά το τέλος της 3τίας να σου ζητήσει δυσανάλογη αύξηση(δικαίωμα της) ή απλά να σου ζητήσει να αποχωρήσεις. Έχει κάθε δικαίωμα από το νόμο.

Μέχρι τότε δε σε κουνάει κανείς.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, qwerty3365 είπε

Η λογίστρια είπε πως έπρεπε να φτιαχτεί νέο συμβόλαιο στο όνομα της. Τώρα φυσικά μετά από αυτό θα σταματήσω να βάζω τα 50€ 

Επίσης μου είπε από την στιγμή που τηρείς τις συμβατικές υποχρεώσεις σου δεν μπορεί να σε πετάξει παρά μόνο για ιδιοκατοικιση.

Oύτε για ιδιοκατοίκηση μπορεί να σε πετάξει έξω

Btw αν κάνετε νέο συμβόλαιο, η 3ετία αρχίζει πάλι από το μηδέν να ξέρεις

Αυτό να το έχεις κατά νου, αν θες να το χρησιμοποιήσεις προς όφελός σου ;)

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Αν θες να είσαι εντάξει, πρέπει να προβαίνεις στην καταβολή του εντός της προθεσμίας που έχετε ορίσει.

Αν δεν το καθυστερήσεις ξανά, δεν μπορεί πρακτικά να σου κάνει κάτι.

Μην της δίνεις την προσαύξηση. Βέβαια το κλίμα θα είναι τεταμένο, αλλά ήδη φτάσατε στο σημείο αυτό. Έχε υπόψη σου ότι τον Αύγουστο αναγκαστικά θα αποχωρήσεις, εφόσον στο ζητήσει. Εξάλλου τελειώνει και η τριετία, οπότε έχει κάθε δικαίωμα.

Μέχρι τότε μην υποκύπτεις σε καμία απαίτηση της. Προειδοποίησε την πως αν δεν ηρεμήσει σύντομα, θα ενημερώσεις το αντίστοιχο τμήμα φοροδιαφυγής.

Πόσο καιρό συνολικά έδωσες την παράνομη προσαύξηση;

Έδινα από τον Ιούνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο να βοηθήσουμε τον συμφορουμίτη .

1.-Δεν χρειάζονταν να γίνει καινούργιο συμβόλαιο , 

2.Έπρεπε να σου στείλει την αποδοχή κληρονομιάς ,που ξέρεις ότι είναι κληρονόμος μπορεί να έχει αποποιηθεί.

3.Μετά την τριετία δεν δεσμεύεται από τίποτα μπορεί ή να σου ζητήσει το σπίτι ή όση άυξηση θέλει. 

4.Και καινούργιο συμβόλαιο να έκανες με την κόρη δεν ξεκινάει καινούργια τριετία προστασίας .

5.Ανανέωση ή παράταση χωρίς  συμβόλαιο δεν σου δίνει το δικαίωμα να το δηλώσεις μονομερώς στο taxis , κιαν το κάνεις είναι άκυρο. Πάντα προηγείται η υπογραφή του συμβολαίου και μετά η δήλωση. 

6.Το ενοίκιο πάντα στην ώρα του , γιατί σωστά σου γράφουν τα παιδιά , δυο φορές καθυστέρηση δίνει δικαίωμα για έξωση. 

Καλό είναι να υπάρχουν καλές σχέσεις ιδιοκτητών-ενοικιαστών , εξάλλου ένα σπίτι νοικιάζεις ούτε έχεις να χωρίσει κάτι άλλο , αλλά δυστυχώς υπάρχουν "λουλούδια" και από την μια μεριά και από την άλλη.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3ετια λοιπον και η κυρια θα χασει το 50αρικο

Εσυ ομως να ξερεις οτι σε εχει ετοιμο για διωξιμο αν αργησεις ενοικια οποτε πρεπει να εχεις σχεδιο διαφυγης αν ολα πανε στραβα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Μην αργήσεις ξανά ενοίκιο, καθώς βλέπεις πως η ιδιοκτήτρια είναι περίεργη και δίνεις νομικά πατήματα έτσι.

2. Μην ξαναδώσεις το 50αρικο. Ότι γράφει το συμβόλαιο, φράγκο παραπάνω.

3. Σε κάθε περίπτωση, την εγγύηση σε βλέπω να την χάνεις από τα συμφραζόμενα, είτε το δίνεις είτε όχι. Οπότε, κάνε το 2.

4. Δεν μπορεί να σε διώξει πριν κλείσει η τριετία, ασχέτως τι γράφει το συμβόλαιό σου. Αν η τριετία κλείνει τον Αύγουστο, καλύτερα να ξεκινήσεις να ψάχνεις για σπίτι μετά το πάσχα (και πιο γρήγορα..αν βλέπεις να βρίσκεις δυσκολία με τα ενοίκια). Αν η τριετία κλείνει τον Αύγουστο του 22 (δεν το διευκρινίζεις στο πρώτο ποστ τι σημαίνει η "διετία"), τότε έχεις μέχρι τότε περιθώριο.

 

Και πάλι, Το ενοίκιο όλο, ηλεκτρονικά και στην ώρα του. Χωρίς κανένα 50αρικο.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...