Προς το περιεχόμενο

Έξωση εν μέσω covid-19!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Εγώ βάζω αιτιολογία στην ιδιοκτήτρια "ενοικίο ΧΧΧΧ" όπου ΧΧΧ ο μήνας και τελειώνει το θέμα

Φαίνεται ποιος καταθέτει σε ποιον, δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω...

Εγω βάζω ονοματεπώνυμο καθώς είμαι συνδικαιούχος στον λογαριασμό μαζί με την μητέρα μου η οποία όμως δεν τον χρησιμοποιεί πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, qwerty3365 είπε

Πριν λίγο ήρθε η ιδιοκτήτρια και φανταστείτε ότι ακουστήκαμε σε όλη την πολυκατοικία. Επέμενε ότι στις 31/01 να παραδώσω το σπίτι αφού γινεί έλεγχος μαζί με μάρτυρες για να μην υπάρξουν αντιφάσεις. Επίσης μου είπε είναι Ιδιοκτησία μου και θα φέρνω ότι ώρα θέλω υποψήφιους ενοικιαστές και θα έρθει και μεσιτικό για φωτογράφιση! Εκεί έχασα την ψυχραιμία μου και της είπα ότι δεν θα έρθει κανένας αν δεν τελειώσει το συμβόλαιο μου. Η ιδιοκτήρια εκεί μου είπε θα βάλει τον δικηγόρο της να με πετάξει έξω καθώς δεν είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου και έφυγε αφού με έβρισε με όλα τα υπέροχα επίθετα που υπάρχουν!  

Δώσε λίγο προσοχή σε παρακαλώ.

 

1. Δεν ασχολείσαι ξανά μαζί της. Ούτε φωνές ούτε τίποτα.

2. Θα χρειαστείς δικηγόρο, εφεξής η συνομιλία σου με αυτή θα γίνεται μόνο μέσω δικηγόρου.

3. Πληρώνεις κανονικά το ενοίκιο στην ώρα σου. Ηλεκτρονικά με πλήρη αιτιολογία

4. Δεν πληρώνεις 50αρι.

5. Κοιτάς να βρεις σπίτι  λίγους μήνες πριν λήξει η τριετία.

 

Δεν σε κουνάει κανένας αν είσαι σωστός και συνεπής.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, qwerty3365 είπε

Πριν λίγο ήρθε η ιδιοκτήτρια και φανταστείτε ότι ακουστήκαμε σε όλη την πολυκατοικία. Επέμενε ότι στις 31/01 να παραδώσω το σπίτι αφού γινεί έλεγχος μαζί με μάρτυρες για να μην υπάρξουν αντιφάσεις. Επίσης μου είπε είναι Ιδιοκτησία μου και θα φέρνω ότι ώρα θέλω υποψήφιους ενοικιαστές και θα έρθει και μεσιτικό για φωτογράφιση! Εκεί έχασα την ψυχραιμία μου και της είπα ότι δεν θα έρθει κανένας αν δεν τελειώσει το συμβόλαιο μου. Η ιδιοκτήρια εκεί μου είπε θα βάλει τον δικηγόρο της να με πετάξει έξω καθώς δεν είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου και έφυγε αφού με έβρισε με όλα τα υπέροχα επίθετα που υπάρχουν!  

Της ειπες πως θα κανεις καταγγελιες σε εφορια/σδοε για το μαυρο 50ευρω ?

2 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Της ειπες πως θα κανεις καταγγελιες σε εφορια/σδοε για το μαυρο 50ευρω ?

Επισης το οτι ειναι ιδιοκτησια της δεν σημαινει οτι μπορει να φερνει οποιον θελει οτι ωρα θελει. Πρεπει να υπαρξει πρωτα συνεννοηση μαζι σου. Οποτε απλα αρνεισαι την εισοδο στον οποιοδηποτε

Επεξ/σία από Μάκαρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dante80 είπε

2. Θα χρειαστείς δικηγόρο, εφεξής η συνομιλία σου με αυτή θα γίνεται μόνο μέσω δικηγόρου.

Γιατι?

6 λεπτά πριν, Dante80 είπε

4. Δεν πληρώνεις 50αρι.

+ οτι θα κρατησει οτι εχει δωσει μεχρι τωρα

12 λεπτά πριν, qwerty3365 είπε

καθώς δεν είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου

συνεπης εισαι, πληρωσες προκαταβολικα το ενοικιο με 50 ευρω καθε μηνα απο το καλοκαιρι

12 λεπτά πριν, qwerty3365 είπε

Επίσης μου είπε είναι Ιδιοκτησία μου και θα φέρνω ότι ώρα θέλω υποψήφιους ενοικιαστές

Νομιζω οτι αυτο μπορει να γινει τον τελευταιο μηνα του συμβολαιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι στα περισσότερα ιδιωτικά συμφωνητικά μίσθωσης αναφέρει ότι πρέπει να αφήνει κόσμο να το δει που θέλει να το αγοράσει ή τους τελευταίους δύο μήνες του συμβολαίου αν είναι για ενοικίαση.

Επίσης το ότι μεταβιβάστηκε από τους γονείς σε αυτήν, δεν σημαίνει αλλαγή όρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, qwerty3365 είπε

Πριν λίγο ήρθε η ιδιοκτήτρια και φανταστείτε ότι ακουστήκαμε σε όλη την πολυκατοικία. Επέμενε ότι στις 31/01 να παραδώσω το σπίτι αφού γινεί έλεγχος μαζί με μάρτυρες για να μην υπάρξουν αντιφάσεις. Επίσης μου είπε είναι Ιδιοκτησία μου και θα φέρνω ότι ώρα θέλω υποψήφιους ενοικιαστές και θα έρθει και μεσιτικό για φωτογράφιση! Εκεί έχασα την ψυχραιμία μου και της είπα ότι δεν θα έρθει κανένας αν δεν τελειώσει το συμβόλαιο μου. Η ιδιοκτήρια εκεί μου είπε θα βάλει τον δικηγόρο της να με πετάξει έξω καθώς δεν είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου και έφυγε αφού με έβρισε με όλα τα υπέροχα επίθετα που υπάρχουν!  

Λοιπόν φίλε μου, πας σε δικηγόρο, του τα αναφέρεις ολα αυτά και σε καθοδηγεί.

Η τύπισσα μάλλον καίγεται να δώσει το σπίτι σε άλλον με αρκετά υψηλότερο ενοικιο.

Ξεκινα με το δικηγόρο και με απειλές για εφορίες και προσπάθησε να σου πληρώσει καμια μετακομιση να την κάνεις γιατί είναι για τον μπιπ η τύπισσα και θα φας λεφτα σε γιατρούς στο τελος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρίττω με αυτά που διαβάζω. Αγαπητέ TS εγώ προτείνω να κάνεις μήνυση για εξυβρίσει εάν δεν εξύβρισες και εσύ. Θαρρώ πως θα βρεις αρκετούς μάρτυρες αφού ακουστήκατε σε όλη την πολυκατοικία. Μην, σε παρακαλώ μην συνεχίσεις να δίνεις το 50άρικο.  Ισοφάρισε τα έξτρα 50άρικα με δόση ενοικίου όπως και την εγγύηση. Επίσης επειδή δεν έχει αναφερθεί πόσο διάστημα μένεις σε αυτό το σπίτι; Λες διετία αλλά είναι η πρώτη ή ξέρω εγώ δεύτερη μετά από ανανέωση συμβολαίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9. ΕΠΙΣΚΕΨΗ-ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΣΘΙΟΥ Ο ``εκμισθωτής`` ή ο αντιπρόσωπος του δικαιούται σε κατάλληλες μέρες και ώρες α) να επισκέπτεται και να επιθεωρεί λεπτομερώς το μίσθιο συνοδευόμενος από μηχανικό ή εμπειροτέχνη για να εξακριβώσει τυχόν φθορές ή μεταβολές του, β) να επισκέπτεται το μίσθιο δύο φορές την εβδομάδα μαζί με υποψηφίους αγοραστές ή μισθωτές, αναλυτικότερα κάθε       από       έως       και κάθε       από       έως       .  Τέλος ο ``μισθωτής`` υποχρεούται να ανέχεται τυχόν απαραίτητες εργασίες επισκευής ή ανοικοδομήσεως του κτιρίου όπου βρίσκεται το μίσθιο.

Κοινως μετα απο συννενοηση ο μισθωτης ειναι υποχρεωμενος να δεχεται τον εκμισθωτη 2 φορες την εβδομαδα,οποτε ουτε αστυνομια μπορεις να καλεσεις ,ουτε το fbi κλπ.Απλα πρεπει να εχετε βρει την ωρα που θα ερθει.

Με απλα λογια ρωταμε δικηγορο και οχι τους "δικηγορους" του φορουμ ,που θεωρουν τους κανονικους δικηγορους αχρηστους.

Με τοσα θεματα που ανοιγουν τεινω να πιστεψω οτι πραγματικα οι ενοικιαστες του insomnia ειναι γκαντεμηδες.Ολοι μα ολοι χρωστανε μονο ενα ενοικιο και εχουν πληρωσει επισκευες απο τη τσεπη τους,αλλα θελουν να τους κανουν εξωση.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, cumulus είπε

β) να επισκέπτεται το μίσθιο δύο φορές την εβδομάδα μαζί με υποψηφίους αγοραστές ή μισθωτές

Ναι φυσικα, απο τον πρωτο μηνα κιολας που θα μπεις στο σπιτι. Θα ερθει υποψηφιος μισθωτης για να κλεισει το σπιτι για μετα απο 3 χρονια

7 λεπτά πριν, cumulus είπε

Κοινως μετα απο συννενοηση ο μισθωτης ειναι υποχρεωμενος να δεχεται τον εκμισθωτη 2 φορες την εβδομαδα,οποτε ουτε αστυνομια μπορεις να καλεσεις

στη "συνεννοηση" συμπεριλαμβανονται και τα βρισιδια? γιατι για αυτο θα καλεσει την αστυνομια

 

και τελος αυτο ειναι ενα συμφωνητικο που βρηκες καπου στο ιντερνετ η δικο σου? γιατι εγω μπορω να σου βρω και αλλα που γραφουν καπως διαφορετικα πραγματακια μεσα πχ αυτο 

 

Επεξ/σία από WireFire
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, WireFire είπε

Ναι φυσικα, απο τον πρωτο μηνα κιολας που θα μπεις στο σπιτι. Θα ερθει υποψηφιος μισθωτης για να κλεισει το σπιτι για μετα απο 3 χρονια

στη "συνεννοηση" συμπεριλαμβανονται και τα βρισιδια γιατι για αυτο θα καλεσει την αστυνομια

 

Οταν υπογραφεις το συμβολαιο ,σημαινει οτι αποδεχεσαι τους ορους.Αμα δεν σου αρεσει δεν νοικιαζεις.Οι οροι του συμβολαιου δεν ισχυουν μονο για το εκμισθωτη ,οπως πολλοι νομιζετε .

Για τα βρισιδια ,μπορει να καλεσει και τη μαμα του.

Ποσες φορες θα με βαλετε να γραψω τιμωρια τη λεξη συνεννοηση;

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, WireFire είπε

Ναι φυσικα, απο τον πρωτο μηνα κιολας που θα μπεις στο σπιτι. Θα ερθει υποψηφιος μισθωτης για να κλεισει το σπιτι για μετα απο 3 χρονια

στη "συνεννοηση" συμπεριλαμβανονται και τα βρισιδια γιατι για αυτο θα καλεσει την αστυνομια

 

Μπορεί να μην είναι λογικό, αλλά μπορεί να είναι γραμμένο στο ιδιωτικό συμφωνητικό. Όπότε δες τι γράφει εκεί.

Τα 50€ επιπλέον τον μήνα μπορείς να τα θεωρήσεις προκαταβολή ενοικίου και να τα αφαιρέσεις από μελλοντικά μισθώματα αλλά καλό είναι να το γράψεις στην αιτιολόγηση. Την εγγύηση όχι, καθώς σε όλα τα ιδωτικά συμφωνητικά αναφέρει ότι δεν μπορεί να γίνει συμψηφισμός. Καθώς η νέα ιδιοκτήτρια είναι από μόνη της στα κάγκελα, άστο στην χειρότερη για τον τελευταίο μήνα του συμβολαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cumulus είπε

Οταν υπογραφεις το συμβολαιο ,σημαινει οτι αποδεχεσαι τους ορους.

εχεις δει τους ορους του συμβολαιου του ts? 

1 λεπτό πριν, cumulus είπε

Για τα βρισιδια ,μπορει να καλεσει και τη μαμα του.

Τσαντιστηκες και αρχισες τις ειρωνιες? 

 

1 λεπτό πριν, cumulus είπε

Ποσες φορες θα με βαλετε να γραψω τιμωρια τη λεξη συνεννοηση;

καμια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, WireFire είπε

εχεις δει τους ορους του συμβολαιου του ts? 

Τσαντιστηκες και αρχισες τις ειρωνιες? 

 

καμια

Ολα τα "χαρτινα" συμβολαια τους ιδιους ορους εχουν.Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι κυκλοφορυν διαφορων ειδων συμβολαια ειναι δικαιωμα σου.

Δεν τσαντιστηκα,απλα βαρεθηκα να διαβαζω χαζομαρες.Εδω η αστυνομια δεν ερχεται οταν σε κλεβουν θα ερθει ,επειδη καποιος εβρισε καποιον.

Ευχαριστω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cumulus είπε

Ολα τα "χαρτινα" συμβολαια τους ιδιους ορους εχουν

αυτο το "χαρτινο" συμβολαιο π.χ. λεει αλλα παντως http://www.zotouakinita.gr/articles.asp?lng=&id=35 

 

2 λεπτά πριν, cumulus είπε

απλα βαρεθηκα να διαβαζω χαζομαρες

επισης, γι αυτο καλυτερα να σταματησεις να γραφεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...