Προς το περιεχόμενο

Έξωση εν μέσω covid-19!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Oύτε για ιδιοκατοίκηση μπορεί να σε πετάξει έξω

Btw αν κάνετε νέο συμβόλαιο, η 3ετία αρχίζει πάλι από το μηδέν να ξέρεις

Αυτό να το έχεις κατά νου, αν θες να το χρησιμοποιήσεις προς όφελός σου ;)

 

ΌΧΙ! Αφορά νέα συμβόλαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

19 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

ΌΧΙ! Αφορά νέα συμβόλαια

Ε αυτό ακριβώς λέει. Αν δεν κάνανε συνέχεια του προηγούμενου και συνάψανε νέο συμφωνητικό μίσθωσης στο taxisnet, ισχύει η τριετία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christakos07 είπε

Ε αυτό ακριβώς λέει. Αν δεν κάνανε συνέχεια του προηγούμενου και συνάψανε νέο συμφωνητικό μίσθωσης στο taxisnet, ισχύει η τριετία.

Οκ να το γράψω αλλιώς. Αφορά το 1ο συμβόλαιο που θα γίνει για ένα σπίτι η 3ετια. Από εκεί και πέρα ισχύει ότι δηλωθεί στο συμβόλαιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Οκ να το γράψω αλλιώς. Αφορά το 1ο συμβόλαιο που θα γίνει για ένα σπίτι η 3ετια. Από εκεί και πέρα ισχύει ότι δηλωθεί στο συμβόλαιο 

Οκ να στο γράψω σαφώς. Εφόσον το νέο συμφωνητικό, δεν αποτελεί συνέχεια του προηγούμενου, ισχύει η τριετία.

Η τριετία δεν ισχύει στην περίπτωση που το νέο συμφωνητικό αναφέρει "συνέχεια του τάδε υπ' αριθμόν τάδε". Εκεί μπορεί να οριστεί το οτιδήποτε, ακόμη και 3 μήνες.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με ότι λένε οι προηγούμενοι φίλοι που ξέρουν σαφώς περισσότερα από μένα στο θέμα ιδιοκτήτης-ενοικιαστής (καθώς εγώ είμαι ιδιοκτήτης και μένω στο σπίτι μου δεν το ενοικιάζω)

αλλά θα προσθέσω το εξής σημαντικό κατά την άποψη μου

κατά την κατάθεση του ενοικίου στην τράπεζα στον λογαριασμό της ιδιοκτήτριας καλό είναι να αναγράφεται στην αιτιολογία εκτός το όνομα / επώνυμο του ενοικιαστή η φράση αφορά ενοίκιο τάδε μηνός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qwerty3365 είπε

Η λογίστρια είπε πως έπρεπε να φτιαχτεί νέο συμβόλαιο στο όνομα της. Τώρα φυσικά μετά από αυτό θα σταματήσω να βάζω τα 50€ 

Επίσης μου είπε από την στιγμή που τηρείς τις συμβατικές υποχρεώσεις σου δεν μπορεί να σε πετάξει παρά μόνο για ιδιοκατοικιση.

δεν ισχυει η ιδιοκατοίκηση εδω και χρονια, μονο η 3ετια!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, spikou23 είπε

Και βέβαια η αυτονόητη συμβουλή: Κλείσε ραντεβού σε δικηγόρο. Δεν μπορείς να ενημερωθείς αξιόπιστα σε φόρουμ. 

Ναι, εξαιρετικοί επιστήμονες.

Επεξ/σία από christakos07
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω επίσης μερικές σημαντικές παρατηρήσεις

Το υπάρχων συμβόλαιο μίσθωσης είναι στο όνομα ανθρώπου οποίος έχει πεθάνει άρα οι κληρονόμοι θα πρέπει να έχουν το αντίστοιχο νόμιμο έγγραφο με το οποίο θα μπορούν να αποδείξουν στον κάθε ενδιαφερόμενο ότι έχουν αποδεχτεί την κληρονομιά και δεν την έχουν αποποιηθεί εννοείται ότι ισχύουν αυτά που αναγράφει το υπάρχων συμβόλαιο μίσθωσης.

άρα αν οι κληρονόμοι θέλουν αυξήσεις κτλ θα πρέπει να συντάξουν εκ νέου συμβόλαιο μίσθωσης στο όνομα τους με τους όρους που θα συμφωνήσουν και οι δύο πλευρές (τιμή ενοικίου - διάρκεια) το οποίο φυσικά πάλι θα έχει (3) τρία χρόνια προστασίας για τον ενοικιαστή εφόσον είναι τυπικός στις υποχρεώσεις του.

και επισημάνω το κυριότερο/σημαντικό

η κατάθεση του ενοικίου (ακριβώς το ποσό) να γίνεται πάντα μέσω τράπεζας και με αιτιολογία "κατάθεση ενοικίου" εκτός την επωνυμία του ενοικιαστή. 

Αν η κληρονόμος επιμένει για την "παράνομη" αύξηση κατά 50 ευρώ ενημέρωσε την ότι δεν θα τις τα δώσεις και ότι θα προβείς σε καταγγελία στις αρμόδιες φορολογικές αρχές για τα χρήματα που παρανόμως σου ζήτησε να τις καταθέσεις.

Συμβουλή σε τέτοια θέματα παίρνουμε πάντα από φοροτεχνικούς/λογιστές και νομικούς (δικηγόρους)

καλές οι ιστοσελίδες και οι διαδικτυακές κοινότητες αλλά...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Να προσθέσω επίσης μερικές σημαντικές παρατηρήσεις

Το υπάρχων συμβόλαιο μίσθωσης είναι στο όνομα ανθρώπου οποίος έχει πεθάνει άρα οι κληρονόμοι θα πρέπει να έχουν το αντίστοιχο νόμιμο έγγραφο με το οποίο θα μπορούν να αποδείξουν στον κάθε ενδιαφερόμενο ότι έχουν αποδεχτεί την κληρονομιά και δεν την έχουν αποποιηθεί εννοείται ότι ισχύουν αυτά που αναγράφει το υπάρχων συμβόλαιο μίσθωσης.

άρα αν οι κληρονόμοι θέλουν αυξήσεις κτλ θα πρέπει να συντάξουν εκ νέου συμβόλαιο μίσθωσης στο όνομα τους με τους όρους που θα συμφωνήσουν και οι δύο πλευρές (τιμή ενοικίου - διάρκεια) το οποίο φυσικά πάλι θα έχει (3) τρία χρόνια προστασίας για τον ενοικιαστή εφόσον είναι τυπικός στις υποχρεώσεις του.

και επισημάνω το κυριότερο/σημαντικό

η κατάθεση του ενοικίου (ακριβώς το ποσό) να γίνεται πάντα μέσω τράπεζας και με αιτιολογία "κατάθεση ενοικίου" εκτός την επωνυμία του ενοικιαστή. 

Αν η κληρονόμος επιμένει για την "παράνομη" αύξηση κατά 50 ευρώ ενημέρωσε την ότι δεν θα τις τα δώσεις και ότι θα προβείς σε καταγγελία στις αρμόδιες φορολογικές αρχές για τα χρήματα που παρανόμως σου ζήτησε να τις καταθέσεις.

Συμβουλή σε τέτοια θέματα παίρνουμε πάντα από φοροτεχνικούς/λογιστές και νομικούς (δικηγόρους)

καλές οι ιστοσελίδες και οι διαδικτυακές κοινότητες αλλά...

Οι λογιστές στην πλειοψηφία τους είναι αναρμόδιοι, γιατί δεν έχουν ούτε τη δυνατότητα ούτε τον αναγκαίο χρόνο να μελετήσουν τη νομοθεσία.

Ο δικηγόρος θα χρειαστεί λεφτά. Εδώ ο άνθρωπος δεν είχε να καταβάλει το ενοίκιο του.

Τέλος πάντων, το μόνο δεδομένο είναι ότι ο συμφορουμίτης έχει ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης που αντιστοιχεί στην τριετία. Τα υπόλοιπα είναι ζητήματα που όντως αφορούν κάποιον δικηγόρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν γινει νεο συμβολαιο, η 3ετια ισχυει ξανα (προσοχη, νεο συμβολαιο και οχι ανανεωση του παλιου, πολλοι το μπερδευουν και νομιζουν οτι εχουν κανει νεο συμβολαιο)

Ουτε ευρω παραπανω απο το ενοικιο που αναγραφεται στο συμβολαιο. Αν ξεκινησει τα μα μου απειλες, απλα της λες οτι θα κανεις καταγγελια στην εφορια (θα βαλει την ουρα στα σκελια)

Για ιδιοκατοικηση δεν μπορει να σε βγαλει, δεν ισχυει αυτος ο νομος εδω και παρα πολλα χρονια

Προσπαθησε να εισαι τυπικος στις πληρωμες σου. Αν της ξαναδωσεις πατημα μπορει να ξεκινησει διαδικασιες εξωσης(εφοσον εχεις καθυστερησει ξανα ενοικιο)

Στο τελος της 3ετιας ετοιμασου ή για γενναια αυξηση στο ενοικιο ή θα σου ζητησει το σπιτι. Οποτε ξεκινα να ψαχνεις σιγα σιγα. 

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

Θα συμφωνήσω με ότι λένε οι προηγούμενοι φίλοι που ξέρουν σαφώς περισσότερα από μένα στο θέμα ιδιοκτήτης-ενοικιαστής (καθώς εγώ είμαι ιδιοκτήτης και μένω στο σπίτι μου δεν το ενοικιάζω)

αλλά θα προσθέσω το εξής σημαντικό κατά την άποψη μου

κατά την κατάθεση του ενοικίου στην τράπεζα στον λογαριασμό της ιδιοκτήτριας καλό είναι να αναγράφεται στην αιτιολογία εκτός το όνομα / επώνυμο του ενοικιαστή η φράση αφορά ενοίκιο τάδε μηνός.

βάζω και τον μήνα αλλά εάν το χωράει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βάζω αιτιολογία στην ιδιοκτήτρια "ενοικίο ΧΧΧΧ" όπου ΧΧΧ ο μήνας και τελειώνει το θέμα

Φαίνεται ποιος καταθέτει σε ποιον, δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο ήρθε η ιδιοκτήτρια και φανταστείτε ότι ακουστήκαμε σε όλη την πολυκατοικία. Επέμενε ότι στις 31/01 να παραδώσω το σπίτι αφού γινεί έλεγχος μαζί με μάρτυρες για να μην υπάρξουν αντιφάσεις. Επίσης μου είπε είναι Ιδιοκτησία μου και θα φέρνω ότι ώρα θέλω υποψήφιους ενοικιαστές και θα έρθει και μεσιτικό για φωτογράφιση! Εκεί έχασα την ψυχραιμία μου και της είπα ότι δεν θα έρθει κανένας αν δεν τελειώσει το συμβόλαιο μου. Η ιδιοκτήρια εκεί μου είπε θα βάλει τον δικηγόρο της να με πετάξει έξω καθώς δεν είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου και έφυγε αφού με έβρισε με όλα τα υπέροχα επίθετα που υπάρχουν!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...