Προς το περιεχόμενο

Έξωση εν μέσω covid-19!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, christakos07 είπε

Δεν είπα ότι γράφεις χαζομάρες. Λόγω των έκτακτων συνθηκών μπορώ να ζητήσω τα αναγκαία, ώστε να διασφαλίζεται η υγεία μου.

Θες να φέρεις 10 άτομα; Φέρε τα. Αρνητικό μοριακό τεστ. Αλλιώς δεν μπαίνεις.

Συγγνωμη για τις χαζομαρες,σε μπερδεψα με αλλον.Για τον covid συμφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Φιλικα, και ως ιδιοκτητης οχι ως ενοικιαστης, σας λεω αυθαιρετους συμψηφισμους χρηματων ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ, ειδικα οταν οι σχεσεις ειναι τεταμενες.

Απο τη στιγμη που τα 50 ευρω ειναι αιολα και στο μιλιτο, εσυ μπορει να ισχυριστεις (λες) οτι τα 50 ευρω τα εβαζες απο την καλη σου την καρδια, η ιδιοκτητρια μπορει να ισχυριστει οτι πληρωνες καποια (τυχαια) φθορα που εκανες στο ακινητο της και σου εκανε τη χαρη να τη πληρωσεις με δοσεις.

Απο δω και περα, ναι, πληρωνε ΑΚΡΙΒΩΣ οτι γραφει το συμβολαιο, ουτε σεντ παραπανω, αλλα και ουτε σεντ λιγοτερο. Γιατι το σεντ λιγοτερο μπορει να αποτελεσει αιτια εξωσης, και τρεχε εσυ να αποδειξεις (που δε μπορεις) οτι εκανες "συμψηφισμο"

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Καλά τώρα με covid είναι κάπως περίεργα τα πράματα, όντως, δε ξέρω κατά πόσον μπορείς να ζητήσεις από ενοικιαστή να βάλει μέσα στον σπίτι του τον οποιοδήποτε...

Btw αυτό που κάνετε ορισμένοι εκμισθωτές, να καταθέτετε τραπεζικά άλλα ποσά από τα συμφωνηθέντα, πραγματικά με ξεπερνάει

Δε καταλαβαίνετε ότι είστε συνένοχοι σε φοροδιαφυγή ;

Πραγματικά εάν ήξερα πολλά πράγματα (νομοθεσίες) κλπ. πάνω στο θέμα της ενοικίασης θα την πατούσα! Βεβαία είμαι λίγο ηλίθιος ως πολύ αλλά τώρα έγινε το κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, qwerty3365 είπε

Πραγματικά εάν ήξερα πολλά πράγματα (νομοθεσίες) κλπ. πάνω στο θέμα της ενοικίασης θα την πατούσα! Βεβαία είμαι λίγο ηλίθιος ως πολύ αλλά τώρα έγινε το κακο.

Για πέμπτη φορά. Βάλε ένα δικηγόρο. Θα τον χρειαστείς έτσι και αλλιώς με αυτή που έμπλεξες, και θα σου τα εξηγήσει όλα. Μην δίνεις βάση στο τι σου γράφουν άγνωστοι στο ιντερνετ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dante80 είπε

Για πέμπτη φορά. Βάλε ένα δικηγόρο. Θα τον χρειαστείς έτσι και αλλιώς με αυτή που έμπλεξες, και θα σου τα εξηγήσει όλα. Μην δίνεις βάση στο τι σου γράφουν άγνωστοι στο ιντερνετ!

Βρες μου εσυ ένα δικηγόρο να μην μου ζητήσει μια περιουσία? Μηπως όντως ξέρει κάποιος καλό δικηγόρο και οικονομικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, qwerty3365 είπε

Βρες μου εσυ ένα δικηγόρο να μην μου ζητήσει μια περιουσία? Μηπως όντως ξέρει κάποιος καλό δικηγόρο και οικονομικό?

κοιτα το δικηγορο, αν δε μπλοφαρει, δε τον γλυτωνεις. Αρα καλο θα ηταν συμβουλευτεις καποιους, να παρεις και μια εκτιμηση για το κοστος, και να αποφασισεις τι θα κανεις. Γιατι αν αρχισουν τα εξωδικα η οι αγωγες ...και ο δικηγορος σου πει θελω (τυχαιο νουμερο) 1000 ευρω, μπορει να αποφασισεις οτι δε σε συμφερει.

Γιατι εχε στο νου οτι και αυτη ετσι μπορει να σκευτεται, του νοικιαζω για πες 300 ευρω, βρηκα τρελλο να το νοικιασει 600, αρα αν μου κοστισει 1000 ο δικηγορος σε τρια νοικια τα χω βγαλει τα εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, cumulus είπε

Το τονισα με bold οτι μετα απο συνεννοηση γινεται η επισκεψη.Δεν ειπα οτι πας οτι ωρα γουσταρεις.Οσο για τις παντοφλες ,εγω γραφω χαζομαρες.

Συγνώμη φίλε μου αλλά σου διαφεύγει μια σημαντική λεπτομέρεια ότι ζούμε σε εποχή lockdown άρα για να μπει κάποιος άγνωστος στο οποιοδήποτε σπίτι (ακίνητο) θα το κάνει εφόσον τηρήσει κάποιες προϋποθέσεις

π.χ. στην πολυκατοικία στην οποία μένω και είμαι ιδιοκτήτης υπάρχει η εξής ανακοίνωση προς επισκέπτες/αγνώστους/delivery κ.τ.λ. ότι κατά την είσοδο τους / έξοδο τους από την πολυκατοικία θα φοράνε υποχρεωτικά μάσκα προστασίας και θα χρησιμοποιούν το αντισηπτικό που υπάρχει στην είσοδο (επίσης στην πολυκατοικία σε όλους τους εσωτερικούς/εξωτερικούς κοινόχρηστους χώρους υπάρχει CCTV το οποίο καταγράφει με άδεια) όποιος αρνηθεί τα παραπάνω δεν εισέρχεται στην πολυκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνοψίζω για τον TS (ιδιοκτήτης ακινήτου εδώ που φρίττει με όσα διαβάζει για άλλους):

1.  Το συμβόλαιο που έχεις ισχύει για 3 χρόνια από την ημερομηνία που έχει πάνω του.  Ακόμα και αν λέει 2.  Σε αυτά τα τρία χρόνια δεν μπορεί να σε βγάλει έξω για κανένα λόγο, ούτε να ζητήσει αύξηση.

2.  Αν καθυστερήσεις την καταβολή του ενοικίου ακόμα μία φορά, μπορεί να κινήσει διαδικασία έξωσης.  Με νοίκι 300 ευρώ και λιγότερο από χρόνο στο συμβόλαιο καθώς και με την επιείκια που ορθώς δείχνουν αυτή τη στιγμή στους ενοικιαστές λόγω covid, απλά δεν την συμφέρει, αλλά από την άλλη είναι καλό να καταβάλεις έξτρα προσπάθεια να είσαι τυπικός στις πληρωμές σου.

3.  Το πενηντάρικο κακώς το δέχτηκες και μπορείς να το διεκδικήσεις να το πάρεις πίσω.  Δεν θα δοκίμαζα να αφαιρέσω το άθροισμα των έξτρα πενηντάρικων από τα επερχόμενα ενοίκια, μπορεί να σε μπλέξει.  Θα το χρησιμοποιούσα όμως σαν leverage σε κάθε μας συζήτηση (θα το αξίωνα πίσω).  Εννοείται πως δεν θα το ξαναέδινα, θα έβαζα κανονικά τα 300 ευρώ εμπρόθεσμα από εδώ και στο εξής.

4.  Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ούτε λεφτά ούτε όρεξη για δικηγόρους.  Με αυτά που άκουσα έχεις τον νόμο και τη συγκυρία με το μέρος σου και δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητος.  Μην ξαναφωνάξεις.  Σε οποιαδήποτε συζήτηση η γραμμή σου σε ήπιο τόνο πρέπει να είναι η εξής: "1.  Δώσε μου πίσω τα έξτρα χρήματα που παρανόμως πήρες (μην απειλήσεις με εφορία εφόσον δεν έχει υποχρέωση ακόμα να τα δηλώσει, είναι για το έτος 2020 που θα γίνουν δηλώσεις από Μάρτιο).  2.  Δεν φεύγω πριν το πέρας της τριετίας, κανείς δεν μπορεί να με κουνήσει, βάλε όποιον δικηγόρο θέλεις αλλά να ξέρεις ότι αν συνεχίσεις να με παρενοχλείς θα επανέλθω με αγωγή.  3.  Σε περίπτωση που αφήσω το σπίτι στην κατάσταση που το παρέλαβα όταν φύγω θα μου επιστραφεί η προκαταβολή μου στο ακέραιο.  Αν το επιθυμείτε και οι δύο πλευρές μπορείτε να συμψηφίσετε το τελευταίο/τελευταία ενοίκια (ανάλογα με την προκαταβολή που έδωσες).  4.  Για να εισέλθεις στο σπίτι ΜΟΥ είτε για επιθεώρηση ζημιών είτε για να το δείξεις σε υποψήφιους αγοραστές/ενοικιαστές θα πρέπει να έχει προηγηθεί συνεννόηση."  Σε αντίθετη περίπτωση φέρνεις αστυνομία άμεσα.  Χωρίς φωνές και δράματα.

Αυτά.

Ειδικά για το 4. είναι πολύ βασικό να γνωρίζεις ότι ανεξαρτήτως των τίτλων ιδιοκτησίας, όσο νοικιάζεις ένα σπίτι είναι ΔΙΚΟ σου οικογενειακό άσυλο το οποίο κανείς δεν έχει δικαίωμα να το παραβιάσει.  Αν θέλεις να τραβήξεις στα άκρα τα πράγματα διάβασε προσεχτικά το συμβόλαιο.  Συνήθως αναγράφεται εκεί η διαδικασία (πρωτύτερης συνεννόησης) και η συχνότητα με την οποία μπορεί να επισκέπτεται ο ιδιοκτήτης το ακίνητο καθώς και για ποιους λόγους, και κάνεις τα απολύτως ελάχιστα που περιγράφονται.

Μην ξανατσακωθείς, είναι κρίμα να χαλιέσαι.

Ντροπή της, της κάρχιας.

 

Επεξ/σία από AparadektosAris
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε περίπτωση που κάνεις νέο συμβόλαιο με ισχύ για ένα χρόνο ισχύει ότι είσαι αυτόματα καλυμμένος για τα επόμενα 3 χρόνια από έξωση ή αύξηση?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.  Όλα τα ΝΕΑ συμβόλαια έχουν ισχύ τριετίας από τον νόμο.  Οι ανανεώσεις μετά το πέρας της τριετίας αφορούν συνεννόηση των δύο πλευρών.

Η υποχρέωση όμως δεν αφορά μόνο τον ιδιοκτήτη αλλά και τον ενοικιαστή.  Αν πχ ο ενοικιαστής θελήσει να φύγει πριν την τριετία ο ιδιοκτήτης έχει τη δυνατότητα να αξιώσει τα χαμένα ενοίκια για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα που έχει απομείνει.  Απλά δεν συνηθίζεται σαν πρακτική, αλλά η δυνατότητα νομικά υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AparadektosAris είπε

Ναι.  Όλα τα ΝΕΑ συμβόλαια έχουν ισχύ τριετίας από τον νόμο.  Οι ανανεώσεις μετά το πέρας της τριετίας αφορούν συνεννόηση των δύο πλευρών.

Η υποχρέωση όμως δεν αφορά μόνο τον ιδιοκτήτη αλλά και τον ενοικιαστή.  Αν πχ ο ενοικιαστής θελήσει να φύγει πριν την τριετία ο ιδιοκτήτης έχει τη δυνατότητα να αξιώσει τα χαμένα ενοίκια για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα που έχει απομείνει.  Απλά δεν συνηθίζεται σαν πρακτική, αλλά η δυνατότητα νομικά υπάρχει.

Έχει δικαίωμα να τα διεκδικήσει, εφόσον δεν το νοικιάσει για το χρονικό διάστημα αυτό.

Αν αποδείξει οικονομική ζημία στα δικαστήρια, εφόσον προσπάθησε να το νοικιάσει και δεν το κατάφερε, καλώς κάνει και τα διεκδικεί.

 

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μόλις τώρα, emilios87 είπε

Ναι αλλά αν έχεις συμβόλαιο για 1 χρόνο και φύγεις στους 10 μήνες θα μπορέσει να διεκδικήσει ενοίκια για 3 χρόνια?

μπορει, ναι. Πρακτικα δυσκολα δικαστηριο θα του το επιδικασει (ο ενοικιαστης θα πει ξερετε δεν ειχα να πληρωσω κλπ κλπ) αλλα τυπικα εχει δικαιωμα να διεκδικησει ενοικια για οσο διαστημα το μισθιο παραμενει αδειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς ναι.  Υπάρχουν περιπτώσεις (πχ καθηγητές / γιατροί) που κάνουν το αγροτικό τους η εξοχικές κατοικίες όπου εκεί δεν εφαρμόζεται.  Επίσης σωστά αναφέρει ο Christakos07 ότι θα πρέπει για το διάστημα που αξιώνει ενοίκια ο ιδιοκτήτης το ακίνητο να είναι ξενοίκιαστο.  Οι περισσότεροι δεν μπαίνουν στη διαδικασία εκτός αν έχουν προηγηθεί γερές κόντρες.  Εγώ από τη μεριά μου πάλι αν ο ενοικιαστής μου έλεγε "φεύγω γιατί δεν μπορώ να σε πληρώνω" σε οποιοδήποτε διάστημα εν μέσω συμβολαίου θα του έλεγα και ευχαριστώ για την εντιμότητά του, δεν θα κοίταγα να του αφαιμάξω χρήματα που δεν έχει.

Επεξ/σία από AparadektosAris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Φιλικα, και ως ιδιοκτητης οχι ως ενοικιαστης, σας λεω αυθαιρετους συμψηφισμους χρηματων ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ, ειδικα οταν οι σχεσεις ειναι τεταμενες.

Απο τη στιγμη που τα 50 ευρω ειναι αιολα και στο μιλιτο, εσυ μπορει να ισχυριστεις (λες) οτι τα 50 ευρω τα εβαζες απο την καλη σου την καρδια, η ιδιοκτητρια μπορει να ισχυριστει οτι πληρωνες καποια (τυχαια) φθορα που εκανες στο ακινητο της και σου εκανε τη χαρη να τη πληρωσεις με δοσεις.

Απο δω και περα, ναι, πληρωνε ΑΚΡΙΒΩΣ οτι γραφει το συμβολαιο, ουτε σεντ παραπανω, αλλα και ουτε σεντ λιγοτερο. Γιατι το σεντ λιγοτερο μπορει να αποτελεσει αιτια εξωσης, και τρεχε εσυ να αποδειξεις (που δε μπορεις) οτι εκανες "συμψηφισμο"

Μια χαρά μπορεί να το αποδείξει, απλά δείχνοντας τις παλαιότερες "ενισχυμένες" καταθέσεις.

Αντιθέτως η ιδιοκτήτρια είναι αυτή που δεν μπορεί να αποδείξει "προφορικές συμφωνίες" ή "φθορές" χωρίς να έχει στα χέρια της κάποιο παραστατικό.

Μην γράφουμε ότι να ναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...