Προς το περιεχόμενο

Έξωση εν μέσω covid-19!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To 50αρικο, για να ειμαστε σαφεις, ειναι κατι που συμφωνηθηκε μεταξυ των δυο πλευρων και ξεκινησε να εκτελειται ως ειχε συμφωνηθει.Τις συμφωνιες μας τις τηρουμε,αλλιως δεν ειμαστε αντρες αλλα γιουφτοι πονηρατζες

Απλα επειδη εδω υπαρχει μια αποπειρα μη συμβατικης συμπεριφορας απο την ιδιοκτητρια παραλληλα με επιθετικη συμπεριφορα (ετσι τουλαχιστον φαινεται οταν διαβαζουμε τι λεει η μια πλευρα μονο ) ,συμφωνω κι εγω οτι πρεπει να σταματησει η καταβολη του .

Ουσιαστικα πλεον ψαχνεις για σπιτι, αλλα οχι οτι θα φυγεις στο τελος του μηνα απαραιτητα, θα φυγεις οταν το θελεις εσυ,εφοσον πληρωνεις κανονικα το νοικι.

Δικηγορο θεωρω οτι δεν χρειαζεσαι στην παρουσα φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Μια χαρά μπορεί να το αποδείξει, απλά δείχνοντας τις παλαιότερες "ενισχυμένες" καταθέσεις.

Αντιθέτως η ιδιοκτήτρια είναι αυτή που δεν μπορεί να αποδείξει "προφορικές συμφωνίες" ή "φθορές" χωρίς να έχει στα χέρια της κάποιο παραστατικό.

Μην γράφουμε ότι να ναι.

μπορει να αποδειξει οτι κατεβαλε 50 ευρω παραπανω, δε μπορει να αποδειξει ΓΙΑΤΙ τα κατεβαλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, emilios87 είπε

Δηλαδή σε περίπτωση που κάνεις νέο συμβόλαιο με ισχύ για ένα χρόνο ισχύει ότι είσαι αυτόματα καλυμμένος για τα επόμενα 3 χρόνια από έξωση ή αύξηση?   

Απο αυξηση ναι. Απο εξωση οχι, αν δεν εισαι τυπικος στις πληρωμες, σε βγαζει εξω με πολυ γρηγορες διαδικασιες πλεον και πριν ολοκληρωθει η 3ετια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

μπορει να αποδειξει οτι κατεβαλε 50 ευρω παραπανω, δε μπορει να αποδειξει ΓΙΑΤΙ τα κατεβαλε

Το ότι έβαζε παραπάνω αρκεί, δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα άλλο.

Τώρα αν η ιδιοκτήτρια θέλει να τα σφετεριστεί ισχυριζόμενη ότι είχαν συμφωνήσει αύξηση, ας το αποδείξει κάπως, και βέβαια αφού της βεβαιωθεί πρόστιμο εκπρόθεσμης ή μη δήλωσης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, qwerty3365 είπε

Βρες μου εσυ ένα δικηγόρο να μην μου ζητήσει μια περιουσία? Μηπως όντως ξέρει κάποιος καλό δικηγόρο και οικονομικό?

Οχι φιλε μου. Αν θες να διασφαλιστείς σε κάτι πρεπει να πληρώσεις ευτυχώς η δυστυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, emilios87 είπε

Δηλαδή σε περίπτωση που κάνεις νέο συμβόλαιο με ισχύ για ένα χρόνο ισχύει ότι είσαι αυτόματα καλυμμένος για τα επόμενα 3 χρόνια από έξωση ή αύξηση?   

Ακριβώς, νέο συμβόλαιο = νέα μίσθωση.

Και φυσικά εννοείται ότι στην περίπτωση που δεν είσαι συνεπής μια χαρά σου κάνει έξωση (και σε χρόνο dt μάλιστα), άσχετα πόσο καιρό είσαι μέσα.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Joshua21 said:

Το ότι έβαζε παραπάνω αρκεί, δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα άλλο.

Τώρα αν η ιδιοκτήτρια θέλει να τα σφετεριστεί ισχυριζόμενη ότι είχαν συμφωνήσει αύξηση, ας το αποδείξει κάπως, και βέβαια αφού της βεβαιωθεί πρόστιμο εκπρόθεσμης ή μη δήλωσης του.

Το είπα και πιο πάνω:  Λίγη προσοχή.  Δεν έχει υποβάλλει ακόμα δήλωση εισοδήματος 2020, άρα δεν μπορεί να την απειλήσει με αυτό, δεν ξέρετε αν θα τα δηλώσει η όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, fredd0 είπε

μπορει να αποδειξει οτι κατεβαλε 50 ευρω παραπανω, δε μπορει να αποδειξει ΓΙΑΤΙ τα κατεβαλε

Για να πιει καφεδάκι η ιδιοκτήτρια. Είμαστε σοβαροί;

Έχει καταβάλει σταθερή μηνιαία προσαύξηση στην ιδιοκτήτρια, με δικαιολογία "ενοίκιο τάδε μήνα" και δεν μπορεί να το αποδείξει;

Έστω ότι η ιδιοκτήτρια ισχυρίζεται ότι αφορά κάποια δαπάνη επισκευής που είχε υποχρέωση να την καλύψει ο ενοικιαστής και το κατέβαλε προκαταβολικά αυτή. Θα της ζητηθεί το παραστατικό.

Έστω ότι παρουσιάζει ψεύτικο. Θα ζητούσα αυτοψία από αρμόδιο εμπειρογνώμονα ως ενοικιαστής, ώστε να αποδείξω ότι δεν έχει πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο.

Ο λογαριασμός στο τέλος θα πήγαινε στον κατεργάρη, ο οποίος ισχυρίστηκε το αντίθετο.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AparadektosAris είπε

Το είπα και πιο πάνω:  Λίγη προσοχή.  Δεν έχει υποβάλλει ακόμα δήλωση εισοδήματος 2020, άρα δεν μπορεί να την απειλήσει με αυτό, δεν ξέρετε αν θα τα δηλώσει η όχι.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα, πρόστιμο για εκπρόθεσμη "δήλωση πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακίνητης περιουσίας" εννοούσα, σε περίπτωση που συμφωνηθεί νέο μίσθωμα είναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτήτης να κάνει αυτή τη δήλωση μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα.

Η δήλωση φορολογίας εισοδήματος που κάνει την επόμενη χρονιά και ο φόρος που θα βγει είναι άλλο θέμα. 

 

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να τρέχεις από εδώ και από εκεί να βλέπεις σπίτια για να νοικιάσεις δεν επιτρέπεται (εκτός αν έχω χάσει επεισόδεια) λόγω του lockdown. Δεν προβλέπεται.

Οπότε αν σου έρθει αύριο και σου χτυπάει την πόρτα μαζί με τους υποψήφιους ενοικιαστές, πέρα από τα βρισίδια έχεις ακόμα έναν λόγο να πάρεις την αστυνομία.

Άμα τους γράψει πρόστιμο 300€ για άσκοπη μετακίνηση να δω με τι μούτρα θα ξαναφέρει άλλους να το δουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, qwerty3365 είπε

Μέσω τράπεζας όλο το ποσο και γράφω ως αιτιολογήσει το ονοματεπώνυμο μου

Θα πρέπει να γράφεις για ποιο μήνα είναι το ενοίκιο.Το ονοματεπώνυμο δεν χρειάζεται εκτός αν στον λογαριασμό της τράπεζας δεν είσαι εσύ ο πρώτος δικαιούχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Το να τρέχεις από εδώ και από εκεί να βλέπεις σπίτια για να νοικιάσεις δεν επιτρέπεται (εκτός αν έχω χάσει επεισόδεια) λόγω του lockdown. Δεν προβλέπεται.

Οπότε αν σου έρθει αύριο και σου χτυπάει την πόρτα μαζί με τους υποψήφιους ενοικιαστές, πέρα από τα βρισίδια έχεις ακόμα έναν λόγο να πάρεις την αστυνομία.

Άμα τους γράψει πρόστιμο 300€ για άσκοπη μετακίνηση να δω με τι μούτρα θα ξαναφέρει άλλους να το δουν

Κατά μία άποψη η στέγαση είναι πρώτη ανάγκη, και για τα είδη πρώτης ανάγκης επιτρέπεται η μετακίνηση με τον κωδικό 2.

Τώρα αν τα όργανα της τάξης συμφωνήσουν με αυτή τη λογική, είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οχι φιλε μου. Αν θες να διασφαλιστείς σε κάτι πρεπει να πληρώσεις ευτυχώς η δυστυχώς. 

ακριβώς "δωρεάν" συμβουλές δεν υπάρχουν

για πλήρη διασφάλιση θα πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό επί του θέματος που αντιμετωπίζεις με το ανάλογο κόστος (ευτυχώς/δυστυχώς) 

οι "δωρεάν" συμβουλές μέσω ιστοσελίδας ή διαδικτυακής κοινότητας δεν σε εξασφαλίζουν πουθενά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwerty3365 είπε

Βρες μου εσυ ένα δικηγόρο να μην μου ζητήσει μια περιουσία? Μηπως όντως ξέρει κάποιος καλό δικηγόρο και οικονομικό?

Πάρε ένα τηλέφωνο στο σύλλογο ενοικιαστών. Ίσως βγει κάτι χρήσιμο.

http://www.pasype.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ιδιοκτήτρια είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ 100% και μπορείς να την αγνοήσεις.

1) ΑΝ έχει κάνει αποδοχή κληρονομιάς έπρεπε να σου ζητήσει νέο συμβόλαιο ώστε να καταχωρηθεί στο ΤΑΧΙΣ στο δικό της ΑΦΜ. (υποψιάζομαι ότι τώρα θα την κάνει για να σου λέει φύγε σε λίγες εβδομάδες).

2) ΑΝ δεν έχει κάνει αποδοχή κληρονομιάς (αλλά είναι εντός προθεσμίας) τότε ΔΕΝ μπορει να ζητήσει τίποτε πέρα από την εμπρόθεσμη πληρωμή και τήρηση του ισχύοντος συμβολαίου.

3) Αν δεν έχει κάνει αποδοχή κληρονομιάς και "έχασε" το ακίνητο τότε είναι ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ και νέμεται ξένη περιουσία.

ΥΓ1

Η προστασία της πρώτης 3ετίας είναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ όσο πληρώνουμε εμπρόθεσμα. Κανένας δεν μπορεί να μας κουνήσει. Βέβαια τον 37ο μήνα μπορεί να ζητήσει τεράστια-παράλογη αύξηση αν δεν σε θέλει ο ιδιοκτήτης. Η 3τία ισχύει για το αρχικό συμβόλαιο , όσα γίνουν μετά ότι και να λένε δεν σε σου παρέχουν την "3ετία".

 

Προσωπικά θα μετρούσα τους 36 μήνες από την αρχή του συμβολαίου (π.χ. ΑΥΓ/2021) και θα ξεκινούσα από τώρα να ψάχνομαι σιγά-σιγά γιατί ακόμη και αν δεν σε διώξει , καλό είναι να φύγεις μόνος σου. Επίσης το έξτρα 50αρικο μπορείς να το συμψηφίσεις με τους τελευταίους μήνες. Οι προφορικές συμφωνίες ισχύουν όσο είμαστε φιλαράκια , άμα τσακωθούμε δεν ισχύουν και το δικαστήριο (αν πάει) δεν θα το αποδεχθεί ως οφειλή. 

 

ΥΓ2

Είμαι ιδιοκτήτης.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...