Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση ενοικίου ιδιοκτήτη


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί γίνεται  στην περίπτωση που για οικία ο μισθωτής που βρίσκεται σε αναστολή πληρώνει από επιλογή του το 100% του ενοικίου στον εκμισθωτή; Ο εκμισθωτής παρόλα αυτά μπορεί να πάρει αποζημίωση;

(Εγώ είμαι ο μισθωτής, αλλά δεν θέλω να εκμεταλλευτώ την μείωση, για δικούς μου λόγους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, challenger_4 είπε

Τί γίνεται  στην περίπτωση που για οικία ο μισθωτής που βρίσκεται σε αναστολή πληρώνει από επιλογή του το 100% του ενοικίου στον εκμισθωτή; Ο εκμισθωτής παρόλα αυτά μπορεί να πάρει αποζημίωση;

(Εγώ είμαι ο μισθωτής, αλλά δεν θέλω να εκμεταλλευτώ την μείωση, για δικούς μου λόγους)

ΝΑΙ. Αρκεί να μην πληρώνεις το ενοίκιο μέσω τραπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετρητά τα δίνω. Κατάλαβα... Οπότε εγώ είμαι ο μ@λκς της υπόθεσης...

Το ότι στην φορολογική μου δήλωση όμως θα δηλώσω ολόκληρο το ποσό δεν παίζει ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, challenger_4 είπε

Μετρητά τα δίνω. Κατάλαβα... Οπότε εγώ είμαι ο μ@λκς της υπόθεσης...

Το ότι στην φορολογική μου δήλωση όμως θα δηλώσω ολόκληρο το ποσό δεν παίζει ρόλο;

Θα πρέπει να συνεννοηθείτε.

Κατά αρχήν, κάνει ΧΡΗΣΗ και παίρνει κάποιο ποσό η όχι ?

Θα του πεις το ποσό που παίρνει να αφαιρείται από το ενοίκιο. Τι πιο απλό.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, challenger_4 είπε

Τί γίνεται  στην περίπτωση που για οικία ο μισθωτής που βρίσκεται σε αναστολή πληρώνει από επιλογή του το 100% του ενοικίου στον εκμισθωτή; Ο εκμισθωτής παρόλα αυτά μπορεί να πάρει αποζημίωση;

(Εγώ είμαι ο μισθωτής, αλλά δεν θέλω να εκμεταλλευτώ την μείωση, για δικούς μου λόγους)

Ο εκμισθωτής για να μπορέσει να πάρει αποζημίωση θα πρέπει πρώτα για τον κάθε μήνα ξεχωριστά να κάνει δήλωση covid στο taxis, δλδ να δηλώσει ότι έλαβε μειωμένο μίσθωμα, και φυσικά εσύ ως μισθωτής από τη μεριά σου να κάνεις αποδοχή της δήλωσης, δλδ να επιβεβαιώσεις ότι πλήρωσες μειωμένο μίσθωμα.

1 ώρα πριν, challenger_4 είπε

Μετρητά τα δίνω. Κατάλαβα... Οπότε εγώ είμαι ο μ@λκς της υπόθεσης...

Το ότι στην φορολογική μου δήλωση όμως θα δηλώσω ολόκληρο το ποσό δεν παίζει ρόλο;

Όπως το βλέπει κανείς, εμείς πάντως δεν μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη μια και δεν ξέρουμε τους δικούς σου λόγους.

Όσο για το άλλο που λες, αν κάνεις αποδοχή τις δηλώσεις covid και μετά δηλώσεις ολόκληρο το ποσό, πιθανότατα θα έχεις πρόβλημα.

ΥΓ: Μην δίνεις βάση σε όσα γράφει ο GREGORYMO, συνηθίζει να απαντάει ακόμα και αν δεν έχει την παραμικρή ιδέα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν γνώριζα ότι ο εκμισθωτής πρέπει να κάνει δήλωση covid κάθε μήνα. Αφού δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση στο taxis αυτό σημαίνει ότι δεν έχει κάνει δήλωση. Οπότε όλα οκ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, challenger_4 είπε

Α δεν γνώριζα ότι ο εκμισθωτής πρέπει να κάνει δήλωση covid κάθε μήνα. Αφού δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση στο taxis αυτό σημαίνει ότι δεν έχει κάνει δήλωση. Οπότε όλα οκ.

Ευχαριστώ

Ναι, αυτή τη στιγμή πχ το σύστημα είναι ανοικτό για τις δηλώσεις covid Φεβρουαρίου.

Τίποτα, να σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αν λάβει καποιος την αποζημίωση Ιανουαρίου 2021, ας σηκώσει το χέρι, σαν απλή ενημέρωση για τους ενδιαφερόμενους.

Είπαν ΜΕΧΡΙ Παρασκευή, οπότε μάλλον πρέπει να υποθέσουμε ΤΗΝ Παρασκευή.

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, pgavalito είπε

Καλησπέρα,

Αν λάβει καποιος την αποζημίωση Ιανουαρίου 2021, ας σηκώσει το χέρι, σαν απλή ενημέρωση για τους ενδιαφερόμενους.

Είπαν ΜΕΧΡΙ Παρασκευή, οπότε μάλλον πρέπει να υποθέσουμε ΤΗΝ Παρασκευή.

Καλή συνέχεια!

Βασικα ειπαν ΑΠΟ την Παρασκευη 19/3 και το σημαντικοτερο, ΕΦΟΣΟΝ εχει γινει η εκκαθαριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pgavalito είπε

Καλησπέρα,

Αν λάβει καποιος την αποζημίωση Ιανουαρίου 2021, ας σηκώσει το χέρι, σαν απλή ενημέρωση για τους ενδιαφερόμενους.

Είπαν ΜΕΧΡΙ Παρασκευή, οπότε μάλλον πρέπει να υποθέσουμε ΤΗΝ Παρασκευή.

Καλή συνέχεια!

Και εγώ πιθανολογω μέχρι την Παρασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Ειδα σε ορισμενα αρθρα οτι ανοιξαν ξανα οι δηλωσεις για τον μαρτιο εως σεπτεμβριο-οκτωβριο(δεν θυμαμαι ακριβως).Ειπαν οτι ανοιξαν την τριτη.Μπηκα σημερα και ειχε ανοιχτα για επεξεργασια μονο νοεμβριο δεκεμβριο φεβρουαριο. Γνωριζει κανεις τι γινεται;Συμβαινει και σε εσας αυτο ή εχω εγω θεμα;Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ για να ρωτήσω για ποιον λόγο δεν έχω λάβει ακόμα τα μειωμένα μισθώματα του νοεμβρίου-δεκεμβρίου;. Ο λογιστής μου με διαβεβαίωσε οτι οι δηλώσεις είναι σωστές. 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να στείλεις ερώτηση, μέσω της πλατφόρμας του taxis. Εγώ πάντως που το έκανα, μου απάντησαν σε 2 μέρες, λέγοντας μου ότι οι πληρωμές γίνονται σταδιακά. Αν δεν έχω λάβει μήνυμα απόρριψης να μην ανησυχώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dooley είπε

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ για να ρωτήσω για ποιον λόγο δεν έχω λάβει ακόμα τα μειωμένα μισθώματα του νοεμβρίου-δεκεμβρίου;. Ο λογιστής μου με διαβεβαίωσε οτι οι δηλώσεις είναι σωστές. 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων

Πολλοι δεν τα εχουν λαβει.Πιθανως(ελπιζω) να μπουν μαζι με του Ιανουαριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εκνευρίζει αφάνταστα που ενφια,φορος εισοδηματος κλπ τρέχουν κανονικά αλλά όταν είναι να πάρεις θα στο βγάλουν ξινό. Μήνυμα δεν έλαβα στο taxis , επομένως ας θεωρήσουμε οτι θα τα λάβουμε κάποτε οταν και αν έχουν όρεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...