Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση ενοικίου ιδιοκτήτη


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

@29gk

Κατ' αρχάς νόμιζα ότι το «ποιός είναι πράγματι πληττόμενος» το εννοούσες σε νομικό επίπεδο (το οποίο είναι σαφώς ορισμένο), όχι τόσο σε πρακτικό/θεωρητικό, λάθος μου.

Από εκεί και πέρα, πάνω σε αυτά που λες. Όπως έχω ξαναπεί, ανηκώ και στις δύο κατηγορίες, είμαι τόσο μισθωτής, όσο και εκμισθωτής, ωστόσο η μείωση των μισθωμάτων με έχει ευνοήσει περισσότερο ως μισθωτή, παρά με έχει βλάψει ως εκμισθωτή. Παρόλ' αυτά, θεωρώ ότι ο τρόπος που έγινε ήταν τουλάχιστον άτσαλος και συμφωνώ πως δημιουργεί ρήγματα μεταξύ μισθωτών/εκμισθωτών ανά περίπτωση (ευτυχώς δεν είμαι τέτοια περίπτωση). Το σωστό από όλες τις απόψεις θα ήταν να έρθει το κράτος και να επιδοτήσει τους μισθωτές, αντί να τους πει «δώστε λιγότερα και θα επιδοτήσω μετά εγώ τους εκμισθωτές». Θεωρώ ότι επιλέχθηκε η τακτική που επιλέχθηκε γιατί το κράτος γνωρίζει πως είναι βραδυκίνητο (όπως αντιλαμβάνεσαι ως εκμισθωτής που καθυστερείς να πάρεις την αποζημίωσή σου), ενώ τα μισθώματα χαρακτηρίζονται από αμεσότητα. Θεώρησαν προτιμότερο δηλαδή να μπουν στο ξένο περιβόλι για να μην έχουμε συσσώρευση εξώσεων.

Πάντως, δίνεις μεγάλη βάση στο ότι βάζουν χέρι σε ξένη τσέπη, τουλάχιστον μεγαλύτερη απ' ότι θα έπρεπε. Τους τελευταίους μήνες το κράτος έχει βάλει χέρι στις τσέπες της συντριπτικής πλειοψηφίας με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Όπως, εσένα σου κόβουν ετσιθελικά το 40% και το 80% του μισθώματος που εισπράττεις, έτσι και στον μισθωτή σου του βάζουν χέρι κλείνοντάς του το μαγαζί, είτε βγάζοντάς τον σε αναστολή, είτε whatever. Θέλω να πω ότι με όλα τα μέτρα σχεδόν όλοι βλαπτόμαστε οικονομικώς με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Η ιστορία αυτή θα καθυστερήσει πολύ να τελειώσει, γιατί θα τελειώσει όταν εμβολιαστεί το 60% του πληθυσμού. Και με 50k εμβολιασμούς τον μήνα (όταν χρειαζόμαστε 50k εμβολιασμούς την ημέρα για να τελειώσουμε μέσα στο 2021) θα αργήσει το πράγμα πολύ. Οπότε στην θέση σου δεν θα ήμουν τόσο αισιόδοξος για «μετά το Πάσχα» ή «μετά το καλοκαίρι του 2021», όπως πάνε τα πράγματα να λες καλύτερα «μετά το 2022». Και εάν τραβήξει τόσο το πράγμα, τότε εξώσεις, πτωχεύσεις και αγωγές δεν θα απασχολούν κανέναν ιδιοκτήτη, γιατί μόλις κοπούν τα επιδόματα και αρχίσουν οι απολύσεις, οι μισθωτές θα αρχίσουν να σπάνε μόνοι τους, αφού δεν θα μπορούν ανταπεξέλθουν, είτε μιλάμε για σπίτια, είτε για επαγγελματικούς χώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Malthador είπε

@29gk

Κατ' αρχάς νόμιζα ότι το «ποιός είναι πράγματι πληττόμενος» το εννοούσες σε νομικό επίπεδο (το οποίο είναι σαφώς ορισμένο), όχι τόσο σε πρακτικό/θεωρητικό, λάθος μου.

Από εκεί και πέρα, πάνω σε αυτά που λες. Όπως έχω ξαναπεί, ανηκώ και στις δύο κατηγορίες, είμαι τόσο μισθωτής, όσο και εκμισθωτής, ωστόσο η μείωση των μισθωμάτων με έχει ευνοήσει περισσότερο ως μισθωτή, παρά με έχουν βλάψει ως εκμισθωτή. Παρόλ' αυτά, θεωρώ ότι ο τρόπος που έγινε ήταν τουλάχιστον άτσαλος και συμφωνώ πως δημιουργεί ρήγματα μεταξύ μισθωτών/εκμισθωτών ανά περίπτωση (ευτυχώς δεν είμαι τέτοια περίπτωση). Το σωστό από όλες τις απόψεις θα ήταν να έρθει το κράτος και να επιδοτήσει τους μισθωτές, αντί να τους πει «δώστε λιγότερα και θα επιδοτήσω μετά εγώ τους εκμισθωτές». Θεωρώ ότι επιλέχθηκε η τακτική που επιλέχθηκε γιατί το κράτος γνωρίζει πως είναι βραδυκίνητο (όπως αντιλαμβάνεσαι ως εκμισθωτής που καθυστερείς να πάρεις την αποζημίωσή σου), ενώ τα μισθώματα χαρακτηρίζονται από αμεσότητα. Θεώρησαν προτιμότερο δηλαδή να μπουν στο ξένο περιβόλι για να μην έχουμε συσσώρευση εξώσεων.

Πάντως, δίνεις μεγάλη βάση στο ότι βάζουν χέρι σε ξένη τσέπη, τουλάχιστον μεγαλύτερη απ' ότι θα έπρεπε. Τους τελευταίους μήνες το κράτος έχει βάλει χέρι στις τσέπες της συντριπτικής πλειοψηφίας με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Όπως, εσένα σου κόβουν ετσιθελικά το 40% και το 80% του μισθώματος που εισπράττεις, έτσι και στον μισθωτή σου του βάζουν χέρι κλείνοντάς του το μαγαζί, είτε βγάζοντάς τον σε αναστολή, είτε whatever. Θέλω να πω ότι με όλα τα μέτρα σχεδόν όλοι βλαπτόμαστε οικονομικώς με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Η ιστορία αυτή θα καθυστερήσει πολύ να τελειώσει, γιατί θα τελειώσει όταν εμβολιαστεί το 60% του πληθυσμού. Και με 50k εμβολιασμούς τον μήνα (όταν χρειαζόμαστε 50k εμβολιασμούς την ημέρα για να τελειώσουμε μέσα στο 2021) θα αργήσει το πράγμα πολύ. Οπότε στην θέση σου δεν θα ήμουν τόσο αισιόδοξος για «μετά το Πάσχα» ή «μετά το καλοκαίριτου 2021», όπως πάνε τα πράγματα να λες καλύτερα «μετά το 2022». Και εάν τραβήξει τόσο το πράγμα, τότε εξώσεις, πτωχεύσεις και αγωγές δεν θα απασχολούν κανέναν ιδιοκτήτη, γιατί μόλις κοπούν τα επιδόματα και αρχίσουν οι απολύσεις, οι μισθωτές θα αρχίσουν να σπάνε μόνοι τους, αφού δεν θα μπορούν ανταπεξέλθουν, είτε μιλάμε για σπίτια, είτε για επαγγελματικούς χώρους.

Να εξηγησω ομως, οτι το χρονικο περιθωριο του "μετα το Πασχα" ή "μετα το καλοκαιρι",  αναφερεται απο εμενα και για χαριν της συζητησης, για να υπαρχει δηλαδη ενα σημειο αναφορας κι οχι επειδη εχω δυνατοτητες προφητη, αλλα και για τον πρακτικο λογο του οτι μολις ανοιξουν τα δικαστηρια, μολις επανελθουν δηλαδη στην κανονικη και πληρη λειτουργια τους, δικη μου εκτιμηση ειναι πως θα συσσωρευτει ενας πολυ μεγαλος ογκος απαιτησεων, πασης φυσεως. Και μπορει αυτο να ειναι λογικο ή και αναμενομενο καθως δεν λειτουργουν ολοι με γνωμονα το κοινο καλο ή την εγνοια για τον συμπολιτη τους αλλα κι επειδη με αυτην την κυβερνητικη τακτικη προστεθηκε ενα ακομα σημειο, αυτο των ενοικιασεων, που θα επιβαρυνει κατα πολυ τις υπολοιπες εργασιες της Δικαιοσυνης.

Και αφου εξηγησω επισης την λογικη μου, βασει αυτου που αναφερεις και ολοσωστα οτι με τη φαση της πανδημιας ολοι ανεξαιρετως εχουμε βλαφτει οικονομικα αλλα κι επειδη σε προηγουμενα μηνυματα αλλος συμφορουμιτης για κομματικους λογους κατα αυτον αλλα για εμενα εξαιτιας μιας κακιστης προσωπικης νοοτροπιας, ετοιμαζεται ή και εχει ηδη ερθει σε ρηξη με τον ενοικιαστη του, ο οποιος ξεκαθαρα οχι μονον δεν φταιει καπου αλλα ειναι και το πρωτο θυμα του ιου ( οικονομικα παντα κι ευχομαι ), η μη παρεμβαση του κρατους ή η επιλογη ενος αλλου τροπου, ατσαλου λες ακρως επιτηδευμενα θεωρω εγω, πολυ απλα θα ειχε ως αποτελεσμα την ομαλοτατη λειτουργια της αγορας και των οικειοθελων αναπροσαρμογων στην διαμορφωμενη κατασταση ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ συνεργατων. Νερο στο κρασι και οι δυο θα εβαζαν απο τη στιγμη που ο ενας θα παλευε να διατηρησει την δουλεια του κι ο αλλος το εισοδημα.

Ομως η παρεμβαση του κρατους, ειχε σαν επιβεβαιωμενο αποτελεσμα να ειμαστε σημερα οχι απλα σε φαση ψυχροτητας των σχεσεων αλλα να διαπιστωνονται καταστασεις εχθροτητας, καχυποψιας και ακομα και προπαρασκευης πολεμου !!! Και η επιβεβαιωση ενδεικτικα μπορει να διαπιστωθει το διμηνο ΣΕΠ-ΟΚΤ οπου το κρατος "θεσπισε" την οικειοθελη μειωση του ενοικιου απο τον ιδιοκτητη, εναντι της υποχρεωτικης. Οταν ακομα τοτε, εως και σημερα που γραφουμε, ΔΕΝ εχει πληρωθει-συμψηφιστει καν το πρωτο τριμηνο του ΜΑΡΤ-ΜΑΙΟΥ !!!  ΚΑι για αυτον τον λογο και απετυχε ως "μετρο". Αυτο απο μονον του αρκει για να διαπιστωθει, ενα μικρο εστω συμπτωμα στρεβλωσης.

Τωρα, επειδη εξεταζεις τα νομικα κομματια του ολου, τα οποια προσωπικα αν και δεν ειμαι νομικος με προβληματιζουν σφοδρα και τα συνδυαζω και με τα πρακτικα, της αγορας σα να λεμε, επειδη εκει εχω εμπειρια, θεωρεις πως ειναι λιγα; Για παραδειγμα σε εναν κακο ενοικιαστη που δεν θα πληρωνε ουτως ή αλλως, πως θα μπορεσει ο ιδιοκτητης να "χτισει" δυστροπια; Στο δικο μου παραδειγμα με το προβλημα των υδραυλικων που εσκασε τωρα αλλα εγω ως ιδιοκτητης δεν εχω τα χρηματα να καλυψω, πως θα αντιδρουσε νομικα παντα, ο ενοικιαστης και με το δικηο του που τον αφησε χωρις ζεστο νερο μεσα στην καταχειμωνια;

Περιπτωσιολογιες που δεν οδηγουν πουθενα; Ισως, αλλα νομικα και για το μελλον, αυτη η ελληνικη κρατικη πρακτικη η οποια και οχι απλα δεν εφαρμοστηκε πουθενα στην ΕΕ αλλα εχει και καταδικαστει νομικα και παλι στην ΕΕ, τι συνεπειες εχει ηδη προκαλεσει στην ισχυ, την εγκυροτητα και στην αξιοπιστια μιας γραπτης συμφωνιας οπως ενα μισθωτηριο συμβολαιο; Και τι θα συμβει εαν ενας δανειοληπτης ή πελατης της ΔΕΗ παει αυριο σε ενα δικαστηριο και βασει αυτης της καταστρατηγησης ( ειναι σωστη η λεξη αραγε ) ισχυριστει οτι δεν πληρωσε βασει αυτου ακριβως του προηγουμενου παραδειγματος; Δεν θα εχουμε αλλα μετρα και σταθμα; Το Συνταγμα και το ανθρωπινο δικαιωμα στην περιουσια θα το εξαλειψουμε για να το αντικαταστησουμε επιλογη του καθε νομαρχη;

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μήπω ξέρετε αν έχουν πάρει καμιά παράταση για την καταβολή του φόρου εισοδήματος και ενφια οι ιδιοκτήτες που νοικιάζουν το ακίνητο τους σε ωφελούμενους από την μείωση ενοικίων; Πως θα πληρώσουν την δόση και τον ενφια που λήγει σήμερα αφού δεν εισπράτουν ενοίκιο; Κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα ψηφιστεί κάτι σχετικό, αλλά μήπως έχετε μάθει κάτι παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, argimeg είπε

Ρε παιδιά μήπω ξέρετε αν έχουν πάρει καμιά παράταση για την καταβολή του φόρου εισοδήματος και ενφια οι ιδιοκτήτες που νοικιάζουν το ακίνητο τους σε ωφελούμενους από την μείωση ενοικίων; Πως θα πληρώσουν την δόση και τον ενφια που λήγει σήμερα αφού δεν εισπράτουν ενοίκιο; Κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα ψηφιστεί κάτι σχετικό, αλλά μήπως έχετε μάθει κάτι παραπάνω;

Το τι εισπράττουν ή δεν εισπράττουν σήμερα είναι άσχετο μια και το ΕΝΦΙΑ αφορά το περσινό έτος, και ο φόρος εισοδήματος το προπέρσινο.

Όσο για το άλλο που ρωτάς, από όσο ξέρω δεν έχει ψηφιστεί κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Το τι εισπράττουν ή δεν εισπράττουν σήμερα είναι άσχετο μια και το ΕΝΦΙΑ αφορά το περσινό έτος, και ο φόρος εισοδήματος το προπέρσινο.

Όσο για το άλλο που ρωτάς, από όσο ξέρω δεν έχει ψηφιστεί κάτι.

Είναι άσχετο λες ε; Τρολάρεις τώρα ή μιλάς σοβαρά; Δεν γνωρίζεις την πραγματικότητα και ότι τσίμα τσίμα οι περισσότεροι προσπαθούν να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους περιμένοντας να πληρωθούν για να πληρώσουν;

Αν εσένα δεν σε πληρώσουν από την δουλειά, εσύ πως μπορείς π.χ. να πληρώσεις το δάνειο για τα ηλεκτρικά ή για το αυτοκίνητο που έχεις πάρει; Δεν μιλάμε να είσαι σε αναστολή και να έχεις την όποια προστασία σου προσφέρουν, μιλάμε ο εργοδότη σου να μην μπορεί να σε πληρώσει στις 1η και να σου πει θα σε πληρώσω σε ένα-δύο μήνες. Εσένα θα στα χαρίσει η τράπεζα ή θα σου πει δεν πειράζει τον άλλον μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, argimeg είπε

Είναι άσχετο λες ε; Τρολάρεις τώρα ή μιλάς σοβαρά; Δεν γνωρίζεις την πραγματικότητα και ότι τσίμα τσίμα οι περισσότεροι προσπαθούν να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους περιμένοντας να πληρωθούν για να πληρώσουν;

Αν εσένα δεν σε πληρώσουν από την δουλειά, εσύ πως μπορείς π.χ. να πληρώσεις το δάνειο για τα ηλεκτρικά ή για το αυτοκίνητο που έχεις πάρει; Δεν μιλάμε να είσαι σε αναστολή και να έχεις την όποια προστασία σου προσφέρουν, μιλάμε ο εργοδότη σου να μην μπορεί να σε πληρώσει στις 1η και να σου πει θα σε πληρώσω σε ένα-δύο μήνες. Εσένα θα στα χαρίσει η τράπεζα ή θα σου πει δεν πειράζει τον άλλον μήνα;

Κάπου τα έχεις μπερδέψει, όταν παίρνεις δάνειο για ηλεκτρικά ή για αυτοκίνητο τότε βασίζεσαι σε μελλοντικά εισοδήματα για να πληρώσεις τις δόσεις σου, και εννοείται πως θα έχεις πρόβλημα αν δεν εισπράξεις όσα έχεις υπολογίσει.

Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την πληρωμή του φόρου εισοδήματος πχ, γιατί πρόκειται για χρήματα που έχεις ήδη εισπράξει από πρόπερσι.

Καταλαβαίνεις τη διαφορά?

Το ξέρω πως πολλοί ξοδεύουν τα χρήματα που θα έπρεπε να κρατάνε στην άκρη για να πληρώνουν τους φόρους τους, αλλά κακώς το κάνουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, argimeg είπε

Ρε παιδιά μήπω ξέρετε αν έχουν πάρει καμιά παράταση για την καταβολή του φόρου εισοδήματος και ενφια οι ιδιοκτήτες που νοικιάζουν το ακίνητο τους σε ωφελούμενους από την μείωση ενοικίων; Πως θα πληρώσουν την δόση και τον ενφια που λήγει σήμερα αφού δεν εισπράτουν ενοίκιο; Κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα ψηφιστεί κάτι σχετικό, αλλά μήπως έχετε μάθει κάτι παραπάνω;

Αναστολη βασει του λογιστη μου, ισχυσε για τον ιδιοκτητη που εκοψε το ενοικιο, μεχρι και τον Σεπτεμβριο του 2020. Το προβλημα βεβαια εδω ειναι πως στους περισσοτερους λογαριασμους στο taxis ( και στον δικο μου ) φαινεται πως εχει εφαρμοστει αναστολη μονον για το πρωτο τριμηνο ΜΑΡΤ-ΑΠΡ- ΜΑΙΟ !!!

Απο τον Νοεμβριο και μετα, πλην των υπολοιπων αλλαγων ΔΕΝ εχει θεσπιστει αναστολη για τους ιδιοκτητες, αν και για ολους τους αλλους θιγομενους, αυτη ισχυει κανονικα.

Αυτη τη στιγμη ομως, σε πρακτικο και πραγματικο επιπεδο, συμβαινει το εξης.

Οι περισσοτεροι ΔΕΝ εχουν παρει καν την "αποζημιωση" για το ενοικιο του Νοεμβριου. Μετρουν δηλαδη μια απωλεια 40% ενοικιου εδω και 90 ημερες συν αλλο ενα 40% εδω και 60 ημερες και ενα 100% εδω και 29 ημερες !

Βεβαια εχουν λαμβανειν, εξαγγελιες, δηλωσεις κι υποσχεσεις διδονται αφειδως και πλεον καθημερινα αλλα οι τραπεζικοι λογαριασμοι ειναι κενοι σε οτι αφορα τα παραπανω ποσοστα ενοικιων ή εστω και των "αποζημιωσεων" που υποτιθεται και αναγγελθηκε ΕΠΙΣΗΜΑ οτι θα γινονταν "ΑΜΕΣΑ" !!!

Παρεπιπτοντως, οποιος θελει να συμμετασχει στην ομαδικη αγωγη εναντι του Δημοσιου για τις πληρεις απωλειες, μπορει να επικοινωνησει και συννενοηθει με τους δικηγορους, εως και σημερα. Πληροφοριες στην παρακατω σελιδα:

https://www.facebook.com/groups/933637637152565/

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάπου τα έχεις μπερδέψει, όταν παίρνεις δάνειο για ηλεκτρικά ή για αυτοκίνητο τότε βασίζεσαι σε μελλοντικά εισοδήματα για να πληρώσεις τις δόσεις σου, και εννοείται πως θα έχεις πρόβλημα αν δεν εισπράξεις όσα έχεις υπολογίσει.

Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την πληρωμή του φόρου εισοδήματος πχ, γιατί πρόκειται για χρήματα που έχεις ήδη εισπράξει από πρόπερσι.

Καταλαβαίνεις τη διαφορά?

Το ξέρω πως πολλοί ξοδεύουν τα χρήματα που θα έπρεπε να κρατάνε στην άκρη για να πληρώνουν τους φόρους τους, αλλά κακώς το κάνουν. 

 

Εισαι εκτος θεματος ομως οσο δικηο ή αδικο κι αν εχεις. Πολυ απλα επειδη τον Ιανουαριο, τον τρεχοντα μηνα δηλαδη που διανυουμε, οι πληρωμες πρεπει να γινουν σημερα, ενω καποιος που εξαρταται απο ενα ενοικιο δεν εχει εισπραξει το παραμικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 29gk είπε

Εισαι εκτος θεματος ομως οσο δικηο ή αδικο κι αν εχεις. Πολυ απλα επειδη τον Ιανουαριο, τον τρεχοντα μηνα δηλαδη που διανυουμε, οι πληρωμες πρεπει να γινουν σημερα, ενω καποιος που εξαρταται απο ενα ενοικιο δεν εχει εισπραξει το παραμικρο.

Το θέμα είναι ότι δεν θα έπρεπε να εξαρτάται από ένα ενοίκιο, τον λόγο τον έχω εξηγήσει ήδη.

Εντός θέματος, η αποζημίωση για τον Νοέμβριο μου μπήκε στον λογαριασμό χτες το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάπου τα έχεις μπερδέψει, όταν παίρνεις δάνειο για ηλεκτρικά ή για αυτοκίνητο τότε βασίζεσαι σε μελλοντικά εισοδήματα για να πληρώσεις τις δόσεις σου, και εννοείται πως θα έχεις πρόβλημα αν δεν εισπράξεις όσα έχεις υπολογίσει.

Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την πληρωμή του φόρου εισοδήματος πχ, γιατί πρόκειται για χρήματα που έχεις ήδη εισπράξει από πρόπερσι.

Καταλαβαίνεις τη διαφορά?

Το ξέρω πως πολλοί ξοδεύουν τα χρήματα που θα έπρεπε να κρατάνε στην άκρη για να πληρώνουν τους φόρους τους, αλλά κακώς το κάνουν. 

 

Την καταλαβαίνω την διαφορά φίλε μου αλλά υπάρχουν και έξοδα τα οποία δεν μπορείς να υπολογίσεις μέσα στον χρόνο οπότε το ποσό που κρατάς ώστε να πληρώσεις τον φόρο το δίνεις σε άλλες υποχρεώσεις.

Τον Μάρτιο του 2020 έρχεται ο δήμος ο οποίος καλός αποφάσισε να φτιάξει τα πεζοδρόμια και σου λέει είσαι μισό μέτρο έξω και πρέπει να τραβηχτείς, ενώ είσαι καθόλα νόμιμος και ο ίδιος δήμος έθεσε τα όρια για το έως που θα πρέπει να είναι τα όρια του ακινήτου σου, στην περίπτωση μας στέγαστρο. Μην προλάβεις να πεις ότι κλέψαμε μισό μέτρο και τώρα καλά να πάθουμε, όχι το έκαναν σε όλους. Άντε να αποδείξεις ότι δεν έχεις κάνει παρανομία, σου λένε ή τραβιέσαι μέσα ή θα πάμε δικαστικός για παρακώληση του έργου. Στα όρια του στέγαστρου που είχε και ένα μικρό τοιχάκι ήταν και το αέριο, οπότε το αέριο τζάμπα δεν έχει. Ξέρεις πόσο βγήκε το κοστούμι; 850€ το στέγαστρο και 700€ το αέριο. Σε κάλυψα;

Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις φίλε μου, οκ δεν είναι ο κανόνας αλλά υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το θέμα είναι ότι δεν θα έπρεπε να εξαρτάται από ένα ενοίκιο, τον λόγο τον έχω εξηγήσει ήδη.

Εντός θέματος, η αποζημίωση για τον Νοέμβριο μου μπήκε στον λογαριασμό χτες το απόγευμα.

Kαταλαβαινω τι λες, αλλα το ζητημα δεν ειναι φιλοσοφικο με τα πρεπει και τα δεν πρεπει. Ειναι απολυτως πρακτικο, συνυπολογιζονται και αλλοι παραγοντες, τακτικοι ή εκτακτοι και τελικα θα επιμεινω οτι ο απληρωτος Ιανουαριος, ειτε στην ολοτητα του ειτε σε ενα ποσοστο απο το απληρωτο ενοικιο, δυσκολευει ή και καθιστα αδυνατη την πληρωμη παμπολλων εκκρεμοτητων.

Να συμπληρωσω πως σε εμενα και στον συνιδιοκτητη μου, ακομα ΔΕΝ εχει καταβληθει ο Νοεμβριος.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, argimeg είπε

Την καταλαβαίνω την διαφορά φίλε μου αλλά υπάρχουν και έξοδα τα οποία δεν μπορείς να υπολογίσεις μέσα στον χρόνο οπότε το ποσό που κρατάς ώστε να πληρώσεις τον φόρο το δίνεις σε άλλες υποχρεώσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι σχεδόν κανένας δεν το κρατάει στην άκρη, οι περισσότεροι το ξοδεύουν λέγοντας "όταν έρθει η στιγμή βλέπουμε".

Καταλαβαίνω πως κάποιοι ζορίζονται επειδή παίρνουν είτε μειωμένο είτε καθόλου (τον Γενάρη δλδ) ενοίκιο, αλλά ποια η διαφορά αν αυτό έγινε με κρατική εντολή ή όχι? Αν ο ενοικιαστής πχ είχε φύγει από μόνος του πχ τον Αύγουστο και το ακίνητο είχε μείνει άδειο, θα ήταν δικαιολογημένοι να μην πληρώνουν σχεδόν καμία δόση ΦΕ?

Το παράδειγμα δεν το σχολιάζω καθόλου, είναι γεγονός ότι σε όλους μας μπορούν να τύχουν/έχουν ήδη τύχει έκτακτα έξοδα από κει που δεν το περιμέναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 29gk είπε

Kαταλαβαινω τι λες, αλλα το ζητημα δεν ειναι φιλοσοφικο με τα πρεπει και τα δεν πρεπει. Ειναι απολυτως πρακτικο, συνυπολογιζονται και αλλοι παραγοντες, τακτικοι ή εκτακτοι και τελικα θα επιμεινω οτι ο απληρωτος Ιανουαριος, ειτε στην ολοτητα του ειτε σε ενα ποσοστο απο το απληρωτο ενοικιο, δυσκολευει ή και καθιστα αδυνατη την πληρωμη παμπολλων εκκρεμοτητων.

Φοβαμαι οτι το κουραζουμε, εγω ειδικα, αλλα θεωρω πως η συζητηση αυτη ειναι ατοπη. Εννοω δηλαδη οτι πλεον δεν υπαρχει ο χαρακτηρας του εκτακτου αλλα μια μονιμοποιηση της καταστασης και μαλιστα επιδεινουμενη. Δηλαδη, η παραπανω προπαιδεια που κανω με τις 90, τις 80 ημερες καθυστερησης  και παει λεγοντας, αντικειμενικα και πρακτικα και χωρις να εχουν συνυπολογιστει εκτακτα, ζημιες, ανεργια καραντινας, απωλεια επαγγελματικου εισοδηματος λογω καραντινας κτλ, εχει συμπληρωσει πλεον 12 συνεχεις μηνες ( συνυπολογιζω και τον Μαρτιο του 2021 ) αρα και παλι πρακτικα και καθολου μα καθολου θεωρητικα, ενας βασικοτατος πυλωνας του οικογενειακου εισοδηματος, εχει και ευτελιστει αλλα και εξαντλησει καθε περιθωριο αποθεματων, προυπολογισμων, προγραμματισμου.

Την ωρα που το κρατος , πολυ σωστα επισημαινεται, εξακολουθει να απαιτει με πληρη ισχυ στις συνεπειες, την εισπραξη των ΔΙΚΩΝ ΤΟΥ απαιτησεων. Δηλαδη τα δικα του τα απαιτει, δινει απο την τσεπη του αλλου στον παραλλο για λογους που δεν σχολιαζουμε τωρα, δεν ειναι αναγκη ενω τον ....αλλο, τον ιδιοκτητη και σε μεγαλο ποσοστο επισης πληγεντα απο την καραντινα, τον τσακιζει αξιολογοντας τον ως εισοδηματια καλοπερασακια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το πρόβλημα είναι ότι σχεδόν κανένας δεν το κρατάει στην άκρη, οι περισσότεροι το ξοδεύουν λέγοντας "όταν έρθει η στιγμή βλέπουμε".

Καταλαβαίνω πως κάποιοι ζορίζονται επειδή παίρνουν είτε μειωμένο είτε καθόλου (τον Γενάρη δλδ) ενοίκιο, αλλά ποια η διαφορά αν αυτό έγινε με κρατική εντολή ή όχι? Αν ο ενοικιαστής πχ είχε φύγει από μόνος του πχ τον Αύγουστο και το ακίνητο είχε μείνει άδειο, θα ήταν δικαιολογημένοι να μην πληρώνουν σχεδόν καμία δόση ΦΕ?

Το παράδειγμα δεν το σχολιάζω καθόλου, είναι γεγονός ότι σε όλους μας μπορούν να τύχουν/έχουν ήδη τύχει έκτακτα έξοδα από κει που δεν το περιμέναμε.

Αν είχε φύγει τον Αύγουστο μπορεί και να είχε νοικιαστεί. Εγώ σου μιλάω με πραγματικά στοιχεία και όχι με υποθετικά σενάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, argimeg είπε

Αν είχε φύγει τον Αύγουστο μπορεί και να είχε νοικιαστεί. Εγώ σου μιλάω με πραγματικά στοιχεία και όχι με υποθετικά σενάρια.

Ε δεν γίνεται ότι βολεύει τον ισχυρισμό μας να το βαφτίζουμε "πραγματικό στοιχείο", και ότι δεν μας βολεύει "υποθετικό σενάριο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ε δεν γίνεται ότι βολεύει τον ισχυρισμό μας να το βαφτίζουμε "πραγματικό στοιχείο", και ότι δεν μας βολεύει "υποθετικό σενάριο".

Ποιο από όλα αυτά που σου είπα εγώ σου φαίνεται μη αληθινό ή υποθετικό σενάριο; Εσύ είπες "Αν ο ενοικιαστής πχ είχε φύγει από μόνος του πχ τον Αύγουστο και το ακίνητο είχε μείνει άδειο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...