Προς το περιεχόμενο

χρονος ζωης πολυκατοικιων στην αθηνα


mike7766

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ας πουμε εχεις 60-65 χιλιαδες για σπιτι δεκατιας 70 με αυτα τα λεφτα θα ειναι 50 το πολυ 55τμ.αξιζει αυτο η ενοικιο στην ιδια χρονολογια και τμ με 330-370?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, mike7766 είπε

ας πουμε εχεις 60-65 χιλιαδες για σπιτι δεκατιας 70 με αυτα τα λεφτα θα ειναι 50 το πολυ 55τμ.αξιζει αυτο η ενοικιο στην ιδια χρονολογια και τμ με 330-370?

Δανεια πλεον μονο στους Δημοσιους υπαλληλους.Το σπιτι του 70 μεχρι να ρο ξεπληρωσεις (25 χρονια) θα ειναι σπιτι 75 ετων.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mike7766 είπε

ας πουμε εχεις 60-65 χιλιαδες για σπιτι δεκατιας 70 με αυτα τα λεφτα θα ειναι 50 το πολυ 55τμ.αξιζει αυτο η ενοικιο στην ιδια χρονολογια και τμ με 330-370?

Είναι πάρα πολλοί οι παράμετροι που πρέπει να λάβει κάποιος υπόψιν ώστε να κρίνει αν τον συμφέρει η αγορά έναντι της ενοικίασης, και η σχέση εμπορικής αξίας/μισθώματος είναι μόνο μία από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιας που γραφετε πολλοι για τα δανεια θα σας πω τι βιωσα τωρα εν μεσω λοκνταου να καταλαβετε τι παιζει.Εγω,ετων 35 Δημοσιος υπαλληλος με 14500 ετησιο και η γυναικα μου με 12800 ιδιωτικος υπαλληλος.Δε χρωσταμε πουθενα, αποφασιζουμε να παρουμε τηλ την πειραιως και πηγαμε κ στο καταστημα οπως μας ειπανε.Το εισοδημα της γυναικας μου ΔΕΝ το λαμβανουν υποψην και με βασει το δικο μου Προ-εγκρινουν ποσο 120000 ευρω.Αναλόγως το τι θα αιτηθω.Με αυτα μονο σκουπιδια παιρνεις τωρα.Προτιμω να κατσω στο νοικι παρα να χρεωθω 25-30 χρονια για ενα σπιτι του 70 για νοτια προαστια και για 85-90 σε περιοχες που προσωπικα λογω γουστου,δε γουσταρω.Οταν τους ρωτησα γιατι δε λαμβανεται το εισοδημα της συζυγου μου υπ οψην μ ειπε οτι ετσι ειναι και οτι πλεον τα δανεια εγκρινονται πολυ δυσκολα.Σπιτια παλια οπως μια γκαρσονιερα που νοικιαζω κοντα στο μετρο ηλιουπολης του 72 δεν τα λαμβανουν και πολυ υποψην για υποθηκη.Αυτα.

9 λεπτά πριν, mike7766 είπε

αν το παρεις χωρις δανειο?σου λεω αν εχεις τα λεφτα οχι με δανειο

 

συγνωμη δεν το καταλαβα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για προκαταβολή δεν σου είπαν?

20% τουλαχιστον.

Μόλις τώρα, zoupous είπε

20% τουλαχιστον.

Για να μην παρεξηγηθω,η προεγκριση δε ειναι κάτι,μιας κ οταν καταθεσεις τα δικαιολογητικα εκει λαμβανεις την απαντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zoupous είπε

20% τουλαχιστον.

Για να μην παρεξηγηθω,η προεγκριση δε ειναι κάτι,μιας κ οταν καταθεσεις τα δικαιολογητικα εκει λαμβανεις την απαντηση.

Θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον το 20% των 120k για να πάρεις δάνειο ύψους 96k, ή το 20% των 150k για να πάρεις δάνειο ύψους 120k? Αυτό εννοούσα.

Και ναι, για αυτό λέγεται προ-έγκριση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον το 20% των 120k για να πάρεις δάνειο ύψους 96k, ή το 20% των 150k για να πάρεις δάνειο ύψους 120k? Αυτό εννοούσα.

Και ναι, για αυτό λέγεται προ-έγκριση :)

Οι τραπεζες κατα κανονα χρηματοδοτουν το 80% η λιγοτερο της αξιας του ακινητου.  Αν του προεγκριναν 120,000 εμμεσως του λενε οτι για να παρει τις 120,000 πρεπει να αγορασει ακινητο αξιας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 150,000 (και προφανως τη διαφορα τη βαζει απο την τσεπη του).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Οι τραπεζες κατα κανονα χρηματοδοτουν το 80% η λιγοτερο της αξιας του ακινητου.  Αν του προεγκριναν 120,000 εμμεσως του λενε οτι για να παρει τις 120,000 πρεπει να αγορασει ακινητο αξιας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 150,000 (και προφανως τη διαφορα τη βαζει απο την τσεπη του).

 

οχι προφανως,χαχαχαχχαχα εννοειται πως αν δεν εχεις το 20 % της αξιας του δανειου επι τοπου σ απορριπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zoupous είπε

οχι προφανως,χαχαχαχχαχα εννοειται πως αν δεν εχεις το 20 % της αξιας του δανειου επι τοπου σ απορριπτουν.

20% της αξιας του ακινητου, οχι του δανειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Οι τραπεζες κατα κανονα χρηματοδοτουν το 80% η λιγοτερο της αξιας του ακινητου.  Αν του προεγκριναν 120,000 εμμεσως του λενε οτι για να παρει τις 120,000 πρεπει να αγορασει ακινητο αξιας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 150,000 (και προφανως τη διαφορα τη βαζει απο την τσεπη του).

Αυτά τα ξέρω, ο τρόπος που το διατύπωσε ο φίλος όμως με μπερδεύει. Έγραψε συγκεκριμένα "προεγκρίνουν 120k και με αυτά παίρνεις σκουπίδια", για αυτό ζήτησα διευκρίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα, αν εξαιρέσεις όλα τα παραπάνω κοιτάς μόνο το εισόδημα!

αύριο - μεθαύριο πες όλα πάνε καλά, οι τιμές ανεβαίνουν και πουλάς με την σύμφωνη γνώμη της τράπεζας το ακίνητο των 100κ στα 120κ. έβγαλες και τόκους και σπασμένα.

αν αύριο όλα πάνε όλα ακόμα πιο χάλια να το πω κόσμια, είσαι ο μόνος (δημόσιος αν είδα καλά) με εισόδημα....

πρέπει να σκεφτείς καλά που θα είσαι σε Χ χρόνια και αν σε παίρνει να πληρώσεις τόκους δανείων, δόση αλλά και να ΖΗΣΕΙΣ.

ναι, εντάξει, θα βρεις παραθυράκι να πάρεις και 200.000 δάνειο. αν δεν έχεις να το καλύψεις το ποσό που θα χρωστάς στην τράπεζα μαζεύεται στα ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ αστρονομικά γρήγορα. γιαυτό και εμείς οι ελεύθεροι επαγγελματίες πχ απαγορεύεται δια ροπάλου να σκεφτούμε έστω να πάρουμε δάνειο για τέτοια ποσά αυτόν τον καιρό.

βάλε - έξοδα δικηγόρων, προσημείωση επιχείρησης, κόστος δικαστηρίων-δικηγόρων, κατασχέσεων κλπ κλπ κλπ...

γιαυτό βρίσκεις και διαμερίσματα του 30 να αγοράζονται ακόμα. πολύ μικρότερο ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σχεδιαζω να παρω παραπανω απο 80 χιλιαδες γιατι σε μετρητα τοσα εχω περιπου 20 χιλιαδες.Η υποθηκη αλλάζει τα πραγματα.Αλλα αναλογα με την αξια της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoupous είπε

Λοιπον μιας που γραφετε πολλοι για τα δανεια θα σας πω τι βιωσα τωρα εν μεσω λοκνταου να καταλαβετε τι παιζει.Εγω,ετων 35 Δημοσιος υπαλληλος με 14500 ετησιο και η γυναικα μου με 12800 ιδιωτικος υπαλληλος.Δε χρωσταμε πουθενα, αποφασιζουμε να παρουμε τηλ την πειραιως και πηγαμε κ στο καταστημα οπως μας ειπανε.Το εισοδημα της γυναικας μου ΔΕΝ το λαμβανουν υποψην και με βασει το δικο μου Προ-εγκρινουν ποσο 120000 ευρω.Αναλόγως το τι θα αιτηθω.Με αυτα μονο σκουπιδια παιρνεις τωρα.Προτιμω να κατσω στο νοικι παρα να χρεωθω 25-30 χρονια για ενα σπιτι του 70 για νοτια προαστια και για 85-90 σε περιοχες που προσωπικα λογω γουστου,δε γουσταρω.Οταν τους ρωτησα γιατι δε λαμβανεται το εισοδημα της συζυγου μου υπ οψην μ ειπε οτι ετσι ειναι και οτι πλεον τα δανεια εγκρινονται πολυ δυσκολα.Σπιτια παλια οπως μια γκαρσονιερα που νοικιαζω κοντα στο μετρο ηλιουπολης του 72 δεν τα λαμβανουν και πολυ υποψην για υποθηκη.Αυτα.

συγνωμη δεν το καταλαβα

 

Εγώ ούτε για αυτοκίνητο δεν θα σε δάνειζα !!! Από όσο κατάλαβαινω είναι μεικτά όχι καθαρά, τις γυναίκας σου σήμερα τα έχει αύριο όχι σαν ΙΥ μόνο τα δικά σου είναι εγγυημένα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...