Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, prototypegr είπε

Θα πρέπει να το προσκομίσω όντως ή να περιμένω σχετική ειδοποίηση από τον ΔΕΔΔΗΕ; 

αν δε σου είχε έρθει χαρτί απο ΔΕΔΔΗΕ ,υποθέτω όχι , αλλά το πιο πιθανό είναι η ΔΕΗ να το σφύριξε στο ΔΕΔΔΗΕ ήδη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα έλεγα να αφήσεις τι λένε στα τηλέφωνα, αν σου έρθει επιστολή αναγκαστικά θα πρέπει να κάνεις νέα ΥΔΕ.., αλλιώς κάνε τον Κινέζο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/10/2021 στις 2:42 ΜΜ, agnostos13 είπε

Μαζί σου αλλά εν προκειμένω αναφέρομαι σε οικοδομή 20-ετίας που υποθέτω (αν και δεν είμαι ηλεκ/λόγος) οτι δεν τίθεται τέτοιο θέμα, συγκριτικά με οικοδομές 50-60 ετών που δεν έχουν καν γειώσεις οπότε το ρελέ αν υπάρχει δεν πέφτει (έχει τύχει σε σπίτι που νοίκιαζε φίλος και είχε πιστοποιητικό).

Τέλοσπαντων...ας μην το ξεχειλώσουμε το θέμα, ευχαριστώ.

Το αυτό.

Να μην το ξεχειλώσουμε αλλά το ρελέ δεν απαιτεί γείωση για να δουλέψει. 

Εξάλου η γείωση δεν συνδέεται στον ρελέ. 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coyote2 είπε

 Δηλαδή δεη το σφυράει οι άλλοι πάροχοι δεν το σφυράνε ρε παιδιά ο ΔΕΔΔΗΕ κάνει τον έλεγχο όχι ΔΕΗ..... 

σε ίδιο όνομα ?  όχι φυσικά και μάλιστα δεν είναι δουλειά της ΔΕΗ να κοιτά αν έχει λήξει η ΥΔΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

11 ώρες πριν, prototypegr είπε

Καλησπέρα. Πριν από λίγο με πήραν τηλ για να προχωρήσουμε την αίτηση και Δευτέρα θα μου έρθει στο mail η αίτηση και τα δικαιολογητικά για να τα υπογράψω και να τα ξαναστείλω. Αυτό που με έκανε εντύπωση είναι ότι με είπε για ΥΔΕ ότι έληξε κι ότι πρέπει εντός 6μήνου να προσκομίσω καινούργιο στο ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής μου. Βέβαια είπε ότι η αίτηση προχωράει κανονικά. Θα πρέπει να το προσκομίσω όντως ή να περιμένω σχετική ειδοποίηση από τον ΔΕΔΔΗΕ; 

Υπάρχεις κανένας διαγωνισμός στη ΔΕΗ για το ποιος θα πάρει το βραβείο καλύτερου υπάλληλου; Μήπως το βραβείο είναι μόνιμη θέση στο ΔΕΔΔΗΕ ή δε ξέρω κι εγώ τι; 😄

Ή μήπως έχει πέσει σύρμα από τα αφεντικά να ενημερώνουν τους πελάτες για να μη βρεθούν προ εκπλήξεως και νομίζουν ότι φταίει η ΔΕΗ που τους κόπηκε το ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

1 ώρα πριν, Deconflicted είπε

Εγω υπέβαλλα το ΥΔΕ πέρυσι τέτοια εποχή (Οκτώβριος) όταν άλλαξα πάροχο. Στην εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ ακόμα μου το δείχνει ληγμένο που σημαίνει ότι κανείς δεν ασχολήθηκε σοβαρά με το θέμα/το χάσανε/παράπεσε; Σε mail δε που τους έστειλα για να δω τι γίνεται (μέσω φόρμας επικοινωνίας φυσικά) ακόμα να μου απαντήσουν..

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις:

- Σουβέρ

- Είχε πετσικάρει κάποιο γραφείο και βάλανε τον φάκελο από κάτω για να μη κουνιέται.

- Φύσηξε και φύγανε όλα τα χαρτιά απ'το παράθυρο.

Για να καταλάβεις πόσο χύμα είναι... εγώ όταν κατέθεσα ζήτησα βεβαίωση κατάθεσης. Και μου δώσανε αυτό!

32.jpg.5ce78e8eb047509e4f3f02ab03765eb0.jpg

Εντάξει έχει όλα τα στοιχεία, αλλά τους λέω βάλτε μια σφραγίδα... μια υπογραφή... κάτι τέλοσπάντων!

Δεν είναι επίσημη βεβαίωση μου απαντάνε (δηλαδή υπάρχει και ανεπίσημη βεβαίωση?) αλλά αφού έχω την εκτύπωση απ'το σύστημα σημαίνει ότι πήγα και το κατέθεσα, διαφορετικά πώς θα έβρισκα μόνος μου την εκτύπωση απ'το σύστημα τους; Αυτό και μόνο αποτελεί απόδειξη. 😄

Κι εσύ ρε φίλε, 1 χρόνο με ληγμένο ΥΔΕ ενώ έχεις καταθέσει καινούργιο και τους ενοχλείς τώρα; Που θα έπρεπε απ'τη 1η βδομάδα να πας να δεις τι γίνεται. Και περιμένεις να πάρεις τώρα απάντηση με mail;

Τουλάχιστον έχεις το αντίγραφο; Αν είναι ξαναστείλτο. Αν έχεις και την απόδειξη πληρωμής στον ηλεκτρολόγο, ακόμα καλύτερα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ekrepali είπε

  

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις:

- Σουβέρ

- Είχε πετσικάρει κάποιο γραφείο και βάλανε τον φάκελο από κάτω για να μη κουνιέται.

- Φύσηξε και φύγανε όλα τα χαρτιά απ'το παράθυρο.

Για να καταλάβεις πόσο χύμα είναι... εγώ όταν κατέθεσα ζήτησα βεβαίωση κατάθεσης. Και μου δώσανε αυτό!........

Μη μου λες τετοια, πριν μια βδομαδα κατεθεσα κι εγω ΥΔΕ και τωρα περιμενω να κυρωθει ο αριθμος για να αιτηθω κεα και κοτ. Λες και τη δικη μου να τη βαλαν κατω απ το ποδι του γραφειου που κουνιοταν? 😄

Βεβαιωση καταθεσης αν το στειλεις συστημενο εχεις, απο το ταχυδρομειο. Υπογραφουν για να το παρουν. Το θεμα ειναι αν εχει καμια σημασια.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

3 ώρες πριν, rus είπε

Βεβαιωση καταθεσης αν το στειλεις συστημενο εχεις, απο το ταχυδρομειο. Υπογραφουν για να το παρουν. Το θεμα ειναι αν εχει καμια σημασια.

Δεν έχεις αποδεικτικό ότι έστειλες ΥΔΕ. Έχεις αποδεικτικό ότι έστειλες ένα φάκελο.

Με mail δεν υπήρχε δυνατότητα;

Στις 26/9/2021 στις 12:53 ΜΜ, takoulou είπε

Γεια σου...Δεν θα σου απαντησουν... Θα φανει στο συστημα τους.. Μονο αν εχει καποιο προβλημα θα σε ενημερωσουν..Ειπαμε μονο στελνεις την ΥΔΕ...Δεν την δεχονται ηλεκτρονικα.. Οταν την στειλεις και την παραλαβουν και ανοιξουν τον φακελο θα παρει 2-3 μερες να την περασουν  και να μπει στο συστημα τους..Θα παρεις τηλεφωνο τον Δεδδηε και θα το ρωτησεις αν εχει περαστει...

Τι σόι πατέντες είναι αυτές... κατάθεση ΥΔΕ χωρίς να έχουμε βεβαίωση κατάθεσης; Μόνο έτσι γίνεται τώρα; Από πότε;

edit: Το βρήκα...από τότε που ξεκίνησε ο κορονοιός. Καταλαβαίνω τη λογική του courier με τη λογική ότι ηλεκτρονικά μπορεί κάποιος να πλαστογραφήσει τη σφραγίδα, αλλά αυτό θα μπορούσε να λυθεί με υπεύθυνη δηλωση του ηλεκτρολόγου στο gov ή χίλιους δυο άλλους τρόπους. Κατ'άλλα ο ΔΕΔΔΗΕ δε λειτουργεί πλέον με χαρτούρα. 😄 Κάτσε να στείλω πάλι 5-6 email σε ΡΑΕ, ΣτΚ και τα λοιπά μήπως και αλλάξει αυτό το χάλι.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα με κουριερ και χωρίς βεβαίωση, παρά να περνεις χαρτάκι και να περιμένεις 3 ώρες στην ουρά όπως γινόταν προ covid στην Μυλλερου 11 στην Αθήνα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Καλύτερα με κουριερ και χωρίς βεβαίωση, παρά να περνεις χαρτάκι και να περιμένεις 3 ώρες στην ουρά όπως γινόταν προ covid στην Μυλλερου 11 στην Αθήνα. 

 

Μα ο άλλος λέει έχει ένα χρόνο που το έστειλε και δεν το πέρασαν στο σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι οι 2 μέρες, η μια βδομάδα ή ο ένας χρόνος. Το θέμα είναι ότι χάθηκε ΥΔΕ.

Κι αν χάθηκε σε έναν, μπορεί να χαθεί στον καθένα. Είναι απλά απαράδεκτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Γιαυτό εξάλλου ο ηλεκτρολόγος οφείλει νσ κρατήσει αντίγραφο της ΥΔΕ για 14 χρόνια. 

 

Bρε κι εγώ έχω αντίγραφο αλλά τι θα πει αυτό; Είναι δικαιλογία για την πατάτα που έγινε και χάθηκε το πιστοποιητικό;

Κι άντε ο φίλος το ανακάλυψε, θα βγάλει άκρη. Αν επρόκειτο για κανέναν ηλικιωμένο και του κόβανε το ρεύμα τι θα γινόταν;

Θα του λέγανε έλα μωρέ πώς κάνεις έτσι... φέρε το αντίγραφο να στο ξανασυνδέσουμε; Είμαστε σοβαροί τώρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...