Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν διακόψει σε κάποιον το ρεύμα για μη προσκόμιση νέας ΥΔΕ;

Γιατί οι περισσότεροι γράφουν οτι στη χειρότερη σου δίνουν παράταση στην παράταση...και με άλλους δεν ασχολούνται κάν.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Έχουν διακόψει σε κάποιον το ρεύμα για μη προσκόμιση νέας ΥΔΕ;

Γιατί οι περισσότεροι γράφουν οτι στη χειρότερη σου δίνουν παράταση στην παράταση...και με άλλους δεν ασχολούνται κάν.

Εαν σου στείλουν επιστολή τυχαία η και στις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν, βεβαίως και στο κόβουν μετά την παρέλευση του 6μηνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν έχω ακούσει ποτέ να στέλνουν επιστολή "τυχαία", αυτό το λένε μόνο αυτοί που προσπαθούν να σε πείσουν να πας σε κάποιον εναλλακτικό πάροχο, πως αν πας πχ elpedison και αμέσως μετά σου στείλει επιστολή ο ΔΕΔΔΗΕ ζητώντας να καταθέσεις νέα ΥΔΕ εντός εξαμήνου θα είναι "τυχαίο"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, σε περίπτωση ληγμένης ΥΔΕ, εδώ και 5+ χρόνια, όπου χρειάζεται να αλλαχτεί το όνομα ώστε να γίνει e-bill και αίτηση για νυχτερινό, κατά την αλλαγή θα ζητηθεί υποχρεωτικά νέα ΥΔΕ ή παίζει να το γλιτώσουμε;

Επίσης κάθε φορά που αλλάζει το όνομα της παροχής χρειάζεται νέα ΥΔΕ και ας μην έχει λήξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Έχουν διακόψει σε κάποιον το ρεύμα για μη προσκόμιση νέας ΥΔΕ;

Γιατί οι περισσότεροι γράφουν οτι στη χειρότερη σου δίνουν παράταση στην παράταση...και με άλλους δεν ασχολούνται κάν.

αν θες ρισκάρεις 😂

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Επίσης κάθε φορά που αλλάζει το όνομα της παροχής χρειάζεται νέα ΥΔΕ και ας μην έχει λήξει;

όχι

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Παιδιά καλησπέρα, σε περίπτωση ληγμένης ΥΔΕ, εδώ και 5+ χρόνια, όπου χρειάζεται να αλλαχτεί το όνομα ώστε να γίνει e-bill και αίτηση για νυχτερινό, κατά την αλλαγή θα ζητηθεί υποχρεωτικά νέα ΥΔΕ ή παίζει να το γλιτώσουμε;

Η ΔΕΗ (στα απομεινάρια του ενιαίου δημοσίου ) ίσως στη ζητήσει , φυσικά θα τη στείλεις ΔΕΔΔΗΕ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Παιδιά καλησπέρα, σε περίπτωση ληγμένης ΥΔΕ, εδώ και 5+ χρόνια, όπου χρειάζεται να αλλαχτεί το όνομα ώστε να γίνει e-bill και αίτηση για νυχτερινό, κατά την αλλαγή θα ζητηθεί υποχρεωτικά νέα ΥΔΕ ή παίζει να το γλιτώσουμε;

Σε όσες περιπτώσεις ξέρω έχει ζητηθεί, μόνο ένας εδώ έγραψε ότι δεν του ζήτησαν το 2019.

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Επίσης κάθε φορά που αλλάζει το όνομα της παροχής χρειάζεται νέα ΥΔΕ και ας μην έχει λήξει;

Όχι, αν δεν έχει λήξει δεν χρειάζεται νέα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

αν θες ρισκάρεις 😂

όχι

Η ΔΕΗ (στα απομεινάρια του ενιαίου δημοσίου ) ίσως στη ζητήσει , φυσικά θα τη στείλεις ΔΕΔΔΗΕ

Δεν αφορά εμένα αλλά μου φαίνεται κάπως ακραίο μέτρο η διακοπή τόσο σημαντικού αγαθού όπως το ρεύμα για ένα (ακόμα) γραφειοκρατικό χαρτί (καθώς οι περισσότεροι το βγάζουν στο πόδι).

Επεξ/σία από agnostos13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Δεν αφορά εμένα αλλά μου φαίνεται κάπως ακραίο μέτρο η διακοπή τόσο σημαντικού αγαθού όσο το ρεύμα για ένα ακόμα γραφειοκρατικό χαρτί (καθώς οι περισσότεροι το βγάζουν στο πόδι).

ελάχιστοι , ίσως και κανένας δεν υπογράφει όταν δεν έχεις ρελέ διαφυγής ή είναι απαρχαιωμένη η εγκατάσταση

Σε καμία περίπτωση δεν είναι (14 χρόνια) γραφειοκρατικό χαρτί

Στο φυσικό αέριο το λες γραφειοκρατικό χαρτί μιας και ζητάνε πιστοποιητικό στεγανότητας ανα 4 χρόνια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ελάχιστοι , ίσως και κανένας δεν υπογράφει όταν δεν έχεις ρελέ διαφυγής ή είναι απαρχαιωμένη η εγκατάσταση

Σε καμία περίπτωση δεν είναι (14 χρόνια) γραφειοκρατικό χαρτί

Στο φυσικό αέριο το λες γραφειοκρατικό χαρτί μιας και ζητάνε πιστοποιητικό στεγανότητας ανα 4 χρόνια

Δεν μου εχουν ζητησει ποτε και εχω απο τα πρωτα χρονια που μπηκε σε Αττικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

17 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

η διακοπή τόσο σημαντικού αγαθού

Η διακοπή του σημαντικού αγαθού σωστά γίνεται αν είναι να πεθάνεις απο το αγαθό

12 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν μου εχουν ζητησει ποτε και εχω απο τα πρωτα χρονια που μπηκε σε Αττικη.

2φορές και ήρθε ειδοποίηση με ενημέρωση διακοπή σύνδεσης (ΕΔΑ Θεσσαλίας)

πέρασαν 2 χρόνια ,αν θέλουν ας το κόψουν . Θα έβγαζα ,αλλά ο μάστορας που έκανε service τον καυστήρα δεν είχε χαρτιά να βγάλει (υδραυλικός ήταν καταχωρημένος)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Δεν αφορά εμένα αλλά μου φαίνεται κάπως ακραίο μέτρο η διακοπή τόσο σημαντικού αγαθού όπως το ρεύμα για ένα (ακόμα) γραφειοκρατικό χαρτί (καθώς οι περισσότεροι το βγάζουν στο πόδι).

Η ζωή είναι σημαντικότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Η διακοπή του σημαντικού αγαθού σωστά γίνεται αν είναι να πεθάνεις απο το αγαθό

2φορές και ήρθε ειδοποίηση με ενημέρωση διακοπή σύνδεσης (ΕΔΑ θεσσαλίας)

πέρασαν 2 χρόνια ,αν θέλουν ας το κόψουν . Θα έβγαζα ,αλλά ο μάστορας που έκανε service τον καυστήρα δεν είχε χαρτά να βγάλει (υδραυλικος ήταν καταχωρημενος)

Μαζί σου αλλά εν προκειμένω αναφέρομαι σε οικοδομή 20-ετίας που υποθέτω (αν και δεν είμαι ηλεκ/λόγος) οτι δεν τίθεται τέτοιο θέμα, συγκριτικά με οικοδομές 50-60 ετών που δεν έχουν καν γειώσεις οπότε το ρελέ αν υπάρχει δεν πέφτει (έχει τύχει σε σπίτι που νοίκιαζε φίλος και είχε πιστοποιητικό).

Τέλοσπαντων...ας μην το ξεχειλώσουμε το θέμα, ευχαριστώ.

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η ζωή είναι σημαντικότερη.

Το αυτό.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πριν από λίγο με πήραν τηλ για να προχωρήσω την αίτηση για αλλαγή παρόχου (επιστροφή στην ΔΕΗ). Αυτό που με έκανε εντύπωση είναι ότι με είπε η υπάλληλος για την ΥΔΕ ότι έληξε κι ότι πρέπει εντός 6μήνου να προσκομίσω καινούργιο στο ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής μου. Βέβαια είπε ότι η αίτηση προχωράει κανονικά. Θα πρέπει να το προσκομίσω όντως ή να περιμένω σχετική ειδοποίηση από τον ΔΕΔΔΗΕ; 

Επεξ/σία από prototypegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...