Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, no account είπε

Φίλε μου απαγορευεται εδω και καποια χρόνια. Με μεγάλη σιγουριά μου έχουν αρνηθεί είτε για βενζίνη είτε για πετρελαιο τουλάχιστον 5 φορές. Φυσικά όπως όλα σε αυτή την χώρα αν πας στο απέναντι βενζινάδικο θα σου βάλουν

Απαγορευεται σε μπουκαλια νερου κτλ.

Αμα πας με δοχειο που ειναι για βενζινη μια χαρα σου βαζουν.Αν σου αρνηθουν κιολας,μπορεις να φωναξεις αστυνομια γιατι προφανως κατι θα μαγειρευουν με τη ποσοτητα.

Παντως ολοι παιζουν με το νομιμο ποσοστο αποκλισης της αντλιας.Νομιζω ειναι 5%.Δηλαδη εκ των προτερων σε κλεβουν ενα 5% νομιμα.Απο κει και πανω ειναι παρανομο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, Dantε είπε

Απαγορευεται σε μπουκαλια νερου κτλ.

Αμα πας με δοχειο που ειναι για βενζινη μια χαρα σου βαζουν.

Ακριβώς έτσι, αν το δοχείο είναι πιστοποιημένο για καύσιμα σου βάζουν.

"Εάν χρειαστεί να μεταφέρετε καύσιμο με δοχείο, τότε θα πρέπει να γνωρίζετε ότι για την ασφάλειά σας γεμίζουμε μόνο μεταλλικά ή πλαστικά δοχεία εγκεκριμένου τύπου, διότι πληρούν συγκεκριμένες προδιαγραφές για την μεταφορά εύφλεκτων υλικών και εξασφαλίζουν την απομάκρυνση του στατικού ηλεκτρισμού. Δεν γεμίζουμε ποτέ απλά πλαστικά δοχεία, μπουκάλια από νερό, και δοχεία που δεν σφραγίζουν."

https://www.eko.gr/pratiria/asfaleia-sto-pratirio-anefodiasmos/docheia-metaforas-kafsimon/

Επίσης τα εταιρικά shell από ότι έχω παρατηρήσει είναι τα πιο αυστηρά σε αυτά τα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, no account είπε

Φίλε μου απαγορευεται εδω και καποια χρόνια. Με μεγάλη σιγουριά μου έχουν αρνηθεί είτε για βενζίνη είτε για πετρελαιο τουλάχιστον 5 φορές. Φυσικά όπως όλα σε αυτή την χώρα αν πας στο απέναντι βενζινάδικο θα σου βάλουν

Όλοι βάζουν παιδιά. Σε 3-4 που έχω πάει και παίρνω βενζίνη σε τετράλιτρο από απιονισμένο νερό για βενζινοπρίονα ή χορτοκοπτικά κανένας δεν μου αρνήθηκε. Όλοι μου έχουν βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Όλοι βάζουν παιδιά. Σε 3-4 που έχω πάει και παίρνω βενζίνη σε τετράλιτρο από απιονισμένο νερό για βενζινοπρίονα ή χορτοκοπτικά κανένας δεν μου αρνήθηκε. Όλοι μου έχουν βάλει.

3-4 σε καμία περίπτωση δεν είναι "όλοι".

Εμένα προσωπικά μου έχει τύχει μόνο σε εταιρικό shell.

Επίσης σε εταιρικό shell αρνήθηκαν να βάλουν βενζίνη στη μηχανή ενώ καθόμουν πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, telis said:

Αν ο φίλος ζητάει 10 λίτρα και του χρεώνουν 10,6 και το θεωρούμε φυσιολογικό,  καλά κάνουν και μας κλέβουν

Σε 10-15 χρόνια, θα ρίχνουμε επικά κωλοδάχτυλα με τα ηλεκτρικά. 😛

Όπως ρίχνουν ήδη αυτοί με ΦΑ ή αντλίες θερμότητας/κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η shell σιγουρα δε βαζει σε μπουκαλια,και σου ζηταει να κατεβεις απο τη μηχανη.

 

27 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Όλοι βάζουν παιδιά. Σε 3-4 που έχω πάει και παίρνω βενζίνη σε τετράλιτρο από απιονισμένο νερό για βενζινοπρίονα ή χορτοκοπτικά κανένας δεν μου αρνήθηκε. Όλοι μου έχουν βάλει.

Η shell σιγουρα δε βαζει σε μπουκαλια η μπιτονια απο παραφλου/απιονισμενα,και σου ζηταει να κατεβεις απο τη μηχανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακου πας στο βενζιναδικο και σου γραφει το trip ......, βαζεις τα 10 ευρω (που ειναι 7 λιτρα, πολλα!). Αναβεις την μηχανη και το trip δεν καταλαβαινει την ποσοτητα που μπηκε ? Eιτε το αμαξι ειναι για πεταμα, ειτε το βενζιναδικο δεν εβαλε τιποτα.

Τι αμαξι εχεις ειπαμε ?

Στο 116D καταλαβαινει και το παραμικρο που θα πεσει μεσα. Επειδη βαζω με καρτα χιλιομετρων απο BP, μια φορα του εβαλα 2 λιτρα για να συμπληρωσω τα λιτρα της καρτας. Μια χαρα το ειδε το trip.

Επεξ/σία από SeriesX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω επαγγέλματος με ενδιαφέρει πολυ το θέμα (λεωφορείο). 

 

Ξερετε αν υπάρχει καποια συσκευή που να αναγνωρίσει ποσα λίτρα υπάρχουν μεσα στο ντεπόζιτο?

 

Πχ εχω gps που συνδέεται με canbus με τον εγκέφαλο και αναγνωρίζει το % που εχει το ντεπόζιτο αλλα δεν ειμαι σίγουρος αν είναι αξιόπιστο. Ψάχνω κάτι πιο αξιόπιστο και εξελιγμένο αλλα δεν βρίσκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2021 στις 12:56 ΜΜ, tutuyo είπε

1ον σε αυτο το μοτερ δεν εχει νοημα να βαζεις οτιδηποτε αλλο απο 95αρα, δεν έχεις κανένα ουσιαστικό όφελος

2ον να συμφωνησω οτι σε εκλεψαν. Ουτε ο πρώτος είσαι, ουτε ο τελευταίος.  Δεν ξαναβαζεις απο εκει και επιστρεφεις στα γνωριμα σου και συνηθισμενα. Επισης επειδη ειναι Ερμης-εταιρικο δεν σημαινει οτι ειναι το αγιο πρατηριο. Απλα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να την πατησεις. Επεσες στις λιγοτερες πιθανοτητες

Σε ποια μοτέρ δηλαδή έχει νόημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Απαγορευεται σε μπουκαλια νερου κτλ.

Αμα πας με δοχειο που ειναι για βενζινη μια χαρα σου βαζουν.Αν σου αρνηθουν κιολας,μπορεις να φωναξεις αστυνομια γιατι προφανως κατι θα μαγειρευουν με τη ποσοτητα.

Παντως ολοι παιζουν με το νομιμο ποσοστο αποκλισης της αντλιας.Νομιζω ειναι 5%.Δηλαδη εκ των προτερων σε κλεβουν ενα 5% νομιμα.Απο κει και πανω ειναι παρανομο...

5% είναι υπερβολικά πολύ. :P

+-0,5% είναι το νόμιμο όριο, με 1,5% γίνεται αφαίρεση της άδειας λειτουργίας.

 

***

Ο μόνος τρόπος να το ελέγξεις μόνος είναι με πιστοποιημένο δοχείο. (ακόμα και τα δοχεία της βενζίνης έχουν σφάλματα, όχι και 500mL αλλά έχουν). Αν θυμάμαι καλά κάθε πρατήριο πρέπει να έχει ένα πιστοποιημένο δοχείο κάπου. Αυτό δε μπορεί να το έχει ο καθένας σπίτι του, οπότε κάνουμε καταγγελία και σκάνε οι αρμόδιοι να ελέγξουν, και ανάλογα τι δόντι έχει ο πρατηριούχος σκάει (αν σκάσει) πρόστιμο.

Αν δείτε επίσης σε όσες περιπτώσεις έχει φάει πρόστιμο ή κλείσιμο πρατήριο ήταν σε συγκεκριμένη αντλία, και όχι σε όλες. Οι περισσότεροι ξέρουν ποια είναι η εκάστοτε αντλία.

Πέρα από αυτό, η απόκλιση είναι στάνταρ παντού, σε ό,τι είναι μετρήσιμο και επίσης ανάλογα με τη μέθοδο που ελέγχει κάποιος υπάρχει και η ανάλογη αβεβαιότητα που δίνουμε για τη x απόκλιση που βρήκαμε. Που να δείτε στα θερμόμετρα υπερύθρων τι ακρίβεια δίνει ο κατασκευαστής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, c23 είπε

Αν δείτε επίσης σε όσες περιπτώσεις έχει φάει πρόστιμο ή κλείσιμο πρατήριο ήταν σε συγκεκριμένη αντλία, και όχι σε όλες. Οι περισσότεροι ξέρουν ποια είναι η εκάστοτε αντλία

Υπάρχουν συστήματα που λειτουργούν και με τηλεκοντρόλ, οπότε και ξέρει ο βενζινάς πότε να το ενεργοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι εδώ μέσα είναι της λογικής εγώ 50€ έβαζα, 50€ βάζω άρα δεν με επηρεάζουν οι αλλαγές στην τιμή του καυσίμου. Προσπαθείτε να βρείτε αν έκλεψαν κάποιον που μετράει το καύσιμο σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, for4 είπε

εγώ 50€ έβαζα, 50€ βάζω άρα δεν με επηρεάζουν οι αλλαγές στην τιμή του καυσίμου.

Αυτή είναι χαζή λογική και καταλαβαίνω γιατί το λες. Το έχω ακούσει και εγώ το σχόλιο και η απάντηση μου ήταν... Ναι, έβαζες 50€ και πήγαινες 10 φορές στη δουλειά και τώρα βάζεις 50€ και πας με το ζόρι 6 φορές, άρα σε επηρεάζουν οι αλλαγές και πάρα πολύ μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...