Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Ελπίζω να μην έχεις γυρισμένο το κλειδί να βλεπεις πόσο ανεβαίνει όσο ανεφοδιάζεσαι.

 

Αν το κανεις αυτο τι συμβαινει? Δεν ανεβαινει η βελονα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, tutuyo είπε

ειναι κατα προσεγγιση ενδεικτικος

Απόκλιση 10 ευρώ είναι κατά προσέγγιση? 

 

15 λεπτά πριν, tutuyo είπε

επειδη τον ιδιο δεικτη εχουμε (εγω στο Corsa E, η Οπελαρα δεν αλλαζει ομαδα που κερδιζει χάνει στην μέτρηση καυσίμου)

fixed

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Απόκλιση 10 ευρώ είναι κατά προσέγγιση?

Γενικη ειναι η παρατηρηση. Ετσι κι αλλιως για αυτο οι δεικτες βενζινης δεν αναγραφουν λιτρα, αλλα βαζουν κουτακια, παυλιτσες,ξερωγω φατσουλες😃 και αλλες μη-στανταρ ενδειξεις, γιατι σου δειχνουν προσεγγιση και οχι απολυτο μεγεθος

 

Δεν ξερουμε αν τον εκλεψε ο βενζινας, πολυ πιθανο

Επι της ουσιας, ο φιλος ισχυριζεται οτι πηγε αγορασε 6,5 λιτρα ενος προιοντος και δεν το πηρε ποτε.

Δεν το αμφισβητω (αμφισβητηθηκε η μεθοδος μετρησης με τα κουτακια), αν και θα περιμενα ο πρατηριουχος να προσπαθησει να κλεψει σε μεγαλυτερη ποσοτητα καυσιμου, ωστε να καλυφθει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αν το κανεις αυτο τι συμβαινει? Δεν ανεβαινει η βελονα? 

Σε όσα αμάξια εχω δει δεν ανεβαίνει σωστά.Ανεβαίνει λίγο και σταματα ,η και καθόλου,και ας το έχεις φουλάρει.Θελει να το κλείσεις και να το ανοίξεις πάλι,ίσως να το κάνεις και δυο τρεις φορές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Γενικη ειναι η παρατηρηση. Ετσι κι αλλιως για αυτο οι δεικτες βενζινης δεν αναγραφουν λιτρα, αλλα βαζουν κουτακια, παυλιτσες,ξερωγω φατσουλες😃 και αλλες μη-στανταρ ενδειξεις, γιατι σου δειχνουν προσεγγιση και οχι απολυτο μεγεθος

 

Δεν ξερουμε αν τον εκλεψε ο βενζινας, πολυ πιθανο

Επι της ουσιας, ο φιλος ισχυριζεται οτι πηγε αγορασε 6,5 λιτρα ενος προιοντος και δεν το πηρε ποτε.

Δεν το αμφισβητω (αμφισβητηθηκε η μεθοδος μετρησης με τα κουτακια), αν και θα περιμενα ο πρατηριουχος να προσπαθησει να κλεψει σε μεγαλυτερη ποσοτητα καυσιμου, ωστε να καλυφθει

Ακριβώς αυτό. Αγόρασα μια ποσότητα ορισμένου όγκου και δεν την πήρα ποτε. Και εγώ το ίδιο σκέφτηκα όταν έφυγα,ότι ενδεχομένως δεν τον συμφέρει να κλέψει από μένα που έβαλα 10€,αλλά από μια μεγαλύτερη ποσότητα άρα και τιμή. Και έφτασα στο σημείο να το μοιραστώ και με αλλα άτομα,γιατί είχα γυρίσει μέσα από κέντρο που σημαίνει ότι δεν ήμουν πατημένος...και μάλιστα το έκλεισα το αμάξι για να δω αν θα ανεβεί αλλά τίποτα.

Επεξ/σία από Orestis___p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Orestis___p είπε

Ακριβώς αυτό. Αγόρασα μια ποσότητα ορισμένου όγκου και δεν την πήρα ποτε. ..

Αυτο ειναι κατι που εσυ εικαζεις, αγνοωντας οτι γραφτηκε μεχρι στιγμης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Πρέπει να πας με πιστοποιημένο βαθμονομημένο δοχείο, αλλά και πάλι τρελό θα σε βγάλουν αν υπάρξει απόκλιση μεγαλύτερη του νόμιμου σφάλματος της αντλίας.

Αν κάνουν μανούρα, πρέπει να πέσει καταγγελία επί τόπου. Δεν γίνεται να λένε μλκιες για το δοχείο, κάπου το χάσαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Orestis___p είπε

Ακριβώς αυτό. Αγόρασα μια ποσότητα ορισμένου όγκου και δεν την πήρα ποτε. Και εγώ το ίδιο σκέφτηκα όταν έφυγα,ότι ενδεχομένως δεν τον συμφέρει να κλέψει από μένα που έβαλα 10€,αλλά από μια μεγαλύτερη ποσότητα άρα και τιμή. Και έφτασα στο σημείο να το μοιραστώ και με αλλα άτομα,γιατί είχα γυρίσει μέσα από κέντρο που σημαίνει ότι δεν ήμουν πατημένος...και μάλιστα το έκλεισα το αμάξι για να δω αν θα ανεβεί αλλά τίποτα.

Στον δεικτη λες ότι δεν το ειδες.Στα χλμ που έκανες;

Καταλαβαίνεις πιστευω ότι δεν μετράς σωστά οπότε δεν μπορείς να πεις ότι σε έκλεψε,γιατί να σου έβαλε 10€ αέρα................δεν ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Αυτο ειναι κατι που εσυ εικαζεις, αγνοωντας οτι γραφτηκε μεχρι στιγμης..

Πως γίνεται να εικάζω κάτι ενώ το βλέπω; Δεν αγνοώ ότι γράφτηκε. Έθεσα ένα ερώτημα και δεν απαντήθηκε ποτε έτσι όπως έπρεπε. Δεν περιμένω να μου πει κάποιος «ναι φίλε έχεις δίκαιο σε έκλεψαν». Είπα πήγα να βάλω 10€ καύσιμο (που πάντα γεμίζει ακριβώς το ίδιο όταν βάζω) και αυτή την φορά δεν γέμισε τίποτα. Και όταν λέω τίποτα εννοώ ήταν σαν να μην έβαλα. Εκεί θέλω την απάντηση. Εγώ αυτό που ήθελα να μάθω είναι γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά ενώ άλλες γεμίζει μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο και το ίδιο συμβαίνει και στο τριπ,ενώ αυτή τη φορά δεν έγινε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα μόνο όταν γεμίσεις ρεζερβουάρ και κάνεις υπολογισμούς κατανάλωσης, θα καταλάβεις αν σε έκλεψαν ή όχι. Μία φορά που με έκλεψαν (μου έβαλαν 44 λίτρα αντί για 40), δεν ξαναπήγα εκεί και μετά από 6 μήνες το έκλεισαν λόγω καταγγελίας. Προφανώς δεν έκλεβε μόνο εμένα.

Οι τύποι δεν ξέρουν και να κλέβουν δηλαδή. Αν αποφάσιζαν να κλέβουν μόνο μισό λίτρο ανά πελάτη, που δεν το καταλαβαίνει καν, είναι 80 λεπτά ανά πελάτη. Αν υποθέσουμε στο χαλαρό ότι περνάνε 100 πελάτες, που θα βάλουν 20-30 λίτρα τουλάχιστον, ώστε να μην το καταλάβουν, είναι +80 ευρώ αέρας, ή 2400 ευρώ το μήνα.

Αλλά ξέχασα, έχουν και μία μεζονέτα στα μπετά...

 

 

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Orestis___p είπε

Πως γίνεται να εικάζω κάτι ενώ το βλέπω; Δεν αγνοώ ότι γράφτηκε.

Συνεχιζεις και αγνοεις αυτα που γραφτηκαν.
Δεν ειδες οτι "δεν σου εβαλαν την ποσοτητα που ζητησες", ειδες απλα οτι δεν κουνηθηκε ο δεικτης.

Αυτο ειναι κατι που συμβαινει συχνα, ειδικα οταν μιλαμε για μικρες ποσοτητες.

Ο δεικτης δεν ειναι γραμμικος ουτε συμπεριφερεται παντα το ιδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Στον δεικτη λες ότι δεν το ειδες.Στα χλμ που έκανες;

Καταλαβαίνεις πιστευω ότι δεν μετράς σωστά οπότε δεν μπορείς να πεις ότι σε έκλεψε,γιατί να σου έβαλε 10€ αέρα................δεν ............

Δεν το είδα ούτε στον δείκτη ούτε στα χιλιόμετρα. Το αμάξι ήταν σαν να μην πήγε ποτέ στο βενζινάδικο. Σίγουρα δεν μπορεί να μου έβαλε 10€ αέρα και Γιαυτο έγραψα εδώ για να πάρω και μια δεύτερη άποψη. Γιατί λογικά να το πάρουμε έχεις μια τιμή που οποία και αν είναι αντιστοιχεί σε κάποια λίτρα. Αν αυτά τα λίτρα δεν φαίνονται πουθενά...αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Ούτε τον έξυπνο κάνω ούτε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Orestis___p είπε

Δεν το είδα ούτε στον δείκτη ούτε στα χιλιόμετρα. Το αμάξι ήταν σαν να μην πήγε ποτέ στο βενζινάδικο. Σίγουρα δεν μπορεί να μου έβαλε 10€ αέρα και Γιαυτο έγραψα εδώ για να πάρω και μια δεύτερη άποψη. Γιατί λογικά να το πάρουμε έχεις μια τιμή που οποία και αν είναι αντιστοιχεί σε κάποια λίτρα. Αν αυτά τα λίτρα δεν φαίνονται πουθενά...αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Ούτε τον έξυπνο κάνω ούτε τίποτα. 

Γνωμη μου ,ξέχνα το και πήγαινε παρακάτω.Ρίξε μαυρο στο πρατηριο,πες τι σου έτυχε και στους φίλους και γνωστούς σου και συνέχισε την ζωή σου.Θες να κάνεις και καταγγελία;Κάνε την.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...