Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mmmart είπε

Τα υποκαταστηματα shell ΕΡΜΗΣ ΑΕΜΕ τα θεωρώ τα καλύτερα. Εμένα σε Sirion του 08 με γέμισμα βγάζει 80 χιλιόμετρα τη γραμμή

Δεν ξέρω αν τα ΕΡΜΗΣ είναι τα καλύτερα, το μόνο σίγουρο είναι ότι εσύ δεν το χεις με τη μέτρηση κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, archer100 είπε

Μου εχει τυχει παρομοια φαση με 20ευρω, δεν ανεβηκε καθολου ουτε δεικτης ουτε χιλιομετρα. Δεν τους ειπα τιποτα επειδη ηταν μετα απο καιρο ακινησιας του αυτοκινητου και θεωρησα πως κολλησε, το ειχε παθει πριν καποια χρονια. 

Τελικα αποδειχθηκε πως ηταν καθαρη κλοπη. Μαλλον επειδη δε βγηκα καθολου απο το αυτοκινητο και ουτε καν κοιταξα την αντλια, ειδε πως ασχολιομουν με το τηλεφωνο και με εκλεψε στην ψυχρα. Απο τοτε, εχει χασει απο μενα τζιρο 500 ευρω περιπου και το ιδιο απο 2 φιλους που τους το ειπα, συνολο 1500 ευρω σε λιγους μηνες. Στη χρονια θα εχει χασει περιπου 6.000 ευρω τζιρο απο μας τους 3, και στη δεκαετια θα εχει χασει πανω απο 60.000 ευρω. Γιατι το σημειο ειναι πολυ βολικο και μαλλον θα γεμιζαμε σχεδον παντα απο εκει.

Καριολη βενζινα, τα χαιρετισματα μας, χωσε το 20ευρω εκει που ξερεις!!! 🖕

Και στα σοβαρά,απόδειξη πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2021 στις 1:28 ΜΜ, Orestis___p είπε

Ναι και εγώ λέω,γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Γιατί στις 9/10 φορές να πηγαίνει σε σταθερό σημείο και τα χιλιόμετρα αυτονομίας να είναι σταθερά καη τώρα στη 1/10 να κάνει αυτό; 

Γιατί έβαλες καύσιμο με παραπάνω τιμή το λίτρο.

Μπορεί το αμάξι να είναι σαν το δικό μου άμα μπουν πχ 8 λίτρα δεν θα δείξει τίποτα ούτε το τριπ ούτε η βελόνα άμα βάλεις 8+ τότε θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ένα πεζώ 406 που είχα πριν καιρό συνέβαινε συχνά. Έπεφτε η σκανδάλη συνέχεια. Στο RAV4 και στην corolla ποτέ. Σε ένα παλιό Fiat Brava 20ετίας, ΣΗΜΕΡΑ για πρώτη φορά! Στή Shell ΕΡΜΗΣ (Πειραιώς στο ύψος του Ταύρου κατεβαίνωντας για Πειραιά):

Το λαμπάκι είχε ανάψει μία φορά (αλλά είχε σβήσει). Ζητάω φουλάρισμα απλή. Στα 60,10 κτυπά η σκανδάλη. Ο χοντρούλης συμπληρώνει μέχρι 61,01. Εγώ σκέπτομαι ότι μάλλον έβαλε στο εντομεταξύ βενζίνη η γυναίκα μου. Ξεκινώ και ο δείκτης ήταν σαφώς κάτω απο το 1/1! 

Τσάμπα χάρηκα....(ότι συμμετείχε η σύζυγος!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Είναι λίγο άσχετο με το θέμα αλλά τα ΜΥΡΤΩ Α.Ε. της Shell είναι και αυτά εταιρικά?

ΜΥΡΤΕΑ λέγονται, και νομίζω πως όχι.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2022 στις 4:00 ΜΜ, Joshua21 είπε

Δεν ξέρω αν τα ΕΡΜΗΣ είναι τα καλύτερα, το μόνο σίγουρο είναι ότι εσύ δεν το χεις με τη μέτρηση κατανάλωσης.

Μονάδα μέτρησης: γραμμή ανά χιλιόμετρα ανά ευρώ ανά λίτρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά ανάβει λαμπάκι ρεζέρβας.Μηδενίζω το μερικό χιλιομετρητή διότι το εργοστάσιο λέει ότι με τη ρεζέρβα πάει περίπου 50χλμ το αμάξι.Στα 400μ βρίσκω βενζινάδικο.Μπαίνω,ζητάω να μου βάλουν 20€ (με τιμή βενζίνης τότε κάπου 1,15€ το 2010 ήταν περίπου).Μπαίνω μέσα να φύγω,το λαμπάκι παρέμενε αναμμένο και ο δείκτης δεν είχε μετακινηθεί.Άρχισαν να μου λένε "έχει μεγάλη ρεζέρβα" "έχει χαλάσει η αντλία και δείχνει διάφορα" και άλλα τέτοια.Φεύγω,κάνω 8χλμ πάω σε άλλο βενζινάδικο και του λέω "βάλε μου τόσα λίτρα (όσα ακριβώς έγραφε η απόδειξη του προηγούμενου) και περίμενε".Βάζει,βάζω σε λειτουργία τον κινητήρα όχι μόνο εσβησε το λαμπάκι αλλά ανέβηκε 2 γραμμές ο δείκτης.Οπότε τότε το γέμισα...

Μια άλλη φορά στο Περιστέρι ήταν κοντά να ανάψει λαμπάκι.Σπάνια το αφήνω να πέσει τόσο χαμηλά,αλλά έτυχε.Μπαίνω σε βενζινάδικο ώστε να βάλω 10€ για να μην ανάψει λαμπάκι μιας και πήγαινα στο κέντρο,πληρώνω,μπαίνω στο αμάξι και φεύγω.Δεν προλαβαίνω να κάνω 1χλμ και άναψε λαμπάκι.Επειδή βιαζόμουν δεν είδα το δείκτη που δεν ανέβηκε καθόλου...

Και η τελευταία φορά παρόμοια με την πρώτη στην Ηλιούπολη.Άναψε λαμπάκι μπήκα σε βενζινάδικο που έκανε πρεμιέρα η αυτόματη πώληση.Πληρώνω 20€,και δεν έβαλε τίποτα.Πάω απέναντι σε άλλο και με 10€ έσβησε το λαμπάκι...

Από τότε βάζω μόνο σε έμπιστα βενζινάδικα,έχω 2-3 που εμπιστεύομαι,δε με έχουν κλέψει μέχρις στιγμής,και όταν είναι να πάω στην επαρχεία το γεμίζω.Αν χρειαστώ βενζίνη ρωτάω κάποιον γνωστό πού να βάλω.Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι επαγγελματίες τόσο επαγγελματίες...

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βρεις βενζινάδικο που να έχει ποιότητα και να μην κλέβει δύσκολο. 2 ίδια μοντέλα με ίδιο κινητήρα ξεκίνησαν μαζί πειρακια το καλοκαίρι του 2021, πάντα βενζίνη από συγκεκριμένο βενζινάδικο... άλλαξα 2-3 βενζινάδικα τα ίδια.. με 95αρα πάντα φυσικά όπως τόσα χρόνια που ποτέ δεν είχα θέμα. Αναγκαστικά να σε κάνουν να βάλεις 98/100αρα.
Αν και πιστεύω ότι η ποιότητα είναι χάλια  από τα διυλιστήρια τώρα πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, imaginas είπε

Μια φορά ανάβει λαμπάκι ρεζέρβας.Μηδενίζω το μερικό χιλιομετρητή διότι το εργοστάσιο λέει ότι με τη ρεζέρβα πάει περίπου 50χλμ το αμάξι.Στα 400μ βρίσκω βενζινάδικο.Μπαίνω,ζητάω να μου βάλουν 20€ (με τιμή βενζίνης τότε κάπου 1,15€ το 2010 ήταν περίπου).Μπαίνω μέσα να φύγω,το λαμπάκι παρέμενε αναμμένο και ο δείκτης δεν είχε μετακινηθεί.Άρχισαν να μου λένε "έχει μεγάλη ρεζέρβα" "έχει χαλάσει η αντλία και δείχνει διάφορα" και άλλα τέτοια.Φεύγω,κάνω 8χλμ πάω σε άλλο βενζινάδικο και του λέω "βάλε μου τόσα λίτρα (όσα ακριβώς έγραφε η απόδειξη του προηγούμενου) και περίμενε".Βάζει,βάζω σε λειτουργία τον κινητήρα όχι μόνο εσβησε το λαμπάκι αλλά ανέβηκε 2 γραμμές ο δείκτης.Οπότε τότε το γέμισα...

Μια άλλη φορά στο Περιστέρι ήταν κοντά να ανάψει λαμπάκι.Σπάνια το αφήνω να πέσει τόσο χαμηλά,αλλά έτυχε.Μπαίνω σε βενζινάδικο ώστε να βάλω 10€ για να μην ανάψει λαμπάκι μιας και πήγαινα στο κέντρο,πληρώνω,μπαίνω στο αμάξι και φεύγω.Δεν προλαβαίνω να κάνω 1χλμ και άναψε λαμπάκι.Επειδή βιαζόμουν δεν είδα το δείκτη που δεν ανέβηκε καθόλου...

Και η τελευταία φορά παρόμοια με την πρώτη στην Ηλιούπολη.Άναψε λαμπάκι μπήκα σε βενζινάδικο που έκανε πρεμιέρα η αυτόματη πώληση.Πληρώνω 20€,και δεν έβαλε τίποτα.Πάω απέναντι σε άλλο και με 10€ έσβησε το λαμπάκι...

Από τότε βάζω μόνο σε έμπιστα βενζινάδικα,έχω 2-3 που εμπιστεύομαι,δε με έχουν κλέψει μέχρις στιγμής,και όταν είναι να πάω στην επαρχεία το γεμίζω.Αν χρειαστώ βενζίνη ρωτάω κάποιον γνωστό πού να βάλω.Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι επαγγελματίες τόσο επαγγελματίες...

Τα συμπεράσματα που έβγαλες βασίζονται στο ότι ο δείκτης της βενζίνης λειτουργεί γραμμικά από την αρχή έως το τέλος, αυτό όμως δεν ισχύει σχεδόν σε κανένα αυτοκίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι με 10 λίτρα βενζίνη σβήνει το λαμπάκι της ρεζέρβας.Αν βάλεις 10 λίτρα και δε σβήσει σημαίνει ότι απλώς δεν μπήκαν 10 λίτρα.Αν βάζεις 10 λίτρα σε αμάξι και ανάβει λαμπάκι μετά από 1χλμ κάτι δεν πήγε καλά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφατα εβαλα απο καινουργιο bp και ενω εφτασε στην μεση ο δεικτης, οταν εφτασα στον προορισμο (~120 χλμ) ειχε πεσει αρκετα για τα δεδομενα μου. Με 45 λιτρα ντεποζιτο, ειχα χασει >1/4 οταν εφτασα, που πριν κανα 2 χρονια ειχα κανει 550 χλμ με 1 γεμισμα

Seat cordoba '96, 1.6i 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imaginas είπε

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι με 10 λίτρα βενζίνη σβήνει το λαμπάκι της ρεζέρβας.Αν βάλεις 10 λίτρα και δε σβήσει σημαίνει ότι απλώς δεν μπήκαν 10 λίτρα.Αν βάζεις 10 λίτρα σε αμάξι και ανάβει λαμπάκι μετά από 1χλμ κάτι δεν πήγε καλά.

Και πως ακριβώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα? Άφησες το τεπόζιτο στο αυτοκίνητο σου μήπως να αδειάσει εντελώς (να σβήσει ο κινητήρας), και μετά έβαλες 10 λίτρα μέσα από βαθμονομημένο και πιστοποιημένο δοχείο καυσίμου? Αν όχι τότε δεν μπορείς να ξέρεις πόσα είχε μέσα, και κατά συνέπεια πόσα έγιναν συνολικά μαζί με τα υποτιθέμενα 10 λίτρα που έβαλες.

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά, και αυτό δεν είναι άλλο από τον τρόπο που κάνετε τις μετρήσεις σας. Υπόψιν δεν λέω ότι τα βενζινάδικα δεν κλέβουν, τον μπακαλίστικο τρόπο που μετράτε επισημαίνω.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανάβει λαμπάκι,βάζεις 10 λίτρα έχοντας διανύσει 400μ περίπου και δε σβήνει το λαμπάκι.Κάνεις άλλα 7χλμ και βάζεις πάλι 10 λίτρα και σβήνει το λαμπάκι κάτι δεν πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...