Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Πάντως να προσθέσω κι εγώ την εμπειρία μου στο θέμα φλοτέρ και βενζίνη, επειδή έχω κάποιο ψυχολογικό και θέλω να μετράω τα χιλιόμετρα που βγάζω, ποτέ δεν είδα διαφορές που να ξεπερνάνε το 1%. Δηλαδή αν με ένα γέμισμα βγάζω περίπου 700 χιλιόμετρα, το κάθε γέμισμα έβγαζε πάνω κάτω +-10 χιλιόμετρα, από 690-710 δηλαδή.

Βέβαια εγώ έχω το "προσόν" οι δρόμοι που κυκλοφορώ να μην έχουν μποτιλιαρίσματα σε τυχαίες στιγμές, οι ταχύτητες σταθερές, ο τρόπος οδήγησης ίδιος, ο οδηγός μόνο ένας.

Μία φορά που είδε μεγάλη διαφορά, ο βενζινάς με έκλεβε και του το έκλεισαν μετά από 3 μήνες και άλλη μία που ένα κουνάβι μου είχε φάει τα σωληνάκια.

Με την ενισχυμένη βενζίνη βγάζεις παραπάνω χιλιόμετρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Με την ενισχυμένη βενζίνη βγάζεις παραπάνω χιλιόμετρα; 

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είχα βάλει μία φορά στο κόκκινο πρατήριο, γιατί ο καραγκιόζης ιδιοκτήτης βρήκε το κόλπο τις αργίες να κλειδώνει την αντλία με την απλή και να σου πετάει μία ταμπελίτσα "Τελείωσε".

Οπότε αναγκαστικά έβαλα από εκεί. Δεν ξέρω αν έκανε καλό στον κινητήρα, αλλά χιλιόμετρα δεν έβγαλε παραπάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Με την ενισχυμένη βενζίνη βγάζεις παραπάνω χιλιόμετρα; 

Όχι.-

Είναι μπούρδα αυτή η νοοτροπία που την ξεκίνησε η shell (αν δεν κάνω λάθος). Το οκτάνια δεν κάνουν πιο δυνατή την βενζίνη. Το μόνο που κάνουν είναι να ενισχύουν την δομή του καυσίμου ώστε να μην αναφλέγεται πρόωρα σε κινητήρες με υψηλή συμπίεση και χτυπάνε οι βαλβίδες (τα πειράκια όπως είπε ο klausx), δηλαδή το καύσιμο αναφλέγεται λόγω υψηλής συμπίεσης πριν ολοκληρώσει την κίνηση του το πιστόνι με αποτέλεσμα να το στέλνει πίσω πρόωρα και να χάνει τον χρονισμό του. Οπότε, αν έχεις τέτοιο κινητήρα θέλεις υποχρεωτικά 98-100 οκτάνια και σίγουρα θα το αναφέρει ο κατασκευαστής. Σε καινούργιο αμάξι που είδα έγραφε πάνω από την τάπα βενζίνης "95 Unleaded only".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

Όχι.-

Είναι μπούρδα αυτή η νοοτροπία που την ξεκίνησε η shell (αν δεν κάνω λάθος). Το οκτάνια δεν κάνουν πιο δυνατή την βενζίνη. Το μόνο που κάνουν είναι να ενισχύουν την δομή του καυσίμου ώστε να μην αναφλέγεται πρόωρα σε κινητήρες με υψηλή συμπίεση και χτυπάνε οι βαλβίδες (τα πειράκια όπως είπε ο klausx), δηλαδή το καύσιμο αναφλέγεται λόγω υψηλής συμπίεσης πριν ολοκληρώσει την κίνηση του το πιστόνι με αποτέλεσμα να το στέλνει πίσω πρόωρα και να χάνει τον χρονισμό του. Οπότε, αν έχεις τέτοιο κινητήρα θέλεις υποχρεωτικά 98-100 οκτάνια και σίγουρα θα το αναφέρει ο κατασκευαστής. Σε καινούργιο αμάξι που είδα έγραφε πάνω από την τάπα βενζίνης "95 Unleaded only".

Ειναι σαν τα τροφοδοτικα στα pc.

Αν το pc σου χρειαζεται 500W και εσυ βαλεις 1500w δε θα κερδισεις τιποτα απολυτως

αν ομως ζηταει 1500 και βαλεις 500, τοτε θα εχεις σοβαρα θεματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Με την ενισχυμένη βενζίνη βγάζεις παραπάνω χιλιόμετρα; 

 ΌΧΙ. 

Δεν υπάρχει πουθενά καμμια απόδειξη ότι με 100αρα βγάζει το αμάξι που παίρνει 95αρα,παραπάνω χλμ. 

Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση αμάξι που δουλεύει με 95αρα, να έχει θέμα με "πειρακια ή πυρακια", εφοσων το καύσιμο είναι καθαρό. Αν έχει τότε η βενζίνη δεν είναι καθαρή. Επισης κάποια οχήματα ειναι πιο ευαίσθητα στο πειραγμενο καύσιμο, άλλα πάλι όχι τόσο. Παίζει ρόλο πόσο νοθευμένο είναι το καύσιμο και πόσο ευαίσθητα είναι τα αμαξια ώστε να" βαρέσουν πυρακια". 

Ο μοναδικός λόγος να βάλεις 100αρα στην Ελλάδα, είναι ότι είσαι σίγουρος ότι έβαλες τουλάχιστον 95αρα.

Εξαιρουνται φυσικά οχήματα στα οποία προτείνει ο κατασκευαστής, και όχι ο βενζινοπωλης, 98αρα,100αρα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, micos000 είπε

Σε καινούργιο αμάξι που είδα έγραφε πάνω από την τάπα βενζίνης "95 Unleaded only".

Δεν παίζει κάτι τέτοιο, όλοι οι κατασκευαστές δηλώνουν το είδος καυσίμου (εκεί δένει το only) και τα ελάχιστα οκτάνια που πρέπει να έχει το καύσιμο. Σίγουρα ήταν διατυπωμένο κάπως αλλιώς, δες ένα παράδειγμα:

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

What Does “Premium Fuel Recommended” Mean? | Car Tech | AutoTrader.ca

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν παίζει κάτι τέτοιο, όλοι οι κατασκευαστές δηλώνουν το είδος καυσίμου (εκεί δένει το only) και τα ελάχιστα οκτάνια που πρέπει να έχει το καύσιμο. Σίγουρα ήταν διατυπωμένο κάπως αλλιώς, δες ένα παράδειγμα:

Να είχε και το "+" μετά το 95 και να μην το πρόσεξα;

Μπορεί, γιατί το είδα στο απέναντι αμάξι στο πρατήριο όταν έβαζα βενζίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Όχι.-

Είναι μπούρδα αυτή η νοοτροπία που την ξεκίνησε η shell (αν δεν κάνω λάθος). Το οκτάνια δεν κάνουν πιο δυνατή την βενζίνη. Το μόνο που κάνουν είναι να ενισχύουν την δομή του καυσίμου ώστε να μην αναφλέγεται πρόωρα σε κινητήρες με υψηλή συμπίεση και χτυπάνε οι βαλβίδες (τα πειράκια όπως είπε ο klausx), δηλαδή το καύσιμο αναφλέγεται λόγω υψηλής συμπίεσης πριν ολοκληρώσει την κίνηση του το πιστόνι με αποτέλεσμα να το στέλνει πίσω πρόωρα και να χάνει τον χρονισμό του. Οπότε, αν έχεις τέτοιο κινητήρα θέλεις υποχρεωτικά 98-100 οκτάνια και σίγουρα θα το αναφέρει ο κατασκευαστής. Σε καινούργιο αμάξι που είδα έγραφε πάνω από την τάπα βενζίνης "95 Unleaded only".

Εγω δεν συμφωνω ...στο δικο μου αμαξι η 98άρα της shell με εσωσε..ολα τα χρονια εβαζα 95άρα και ειχα καταναλωση 13~14 λιτρα /100 km εντος πολης (2.300 cc)...εδω και τρία χρονια με vpower 98άρα η κατανάλωση έπεσε 10~11 lt/100km παντα εντος πολης για συγκριση .Να ξεκαθαρίσω οτι πάντα μετράω μονος μου της καταναλωσεις με φουλαρισμα παντα και διαιρεση με τα km που εβγαλε απο το προηγουμενο γεμισμα.Τα περισσοτερα οκτάνια στο καυσιμο αναγκαζουν τον εγκεφαλο να στελνει μικροτερη ποσοτητα καυσιμου στους κυλινδρους για να γινει η ιδια παραγωγη έργου τελικώς.Επειδή εχω δοκιμάσει και 100άρα shell racing η οικονομια ειναι ιδια με την 98άρα αλλα η αποδοση του κινητηρα ανέβηκε ~10%.Το αμάξι τραβάει αισθητα καλυτερα...και επιταχύνει πιο νευρικα....να τονισω το προηγουμενο καλοκαιρι με αναμμενο το aircondition δεν καταλάβαινα οτι ειχα πτωση αποδοσης λογω κλεψιματος ιππων απο τον κλιματισμο.Τα γκαζια ηταν εντονα σαν να μην ειχα αναψει aircondition με την 100άρα racing.Απλά πληρώνεις το τίμημα.Τελικώς κατεληξα στην 98άρα σαν χρυση τομή.

Οτι λεω ειναι τεκμηριωμενες τσεκαρισμενες αποψεις για το δικο μου αμαξι Ford...με 70+ μετρησεις κατανάλωσης ολα τα τελευταία  χρονια...δεν ξερω αν ισχυουν σε αλλα αυτοκινητα τα οποια μπορει να συμπεριφέρονται διαφορετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, agap είπε

Εγω δεν συμφωνω ...στο δικο μου αμαξι η 98άρα της shell με εσωσε..ολα τα χρονια εβαζα 95άρα και ειχα καταναλωση 13~14 λιτρα /100 km εντος πολης (2.300 cc).

Δεν γνωρίζω (πολλά) ΤΙΠΟΤΑ από αμάξια (αλλά μόνο που αναφέρεις 2300cc φαντάζομαι ότι η συμπίεση σου θα είναι πάνω από 10:1 με 11:1) "Αλλά αν η συμπίεση σου είναι πάνω από 11:1". Αν είναι έτσι (πάνω από 11:1) τότε η 100άρα είναι μονόδρομος (και κακώς έβαζες 95άρα τόσα χρόνια). Ιδίως αν το αμάξι είναι σχετικά παλιό και δεν έχει αυτόματη ρύθμιση αβάνς ανάλογα με το καύσιμο. Αν είναι υψηλής συμπίεσης και (τούρμπο) "με υπερσυμπιεστή" τότε είναι απαραίτητη η 100άρα.

EDIT:

Διόρθωσα κάποια πράγματα (ότι είναι σε παρένθεση αγνοήστε τα, δεν τα διαγράφω για να είναι σαν αναφορά) γιατί εδώ μέσα το IQ είναι πολύ υψηλό και πρέπει να προσέχουμε τα λόγια μας.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Όχι.-

Είναι μπούρδα αυτή η νοοτροπία που την ξεκίνησε η shell (αν δεν κάνω λάθος). Το οκτάνια δεν κάνουν πιο δυνατή την βενζίνη. Το μόνο που κάνουν είναι να ενισχύουν την δομή του καυσίμου ώστε να μην αναφλέγεται πρόωρα σε κινητήρες με υψηλή συμπίεση και χτυπάνε οι βαλβίδες (τα πειράκια όπως είπε ο klausx), δηλαδή το καύσιμο αναφλέγεται λόγω υψηλής συμπίεσης πριν ολοκληρώσει την κίνηση του το πιστόνι με αποτέλεσμα να το στέλνει πίσω πρόωρα και να χάνει τον χρονισμό του. Οπότε, αν έχεις τέτοιο κινητήρα θέλεις υποχρεωτικά 98-100 οκτάνια και σίγουρα θα το αναφέρει ο κατασκευαστής. Σε καινούργιο αμάξι που είδα έγραφε πάνω από την τάπα βενζίνης "95 Unleaded only".

 

1 ώρα πριν, jmmys είπε

 ΌΧΙ. 

Δεν υπάρχει πουθενά καμμια απόδειξη ότι με 100αρα βγάζει το αμάξι που παίρνει 95αρα,παραπάνω χλμ. 

Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση αμάξι που δουλεύει με 95αρα, να έχει θέμα με "πειρακια ή πυρακια", εφοσων το καύσιμο είναι καθαρό. Αν έχει τότε η βενζίνη δεν είναι καθαρή. Επισης κάποια οχήματα ειναι πιο ευαίσθητα στο πειραγμενο καύσιμο, άλλα πάλι όχι τόσο. Παίζει ρόλο πόσο νοθευμένο είναι το καύσιμο και πόσο ευαίσθητα είναι τα αμαξια ώστε να" βαρέσουν πυρακια". 

Ο μοναδικός λόγος να βάλεις 100αρα στην Ελλάδα, είναι ότι είσαι σίγουρος ότι έβαλες τουλάχιστον 95αρα.

Εξαιρουνται φυσικά οχήματα στα οποία προτείνει ο κατασκευαστής, και όχι ο βενζινοπωλης, 98αρα,100αρα.

 

Επίσης αν έχει ανοιχτεί ο κινητήρας για φλάντζα μπορεί να έχει επηρεαστεί η συμπίεση με αποτέλεσμα να θέλει καλύτερο καύσιμο.

Τώρα σχετικά με την ποιότητα έχει πέσει σίγουρα για να σπρώχνουν 98/100αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δεν γνωρίζω πολλά από αμάξια αλλά μόνο που αναφέρεις 2300cc φαντάζομαι ότι η συμπίεση σου θα είναι πάνω από 10:1 με 11:1. Αν είναι έτσι τότε η 100άρα είναι μονόδρομος και κακώς έβαζες 95άρα τόσα χρόνια

Όντως δεν γνωρίζεις. Τίποτα δεν ισχύει από αυτά που έγραψες. 

2.3 λίτρα έχω και εγώ με κομπρεσορα,εδω και 19 χρόνια. Να σου πω για φίλους που εχουν σχεδόν 20 χρόνια  4.3 λίτρα αμάξι;Τι καύσιμο βάζουν.Και έχουμε δοκιμάσει τα πάντα.Απο 95 έως 102 οκτανια, για χρονια. 

Τωρα αν η ελληνική 95αρα,δεν έχει την ίδια ποιότητα με την αντίστοιχη που πωλείται εξωτερικό,το οποίο το πιστεύω μετά από δεκάδες δοκιμές, αυτό ειναι άλλο θέμα. 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...