Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Να είχε και το "+" μετά το 95 και να μην το πρόσεξα;

Μπορεί, γιατί το είδα στο απέναντι αμάξι στο πρατήριο όταν έβαζα βενζίνη.

Ίσως και να μην είχε + και να ήταν τα προτεινόμενα οκτάνια, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα το διευκρίνιζε, καθώς επίσης θα έγραφε και τα minimum.

Το μόνο σίγουρο είναι πως το "only" αναφέρεται στον τύπο καυσίμου (πχ μόνο αμόλυβδη), και όχι στον αριθμό οκτανίων, όλοι οι βενζινοκινητήρες μπορούν να λειτουργήσουν με περισσότερα από τα ελάχιστα/προτεινόμενα οκτάνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, jmmys είπε

Όντως δεν γνωρίζεις. Τίποτα δεν ισχύει από αυτά που έγραψες. 

2.3 λίτρα έχω και εγώ με κομπρεσορα,εδω και 19 χρόνια. Να σου πω για φίλους που εχουν σχεδόν 20 χρόνια  4.3 λίτρα αμάξι;Τι καύσιμο βάζουν.Και έχουμε δοκιμάσει τα πάντα.Απο 95 έως 102 οκτανια, για χρονια. 

Τωρα αν η ελληνική 95αρα,δεν έχει την ίδια ποιότητα με την αντίστοιχη που πωλείται εξωτερικό,το οποίο το πιστεύω μετά από δεκάδες δοκιμές, αυτό ειναι άλλο θέμα. 

Σόρυ αλλά δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από αυτό που έγραψες και σε τι διαφωνείς με αυτά που έγραψα.

Ότι τα αμάξια σας καίνε τα πάντα; Αυτό με τα οκτάνια και την συμπίεση δεν είναι δικιά μου εφεύρεση και αναφέρεται παντού.

Επίσης, το αν η 95άρα δεν είναι 95άρα ή η 100άρα δεν είναι 100άρα ή αν είναι νοθευμένη η βενζίνη μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας χρησιμοποιώντας κάποιο ατομικό τεστ ή στέλνοντας δείγμα για έλεγχο ή αν έχει υπόνοιες να κάνει καταγγελία. Το τι πιστεύουμε μπορεί να μην έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, micos000 είπε

Σόρυ αλλά δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από αυτό που έγραψες και σε τι διαφωνείς με αυτά που έγραψα.

Ότι τα αμάξια σας καίνε τα πάντα; Αυτό με τα οκτάνια και την συμπίεση δεν είναι δικιά μου εφεύρεση και αναφέρεται παντού.

Επίσης, το αν η 95άρα δεν είναι 95άρα ή η 100άρα δεν είναι 100άρα ή αν είναι νοθευμένη η βενζίνη μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας χρησιμοποιώντας κάποιο ατομικό τεστ ή στέλνοντας δείγμα για έλεγχο ή αν έχει υπόνοιες να κάνει καταγγελία. Το τι πιστεύουμε μπορεί να μην έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Διαβασε τι έγραψες,

αμαξια 2.3 λίτρα έχουν συμπίεση 10 και 11.Δεν ισχύει. 

Η 100αρα σε τέτοια οχήματα είναι μονόδρομος, δεν ισχύει. 

Ειδικά αν έχουν τούρμπο, παιδική έκφραση, μόνο 100αρα,δεν ισχύει. 

Το τι φαντάζεσαι εσύ με το τι ισχύει είναι δύο εντελώς διαφορετικοί παραμετροι. 

Τέλος,δεν είχα ποτε "πυρακια" σε 2.3 λίτρα αμάξι εδώ και 19 χρόνια, και έχω φουλάρει σε όλη την Ελλάδα,ηπειρωτική και νησιά. 

Καλο βράδυ,χωρις καμία παρεξήγηση🙂

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Σόρυ αλλά δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από αυτό που έγραψες και σε τι διαφωνείς με αυτά που έγραψα.

Ότι τα αμάξια σας καίνε τα πάντα; Αυτό με τα οκτάνια και την συμπίεση δεν είναι δικιά μου εφεύρεση και αναφέρεται παντού.

Επίσης, το αν η 95άρα δεν είναι 95άρα ή η 100άρα δεν είναι 100άρα ή αν είναι νοθευμένη η βενζίνη μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας χρησιμοποιώντας κάποιο ατομικό τεστ ή στέλνοντας δείγμα για έλεγχο ή αν έχει υπόνοιες να κάνει καταγγελία. Το τι πιστεύουμε μπορεί να μην έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Με τα αμάξια δεν το 'χεις, μείνε στα Windows. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, agap said:

Επειδή εχω δοκιμάσει και 100άρα shell racing η οικονομια ειναι ιδια με την 98άρα αλλα η αποδοση του κινητηρα ανέβηκε ~10%

10% αύξηση με 100αρα.

Τσάμπα τα προγράμματα και οι εξατμίσεις που αλλάζονται. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, jmmys είπε

Διαβασε τι έγραψες,

αμαξια 2.3 λίτρα έχουν συμπίεση 10 και 11.Δεν ισχύει. 

Δεν έγραψα "έχουν", έγραψα ότι "φαντάζομαι ότι η συμπίεση σου θα είναι πάνω από 10:1 με 11:1. ". Μπορεί βέβαια να μην είναι, για αυτό έβαλα το "φαντάζομαι". Δεν ισχύει; ΟΚ.

11 ώρες πριν, jmmys είπε

Η 100αρα σε τέτοια οχήματα είναι μονόδρομος, δεν ισχύει. 

11 ώρες πριν, jmmys είπε

Ειδικά αν έχουν τούρμπο, παιδική έκφραση, μόνο 100αρα,δεν ισχύει. 

Έγραψα "Αν είναι και τούρμπο", που σημαίνει σε συνδυασμό με το αν έχει μεγάλη συμπίεση. Μην απομονώνεις εκφράσεις.

Spoiler

Εντάξει, "υπερσυμπιεστής" και οι κατασκευαστές των αυτοκινήτων που γράφουν πάνω στα αμάξια turbo ή βάζουν το "T" είναι παιδάκια. Από εδώ και πέρα θα γράφουν "Υπερσυμπιεζόμενο" και θα βάζουν το "Υ" σαν σύμβολο. Μπορεί όμως να έχουν θέμα "λογοκλοπής" με την Lancia. :D

(Αστειεύομαι φυσικά).φ

 

11 ώρες πριν, jmmys είπε

Τέλος,δεν είχα ποτε "πυρακια" σε 2.3 λίτρα αμάξι εδώ και 19 χρόνια, και έχω φουλάρει σε όλη την Ελλάδα,ηπειρωτική και νησιά. 

Καλο βράδυ,χωρις καμία παρεξήγηση🙂

Δεν παρεξηγούμαι, κουβέντα κάνουμε, αλλά ακόμα δεν μου είπες τη συμπίεση έχει το αμάξι σου. O  ford 2.3L ecoboost (είναι και "turbo") που μάλλον έχει ο agap πάντως, σύμφωνα με τα specs της ford, έχει 9.5:1 (οπότε λάθος φαντάστηκα 😕 ) και δεν έχει ανάγκη τα παραπάνω οκτάνια.

Επίσης δεν είπες αν διαφωνείς με την ανάγκη των παραπάνω οκτανίων στους κινητήρες υψηλής συμπίεσης.

10 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Με τα αμάξια δεν το 'χεις, μείνε στα Windows. 

Όταν θα βάλουν windows στα νέα αυτοκίνητα, μετά να σας δω να τρέχετε για να σας κάνουμε "ενδοπροσωπεία" για να συνδέεστε και να κάνετε "αποσφαλμάτωση" και να διαβάζετε τα κείμενα που θα βγαίνουν με "παπυροειδής αναδίπλωση" στις οθόνες σας. 🤣

(Τα ".." σε συνέχεια της κουβέντας με το "τούρμπο" παραπάνω, όχι για το δικό σου σχόλιο)

 

Εντάξει. Πολύ το τραβήξαμε και δεν είναι σωστό να βγάζουμε εκτός θέματος το νήμα. Δεν θα το συνεχίσω. Σόρυ για την άγνοια μου.🤐

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, micos000 είπε

Δεν γνωρίζω πολλά από αμάξια αλλά μόνο που αναφέρεις 2300cc φαντάζομαι ότι η συμπίεση σου θα είναι πάνω από 10:1 με 11:1. Αν είναι έτσι τότε η 100άρα είναι μονόδρομος και κακώς έβαζες 95άρα τόσα χρόνια. Ιδίως αν το αμάξι είναι σχετικά παλιό και δεν έχει αυτόματη ρύθμιση αβάνς ανάλογα με το καύσιμο. Αν είναι και τούρμπο τότε είναι απαραίτητη η 100άρα

Αυτό στα bold δεν είναι και τόσο ακριβές, από όσα έγραψες είναι σαφές ότι δεν γνωρίζεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold δεν είναι και τόσο ακριβές, από όσα έγραψες είναι σαφές ότι δεν γνωρίζεις τίποτα.

Ουάου!. Διαφώτισε μας οπότε εσύ που γνωρίζεις χωρίς τα τρολαρίσματα μπας και μάθουμε κάτι παραπάνω, εκτός το θέμα για τον κυβισμό που αν ακολούθησες το θέμα θα είδες ότι το κατάλαβα ότι είναι λάθος.

Δεν είμαι αρνητικός στην γνώση. Είμαι αρνητικός στις εξυπνάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, micos000 είπε

Ουάου!. Διαφώτισε μας οπότε εσύ που γνωρίζεις χωρίς τα τρολαρίσματα μπας και μάθουμε κάτι παραπάνω, εκτός το θέμα για τον κυβισμό που αν ακολούθησες το θέμα θα είδες ότι το κατάλαβα ότι είναι λάθος.

Δεν είμαι αρνητικός στην γνώση. Είμαι αρνητικός στις εξυπνάδες.

Από ότι βλέπω έχεις ίντερνετ, αν πραγματικά θέλεις να μάθεις κάτι παραπάνω δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο, ξεκίνα το διάβασμα και μην ασχολείσαι με μας και τις εξυπνάδες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Δεν παρεξηγούμαι, κουβέντα κάνουμε, αλλά ακόμα δεν μου είπες τη συμπίεση έχει το αμάξι σου. O  ford 2.3L ecoboost (είναι και "turbo") που μάλλον έχει ο agap πάντως, σύμφωνα με τα specs της ford, έχει 9.5:1 (οπότε λάθος φαντάστηκα 😕 ) και δεν έχει ανάγκη τα παραπάνω οκτάνια.

καλησπερα και παλι ο κινητηρας μου ειναι ο 2.3lt 16V Ford Duratec  (Ford Maverick 2.3 SUV του 2007 150hp) χωρις τουρμπο με σχεση συμπίεσης απο τι βρηκα 9.4:1...και το πορτακι της βενζινης γραφει για οκτανια 92+ γιαυτο εβαζα χωρις να ξερω απο οταν το πηρα το 2007 μεχρι και το 2018 απλη 95άρα και δυστυχως ειχα αυξημενη καταναλωση μεχρι που δοκίμασα 98άρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/3/2022 στις 1:59 ΜΜ, Nabuko είπε

Κανένα καλό και δοκιμασμένο προσθετικό έχει να προτείνει κάποιος? 

Ανυδρη ακετονη απο το φαρμακειο σε καθαροτητα 99,5% και ανω.Κοστος καπου 5Ε/λιτρο.

Βαζεις με συριγγα στο γεμισμα 4ml/λιτρο βενζινης.

Το κανεις σε ταξιδι η οταν ξερεις οτι θα φας το ντεποζιτο γρηγορα,μη το αφησεις κανα μηνα μεσα ετσι.

Και αρκετα προσθετικα με βαση την ακετονη ειναι και βαζουν και κατι δικες τους βλακειες μεσα και σου χρεωνουν 25Ε τα 200μλ.

Δοκιμασμενο για πολλες χιλιαδες χλμ σε μηχανη και αυτοκινητα και ειχα λυσει και τρομπα μετα και ηταν σε καλυτερη κατασταση απο οτι πριν με σκετη βενζινη.

Επεξ/σία από Dantε
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2022 στις 6:09 ΜΜ, agap είπε

καλησπερα και παλι ο κινητηρας μου ειναι ο 2.3lt 16V Ford Duratec  (Ford Maverick 2.3 SUV του 2007 150hp) χωρις τουρμπο με σχεση συμπίεσης απο τι βρηκα 9.4:1...και το πορτακι της βενζινης γραφει για οκτανια 92+ γιαυτο εβαζα χωρις να ξερω απο οταν το πηρα το 2007 μεχρι και το 2018 απλη 95άρα και δυστυχως ειχα αυξημενη καταναλωση μεχρι που δοκίμασα 98άρα

Μου φαίνεται εξωπραγματικη η διαφορά κατανάλωσης που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...