Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Συνεχιζεις και αγνοεις αυτα που γραφτηκαν.
Δεν ειδες οτι "δεν σου εβαλαν την ποσοτητα που ζητησες", ειδες απλα οτι δεν κουνηθηκε ο δεικτης.

Αυτο ειναι κατι που συμβαινει συχνα, ειδικα οταν μιλαμε για μικρες ποσοτητες.

Ο δεικτης δεν ειναι γραμμικος ουτε συμπεριφερεται παντα το ιδιο.

Ναι και εγώ λέω,γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Γιατί στις 9/10 φορές να πηγαίνει σε σταθερό σημείο και τα χιλιόμετρα αυτονομίας να είναι σταθερά καη τώρα στη 1/10 να κάνει αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω εισαι:

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το πρόβλημα στο σκεπτικό σου είναι ότι σε κανένα αυτοκίνητο η βελόνα δεν ανεβαίνει (και φυσικά κατεβαίνει) γραμμικά από την αρχή έως το τέλος, σε κάποια σημεία ανεβοκατεβαίνει πιο γρήγορα, σε άλλα πιο αργά, και σε άλλα σχεδόν "κολλάει".  Για αυτό και είναι λογικό να μην ανεβαίνει πάντα το ίδιο (ή και καθόλου) όταν συμπληρώνεις μόλις 10€ καύσιμο.

Αν δεν μπορέσεις να αντιληφθείς το παραπάνω, πάντα θα νομίζεις ότι μερικές φορές σε κλέβουν.

 

3 ώρες πριν, Orestis___p είπε

Δεν διαφωνω με αυτό που λες. 

 

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Πως γίνεται να μην διαφωνείς με το ότι σε κάποια σημεία η βελόνα "κολλάει", αλλά ταυτόχρονα να ισχυρίζεσαι ότι δεν γίνεται η βελόνα να μην ανέβει καθόλου?

Έχεις πάρει διαζύγιο με τη λογική μου φαίνεται.

 

Και ακριβως επειδη η βελονα δεν εχει ακριβεια και κολλαει, ολοι οι κατασκευαστες δεν την εχουν να δειχθει λιτρα με ακριβεια κλπ, αλλα δειχνει κατα προσεγγιση και για αυτο εχει λιγες διαβαθμισεις(πχ 4 γραμμες).

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γνωμη μου ,ξέχνα το και πήγαινε παρακάτω.Ρίξε μαυρο στο πρατηριο,πες τι σου έτυχε και στους φίλους και γνωστούς σου και συνέχισε την ζωή σου.Θες να κάνεις και καταγγελία;Κάνε την.

Παιδιά τα μεγαλοποιειτε πολύ τα πράγματα. Είχα μια απορία για κάτι,την εξέφρασα ως ένα παράπονο και απλά ήθελα να δω αν κάποιος μπορεί να μου εξηγησει και να μου πει ξες γίνεται γιατί έτσι και έτσι. Τίποτα παραπάνω. Ούτε καταγγελία να κάνω ούτε τίποτα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά ελληνικά πρατήριο καυσίμων, ποιος ΔΕΝ κλέβει ειναι το ερώτημα...

εδώ σε εταιρικό Shell/Coral στην Λεωφόρο Βάρης πήγα πριν 2 χρόνια το Σμαρτάκι μου που παραπάνω απο 33 λίτρα δεν παίρνει...(το λέει και στο βιβλίο του κατασκευαστή)... και πήγα οταν μου αναψε στα  5λίτρα..

Του λέω γεμισέ το... ποσο γέμισε λέτε...35 λίτρα μου έβαλαν οι αθεόφοβοι :D :D:D

Τους το είπα και φάγανε άκυρο. Μιά Ελιν εχω βρεί τώρα και γεμίζει με 28-29 λίτρα μάξ.

 

Επεξ/σία από sokos1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, haHa είπε

Εδω εισαι:

 

 

 

Και ακριβως επειδη η βελονα δεν εχει ακριβεια και κολλαει, ολοι οι κατασκευαστες δεν την εχουν να δειχθει λιτρα με ακριβεια κλπ, αλλα δειχνει κατα προσεγγιση και για αυτο εχει λιγες διαβαθμισεις(πχ 4 γραμμες).

Ωραία. Μια χαρά,το καταλαβα! 
Σημείωση:πρώτη φορά εδω μέσα,είμαι και από κινητό και έχω χαθει με τις απαντήσεις😂

Επεξ/σία από Orestis___p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγαλύτερη κοτσάνα δεν έχω ξαναδιαβάσει.

λίτρα μετράμε φιλαράκι πριν κατηγορήσουμε κάποιον. Λίτρα και χιλιομετρα. ούτε νταμακια ούτε που έτυχε η μάνικα να κάνει "κλακ". Ούτε ποσό καίει "Γενικά" το αμάξι. και αν πήγαινες δλδ πρώτη κόφτη με χειρόφρενο θα κάψει το ίδιο; Αν έτυχε να είσαι ρολαριστός χωρίς κίνηση την μια φορά και την άλλη να έχεις κολλήσει στην κατεχάκη για 2 ώρες θα κάψει το ίδιο; 

Πήγαινε με δοχείο πχ 10λιτρο μετρημένο να βάλεις να δεις θα είναι 10 λίτρα; αν βάλει 11-12 (μου έχει τύχει) τότε είναι κλέφτης, αλλιώς απλά πρέπει να είσαι προσεκτικός με τις κατηγορίες γιατί μπορεί μέχρι και να σε τρέξει κάποιος και να έχεις θέματα.

Επεξ/σία από cts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, telis είπε

Δεν κατάλαβα. Ζητάς 10 λίτρα και σου βάζουν 10,6?

Βάζω μόνος μου μέχρι τα 10L στο δοχείο (Acerbis) και η αντλία γράφει 10.6L. 

 

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Άρα τα βενζινάδικα εμείς τα κλέβουμε, δεν μας κλέβουν αυτά, right? :)

Βάζω 10L και η αντλία γράφει 10.6L

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Orestis___p είπε

Δεν το είδα ούτε στον δείκτη ούτε στα χιλιόμετρα. Το αμάξι ήταν σαν να μην πήγε ποτέ στο βενζινάδικο. Σίγουρα δεν μπορεί να μου έβαλε 10€ αέρα και Γιαυτο έγραψα εδώ για να πάρω και μια δεύτερη άποψη. Γιατί λογικά να το πάρουμε έχεις μια τιμή που οποία και αν είναι αντιστοιχεί σε κάποια λίτρα. Αν αυτά τα λίτρα δεν φαίνονται πουθενά...αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Ούτε τον έξυπνο κάνω ούτε τίποτα. 

Το φλοτερ σου κόλλησε, τπτ παραπανω. Μου χει τύχει κ μενα, γυρισα, βαλαμε ενα ταληρο ακόμα κ συνήλθε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, li@m είπε

Μπορείς να πας με δοχείο σε πρατήριο; νομίζω απαγορεύεται. 

Γιατί να απαγορεύεται;

Αν θες να πας για Kart, Enduro, Motocross και χρειάζεσαι βενζίνη σε δοχείο, να βγάλεις από το ντεπόζιτο του αυτοκινήτου; (αν είναι βενζίνη και όχι πετρέλαιο κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Βάζω μόνος μου μέχρι τα 10L στο δοχείο (Acerbis) και η αντλία γράφει 10.6L. 

 

Βάζω 10L και η αντλία γράφει 10.6L

Τοτε πληρώνεις παραπάνω απο αυτό που λαμβάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Γιατί να απαγορεύεται;

Αν θες να πας για Kart, Enduro, Motocross και χρειάζεσαι βενζίνη σε δοχείο, να βγάλεις από το ντεπόζιτο του αυτοκινήτου; (αν είναι βενζίνη και όχι πετρέλαιο κλπ)

Φίλε μου απαγορευεται εδω και καποια χρόνια. Με μεγάλη σιγουριά μου έχουν αρνηθεί είτε για βενζίνη είτε για πετρελαιο τουλάχιστον 5 φορές. Φυσικά όπως όλα σε αυτή την χώρα αν πας στο απέναντι βενζινάδικο θα σου βάλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτοί που θέλουν να βάλουν βενζίνη για μεσινεζες, χορτοκοπτικα, αλυσοπριονα κλπ, που θα την βάλουν την βενζίνη;;;;; 

Στα εγκεκριμένα μπετονακια των 5 και 10 λίτρων,επιτρέπεται,για αυτό έχουν κατασκευαστεί εξάλλου, και εχουν επίσημη έγκριση για καύσιμο. 

Τώρα αν πας με ένα μπουκάλι από νερό δεν ξέρω. 

Έχω βάλει δεκάδες φορές καύσιμο για τα εργαλεία που ανέφερα πιο πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, no account είπε

Φίλε μου απαγορευεται εδω και καποια χρόνια. Με μεγάλη σιγουριά μου έχουν αρνηθεί είτε για βενζίνη είτε για πετρελαιο τουλάχιστον 5 φορές. Φυσικά όπως όλα σε αυτή την χώρα αν πας στο απέναντι βενζινάδικο θα σου βάλουν

 

Μα τα ίδια τα βενζινάδικα πουλάνε μπετονι για να βάλεις βενζίνη (τα κόκκινα 5L). Δεν μου έχουν αρνηθεί σε κανένα. Και έχω πάει σε όλες τις εταιρίες για να δω πόσο "κλέβει" το κάθε πρατήριο. 

Τελικά κατέληξα σε αυτό που "κλέβει" κάπου στη μέση αλλά η ποιότητα της βενζίνης είναι ανώτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, no account είπε

Φίλε μου απαγορευεται εδω και καποια χρόνια. Με μεγάλη σιγουριά μου έχουν αρνηθεί είτε για βενζίνη είτε για πετρελαιο τουλάχιστον 5 φορές. Φυσικά όπως όλα σε αυτή την χώρα αν πας στο απέναντι βενζινάδικο θα σου βάλουν

Δεν απαγορεύεται καθόλου. Βάζω συχνά σε 5λίτρο μπιτονι για μηχανή γκαζον. Όποιος σου αρνηθεί του κάνεις καταγγελία. 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...