Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 12 mini αντιπροσωπεύει μόλις το 5% των συνολικών πωλήσεων iPhone το πρώτο μισό του Ιανουαρίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μενα το μινι ηταν ο λογος που αλλαξα στρατοπεδο!Χρονια πιστος στην xiaomi ειχα μεινει με το mi6(5,2 ιντσες) αλλα με bezel και περιμενα μπας και η xiaomi βγαλει ενα κινητο με small form factor αλλα κορυφαια specs!Καταλαβα πως αυτο δεν προκειται να γινει, ισα ισα μεγαλωνε ακομα περισσοτερο τα τηλεφωνα της!Ετσι εκανα το βημα και στους δυο μηνες που το χρησιμοποιω εχω μεινει κατευχαριστημενος!Full χρηση: social media, youtube, browsing, και καμια ωρα παιχνιδα το βαζω το βραδυ για φορτιση η οποια ειναι και αστραπιαια!Σαν σπεκς εχει ακριβως ιδια με το 12 αν εξαιρεσεις οθονη και μπαταρια και οποτε δεν εχει να ζηλεψει τιποτα!Ελπιζω οι χαμηλες πτησεις να μην κανουν την apple να παρατησει τα μικρα τηλεφωνα γιατι με βλεπω να μενω χρονια με το μινι μεχρι να ξαναβγει κατι αντιστοιχο!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stivaks72 είπε

Κανιβαλίστηκαν οι πωλήσεις του από το se 2020. 

Δύο μικρά, τελικά, δε χρειάζονται στη γκάμα της εταιρίας. 

 

αυτο ακριβως,

γνωριζω ατομα που 6 μηνες πριν ειχαν αγορασει το SE 2020 και μετανιωσαν που δεν αγορασαν το  SE2,
δεν αλλαζουν ολοι κινητα καθε τρεις και λιγο ουτε μπορουσαν να περιμενουν βασει rumors

υποψιν η μπαταρια του SE2020 ειναι πολυ μικροτερη του SE 2 mini

για μενα προσωπικα το SE2 mini ειναι μανα εξουρανου και το περιμενα πως και πως για να αλλαξω το iphoneX,
εχει το ιδανικο μεγεθος και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα του ειναι η τιμή και οτι ειναι ΠΟΛΥ μικρη η οθόνη. δεν ειναι 5,4 απλα, ειναι 5,4 με νοτσάρα και 19/9. αν ήταν 5,4 16/9 ή απλά 5,6 θα ήταν πολύ καλο. δυστυχως ακομη και εγω που θέλω πολύ μικρο αυτο ειναι μικρότερο απο το ανεκτό μέγεθος. το Pixel 4a ειναι ιδανικο. μην ξεχνάμε οτι με λιγα παραπανω πας στο 12 που ειναι οσο πρεπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Chocobo said:

Με android δεν θα κάνω σύγκριση καθώς η apple διαφημίζει το battery management της ως απο άλλο πλανίτη..  

Άλλο iphone ναι δεν υπάρχει αλλά δεν είναι αυτός λόγος για να πάρεις κάτι που δεν θα σου βγάζει μέρα.

αμα δεις το 11 προ που εχω η μπαταρια δεν πεφτει ευκολα, σε αντροιντ ταμπλετ μου τη ρουφαει αμεσως, ειχα πολλα μοντελα ιφονε και η μπαταρια ποτε δεν ειχα ποτε θεμα
το ειπα και παραπανω κανενα προβλημα ειναι εξαιρετικες συσκευες το μονο θεμα ειναι η τιμη τους που εχει ξεφυγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το πρόβλημα του ειναι η τιμή και οτι ειναι ΠΟΛΥ μικρη η οθόνη. δεν ειναι 5,4 απλα, ειναι 5,4 με νοτσάρα και 19/9. αν ήταν 5,4 16/9 ή απλά 5,6 θα ήταν πολύ καλο. δυστυχως ακομη και εγω που θέλω πολύ μικρο αυτο ειναι μικρότερο απο το ανεκτό μέγεθος. το Pixel 4a ειναι ιδανικο. μην ξεχνάμε οτι με λιγα παραπανω πας στο 12 που ειναι οσο πρεπει.

Έτσι είναι. 

Αν το βάλεις δίπλα σε ένα 5,5 16:9 η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michael92 είπε

Πρέπει να είμαι ο μόνος στην Ελλάδα που αγόρασε 12 mini 256GB. :D

Και εγω λολ
Eπιπλεον ειδα οτι εξαρταται απο τα χερια. Ειχα το SE και αυτο μου φαινεται μεγαλο. Ελπιζω να μην εγκαταλειψουν τα μικρα τηλεφωνα διοτι μεγαλυτερο δε θα αγοραζα με τιποτα.

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Είναι σκουπίδι.

Δεν υπάρχει ομάδα ατόμων που να τους βγάζει μέχρι το βράδυ.

Απο προσωπική εμπειρία σε επαγγελματία ούτε μέχρι 17:00 η ώρα δε βγάζει.

 Επαγγελματιας σε τι ακριβως? Και χρηματιστης να ηταν καποιος θα ειχε ipad 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ οτι η μικρή οθόνη είναι πρόβλημα καθώς αν ήταν δεν θα πωλούταν ακόμα συσκευές τύπου iphone SE.

Κατ' εμέ τα βασικά μειονεκτήματα του iphone 12 mini είναι:

- Άργησε να κυκλοφορίσει (ξέρω άτομα που ήθελαν το 12mini και πήραν το 12 και 11 γιατί βαρέθηκαν να περιμένουν).

- Έχει υψηλή τιμή (οι περισσότεροι περίμεναν να λανσαριστεί στα 599 και όχι στα 699 που έκανε ένα χρόνο πρίν το 11).

- Έχει κακή μπαταρία (αναλογικά με προηγούμενες συσκευές).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κοίτα, εμένα μου βγάζει τη μέρα άνετα, σε άλλους όχι και είναι λογικό γιατί μπορεί να κάνουν μεγαλύτερη χρήση και να είναι συνέχεια με ένα κινητό στο χέρι και σε κάποιους να μην τους ενοχλεί να το φορτίζουν ενδιάμεσα για κανένα 20λεπτο ώστε να βγάλουν την ημέρα...

Αυτό που λέω είναι ότι μια συσκευή δεν γίνεται σκουπίδι όταν η δίκη μου χρήση υπερβαίνει τις αντικειμενικές δυνατότητες της. Όλοι ξέρουμε ότι σε αυτές τις διαστάσεις και με αυτό το set soc και καμερών ο χώρος είναι περιορισμένος... οι περισσότεροι μάλιστα μιλάνε για πολύ καλή δουλειά στο θέμα της μπαταρία μιας και σε αυτές τις διαστάσεις κατάφερε να έχει καλύτερη απόδοση από το se 2020...

Εσύ όπως αναφέρει και το άρθρο πέφτεις στην κατηγορία του 5%.

Το άλλο 95% για διάφορους λόγους(ένας απο αυτούς η μπαταρία δεν το θέλει)

Επειδή πρόσφατα μπορείς να δείς και στος αγγελίες έδωσα ένα SE 2020 έχω να πω πως όποιος είδε διαφορά σε αυτονομία μεταξύ αυτού και τπυ 12 mini αξίζει συγχαρητήρια..Εκτός αν μιλάμα για διαφορά του μισάωρου.Το SE 2020 btw με τι δική μου χρήση είχε πτώση στο 93% η μπαταρία σε ένα 5μηνο.

Για το φίλο που λέει πως σε αυτό το μέγεθος δεν  χωράει μεγαλύτερη έχω να πω πως κάνει λάθος.Δεν βγάζει μόνο η apple κινητά οπότε να ρίξει μια ματιά.....

Τέλος αν το έκαναν 1 χιλιοστό πιο χοντρό για να βάλει μια κπαταρία πχ +- 2700mah δεν θα κατέρρεε το σύμπαν....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το πρόβλημα του ειναι η τιμή και οτι ειναι ΠΟΛΥ μικρη η οθόνη. δεν ειναι 5,4 απλα, ειναι 5,4 με νοτσάρα και 19/9. αν ήταν 5,4 16/9 ή απλά 5,6 θα ήταν πολύ καλο. δυστυχως ακομη και εγω που θέλω πολύ μικρο αυτο ειναι μικρότερο απο το ανεκτό μέγεθος. το Pixel 4a ειναι ιδανικο. μην ξεχνάμε οτι με λιγα παραπανω πας στο 12 που ειναι οσο πρεπει.

 

για τη τιμη πεστο στην apple που βαφτισε το αρχαιο iphone 8 σε  SE2020 και το πουλαγε 500 ευρω για να χτυπησει τα μεταχειρισμενα και τα refurbished

το 12 mini αν το πιασεις στο χερι σου ειναι παναλαφρο γιατι ειναι απο αλουμινιο αντι για μεταλλο ή γυαλι, ενω εχει το μικροτερο πλαισιο απολα τα iphone

προσωπικα δε θα με χαλαγε να ηταν λιγο ακομη μικροτερο σα το παλιο SE απο τη στιγμη που η οθονη καλυπτει ολη την επιφανεια χωρις μαυρες μπαρες πανω-κατω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Για το φίλο που λέει πως σε αυτό το μέγεθος δεν  χωράει μεγαλύτερη έχω να πω πως κάνει λάθος.Δεν βγάζει μόνο η apple κινητά οπότε να ρίξει μια ματιά.....

Για πες ένα με μεγαλύτερη μπαταρία στο μέγεθος του μίνι ;

 Του μίνι το ξανά λέω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα δεν μ αρεσουν τα iphone οπως πολλοι εχετε καταλαβει, αλλα αν το 12 mini ειχε μια καλυτερη τιμη ανετα θα το ειχα σαν δευτερη συσκευη λογω μεγεθους. 

Αλλα γενικα για τοσο μικρη κυρια συσκευη δεν το σκεφτομαι καν...
Επισης ενας αλλος λογος που δεν μπορεις να το εχεις σαν κυρια συσκευη ειναι η ανυπαρκτη μπαταρια... Ειλικρινα θες παλαντεζα για να βγεις εξω, εκτος αν δεν χρησιμοποιεις το κινητο σου καθολου... :P

Επεξ/σία από b-boy_steve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Εσύ όπως αναφέρει και το άρθρο πέφτεις στην κατηγορία του 5%.

Το άλλο 95% για διάφορους λόγους(ένας απο αυτούς η μπαταρία δεν το θέλει)

Επειδή πρόσφατα μπορείς να δείς και στος αγγελίες έδωσα ένα SE 2020 έχω να πω πως όποιος είδε διαφορά σε αυτονομία μεταξύ αυτού και τπυ 12 mini αξίζει συγχαρητήρια..Εκτός αν μιλάμα για διαφορά του μισάωρου.Το SE 2020 btw με τι δική μου χρήση είχε πτώση στο 93% η μπαταρία σε ένα 5μηνο.

Για το φίλο που λέει πως σε αυτό το μέγεθος δεν  χωράει μεγαλύτερη έχω να πω πως κάνει λάθος.Δεν βγάζει μόνο η apple κινητά οπότε να ρίξει μια ματιά.....

Τέλος αν το έκαναν 1 χιλιοστό πιο χοντρό για να βάλει μια κπαταρία πχ +- 2700mah δεν θα κατέρρεε το σύμπαν....

Προσωπικα δεν θα επιχειρηματολογούσα με το 5% για το πρώτο μισό του Ιανουαρίου... όταν βγουν τα αποτελέσματα τριμήνου τότε θα δούμε τι πούλησε το κάθε ένα... 😉

Πάντως το 12 mini σε σύγκριση με το se 2020 έχει ένα 15-20% καλύτερη μπαταρία...

Μπορείς να μου βρεις κινητό σε αυτές τις διαστάσεις και με δυο κάμερες ώστε να συγκρίνουμε αν μπορούσε να βάλει μπαταρία 2700mah???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Προσωπικα δεν θα επιχειρηματολογούσα με το 5% για το πρώτο μισό του Ιανουαρίου... όταν βγουν τα αποτελέσματα τριμήνου τότε θα δούμε τι πούλησε το κάθε ένα... 😉

μπορεις να μου βρεις κινητό σε αυτές τις διαστάσεις και με δυο κάμερες ώστε να συγκρίνουμε αν μπορούσε να βάλει μπαταρία 2700mah???

Θα σου ρθει και θα σου πει Cubot King Kong Mini 2, και θα σε στειλει....😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...