Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 12 mini αντιπροσωπεύει μόλις το 5% των συνολικών πωλήσεων iPhone το πρώτο μισό του Ιανουαρίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στην κατοχή μου το se 2020 .Και σκεφτόμουν μετάβαση στο 12 mini λόγο μεγέθους. Το επεξεργάστηκε αρκετή  τα έχοντας το ένα δίπλα στο άλλο και θα σας πω τα συμπεράσματα μου ...Το notch γενικά δε μου αρέσει κόβει αρκετά από την οθόνη σε αναπαραγωγή βίντεο πχ.και το μαύρο πλαίσιο της οθόνης περιμετρικά του τηλεφώνου πάλι κόβει από την οθόνη θα μπορούσε να είναι πιο λεπτό. Ένα επίσης που δε μου άρεσε συγκριτικά εννοώ είναι το πάχος του στο πιάσιμο μέσα στο χέρι.το se έχει πιο κοφτά πλαϊνά και δίνει καλύτερη αίσθηση. Ναι μπορεί το se μπορεί να είναι στο σχήμα ένα iphone 7-8 με hardware τούμπανο. Όμως και το 12 mini παίρνει σε ένα σχήμα iphone 4 ακόμα πιο παλιό χαχα.Η διαφορά των χρημάτων είναι πολύ μεγάλη μεταξύ των 2 που δεν νομίζω να αξίζει να δώσει κάποιος τα παραπάνω χρήματα για compact διαστάσεις! Δίνω Ναι για 12 η 12 pro .Όμως 750-850 ,ευρώ θεωρώ ότι είναι πολλά χρήματα!γι'αυτό που προσφέρει όταν υπάρχει και το se 2020 σαν επιλογή  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Πραγματικά δεν νομίζω η μπαταρία να ήταν ο ανασταλτικός παράγοντας στους υποψήφιους αγοραστές...

Λογικό αυτό, οι ερχόμενοι από iphone  είναι μαθημενοι στις σάπιες μπαταρίες, αν έχεις μάθει σε 2-3 μέρες μπαταρία σε χαλάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, chios είπε

Λογικό αυτό, οι ερχόμενοι από iphone  είναι μαθημενοι στις σάπιες μπαταρίες, αν έχεις μάθει σε 2-3 μέρες μπαταρία σε χαλάει.

Ποιο κινητό έχει 3 μέρες διάρκεια μπαταρίας σε αυτές τις διαστάσεις που έχει το Mini?🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Ποιο κινητό έχει 3 μέρες διάρκεια μπαταρίας σε αυτές τις διαστάσεις που έχει το Mini?🤔

To Nokia 3310 🤪

Επεξ/σία από agnostos13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που καθόμαστε σπίτι (σχεδόν όλος ο κόσμος) το μικρότερο κινητό δεν είναι το ίδιο ελκυστικό. όταν κινείσαι και είσαι συνεχώς στο δρόμο έχει μεγαλύτερο νόημα - άρα το timing έπαιξε ρόλο (και οι καταστάσεις). 

η μικρή μπαταρία (λόγω μικρού μεγέθους) δεν βοηθάει: αν θες κάτι μικρό και ελαφρύ, δεν παίζει να κουβαλάς power bank.

Η τιμή παίζει ρόλο: συνήθως ένα μικρότερο σε μέγεθος τηλέφωνο αναμένεται να έχει και μικρότερη τιμή (σημαντικά)  - όσοι ήθελαν 2ο backup τηλέφωνο μικρού μεγέθους παίρνουν το SE σημαντικά πιο φθηνά.

ίσως του χρόνου (λόγω COVID και λόγω απομείωσης τιμής) πάει καλυτερα.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Τίποτα μετρήσιμο ;

print screen απο χρήση μπαταρίας έστω ; 
ώρες ομιλίας ?  internet browsing ? Streaming video ? Brightness ?

όχι, δεν το ψάχνω τόσο, είχα το 8 και ήθελα 2 φορτίσεις μπορεί όχι πλήρεις μέσα στο 24ωρο, και τώρα με μία είναι άνετα μέχρι το βράδυ που θα κάτσει πάλι στο φορτιστή

52 λεπτά πριν, Brown είπε

Από μπαταρία πως ήταν; 

η μπαταρία του 8 ήταν στο 84% υγεία, ό,τι μπορεί να πει αυτό, μου έβγαζε μια μέρα χρήσης, αν ήταν βαριά χρήση θα ήθελε και συμπληρωματική για να συνεχίσει. Τώρα το έδωσα στην αδερφή μου και κάνει δουλειά της ;) 

19 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

Νομιζω το καλυτερο μεγεθος σε iphone ειναι αυτο του x/xs/11 pro

πραγματικά, επειδη για μένα ο παράγοντας μέγεθος ήταν καθοριστικός, οι επιλογές που είχα για μετά το 8 το οποίο ήταν ελάχιστα μικρότερο από το 11pro, ήταν ή το 11pro ή το 12mini. Είπα να πάρω συσκευή με 5G, μιας και θα κλείσει αλλα 2 χρόνια αν όλα πανε καλά στα χέρια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, koutsis είπε

Ποιο κινητό έχει 3 μέρες διάρκεια μπαταρίας σε αυτές τις διαστάσεις που έχει το Mini?🤔

Ποιο κινητο εχει 3 μερες διαρκεια μπαταριας ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ χρηση και οχι να το εχεις στο κομοδινο και να το κοιταζεις ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Ακριβώς σε αυτές τις διαστάσεις ; Αν σου βρώ είσαι σίγουρος πως η επόμενη δικαιολογία δεν θα είναι : μα δεν έχει Α14 ; 

Βρε βρες εσύ κινητό με μεγαλύτερη μπαταρία σε αυτές τις διαστάσεις όπως υποστηρίζεις και άσε εμένα να γίνομαι ρεζίλι στους συμφορητες μας...

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Galaxy S20 ας πούμε κάνει για σύγκριση ; Λίγο πιο ψιλό , ίδιο στο χέρι.

S20 152x70 μπαταρία 4000mah...

s10e 142x70 μπαταρία 3100mah...

A3 2017 135x66 μπαταρία 2300mah... 

12 mini 131x64 μπαταρία  2200mah...

δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι την αναλογία μπαταρίας - διαστάσεων συσκευής?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως υποψήφιος αγοραστής του 12 mini δεν το έχω πάρει ακόμα επειδή:

- το θεωρώ ακριβό
- εν μέσω πανδημίας και work from home καταστάσεων είμαι συνεχώς στον υπολογιστή μου ή σε μικρή απόσταση από αυτόν - απλά δεν χρησιμοποιώ το iPhone μου όσο πριν, άρα όσο έχω ακόμα συσκευή που παίρνει το τελευταίο iOS δεν βιάζομαι να πάρω το 12 mini και μπορώ να περιμένω να πέσει η τιμή του
- με έχει λίγο προβληματίσει η αρνητική κριτική στην μπαταρία, αν και για δικά μου use cases δεν το πολυφοβάμαι και ήδη υπάρχουν magsafe battery packs αν ποτέ βρεθώ σε τέτοια ανάγκη
- δεν έχω μπορέσει να δω από κοντά το μπλε για να αποφασίσω αν το θέλω

Βασικά τα 2 πρώτα: συνδυασμός υψηλής αρχικής τιμής και εποχής που δεν είναι ανάγκη ένα νέο κινητό. Είναι πανέμορφο πάντως το μαύρο, το έχει φίλος, με τίποτα δεν θα ήθελα μεγαλύτερο εγώ, ελπίζω να συνεχίζει να παίζει η Apple σε αυτό το μέγεθος αλλά να καταφέρει και να ρίξει λίγο την τιμή στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Μια παρατήρηση... δεν πουλάει, δεν πουλάει αρκετοί το πήραμε όμως από εδώ μέσα... 🤩

Το "γενικο" 5% προφανως ειναι πολυ πιο πανω στις φτωχες χωρες, ασε που το revenue του 5% των πωλησεων της Apple πολλοι το εχουν στοχο και με το ζορι το πετυχαίνουν 

Επεξ/σία από Upogeios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Upogeios είπε

Το "γενικο" 5% προφανως ειναι πολυ πιο πανω στις φτωχες χωρες, ασε που το 5% των πωλησεων της Apple πολλοι το εχουν στοχο και με το ζορι το πετυχαίνουν 

Φίλε μου μα στο ίδιο το άρθρο / τίτλο αναφέρεται ότι το 5% είναι μόνο για το πρώτο δεκαήμερο του Ιανουαρίου... 

η όλη φάση μου θυμίζει άρθρα που βγήκαν αρχές Δεκέμβρη που λέγανε πάλι για τις φτωχές πωλήσεις του 12 mini, στον μήνα Νοέμβριο, ξεχνώντας να αναφέρουν ότι και εκεί η κυκλοφορία του ήταν μόλις 10 ημέρες...

Σίγουρα δεν θα κάνει τις πωλήσεις του 11 και του XR... αλλά, άλλο αυτό και άλλο το 5% από το σύνολο των πωληθέντων συσκευών της Apple...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε βρες εσύ κινητό με μεγαλύτερη μπαταρία σε αυτές τις διαστάσεις όπως υποστηρίζεις και άσε εμένα να γίνομαι ρεζίλι στους συμφορητες μας...

Απάντα σε όλο το μήνυμα.Θες επακριβώς ίδιες διαστάσεις ; Όπως είπα galaxy s20 είναι μέσα στα γούστα σύγκρισης σου ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Απάντα σε όλο το μήνυμα.Θες επακριβώς ίδιες διαστάσεις ; Όπως είπα galaxy s20 είναι μέσα στα γούστα σύγκρισης σου ; 

Δες την προσθήκη που έκανα, απαντάει σε όλο το μήνυμα σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...