Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τις 50.000 δολάρια το Bitcoin για πρώτη φορά


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, mindphreak είπε

Ρε παιδιά εγώ έχω μια απορία, άντε και πές οτι έχει κάποιος τώρα 2-3 bitcoin, μπορεί να τα ρευστοποιήσει? Μπορεί να αγοράσει κάτι? Να κάνει κάποια επένδυση?

To Sonoshop σταμάτησε να δέχεται bitcoin πάντως, κάτσε να δω και στα υπόλοιπα. Μάλλον θα κάναν πολλες πωλήσεις σε miners με bitcoin και τρόμαξαν τώρα :')

Edit: Τo multicopter δέχεται ακόμα, για πόσο δεν ξέρω. Πάντως όπου βλέπω ότι δέχονται bitcoin απλά δεν ξαναγοράζω. Όπως είναι δικαίομα τον άλλων να κάνουν συναλαγές με οικονικά decentralized (για πόσο ακόμα?) ?νομίσματα? , έτσι και εμένα είναι δικαίομα μου να προστατέψω όσο μπορώ τα πραγματικά χρήματα τα οποία κουράστικα να βγάλω, κάνωντας boycott σε όποια επιχείρηση χρησιμοποιεί crypto. +δεν θέλω να κάνω ευκολότερο το ξέπλημα χρήματος.

Επεξ/σία από Returntolobby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, mindphreak είπε

Ρε παιδιά εγώ έχω μια απορία, άντε και πές οτι έχει κάποιος τώρα 2-3 bitcoin, μπορεί να τα ρευστοποιήσει? Μπορεί να αγοράσει κάτι? Να κάνει κάποια επένδυση?

Να τα ρευστοποιησει πανευκολα σε 100 μεριές. Ο όγκος συναλλαγών μονο σήμερα είναι 67 δις δολάρια. Από την άλλη αν δεν θες να πουλήσεις υπάρχουν πολλά μαγαζιά που δέχονται απευθείας bitcoin αλλά ακόμα και αν δεν δέχονται υπάρχουν καρτες visa που τις φορτώνεις με bitcoin και ξοδεύεις ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nvel είπε

πριν τους υπολογιστές με transistor υπήρχε άλλη τεχνολογία (και πριν από αυτή άλλη) που όταν έφτασε στα όρια της εγκαταλείφθηκε για τα transistor, οπότε όταν φτάσουν transistor στο όριο τους θα εγκαταλειφθούν για την επομενη

Αναφέρθηκα στα quantum computing ...αλλά είναι λίγο διαφορετικό να πάς από λυχνίες κενού σε γερμάνιο και ύστερα στην φθηνότερη εκδοχή, την άμμο και άλλο να έχεις φτάσει μέχρι εκεί που μπορείς με την φυσική (το die size μην περιμένεις να πέσει άλλο, γιατί αλλάζει η συμπεριφορά του συστήματος και γίνεται απρόβλεπτη). +ότι με τον Covid τώρα θα δοθεί μεγαλήτερη έμφαση με την έρευνα πάνω στην βιολογία, παρά στην ηλεκτρονική (οπότε μάλλον το βλέπω η πτώση του bitcoin να έρθει πριν τους quantum υπολογιστές στα σπίτια μας).

Επεξ/σία από Returntolobby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

 

Καταλαβαινω τι λες, εγω ειχα το 2015 ~0.316 BTC οχι απο Mining, καμια 100-200 ευρω τοτε, και τα εκανα PayPal..

Ενω ενα 20αρικο που ειχα σε μια υπηρεσια σαν την Paypal (Payza νομιζω) τα ειχα ξεχασει μεσα και την εκλεισε το FBI :P
Τα BTC γιατι τα θυμηθηκα! :P Εμειναν κατι cents μονο μεσα, που τωρα εγιναν 10$. Σημερα θα ειχα 16000$ αν τα ειχα ξεχασει :P 

Μην το ψάχνεις τουλάχιστον ο απλός κόσμος έτσι θα έκανε. Αν όλοι έβγαζαν λεφτά τότε δεν θα έφταναν εδώ τα crypto.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mech35 είπε

Να τα ρευστοποιησει πανευκολα σε 100 μεριές. Ο όγκος συναλλαγών μονο σήμερα είναι 67 δις δολάρια. Από την άλλη αν δεν θες να πουλήσεις υπάρχουν πολλά μαγαζιά που δέχονται απευθείας bitcoin αλλά ακόμα και αν δεν δέχονται υπάρχουν καρτες visa που τις φορτώνεις με bitcoin και ξοδεύεις ευρώ.

Ερώτηση.

Η ισοτιμία bitcoin - ευρώ καθορίζεται την ημερομηνία που κάνεις κατάθεση τα bitcoin στο λογαριασμό σου ή ξεχωριστά την ημερομηνία που κάνεις κάθε συναλλαγή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panospeter είπε

Ερώτηση.

Η ισοτιμία bitcoin - ευρώ καθορίζεται την ημερομηνία που κάνεις κατάθεση τα bitcoin στο λογαριασμό σου ή ξεχωριστά την ημερομηνία που κάνεις κάθε συναλλαγή ?

Aναλογα ποσο εχει τη στιγμη που τα στελνεις στην τραπεζα ειναι. Πουλας 1btc πχ τωρα περνεις 43000 ευρω. Πριν 1 μηνα θα επερνες 25 για το ιδιο 1 btc. Αυριο μπορει να παρεις 100 χιλιαρικα μεθαυριο 500 παραμεθαυριο 1000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, panospeter είπε

Ερώτηση.

Η ισοτιμία bitcoin - ευρώ καθορίζεται την ημερομηνία που κάνεις κατάθεση τα bitcoin στο λογαριασμό σου ή ξεχωριστά την ημερομηνία που κάνεις κάθε συναλλαγή ?

υπάρχουν ανταλλακτήρια που εκτελούν ανα πάσα στιγμή συναλλαγές. Οπότε εσύ βλέπεις μία λίστα από προσφορές αγοράς και πώλησεις και αποφασίζεις σε ποια τιμή θα πουλήσεις. Μπορείς όμως παντα να αγοράσεις/πουλήσεις  στην τρέχουσα τιμή εκείνη τη στιγμή, δηλαδη στην υψηλότερη τιμη που καποιος αλλος θέλει να πουλήσει/αγοράσει.
Στο link μπορείς να δεις demo μιας τέτοιας πλατφόρμας χωρίς να χρειαστεί να εγγραφείς. Τα orders είναι προσφορές αγοράς/πώλησης άλλων χρηστών και με βαση αυτές καθορίζεται η τιμή.

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Aναλογα ποσο εχει τη στιγμη που τα στελνεις στην τραπεζα ειναι. Πουλας 1btc πχ τωρα περνεις 43000 ευρω. Πριν 1 μηνα θα επερνες 25 για το ιδιο 1 btc. Αυριο μπορει να παρεις 100 χιλιαρικα μεθαυριο 500 παραμεθαυριο 1000. 

Η στιγμή του trade καθορίζει την τιμή. Μπορείς δλδ να φορτώσεις ενα exchange με ευρω και να καθονται μεχρι την στιγμή που θα πατήσεις buy όπου θα πληρώσεις την ισοτιμία εκείνης τη στιγμής.

Επεξ/σία από mech35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mech35 είπε

υπάρχουν ανταλλακτήρια που εκτελούν ανα πάσα στιγμή συναλλαγές. Οπότε εσύ βλέπεις μία λίστα από προσφορές αγοράς και πώλησεις και αποφασίζεις σε ποια τιμή θα πουλήσεις. Μπορείς όμως παντα να αγοράσεις/πουλήσεις  στην τρέχουσα τιμή εκείνη τη στιγμή, δηλαδη στην υψηλότερη τιμη που καποιος αλλος θέλει να πουλήσει/αγοράσει.
Στο link μπορείς να δεις demo μιας τέτοιας πλατφόρμας χωρίς να χρειαστεί να εγγραφείς. Τα orders είναι προσφορές αγοράς/πώλησης άλλων χρηστών και με βαση αυτές καθορίζεται η τιμή.

Άλλο ρώτησα. Η visa στην οποία στέλνεις bitcoin για να κάνεις τις συναλλαγές σου, κρατάει το αποθεματικό σου σε bitcoin ή το μετατρέπει αυτομάτως σε euro ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mech35 είπε

υπάρχουν ανταλλακτήρια που εκτελούν ανα πάσα στιγμή συναλλαγές. Οπότε εσύ βλέπεις μία λίστα από προσφορές αγοράς και πώλησεις και αποφασίζεις σε ποια τιμή θα πουλήσεις. Μπορείς όμως παντα να αγοράσεις/πουλήσεις  στην τρέχουσα τιμή εκείνη τη στιγμή, δηλαδη στην υψηλότερη τιμη που καποιος αλλος θέλει να πουλήσει/αγοράσει.
Στο link μπορείς να δεις demo μιας τέτοιας πλατφόρμας χωρίς να χρειαστεί να εγγραφείς. Τα orders είναι προσφορές αγοράς/πώλησης άλλων χρηστών και με βαση αυτές καθορίζεται η τιμή.

Η στιγμή του trade καθορίζει την τιμή. Μπορείς δλδ να φορτώσεις ενα exchange με ευρω και να καθονται μεχρι την στιγμή που θα πατήσεις buy και θα πληρώσεις την ισοτιμία εκείνης τη στιγμής.

Mπορεις να βαλεις και order με μεγαλυτερη τιμη αν ανεβει θα πουληθει αυτοματα σε εκεινη την τιμη. Σημερα καταλαθος πουλησα 0.70 dash με την εκεινη την τιμη ενω ηθελα να βαλω order για οταν ανεβει δεν ξερω τι πηγε στραβα μιας και η τιμη σε btc receive ηταν περισσοτερο μολις εβαλα το order εγινε και filled.

1 λεπτό πριν, panospeter είπε

Άλλο ρώτησα. Η visa στην οποία στέλνεις bitcoin για να κάνεις τις συναλλαγές σου, κρατάει το αποθεματικό σου σε bitcoin ή το μετατρέπει αυτομάτως σε euro ?

Ολα τα wallets ειναι σε btc. Μολις τα κανεις ευρω τα στελνεις αμεσα στην τραπεζα. Αυτοματα δεν γινονται ευρω τα btc αν δεν το κανεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, panospeter είπε

Άλλο ρώτησα. Η visa στην οποία στέλνεις bitcoin για να κάνεις τις συναλλαγές σου, κρατάει το αποθεματικό σου σε bitcoin ή το μετατρέπει αυτομάτως σε euro ?

οκ αλλο καταλαβα. Μιλας για τις καρτες που είπα.
Οχι σου δίνει την επιλογή να τα κρατησεις crypto για όσο θες. Τωρα αλλες σου ζητανε να πουλησεις χειροκινητα πριν την χρηση αλλες κανουν αυτοματα την πωληση της στιγμη που τις χρησιμοποιεις. Δες πχ https://wirexapp.com/

Επεξ/σία από mech35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mech35 είπε

οκ αλλο καταλαβα. Μιλας για τις καρτες που είπα.
Οχι σου δίνει την επιλογή να τα κρατησεις crypto για όσο θες. Τωρα αλλες σου ζητανε να πουλησεις χειροκινητα πριν την χρηση αλλες κανουν αυτοματα την πωληση της στιγμη που τις χρησιμοποιεις.

Σου δίνουν την επιλογή ? Περίεργο.

Φαντάζομουν ότι ή στα κάνουν κατευθείας euro ή στα αφήνουν σε crypto και την ημέρα που κάνεις την αγορά (ανάλογα με το exchange rate) κάνουν την μετατροπή και σου τραβάνε τόσα crypto όσα αντιστοιχούν σε euro για το προιόν που παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα αγοράσει τον Μάιο του 2018 0,048 Bitcoin, θυμάμαι είχα πληρώσει περίπου 400€ και μάλιστα είχα στεναχωρηθεί επειδή από την αγορά μου και έπειτα όλο έχανε την αξία του, μέσα σε λίγους μήνες είχε χάσει το 65% από τότε δεν ασχολήθηκα καθόλου σαν να μην τα έχω.. μέχρι που ξανά ασχολήθηκα πριν λίγες βδομάδες όταν μπήκε το Bitcoin ξανά στην επικαιρότητα και άρχισε να αποκτά όλο και μεγαλύτερη αξία.. τώρα η αξία τους είναι 2.091,42€

Από τότε μέχρι τώρα έχουν πενταπλασιαστεί τα χρήματα μου, και σας ρωτάω, να πουλήσω η να τα κρατήσω?

όχι ότι τα έχω άμεσα ανάγκη η ότι περιμένω να βγάλω περισσότερο κέρδος, καλά ούτε περίμενα ότι θα βγάλω τόσα χρήματα, απλά έτσι για το χαβαλέ της υπόθεσης να έχω να ασχολούμαι σκέφτομαι να τα κρατήσω να δω μέχρι που θα πάει.. τι λέτε εσείς?

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panospeter είπε

Σου δίνουν την επιλογή ? Περίεργο.

Φαντάζομουν ότι ή στα κάνουν κατευθείας euro ή στα αφήνουν σε crypto και την ημέρα που κάνεις την αγορά (ανάλογα με το exchange rate) κάνουν την μετατροπή και σου τραβάνε τόσα crypto όσα αντιστοιχούν σε euro για το προιόν που παίρνεις.

Συνήθως γίνεται το δεύτερο αλλά υπάρχουν και καποια που λειτουργούν σαν wallets/exchanges. Ιδιαίτερα σε DeFi (decentalized finance) πλατφορμες υπάρχει συνήθως ενσωματωμένο και decentralized exchange οπότε σε ρωτάει πότε και αν θα πουλήσεις. Τελευταία φορά το συνάντησα αυτό στη καρτα του plutus.it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...