Προς το περιεχόμενο

δίκαιη η αύξηση του ενοικίου;


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν έχω ένα σπίτι και το νοικιάζω σε κάποιον 200€ ενώ όλοι οι γείτονες το ίδιο σπίτι το νοικιάζουν 600€ και γυρίσω στα 3 χρόνια που λήγει το συμβόλαιο και πω πως θέλω 500€, είμαι ανήθικος? (γιατί νόμιμος είμαι).

Στα πόσα χρήματα είμαι ηθικός...?

Εσύ και 700 να ζητήσεις να το καταλάβω αλλά δεν μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως έχω γράψει ξανά, θα έπρεπε να υπάρχει μητρώο ενοικιαστών / ιδιοκτητών. Να υπάρχει συχνή αξιολόγηση μεταξύ των συμβαλλομένων.

Έτσι ο καλός και τυπικός ενοικιαστής, να μπορεί να έχει χαμηλότερες μισθώσεις απο άλλους κακούς και το αντίθετο. Απόδοση vs ρίσκο. 

Εγω ας πούμε θα προτιμούσα αν είχα σπίτι προς ενοικίαση, να παίρνω λιγότερα και να έχω το μυαλό μου ήσυχο, παρά να μην ξέρω τι μου ξημερώνει. Υποθέτω υπάρχουν αρκετοί με την ίδια λογική. Προσωπικά γνωρίζω αρκετά άτομα που έχουν σπίτι κλειστό το οποίο δεν το διαθέτουν εδώ και χρόνια γιατι δεν ξέρουν τι θα τους ξημερώσει με όλα αυτά που γίνονται. Όλοι αυτοί αν είχαν κάποιον αξιόπιστο ένοικο, προφανώς θα ήταν χαρούμενοι να δώσουν στο σπίτι στη μισή τιμή της αγοράς και να γλιτώσουν παράλληλα και τα πάγια έξοδα που τρέχουν. 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Ναι είναι δίκαιο γιατί η αύξηση που ζητάει είναι άδικη και τον βάζει σε έξοδα που δεν είχε υπολογίσει 

Oποτε δηλαδη, ουτε να του πει "Φιλε εληξε το συμβολαιο, τα λεμε" μπορει να του πει. Γιατι πρακτικα ειναι το ιδιο πραγμα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stormrain είπε

Oποτε δηλαδη, ουτε να του πει "Φιλε εληξε το συμβολαιο, τα λεμε" μπορει να του πει. Γιατι πρακτικα ειναι το ιδιο πραγμα ετσι?

Δεν το λέει αυτό γιατί είναι ευχαριστημένος απτόν ενοικιαστή και θέλει να πάρει ότι περισσότερο μπορεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, fotisdra είπε

Δεν το λέει αυτό γιατί είναι ευχαριστημένος απτόν ενοικιαστή και θέλει να πάρει ότι περισσότερο μπορεί ;

Δεν το ξερουμε αυτο, μονο εικασιες κανουνμε. Μπορει να το νοικιαζει 200 ευρω τωρα και να ζηταει 800 απο τον TS ξερωγω, οποτε  ειναι ξεκαθαρο τι παιζει.

Αλλα δεν μου ειπες, αν του ελεγε "Αντιο τωρα, εληξε το συμβολαιο, τα παμε", θα σου φαινοταν περιεργο και ιδανικο να τον φεσωσει?

Η ενσταση μου στο σκεπτικο σου ειναι το φεσι. Εληξε το συμβολαιο και ζητας παραπανω? Παιρνω καπελακι και φευγω. Το φεσι ειναι ηλιθια νοοτροπια που το μονο που θα κανει ειναι να φερει προβληματα στον επομενο ενοικιαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Κάπου έχασες τη μπάλα, αν υπήρχαν όρια δεν θα λεγόταν ελεύθερη.

Δεν υπάρχει, ούτε έχει υπάρξει σε καμία χώρα το λεγόμενο «laissez-faire capitalism» δηλαδή η πραγματικά ελεύθερη αγορά σε όλα.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν και δεν έχω ψάξει τι περιορισμοί υπάρχουν αν υπάρχουν, είναι ελεύθερος να αυξήσει το ενοίκιο. Τώρα δίκαιο και άδικο είναι υποκειμενικό.

10 ώρες πριν, Bitbit είπε

το αστείο είναι ότι το πάμε όπως μας συμφέρει. 

όταν μας συμφέρει θέλουμε να έχουμε ελεύθερη αγορά και όταν μας συμφέρει θέλουμε να έχουμε το κράτος-πατερούλη να μας τα ρυθμίζει.

ό,τι θέλει ζητάει, τα όρια μπαίνουν από την αγορά.

 

Σε κάποια πράγματα είναι καλή η ελεύθερη αγορά και σε κάποια το κράτος.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jts είπε

Δεν υπάρχει, ούτε έχει υπάρξει σε καμία χώρα το λεγόμενο "laissez-faire capitalism" δηλαδή η πραγματικά ελεύθερη αγορά σε όλα.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν και δεν έχω ψάξει τι περιορισμοί υπάρχουν αν υπάρχουν, είναι ελεύθερος να αυξήσει το ενοίκιο. Τώρα δίκαιο και άδικο είναι υποκειμενικό.

Κάπου μπερδεύτηκες, το θέμα μας εδώ δεν είναι η πραγματικά ελεύθερη αγορά σε όλα, εδώ συζητάμε μόνο για το ύψος των ενοικίων το οποίο είναι πραγματικά ελεύθερο.

Σαφώς και υπάρχουν κρατικές παρεμβάσεις που πιθανόν να επηρεάζουν το ύψος των ενοικίων, πχ οι φόροι και το επίδομα ενοικίου, αλλά αυτό γίνεται έμμεσα και όχι άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάπου μπερδεύτηκες, το θέμα μας εδώ δεν είναι η πραγματικά ελεύθερη αγορά σε όλα, εδώ συζητάμε μόνο για το ύψος των ενοικίων το οποίο είναι πραγματικά ελεύθερο.

Σαφώς και υπάρχουν κρατικές παρεμβάσεις που πιθανόν να επηρεάζουν το ύψος των ενοικίων, πχ οι φόροι και το επίδομα ενοικίου, αλλά αυτό γίνεται έμμεσα και όχι άμεσα.

Δεν ξέρω που μπερδεύτηκα όταν μόνος σου αυτοαναιρείς τα λεγόμενα σου, αλλά δεν έχει και πολύ σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jts είπε

Δεν ξέρω που μπερδεύτηκα όταν μόνος σου αυτοαναιρείς τα λεγόμενα σου, αλλά δεν έχει και πολύ σημασία.

Αυτό που δεν έχει καμία απολύτως σημασία είναι το συμπέρασμα που έβγαλες, και αυτό επειδή έλαβες υπόψιν μόνο ένα κομμάτι μιας πρότασης και αγνόησες εντελώς όλο το υπόλοιπο.

Όταν μάθεις να διαβάζεις ολόκληρες τις προτάσεις, έλα να τα ξαναπούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο τίτλος του τόπικ πάντως τα λέει όλα:
«δίκαιη η αύξηση του ενοικίου;»

ερώτημα
«δίκαιη η μείωση του ενοικίου;» δε το βλέπω βολικό να υπάρχει...

🤣

το πρόβλημα ξεκινά από αυτό που δε γίνεται κατανοητό:
το ακίνητο είναι το κεφάλαιο και οι υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη ,
ο ενοικιαστής έχει την ευκολία να κάνει χρήση χωρίς τις λοιπές υποχρεώσεις του ακινήτου, χωρίς να δεσμεύει τον εαυτό του και χωρίς να δεσμεύει κάποιο κεφάλαιο πάνω στο συγκεκριμένο ακίνητο

επιλογή φιλοσοφίας είναι και κανείς δεν υποχρεώνει κανένα
ούτε τον ενοικιαστή να μείνει μόνο σε ένα ακίνητο
ούτε τον ιδιοκτήτητ να νοικιάσει σε έναν μόνο ενοικιαστή

αυτά τα δίκαια ή άδικα προφανώς δεν υπάρχουν,
καλά τα εκδικητικά ανήκουν σε άλλη σφαίρα:
ο ενοικιαστής θα κάνει αυτό που τον συμφέρει με τον ίδιο τρόπο που θα τα κάνει κι ο ιδιοκτήτης, όλοι στα πλαίσια της νομιμότητας γιατί διαφορετικά βγάζουμε όλοι τα κουμπούρια και δε συνεχίζει κανείς τη ζωή του...

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Εγω ας πούμε θα προτιμούσα αν είχα σπίτι προς ενοικίαση, να παίρνω λιγότερα και να έχω το μυαλό μου ήσυχο, παρά να μην ξέρω τι μου ξημερώνει. Υποθέτω υπάρχουν αρκετοί με την ίδια λογική. Προσωπικά γνωρίζω αρκετά άτομα που έχουν σπίτι κλειστό το οποίο δεν το διαθέτουν εδώ και χρόνια γιατι δεν ξέρουν τι θα τους ξημερώσει με όλα αυτά που γίνονται. Όλοι αυτοί αν είχαν κάποιον αξιόπιστο ένοικο, προφανώς θα ήταν χαρούμενοι να δώσουν στο σπίτι στη μισή τιμή της αγοράς και να γλιτώσουν παράλληλα και τα πάγια έξοδα που τρέχουν. 

Στείλε μας να πάμε να τα νοικιάσουμε..προπληρώνει ο κόσμος κ έτος γ να μπει σε ένα σωστό σπίτι. Εκτός κ αν δεν είναι σωστά σε ενεργειακή απόδοση ή χωρίς ανακαίνιση...εννοώ δεν θέλουν να ξοδέψουν έξτρα χρήματα γιατί ίσως να μην τα πάρουν πίσω..

Γενικότερα κάθε περίπτωση σπιτιού είναι διαφορετικη 

_________

Στο εξωτερικό σε αρκετές πόλεις σε ολόκληρες γειτονιές τις έχουν αναλάβει εταιρείες διαχείρισης..ενολιγης ταυτόχρονα (καρτέλ) ανεβάζουν τιμές σε όλη την περιοχή .ταυτόχρονα δεν υπάρχει θα πάω δικαστήρια για να Μ κάνει έξωση..λήγει συμβόλαιο ή δεν πληρώθηκε μισθωμα.καλουν  αστυνομία κ σ κάνει έξωση επιτοπου

______

Η 3ετια ακόμη κ στην Ελλάδα δεν ισχύει αν ξαναγίνει συμβόλαιο μετά το 6μηνο...

______

Κανείς δεν απαγορεύει από κάποιον ιδιοκτητη να ζητήσει από εκκαθαριστικό μέχρι κ σύσταση από προηγ.εκμισθωτες .αρκετές χώρες έχουν customer credit rating 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που δεν έχει καμία απολύτως σημασία είναι το συμπέρασμα που έβγαλες, και αυτό επειδή έλαβες υπόψιν μόνο ένα κομμάτι μιας πρότασης και αγνόησες εντελώς όλο το υπόλοιπο.

Όταν μάθεις να διαβάζεις ολόκληρες τις προτάσεις, έλα να τα ξαναπούμε.

Αναφέρω ότι το ύψος των ενοικίων καθορίζεται από μια αγορά που δεν είναι πλήρως ελεύθερη, ως απάντηση σε αυτό: «Κάπου έχασες τη μπάλα, αν υπήρχαν όρια δεν θα λεγόταν ελεύθερη.».

Μετά ανέφερα ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να αυξήσει το ενοίκιο και πως δεν έχει νόημα η έννοια δικαίου του παρόντος τίτλου.

Τώρα πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα νήμα με το ίδιο θέμα.

Η κάθε πλευρά λέει τα δικά της, αρκεί να έχει συμφέρον.

Δε χρειάζεται να τα βρίσκετε κάπου στη μέση, ειδικά όσοι έχετε κάπως μικρότερη πραγματική ανάγκη.

Και όλο και θα χαίρονται οι ιδιοκτήτες που νομίζουν ότι όσα περισσότερα ζητάνε τόσο αποφεύγουν την πλέμπα, άρα και έχουν λιγότερες πιθανότητες για προβλήματα. Και σκάει ο άλλος με το μισό ή ολόκληρο το έτος μπροστά και νομίζουν ότι τον βρήκαν τον άνθρωπό τους.

Ζητείστε όσα θέλετε οι ιδιοκτήτες απλά επειδή μπορείτε, και οι περιπτώσεις πιστολιών απλά θα αυξάνονται, εδώ είμαστε και τα βλέπουμε. Και τα δικαστήρια με τέτοιες υποθέσεις όλο και αυξάνονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

22 λεπτά πριν, kage είπε

Στείλε μας να πάμε να τα νοικιάσουμε..προπληρώνει ο κόσμος κ έτος γ να μπει σε ένα σωστό σπίτι. Εκτός κ αν δεν είναι σωστά σε ενεργειακή απόδοση ή χωρίς ανακαίνιση...εννοώ δεν θέλουν να ξοδέψουν έξτρα χρήματα γιατί ίσως να μην τα πάρουν πίσω..

Γενικότερα κάθε περίπτωση σπιτιού είναι διαφορετικη 

_________

Στο εξωτερικό σε αρκετές πόλεις σε ολόκληρες γειτονιές τις έχουν αναλάβει εταιρείες διαχείρισης..ενολιγης ταυτόχρονα (καρτέλ) ανεβάζουν τιμές σε όλη την περιοχή 

______

Η 3ετια ακόμη κ στην Ελλάδα δεν ισχύει αν ξαναγίνει συμβόλαιο μετά το 6μηνο...

Αν κυκλοφορήσεις σε πολυκατοικίες κλπ θα δεις άπειρα ανοίκιαστα σπίτια, όχι γιατί έχουν μπλέξει με κληρονομικά και αυτά, αλλά γιατι την έχουν παθει μια φορά και δεν ρισκάρουν ξανά.

Όταν νοικιάζεις ένα σπιτι 200€ και καθαρά μενουν 150€ και σου αφήνει φέσι ο άλλος κάτι χιλιάδες ή το καταστρέφει, το αφήνεις κλειστό καλύτερα. Αυτό ισχυει σε ολα τα ποσά. 

Αν έχεις καλό σπίτι, ας πούμε με καλά αλουμίνια και καλές κατασκευές (εγώ έχω πληρώσει για το δικό μου πχ 1500€+ για κάθε άνοιγμα), υπάρχει περίπτωση να το νοικιάσω? ΠΟΤΈ! Μόνο να σου χτυπάει ο άλλος τις πόρτες και τις στραβώσει, θες 2 έτη ενοίκια να τα φτιάξεις ξανά. Μόνο οι σίτες έχουν 150€ τουλάχιστον, η κάθε μια. Αυτά προφανώς κανείς δεν τα υπολογίζει στο ύψος του ενοικίου. Και αν χαλάσει κάτι, θα σου πει "α φιλε, φυσική φθορά. Βάλε μου νέες γιατί εγώ το σπίτι το νοίκιασα με σιτες, αλλιώς ρίξε μου το ενοίκιο"

Και μετά θα μπει στο Insomnia να μιλάει για καπιταλιστές που θέλουν και ενοίκιο στα σπιτια που νοικιάζουν και δεν τα παραχωρούν τσάμπα ξέρω γω

Μητρώο ενοικιαστών / αγοραστών. Μόνη λύση. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ισχυει..λυσεις υπάρχουν απλα είναι old school μυαλα .στα ιδιωτικά συμφωνητικά που είναι 4 5 ψηφία μισθωματα καλό θα ήταν να συντάσσονται έστω κ μια φορα από συμβολαιογράφους/ δικηγορους και να μπαίνουν ρήτρες...εν ολίγης δεν είναι τα έτοιμα π βρίσκεις στα περιπτερα.σε αυτά ή και στα απλά μπορεί να μπει κ μια πρόταση με ένα τυπικό ο μισθωτής αναλαμβάνει κάθε ζημιά κ αντικατάσταση της ,αντικατάσταση ζημιάς με ίδια ή καλύτερης ποιοτητας αλλά ακόμη και αναγκαστική ασφάλιση πυρός /σεισμού και διαμοιρασμού της αποζημίωσης με συγκεκριμένο τροπο. Τέλος η δυνατότητα Ραντεβού κ report με φωτός/βιντεο ανά έτος... 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...