Προς το περιεχόμενο

δίκαιη η αύξηση του ενοικίου;


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, m3ltd0wn είπε

Με 0 ΕΝΦΙΑ (!!!)

και εξαιρετικό ενοικιαστή (50 ευρώ συντήρηση το χρόνο μόνο)

το ενοίκιο στο παράδειγμα σου πέφτει στα 580 από 630 (μείωση 50 ευρώ ή 8%, κάτι που έτσι και αλλιώς θα μπορούσε να το ρίξει τόσο ένας ιδιοκτήτης σε μια διαπραγμάτευση…)

δεν νομίζω λοιπόν ότι ο ΕΝΦΙΑ και το ποσό προσεκτικός είναι ο ιδιοκτήτης παίζει τόσο σημαντικό ρόλο (βέβαια όπως είπες αν άλλαζαν αυτά θα άλλαζαν και αλλά πολλά κοινωνικά).

image.png.f167e62962a1255c13a22d3de1dc0977.png

Υπάρχει και κάτω όριο στο ύψος του ενοικίου. Ειδικά αν μιλάμε για καινούργιο σπίτι που έχει πληρωθεί από κάποιον και ενδεχομένως πληρώνει και στεγαστικό για αυτό 5-8%.

Αν ο άλλος το έχει κληρονομήσει, δεν το έχει πληρώσει, είναι 50 ετών σπίτι κλπ, προφανώς το ενοίκιο πέφτει. Ούτως ή αλλως θα έπεφτε όμως γιατι και η αξία του θα ήταν χαμηλότατη.

Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που διαμορφώνουν την προσφορά και τη ζήτηση, αλλά θα πάει σε πολιτικό επίπεδο το θέμα όμως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Η ασφάλιση της περιουσιας είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη και όχι του ενοικιαστή.

Με ποιο δικαίωμα θα ασφαλισω εγώ κάτι που ανήκει σε κάποιον άλλο; το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ για τον εαυτό μου είναι αστικη ευθύνη αλλά αυτό συνδέεται άμεσα με συγκεκριμένη δραστηριότητα (πχ επάγγελμα).

Με την λογική αυτή όταν θα έφυγαν οι ενοικιαστες από ένα σπίτι θα κανονιζαν με τον ιδιοκτήτη να του το κάνουν καινούργιο. Δε γίνονται αυτά σε καμία ασφαλιστική...

Στην Νορβηγία όταν νοικιαζα από εταιρεία μου είχαν κάνει έλεγχο πιστοληπτικο πριν το συμβόλαιο. Υπήρχαν ρητρες αν έφευγα νωρίτερα από τα 3 ετη (έπρεπε να βρω και άλλον ενοικιαστή εγώ, αλλιώς τους πλήρωνα μέχρι να βρουν αυτοί). Στο τέλος έγινε ελεγχος ότι το παρέδωσα όπως το πήρα. Κάθε χρόνο γινόταν αύξηση ή μείωση βασει τιμαριθμου. Παρειχαν πυρασφάλεια την ποια έπρεπε να τηρω αυστηρά. Αλλά το σπίτι ήταν ασφαλισμένο από αυτούς. Εγώ αν ήθελα μπορούσα να ασφαλίσω τα δικά μου πράγματα και μόνο.

Στην ίδια χώρα όταν νοικιασα από ιδιώτη τα πράγματα είναι βάσει νόμου τελείως διαφορετικά. Φεύγεις ακόμα και στον μήνα. Δεν έχεις καμιά υποχρέωση ούτε αυτός σε σένα. Αλλά η τιμή του ενοικιου είναι σταθερή για 3 χρόνια και κανένας πιστοληπτικος έλεγχος γιατί είναι ιδιώτης και απαγορεύεται.

Σωστά όσα λες για τη Νορβηγία, εκτός από την τελευταία παράγραφο. Και από ιδιώτη να νοικιάσεις ισχύουν τα ίδια. Αλλά επειδή υπάρχει σοβαρό πρόβλημα λόγω έλλειψης σπιτιών στις μεγάλες πόλεις, ειδικά στο Όσλο, και ξέρουν ότι θα νοικιαστεί ακαριαία γι' αυτό ίσως κάποιοι δεν είναι τόσο αυστηροί.

Συμπληρωματικά να πω επίσης ότι δίνεις 2-3 ή και περισσότερα ενοίκια ως εγγύηση, τα οποία κατατίθενται σε κοινό λογαριασμό και δεν τα πειράζει κανείς. Με την λήξη του συμβολαίου και αφού ο ιδιοκτήτης παραλάβει το ακίνητο στην κατάσταση που το νοίκιασε (φωτογραφίες και βίντεο είναι κανόνας) δίνει το οκ για να πάρει ο ενοικιαστής την εγγύηση από την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Σωστά όσα λες για τη Νορβηγία, εκτός από την τελευταία παράγραφο. Και από ιδιώτη να νοικιάσεις ισχύουν τα ίδια. Αλλά επειδή υπάρχει σοβαρό πρόβλημα λόγω έλλειψης σπιτιών στις μεγάλες πόλεις, ειδικά στο Όσλο, και ξέρουν ότι θα νοικιαστεί ακαριαία γι' αυτό ίσως κάποιοι δεν είναι τόσο αυστηροί.

Συμπληρωματικά να πω επίσης ότι δίνεις 2-3 ή και περισσότερα ενοίκια ως εγγύηση, τα οποία κατατίθενται σε κοινό λογαριασμό και δεν τα πειράζει κανείς. Με την λήξη του συμβολαίου και αφού ο ιδιοκτήτης παραλάβει το ακίνητο στην κατάσταση που το νοίκιασε (φωτογραφίες και βίντεο είναι κανόνας) δίνει το οκ για να πάρει ο ενοικιαστής την εγγύηση από την τράπεζα.

Στο Βέλγιο γίνεται ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bitbit είπε

και για να συμπληρώσω αυτά που έγραψα πριν,

έχει πλάκα που ο ts χρησιμοποιεί τη λέξη αυθαίρετα. Εμένα μου προκαλεί λίγο γέλιο. Δηλαδή δε μπορεί να αποφασίσει αυθαίρετα ο ιδιοκτήτης; Πρέπει να πάρει την άδεια από κάποιον για το πόσο θα νοικιάσει το σπίτι του;

Επίσης, δε μπορεί να οριστεί το τι είναι δίκαιη αύξηση με γενικούς κανόνες.

Εγώ μπορεί να έχω ένα σπιτί σε μια περιοχή η οποία μπορεί να έχει αναβαθμιστεί τρελά τον τελευταίο χρόνο. Στάση μέτρο/λεωφορείου, πάρκο, οπτικές ίνες..... Αν το νοίκιαζα 300€ πόσο είναι το "δίκαιο" να το πάω; Γιατί 300€ δε θα το άφηνα, όπως και κανείς φαντάζομαι.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. μη σκέφτεστε με όρους κονσέρβα

Όχι δεν είναι έτσι γιατί υπάρχει και η αισχροκέρδεια. Δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά και αυτό γιατί η αισχροκέρδεια τιμωρείτε από τον νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Όχι δεν είναι έτσι γιατί υπάρχει και η αισχροκέρδεια. Δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά και αυτό γιατί η αισχροκέρδεια τιμωρείτε από τον νόμο.

Αισχροκέρδεια μπορεί να υπάρξει μόνο όταν οι τιμές ενός προϊόντος/υπηρεσίας είναι πολύ μεγαλύτερες από αυτές που ορίζουν οι αγορανομικές διατάξεις, και από όσο ξέρω δεν υπάρχουν αγορανομικές διατάξεις που αφορούν τα ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Όχι δεν είναι έτσι γιατί υπάρχει και η αισχροκέρδεια. Δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά και αυτό γιατί η αισχροκέρδεια τιμωρείτε από τον νόμο.

κάπου τα έχεις μπερδέψει μέσα στο μυαλό σου

δεν υπάρχει καμία αισχροκέρδεια ούτε παραβιάζει κανείς κανέναν νόμο. 

η αγορά/ενοικίαση ακινήτων είναι ελεύθερη αγορά κανείς δεν μπορεί να βάλει όρια στο πόσο πουλάει ή πόσο αγοράζει κάποιος είτε είναι κάποια εταιρεία/μεσιτικό γραφείο είτε ιδιώτης

προσωπικά έχω διαλέξει να είμαι ιδιοκτήτης του σπιτιού που μένω και να μην πληρώνω ενοίκιο και ευτυχώς στην πολυκατοικία που αγόρασα το διαμέρισμα είμαστε όλοι ιδιοκτήτες που μένουμε στα διαμερίσματα και δεν ενοικιάζει κανείς το διαμέρισμα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

 

Αν κυκλοφορήσεις σε πολυκατοικίες κλπ θα δεις άπειρα ανοίκιαστα σπίτια, όχι γιατί έχουν μπλέξει με κληρονομικά και αυτά, αλλά γιατι την έχουν παθει μια φορά και δεν ρισκάρουν ξανά.

Όταν νοικιάζεις ένα σπιτι 200€ και καθαρά μενουν 150€ και σου αφήνει φέσι ο άλλος κάτι χιλιάδες ή το καταστρέφει, το αφήνεις κλειστό καλύτερα. Αυτό ισχυει σε ολα τα ποσά. 

Αν έχεις καλό σπίτι, ας πούμε με καλά αλουμίνια και καλές κατασκευές (εγώ έχω πληρώσει για το δικό μου πχ 1500€+ για κάθε άνοιγμα), υπάρχει περίπτωση να το νοικιάσω? ΠΟΤΈ! Μόνο να σου χτυπάει ο άλλος τις πόρτες και τις στραβώσει, θες 2 έτη ενοίκια να τα φτιάξεις ξανά. Μόνο οι σίτες έχουν 150€ τουλάχιστον, η κάθε μια. Αυτά προφανώς κανείς δεν τα υπολογίζει στο ύψος του ενοικίου. Και αν χαλάσει κάτι, θα σου πει "α φιλε, φυσική φθορά. Βάλε μου νέες γιατί εγώ το σπίτι το νοίκιασα με σιτες, αλλιώς ρίξε μου το ενοίκιο"

Και μετά θα μπει στο Insomnia να μιλάει για καπιταλιστές που θέλουν και ενοίκιο στα σπιτια που νοικιάζουν και δεν τα παραχωρούν τσάμπα ξέρω γω

Μητρώο ενοικιαστών / αγοραστών. Μόνη λύση. 

Νταξει, δεν είναι ολοι ετσι. Εγώ προπληρωνω 1 χρονο μπροστα το ενοίκιο (μου κανει βέβαια και λιγο καλυτερη τιμή) και οτι ζημια γινει απο μενα (ακομα και αυτές που δεν γινονται απο μενα) τις πληρωνω. Ουτε καν ενοχλω τον ιδιοκτητη. 

Εκκαθαριστικο παντως δεν θα εδινα ποτε για να νοικιάσω ενα σπιτι, εκτος αν μου δειξει και ο ιδιοκτητης το δικο του. 

3 ώρες πριν, Jts είπε

Όχι, γιατί στην πράξη αν βάλει ενοίκιο περισσότερο από όσο ορίζει η αγορά, δεν θα νοικιάσει κανείς άρα θα αναγκαστεί να το μειώσει. Άρα μόνο στην θεωρία είναι ελεύθερος να βάλει ότι τιμή θέλει, όχι στην πράξη

Wut! Οικονομολογος απο τει? Αυτος είναι ο ορισμος της ελευθερης αγορας, και συ λες ότι δεν ειναι ελευθερη αγορά...

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Herald είπε

Εκκαθαριστικο παντως δεν θα εδινα ποτε για να νοικιάσω ενα σπιτι, εκτος αν μου δειξει και ο ιδιοκτητης το δικο του. 

  • O ιδιοκτήτης αν ζητήσει εκκαθαριστικό θα γίνει για να διαπιστώσει αν είσαι φιδέμπορας ή όντως μπορείς να πληρώνεις το ύψος του συμφωνηθέντος ενοικίου. Αν δηλώνεις 500€ / μήνα και το ενοίκιο έχει 600€ / μηνα, προφανώς και το ρίσκο είναι μεγάλο (μην αρχίσουμε τα ίσως έχω μαυρα, μου στέλνουν οι γονείς μου, έχω γκόμενα και θα πληρώνει αυτή κλπ). Στην τράπεζα γιατί το δείχνεις για να σου δώσουν πιστωτική - να ξεκινήσεις δηλαδη οικονομική σχέση μαζί τους? 
  • Αν επιλέξω Δημόσιο Υπάλληλο/Στρατιωτικο αντί για ιδιωτικό, το ίδιο δεν ειναι?
  • Ενω αν σου δείξω εγώ ή ο ιδιοκτήτης, το εκκαθαριστικό και τις καταθέσεις μας, τι θα αλλάξει στη ζωή σου και στις αποφάσεις σου? 
Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sphinxgr είπε
  • O ιδιοκτήτης αν ζητήσει εκκαθαριστικό θα γίνει για να διαπιστώσει αν είσαι φιδέμπορας ή όντως μπορείς να πληρώνεις το ύψος του συμφωνηθέντος ενοικίου. Αν δηλώνεις 500€ / μήνα και το ενοίκιο έχει 600€ / μηνα, προφανώς και το ρίσκο είναι μεγάλο (μην αρχίσουμε τα ίσως έχω μαυρα, μου στέλνουν οι γονείς μου, έχω γκόμενα και θα πληρώνει αυτή κλπ). Στην τράπεζα γιατί το δείχνεις για να σου δώσουν πιστωτική - να ξεκινήσεις οικονομική σχέση μαζί τους? 
  • Ενω αν σου δείξω εγώ ή ο ιδιοκτήτης, το εκκαθαριστικό και τις καταθέσεις μας, τι θα αλλάξει στη ζωή σου και στις αποφάσεις σου? 

Οταν μπαινεις σε ενα μαγαζι να ψωνισεις δεν σου ζητάνε εκκαθαριστικο για να δουν αν μπορεις να πληρωσεις. Για να ηρθα να δω το σπιτι σου σημαινει οτι εχω να πληρώνω το ενοικιο, το οποιο ουτως η άλλος προπληρωνω 1 χρονο μπροστα. 

Αν εσυ είσαι περιεργος και δεις στο εκκαθαριστικο μου μεγαλα νούμερα μπορει να ζητησεις αύξηση που σε αλλες συνθηκες δεν θα ζηταγες επειδη τα εχω. Οποτε αν δω και εγώ μεγαλα νουμερα στο δικο σου θα σου πω πως δεν την εχεις αναγκη. 

Επισης εννοειται πως οταν δειχνεις το σπιτι σε επίδοξο ενοικιαστη εχεις μαζι σου συμβολαιο και Ε9 για να ξερει και ο ενοικιαστής οτι ειναι δικο σου. Τι, οχι? 

Οπως εγώ λοιπον θεωρω οτι εσυ εισαι ο ιδιοκτητης χωρις να απαιτω να μου το αποδειξεις ετσι και εσυ πρεπει να θεωρεις οτι για να θελω να το νοικιάσω εχω λεφτα. Ομορφα και ωραια

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε
  1. Οταν μπαινεις σε ενα μαγαζι να ψωνισεις δεν σου ζητάνε εκκαθαριστικο για να δουν αν μπορεις να πληρωσεις. Για να ηρθα να δω το σπιτι σου σημαινει οτι εχω να πληρώνω το ενοικιο, το οποιο ουτως η άλλος προπληρωνω 1 χρονο μπροστα. 
  2. Αν εσυ είσαι περιεργος και δεις στο εκκαθαριστικο μου μεγαλα νούμερα μπορει να ζητησεις αύξηση που σε αλλες συνθηκες δεν θα ζηταγες επειδη τα εχω. Οποτε αν δω και εγώ μεγαλα νουμερα στο δικο σου θα σου πω πως δεν την εχεις αναγκη. 
  3. Επισης εννοειται πως οταν δειχνεις το σπιτι σε επίδοξο ενοικιαστη εχεις μαζι σου συμβολαιο και Ε9 για να ξερει και ο ενοικιαστής οτι ειναι δικο σου. Τι, οχι? 
  4. Οπως εγώ λοιπον θεωρω οτι εσυ εισαι ο ιδιοκτητης χωρις να απαιτω να μου το αποδειξεις ετσι και εσυ πρεπει να θεωρεις οτι για να θελω να το νοικιάσω εχω λεφτα. Ομορφα και ωραια

Οι απαντήσεις σου είναι παντελώς άσχετες και εκτός λογικης, αλλά θα σου απαντήσω ακόμα μια φορά

  1. Όταν μπαίνεις σε μαγαζί και πληρώσεις μετρητα, δεν έχει καμία οικονομική σχέση μαζί σου στο μέλλον ο ιδιοκτήτης οποτε και δεν τον ενδιαφέρει αν έχεις λεφτά. Αν πληρώσεις με κάρτα, έχει αναλάβει η τράπεζα τους ελέγχους. Πως το μπλέκεις με τη μακροχρόνια οικονομική σχέση με ιδιώτη, ένας θεός ξέρει.
  2. Άλλο ένα καθημερινό σενάριο. Πας να νοικιάσεις σπίτι με 500€ και επειδή σε βλέπει άνετο, σου λέει ο άλλος 600€ γιατί είσαι άνετος.... Καθημερινότητα....
  3. Χάνει κάτι ο ιδιώτης να σου δείξει Ε9? Επηρεάζει κάπου την όλη επαγγελματική σχέση? ΟΧΙ.
  4. Νοικιάζεις σπίτι και θεωρείς ότι, ότι σου δηλώσουν οι υποψήφιοι ενοικιαστές, ισχύει. Το ίδιο υποθέτω θεωρείς και για τους πωλητές αυτοκινήτων. Ότι λεει ο καθένας ισχυει. ΟΚ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Οι απαντήσεις σου είναι παντελώς άσχετες και εκτός λογικης, αλλά θα σου απαντήσω ακόμα μια φορά

  1. Όταν μπαίνεις σε μαγαζί και πληρώσεις μετρητα, δεν έχει καμία οικονομική σχέση μαζί σου στο μέλλον ο ιδιοκτήτης οποτε και δεν τον ενδιαφέρει αν έχεις λεφτά. Αν πληρώσεις με κάρτα, έχει αναλάβει η τράπεζα τους ελέγχους. Πως το μπλέκεις με τη μακροχρόνια οικονομική σχέση με ιδιώτη, ένας θεός ξέρει.
  2. Άλλο ένα καθημερινό σενάριο. Πας να νοικιάσεις σπίτι με 500€ και επειδή σε βλέπει άνετο, σου λέει ο άλλος 600€ γιατί είσαι άνετος.... Καθημερινότητα....
  3. Χάνει κάτι ο ιδιώτης να σου δείξει Ε9? Επηρεάζει κάπου την όλη επαγγελματική σχέση? ΟΧΙ.
  4. Νοικιάζεις σπίτι και θεωρείς ότι, ότι σου δηλώσουν οι υποψήφιοι ενοικιαστές, ισχύει. Το ίδιο υποθέτω θεωρείς και για τους πωλητές αυτοκινήτων. Ότι λεει ο καθένας ισχυει. ΟΚ. 

 

1) Δεν είναι ακριβώς έτσι. Εγώ είχα κάνει παραγγελία από κατάστημα πράγματα που δεν είχε / έφερνε γιατί δεν είχαν ζήτηση. Αν δεν είχα να τα πληρώσω, θα του έμεναν στο ράφι, συν ο χρόνος που δαπάνησε για να με εξυπρετήσει. Δεν θυμάμαι να μου ζήτησε εκκαθαριστικό πριν τα παραγγείλει. 

Αν δεν σου κάνει το παράδειγμα με τη λιανική πάμε στις υπηρεσίες. Λογιστής είμαι, δεν έχω ζητήσει πότε από επίδοξο πελάτη που ήρθε για να του κρατήσω τα βιβλία εκκαθαριστικό για να δώ αν μπορεί να πληρώνει.

2) Ασφαλώς, μπορεί να μου πεί έχω και άλλες προσφορές και θα δώ (μου έχει τύχει),  και να αναγκαστείς να δώσεις κάτι παραπάνω.

3) Ε αυτό λέω, οπότε από δώ και πέρα όταν δείχνεις το σπίτι σου θα έχεις μαζί σου Ε9 και συμβόλαιο ιδιοκτησίας να το βλέπει ο επίδοξος ενοικιαστής. 
 

4) Δεν σου είπα να θεωρήσεις τίποτα, σου είπα οτι εγώ εκκαθαριστικό δεν θα σου έδειχνα. Στη τελική αν η ιδιοκτήτρια που έχω τώρα μου ζήταγε εκκαθαριστικό δεν θα μου το είχε νοικιάσει. Μάιο του 2017 ήρθα για να νοικιάσω, το τελευταίο εκκαθαριστικό μου ήταν για τα εισοδήματα του 2015, όμως το 2015 ακόμα πρακτική έκανα οπότε είχα ένα τριχιλιαρο. Ενώ τώρα τις πληρώνω μέχρι και τα κοινοχρήστα ιδιοκτήτη.

Και βέβαια μπορεί να συμβεί και το ανάποδο. Να σου φέρω το περσινό μου εκκαθαριστικό με εισοδήματα 50-60k και φέτος λόγω COVID να έχω κλείσει το μαγαζί η να έχω απολυθεί. Μήπως να έχουμε μαζί μας και μισθοδοσία τρέχοντος μήνα μαζί με το εκκαθαριστικό για να νοικιάσουμε ένα σπίτι? :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Wut! Οικονομολογος απο τει? Αυτος είναι ο ορισμος της ελευθερης αγορας, και συ λες ότι δεν ειναι ελευθερη αγορά...

Σε πιο οικονομικό βιβλίο, το διάβασες ότι ο ορισμός της ελεύθερης αγοράς είναι η ελευθερία τιμής του ενοικίου, να το διαβάσω και εγώ μπας και μάθω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jts είπε

Σε πιο οικονομικό βιβλίο, το διάβασες ότι ο ορισμός της ελεύθερης αγοράς είναι η ελευθερία τιμής του ενοικίου, να το διαβάσω και εγώ μπας και μάθω τίποτα.

Φιλικά στο λέω, άστο δεν το έχεις. Δίνεις τον ορισμό της ελεύθερης αγοράς και συμπεραίνεις οτι αυτό δεν είναι ελεύθερη αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Φιλικά στο λέω, άστο δεν το έχεις. Δίνεις τον ορισμό της ελεύθερης αγοράς και συμπεραίνεις οτι αυτό δεν είναι ελεύθερη αγορά. 

Διάβασε αυτό για αρχή, και μετά να μου πεις ότι η σημερινή αγορά είναι πλήρως ελεύθερη, που κατά την γνώμη μου καλώς δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...