Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, iazriel είπε

Με τα μανισια pads είχα 110c στις μνήμες για πλάκα σε mining. Με τα thermal grizzly έπεσα στους 84. Αν μπορείς να μου αποδείξεις ότι τα thermal right κάνουν καλύτερη δουλειά και να μου βρεις και από που να τα αγοράσω γιατί μεχρι στιγμής δεν τα έχω βρει πουθενά ειδικά σε 2-2.5mm, είμαι όλος αυτιά please γιατι τα έψαχνα. 

Εγω ειπα οτι θεωρητικα βασει των specs τους και οσα εχω  διαβασει πηγαινουν καλυτερα. Για ποιο λογο να μπω σε διαδικασία να σου αποδειξω οτι πηγαινουν καλυτερα? Λεφτα θα βγαλω αν τα αγορασεις? Amazon και AliExpress υπαρχουν παντως.

Και ειναι και το θεμα κ της αντοχης στο χρονο.Ο akoinonitos πανω στο μηνα τα ξανα αλλαξε...ισως τα αλλα λογω μεγαλυτερης θερμοαγωγιμοτητας να κρατανε περισσοτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εγω ειπα οτι θεωρητικα βασει των specs τους και οσα εχω  διαβασει πηγαινουν καλυτερα. Για ποιο λογο να μπω σε διαδικασία να σου αποδειξω οτι πηγαινουν καλυτερα? Λεφτα θα βγαλω αν τα αγορασεις? Amazon και AliExpress υπαρχουν παντως.

Ναι θεωρητικά είναι καλύτερα, πρακτικά υπάρχει κάποιο συγκριτικό σε σχέση με τα grizzly για να δω πόσο καλύτερα είναι; αν λες πως είναι τα top και έχεις διαβάσει ότι πάνε καλύτερα θα ήθελα να διαβάσω αυτές τις αναφορές. Δεν σε πικαρω, να ρίξω περαιτέρω τα temps μου θέλω και να ξέρω αν αξίζει να μπλεχτω με Κίνα ή να μείνω με τα grizzly από το e-shop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iazriel είπε

Ναι θεωρητικά είναι καλύτερα, πρακτικά υπάρχει κάποιο συγκριτικό σε σχέση με τα grizzly για να δω πόσο καλύτερα είναι; αν λες πως είναι τα top και έχεις διαβάσει ότι πάνε καλύτερα θα ήθελα να διαβάσω αυτές τις αναφορές. Δεν σε πικαρω, να ρίξω περαιτέρω τα temps μου θέλω και να ξέρω αν αξίζει να μπλεχτω με Κίνα ή να μείνω με τα grizzly από το e-shop. 

Αγόρασε ο,τι θες φιλε και καμε ο,τι θες γενικοτερα.μια συμβουλη παρεθεσα.για να δεις ποσο καλυτερα παει ενα pad πρεπει να το δοκιμασεις στην ίδια καρτα και να της δωσεις το ιδιο φορτιο προκειμενου να εξαγαγεις ασφαλη συμπερασματα.συγνωμη που δεν εχω την καρτα σου και ολες τις μάρκες pads διαθεσιμες για να ενεργησω εκτενεστατες δοκιμες και να σε ενημερωσω.ΕΛΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Αγόρασε ο,τι θες φιλε και καμε ο,τι θες γενικοτερα.μια συμβουλη παρεθεσα.για να δεις ποσο καλυτερα παει ενα pad πρεπει να το δοκιμασεις στην ίδια καρτα και να της δωσεις το ιδιο φορτιο προκειμενου να εξαγαγεις ασφαλη συμπερασματα.συγνωμη που δεν εχω την καρτα σου και ολες τις μάρκες pads διαθεσιμες για να ενεργησω εκτενεστατες δοκιμες και να σε ενημερωσω.ΕΛΕΟΣ

Ρε παρεξηγησιαρη σταματα ,σοβαρα σε ρωτησε ο χριστιανος 😛 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billeiros είπε

Αγόρασε ο,τι θες φιλε και καμε ο,τι θες γενικοτερα.μια συμβουλη παρεθεσα.για να δεις ποσο καλυτερα παει ενα pad πρεπει να το δοκιμασεις στην ίδια καρτα και να της δωσεις το ιδιο φορτιο προκειμενου να εξαγαγεις ασφαλη συμπερασματα.συγνωμη που δεν εχω την καρτα σου και ολες τις μάρκες pads διαθεσιμες για να ενεργησω εκτενεστατες δοκιμες και να σε ενημερωσω.ΕΛΕΟΣ

"Αν θελετε να καμετε σοβαρη δουλεια να βαλετε pads της thermalright.12.8 w/mk .ο,τι κυκλοφορει Ελλαδα ειναι πολυ υποδεεστερο"

Not true, ειδικά αν δεν έχεις κάνει εκτενέστατες δοκιμές σε όλα τα pads σε όλες τις κάρτες. Αυτό σου είπαμε με τον Χρήστο πάνω κάτω.

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε παρεξηγησιαρη σταματα ,σοβαρα σε ρωτησε ο χριστιανος 😛 😛

 

Άστο Chris, δεν γαμείς, όλα καλά.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Αμάν αμάν. @akoinonitos γιατί αδερφέ τα άλλαξες ξανά ;

Γτ ανεβηκε το junction μετα απο καιρο Νικ.   Ειναι λιγο περιεργη η φαση στην καρτα μου ισως θελει 0.5mm παραπανω γτ εχω βαλει και στα chοkes pads και ισως εχω μεγαλωση λιγο την αποσταση απο το κουλερ. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά η οθόνη μου έχει μια επιλογή για "Low Latency Mode", έχει νόημα να είναι ενεργοποιημένο στα Single Player παιχνίδια; 

Επίσης υπάρχει και αντίστοιχη επιλογή στο nVidia Control Panel, αυτό πρέπει να είναι στο on ή off;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναεπισημαινω οτι απο αποψεως specs ειναι εμφανως καλυτερα.τωρα το τι δουλευει στον καθενα δεν το ξερω και ουτε εχω τη δυνατοτητα να κατσω να το τεσταρω ξεχωριστα.Ορισμενοι το τραβατε απο τα μαλλια κυριολεκτικα.εισαι ευχαριστημενος ρε αδερφε με αυτα? Με γεια σου και χαρα σου.τι να κατσουμε να αναλυσουμε περαιτερω δλδ?

Μπακαλιστικες θεωριες...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ρε παιδιά η οθόνη μου έχει μια επιλογή για "Low Latency Mode", έχει νόημα να είναι ενεργοποιημένο στα Single Player παιχνίδια; 

Επίσης υπάρχει και αντίστοιχη επιλογή στο nVidia Control Panel, αυτό πρέπει να είναι στο on ή off;   

Στην οθόνη ανάλογα, αν επηρεάζει πχ τίποτα χρώματα ή έχει αλλα μείον ασε το default.

Drivers επίσης default

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε παρεξηγησιαρη σταματα ,σοβαρα σε ρωτησε ο χριστιανος 😛 😛

 

Ο φιλος θελει να ακουσει οτι ολα κανουν την ιδια δουλεια προκειμενου ψυχολογικά να ελαφρυνθει.Ε λοιπον οκ.ολα κανουν τηννιδια δουλεια.τι 6w/mk.τι 13.O,τι πάρεις ενα ευρω.ολα καλα τωρα?

Εδω μεσα ο,τι κ να πεις τον μπελα σου βρισκεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Στην οθόνη ανάλογα, αν επηρεάζει πχ τίποτα χρώματα ή έχει αλλα μείον ασε το default.

Drivers επίσης default

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Παρατήρησα ότι έχεις FreeSync Monitor. Δουλεύει με την RTX 3070;; Επειδή και εγώ έχω FreeSync και nVidia κάρτα, τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα;

Έχω δοκιμάσει στο nVidia CP να βάλω FreeSync On, κόφτη στα 140 καρέ και VSync on αλλά δεν είδα καμία διαφορά σε σχέση με το αν το έχω τελείως απενεργοποιημένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα χειρούργησα την Φανή, της άλλαξα παστούλα, έχασα την εγγύηση και όλα καλά. Πλέον δουλεύει κομπλέ, hotspot 11 βαθμούς πάνω από GPU temperature και γενικά οι θερμοκρασίες παίζοντας cyberpunk είναι ίδιες με πρίν (72 βαθμοί) αλλά τα fans ξύνονται στο 40% ενώ πρίν τα είχα 70+% για να κρατήθει κάτω από 75. Αρκετά ευχαριστημένος θα έλεγα, και σίγουρα όποιος δεν χάνει την εγγύηση ή δεν ενδιαφέρεται για την εγγύηση ας την ανοίξει να αλλάξει πάστα. 

Όταν την άνοιξα το κάτω 1/4 του die ήταν εντελώς γυμνό από πάστα. Στην ουσία αστόχησαν στην τοποθέτηση της πάστας, μιας και ενώ υπάρχει αρκετή πάστα στο σχήμα του die, αυτή είναι τοποθετήμενη ελάχιστα πάνω από το σημείο που είναι το die, με αποτέλεσμα το κάτω μέρος να είναι γυμνό.

Τα pads που είχε σε vram μου φάνηκαν κομπλέ γενικά και ότι έκαναν επαφή, όπως και το backplate καλή κατασευή. Τώρα το καλοκαίρι θα παιχτεί το σόβαρο benchmark, μόνο οι δυνατοί θα επιζήσουν. Περιμένουμε την Alphacool


@akoinonitos Δάσκαλε, το eiswand το ξέρεις? Σκέφτομαι να τσιμπήσω ένα τέτοιο μαζί με το block της gamerock και να το αφήσω μπαλκονάκι. Απλά με αγχώνει το pump το οποίο φαίνεται να έχει αστείο flow, αν κατάλαβα καλά έχει 2 pumps των 72 l/h, το καθένα? Και τα 2 μαζί? Δεν είμαι σίγουρος. Λες να παιχτεί condensation λόγω μπαλκονιού? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Σήμερα χειρούργησα την Φανή, της άλλαξα παστούλα, έχασα την εγγύηση και όλα καλά. Πλέον δουλεύει κομπλέ, hotspot 11 βαθμούς πάνω από GPU temperature και γενικά οι θερμοκρασίες παίζοντας cyberpunk είναι ίδιες με πρίν (72 βαθμοί) αλλά τα fans ξύνονται στο 40% ενώ πρίν τα είχα 70+% για να κρατήθει κάτω από 75. Αρκετά ευχαριστημένος θα έλεγα, και σίγουρα όποιος δεν χάνει την εγγύηση ή δεν ενδιαφέρεται για την εγγύηση ας την ανοίξει να αλλάξει πάστα. 

Όταν την άνοιξα το κάτω 1/4 του die ήταν εντελώς γυμνό από πάστα. Στην ουσία αστόχησαν στην τοποθέτηση της πάστας, μιας και ενώ υπάρχει αρκετή πάστα στο σχήμα του die, αυτή είναι τοποθετήμενη ελάχιστα πάνω από το σημείο που είναι το die, με αποτέλεσμα το κάτω μέρος να είναι γυμνό.

Τα pads που είχε σε vram μου φάνηκαν κομπλέ γενικά και ότι έκαναν επαφή, όπως και το backplate καλή κατασευή. Τώρα το καλοκαίρι θα παιχτεί το σόβαρο benchmark, μόνο οι δυνατοί θα επιζήσουν. Περιμένουμε την Alphacool


@akoinonitos Δάσκαλε, το eiswand το ξέρεις? Σκέφτομαι να τσιμπήσω ένα τέτοιο μαζί με το block της gamerock και να το αφήσω μπαλκονάκι. Απλά με αγχώνει το pump το οποίο φαίνεται να έχει αστείο flow, αν κατάλαβα καλά έχει 2 pumps των 72 l/h, το καθένα? Και τα 2 μαζί? Δεν είμαι σίγουρος. Λες να παιχτεί condensation λόγω μπαλκονιού? 

Ποια παστα χρησιμοποιησες κ με ποια μεθοδο?μπιζελι, x κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...