Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Coppermine είπε

Μάλλον δεν το καταλαβες... Gddr6x stock ειναι 19ghz

Oι ram είναι quad pumped double data rate aka

2375•8=19000mhz και 

Τα Hz και τα πολλαπλάσια του μετράνε συχνότητα και η συχνότητα είναι μία, στην περίπτωση σου είναι 2375MHz.

Αυτό που περιγράφεις λέγεται MT/s (MegaTransfers per sec). 19000 MT/s που για λόγους απλοποίησης κάποιοι (κακώς) τα λένε και "effective MHz"

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο τρόπος που λειτουργούν οι ddr είναι γνωστός στον οποιοδήποτε έχει μια επαφή με το σπορ , κάθε πρόγραμμα χρησιμοποιεί όποια συχνότητα με τον ανάλογο   multiplier

θες να πείς 1250mhz *16= 20ghz

όπως το msi ab 10000mhz *2=20ghz

gpu tweak direct 

 

 

02.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για να το κλείνουμε επειδή είναι και αργά και με το alt tab δε γίνεται δουλειά με το cb 2077

 η συχνότητα στις ddr είναι effective  aka

στα 20000 mhz η πραγματικη είναι 10000mhz αλλά λόγω του ότι ολοκληρώνει δυο εργασίες at once είναι σαν να δουλευε στα 20ghz

Όπως το γράφει ο kkatzos εννοεί ότι στα 20.000mhz έχουμε την μνήμη να δουλευει στα 10000mhz όπου η δια μεταγωγή των δεδομένων είναι 20000ΜΤ/s..

Επίσης όμως αυτό είναι λάθος γιατί το Mt/s αντιστοιχεί στον πραγματικο αριθμό των εργασιών όπου εκτελούνται ασχέτως της συχνότητας της μνημης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος οι gddr6x τρεχουν στα μισα MHz απο τις gddr6, αλλα εχουν διπλασιασει το signaling/cycle, οποτε δεν ειναι quad pump, αλλα octa pump + το double rate, δλδ για 19000Gbps τρεχουν πραγματικα στα μολις ~1187MHz και οχι στα 2375MHz που πρεπει να φτασουν οι gddr6 για να εχουν το ιδιο transfer rate.

Η micron μαλιστα υποστηριζει οτι ειναι και πιο efficient αυτος ο τροπος, παρολο που πιανουν ειδη τοσους βαθμους και καταναλωνουν αρκετο ρευμα, δεν εχουμε ιδεα ομως ποση ταση και με τι καταναλωση θα ηθελαν οι gddr6 για να πιασουν 2375MHz, μεχρι τα 2100 ειναι πολυ πιο κρυες σιγουρα, χωρις καν ψυκτρα δεν πιανουν τετοια temps, αλλα μενουν σημαντικα πισω και σε transfer rate.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Αν δεν κανω λαθος οι gddr6x τρεχουν στα μισα MHz απο τις gddr6, αλλα εχουν διπλασιασει το signaling/cycle, οποτε δεν ειναι quad pump, αλλα octa pump + το double rate, δλδ για 19000Gbps τρεχουν πραγματικα στα μολις ~1187MHz και οχι στα 2375MHz που πρεπει να φτασουν οι gddr6 για να εχουν το ιδιο transfer rate.

Η micron μαλιστα υποστηριζει οτι ειναι και πιο efficient αυτος ο τροπος, παρολο που πιανουν ειδη τοσους βαθμους και καταναλωνουν αρκετο ρευμα, δεν εχουμε ιδεα ομως ποση ταση και με τι καταναλωση θα ηθελαν οι gddr6 για να πιασουν 2375MHz, μεχρι τα 2100 ειναι πολυ πιο κρυες σιγουρα, χωρις καν ψυκτρα δεν πιανουν τετοια temps, αλλα μενουν σημαντικα πισω και σε transfer rate.

 

 

Σωστά , χρησιμοποιείται πλέον PAM4 modulation που δίνει 4 states per clock αντί για 2.

Η πιο γρήγορη GDDR6 είναι στα 2000 MHz, με effective bandwidth 16 Gbps (χρησιμοποιείται στις νέες Radeon).

Η πιο γρήγορη GDDR6X είναι στα 1312,5 MHz, με effective bandwidth 21 Gbps. Στις RTX 3080/3090 έχει χρησιμοποιηθεί στα 1188 MHz, με effective bandwidth 19 Gbps.

Το "effective" clock για τις GDDR6X είναι επί 8, δηλαδή 1188*8 στα 9500 MHz. Αλλά αυτό δεν είναι πραγματικό clock.

Το "effective" clock για τις GDDR6 είναι επί 4, δηλαδή 2000*4 στα 8000 MHz. Αλλά και πάλι δεν είναι πραγματικό clock.

Όταν βάζουμε +1000 στην GDDR6X, στην πραγματικότητα βάζουμε +125 MHz. Με +1000 φτάνουμε στο υψηλότερο profile των GDDR6X, των 21Gbps (1312,5 MHz)

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σωστά , χρησιμοποιείται πλέον PAM4 modulation που δίνει 4 states per clock αντί για 2.

Η πιο γρήγορη GDDR6 είναι στα 2000 MHz, με effective bandwidth 16 Gbps (χρησιμοποιείται στις νέες Radeon).

Η πιο γρήγορη GDDR6X είναι στα 1312,5 MHz, με effective bandwidth 21 Gbps. Στις RTX 3080/3090 έχει χρησιμοποιηθεί στα 1188 MHz, με effective bandwidth 19 Gbps.

Το "effective" clock για τις GDDR6X είναι επί 8, δηλαδή 1188*8 στα 9500 MHz. Αλλά αυτό δεν είναι πραγματικό clock.

Το "effective" clock για τις GDDR6 είναι επί 4, δηλαδή 2000*4 στα 8000 MHz. Αλλά και πάλι δεν είναι πραγματικό clock.

Όταν βάζουμε +1000 στην GDDR6X, στην πραγματικότητα βάζουμε +125 MHz. Με +1000 φτάνουμε στο υψηλότερο profile των GDDR6X, των 21Gbps (1312,5 MHz)

Εγω βαζω 1700 και σπαω τα ρεκορ 😝

Καλα σκαω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγω βαζω 1700 και σπαω τα ρεκορ 😝

Καλα σκαω... 

Με +1700 πας σε πραγματική συχνότητα 1400, 6,67% πάνω από το max spec για GDDR6X. Και έχεις effective bandwidth 22,4 Gbps.

edit: Στις 3070 έχει βάλει 14 Gbps GDDR6 η nVidia (στα 1750 MHz δηλαδή). Μέχρι πόσο + μπορούν να πάνε σε όσους τις έχουν;

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Με +1700 πας σε πραγματική συχνότητα 1400, 6,67% πάνω από το max spec για GDDR6X. Και έχεις effective bandwidth 22,4 Gbps.

edit: Στις 3070 έχει βάλει 14 Gbps GDDR6 η nVidia (στα 1750 MHz δηλαδή). Μέχρι πόσο + μπορούν να πάνε σε όσους τις έχουν;

Με τον προηγούμενο driver είχα τεσταρει σταθερά +1145 μέσω Thundermaster στην Palit 3070 Gamerock oc.

Με το νέο driver και rebar δεν έχω δοκιμάσει κανενα προφιλ μιας και δεν την πειράζω καθόλου την καρτα από τη στιγμή που δε μου χρειάζεται λόγω monitor, μόνο pl στο 105%.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, vins είπε

Με τον προηγούμενο driver είχα τεσταρει σταθερά +1145 μέσω Thundermaster στην Palit 3070 Gamerock oc.

Με το νέο driver και rebar δεν έχω δοκιμάσει κανενα προφιλ μιας και δεν την πειράζω καθόλου την καρτα από τη στιγμή που δε μου χρειάζεται λόγω monitor, μόνο pl στο 105%.

 

Πείραξε την ρε, θελει κλοκια η φανη. Ουσιαστικα με τα voltage παιξε για να μη βαρας plimit. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Πείραξε την ρε, θελει κλοκια η φανη. Ουσιαστικα με τα voltage παιξε για να μη βαρας plimit. 

Η Φανή θέλει, εγω δε θέλω. Άσε μην έχουμε κάνα rma και μπλέξουμε, δεν είμαστε για τέτοια.

Κομπλέ είμαι με voltage, το 105% είναι για να λέω ότι δεν την έχω στοκ 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

edit: Στις 3070 έχει βάλει 14 Gbps GDDR6 η nVidia (στα 1750 MHz δηλαδή). Μέχρι πόσο + μπορούν να πάνε σε όσους τις έχουν;

Σε gaming την εχω +1100. mining +1325. Μεσω msi ab και τα 2

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πιο απλά, και ναι είναι quad pumped double data rate, γράψαμε ήδη τί είναι effective και τι real frequency

 

03.jpg

Αν το πάμε και αλλιώς τότε στις ddr4 μην γράφετε έχω dual channel kit g.sklill 4000mhz αλλά 2000mhz, ομοίως οι ddr4 δεν είναι 2133 από το jedec αλλά 1066 κοκ....κοινώς μπουρδολογίας το ανάγνωσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Η Φανή θέλει, εγω δε θέλω. Άσε μην έχουμε κάνα rma και μπλέξουμε, δεν είμαστε για τέτοια.

Κομπλέ είμαι με voltage, το 105% είναι για να λέω ότι δεν την έχω στοκ 😂😂😂

Μπορεις απλα να παιξεις πανω στο υφισταμενο voltage και ρολογια, απλα με κλειδωμα εκει που δεν σου δημιουργει power limit. Με αυτον τον τροπο ουσιαστικα κλειδωνεις τα ρολογια χωρις σκαμπανεβασματα λογω plimit. 

 

Βεβαια δεν ξερω ποσο plimited είναι οι 3070ες, παντως στις 3090 επιβάλλεται, βλεπεις κατι ρολογια που παίζουν απο 2100 σε 1950 ακομα και με 500αρι bios. Αν είσαι με κανα 350 που εχουν οι reference φεξε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...