Προς το περιεχόμενο

Αποζημιώσεις Phishing


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Vasiliki00 είπε

Μήνυμα πρώτο : εγγεγγραφεστε από μια νέα συσκευή 

Μήνυμα δευτερο : εγγεγγραφηκατε στο making από νέα συσκευή 

Μήνυμα τρίτο : Έχετε χρεωθεί με 1500 ευρώ bill payment (σε λογαριασμό τρίτου ) 

Έγινε, θα σας πω αυριο το πρωι. Σας ευχαριστώ όλους και συγγνώμη που μιλουσα απότομα αλλά έχω τρελαθεί. 

Ρωτα τους γιατι δεν σου ηρθαν μηνυματα για τις μεταφορες των ποσων. Εκει ειναι ολη η ουσια της υποθεσης. Θα καταλαβουμε τι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

άρα ούτε και να προσθέσεις νούμερο γίνεται να υποθέσω

Όχι χωρίς επαφή με την τράπεζα. Μακάρι να θυμούμουν πως το έκανα να μου έρθει το ΟΤΡ σε τούρκικο αριθμό που δεν υπάρχει πουθενά στα προσωπικά στοιχεία που βλέπω.. Εκτός εάν έχουν αλλάξει κάτι πρόσφατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vasiliki00 είπε

Μήνυμα πρώτο : εγγεγγραφεστε από μια νέα συσκευή 

Μήνυμα δευτερο : εγγεγγραφηκατε στο mbaking από νέα συσκευή 

Μήνυμα τρίτο : Έχετε χρεωθεί με 1500 ευρώ bill payment (σε λογαριασμό τρίτου ) 

Έγινε, θα σας πω αυριο το πρωι. Σας ευχαριστώ όλους και συγγνώμη που μιλουσα απότομα αλλά έχω τρελαθεί. 

Προσπάθησε να ηρεμήσεις , λογικά θα τα πάρεις τα λεφτά

Τελικά απο τα sms ,κανέναν δεν ήταν ΟΤΡ , αυτό να ρωτήσεις

Απλά μη πας μόνη σου και αρχίζεις να υπογράφεις οτι σου δώσουν . Πήγαινε με το δικηγόρο σου καλύτερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Εκτός αν αντικατέστησαν τη κάρτα sim όπως έγινε σε άλλες περιπτώσεις , αλλά πάλι θα το καταλάβαινε μιας και το κινητό της θα ήταν εκτός δικτύου

Τιποτα δε θα καταλαβαινε εκεινη τη στιγμη,αλλα θα μας το ελεγε εδω πιστευω,

Γενικα παιζει να λειπουν κομματια απο το παζλ.
Η ολη υποθεση μου θυμιζει εναν τυπο,που εψαχνε να δει απο που ειχαν χαθει τα λεφτα της κοπελας του.

Στις κινησεις ηταν ξεκαθαρο οτι ειχαν παει σε στοιχηματικη.

Στο τελος νομιζω καποιος φιλος/φιλη ειχε κανει τη δουλεια ( εκτος και αν ηταν  η κοπελα του και δε μας το ειπε ποτε  ) .

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Adrian είπε

Πάντος και για εγγραφή νέας συσκευής χρειάζεται ΟΤΡ σε αριθμό προεγγεγραμμένο.. οπότε περίεργο..

"Κωδικός για τη μεταφορά χρημάτων δεν ήρθε. Ήρθε ένας κωδικός για να ταυτοποίηση πως συνδέθηκα από άλλη συσκευή που στην προκειμενη νόμιζα πως ήταν ο υπολογιστής μου από τον οποίο είχα συνδεθεί αλλά ήταν ο δικός τους. Όποτε και έδωσα τον 6ψηφιο. Το επόμενο μήνυμα που ήρθε ήταν πως αφαιρέθηκαν 1500 ευρώ"

Ανεφερε οτι η ιδια εδωσε καπου τον κωδικο επιβεβαιωσης, που της ηρθε, για την αλλη συσκευη οποτε ισως ετσι την πατησε. Αν η eurobank επιτρεπει σε "ασφαλεις" συσκευες να κανουν μεταφορες ποσων χωρις ΟΤP, εχει μια λογικη.

Βεβαια δεν ξερουμε πως εδωσε τον κωδικο.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ardi21 είπε

"Κωδικός για τη μεταφορά χρημάτων δεν ήρθε. Ήρθε ένας κωδικός για να ταυτοποίηση πως συνδέθηκα από άλλη συσκευή που στην προκειμενη νόμιζα πως ήταν ο υπολογιστής μου από τον οποίο είχα συνδεθεί αλλά ήταν ο δικός τους. Όποτε και έδωσα τον 6ψηφιο. Το επόμενο μήνυμα που ήρθε ήταν πως αφαιρέθηκαν 1500 ευρώ"

Ανεφερε οτι η ιδια εδωσε καπου τον κωδικο επιβεβαιωσης, που της ηρθε, για την αλλη συσκευη οποτε ισως ετσι την πατησε. Αν η eurobank επιτρεπει σε "ασφαλεις" συσκευες να κανουν μεταφορες ποσων χωρις ΟΤP, εχει μια λογικη.

Βεβαια δεν ξερω πως και που εδωσε τον κωδικο.

Αυτό είπα παραπάνω.

Το εξαψήφιο που ήρθε ήταν ταυτοποίηση συσκευής, αλλά στη σελίδα έγραφε κάτι άλλο προφανώς, πχ επικύρωση και ολοκλήρωση. Μετά ανέλαβαν αυτοί τη μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Αυτό είπα παραπάνω.

Το εξαψήφιο που ήρθε ήταν ταυτοποίηση συσκευής, αλλά στη σελίδα έγραφε κάτι άλλο προφανώς, πχ επικύρωση και ολοκλήρωση. Μετά ανέλαβαν αυτοί τη μεταφορά.

Αυτο προυποθετει οτι η Eurobank επιτρεπει μεταφορες ποσων χωρις ΟΤP, οταν εχεις ταυτοποιησει μια συσκευη. Αυτο δεν ηξερα οτι μπορει να συμβαινει.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ardi21 είπε

.. Αν η eurobank επιτρεπει σε "ασφαλεις" συσκευες να κανουν μεταφορες ποσων χωρις ΟΤP, εχει μια λογικη.

Βεβαια δεν ξερω πως και που εδωσε τον κωδικο.

Δεν ξέρω τι ρόλο παίζει η "ασφαλή συσκευή" αλλά από τι βλέπω σε δική μου "ασφαλή συσκευή" ακόμα και για επεξεργασία στοιχείων ζητάει ΟΤΡ. Το ΟΤΡ στέλνεται σε αριθμό που ανήκει σε εσένα και δεν γίνετε να μπει κάποιο άσχετο..

Αναφορά σε κείμενο

Ταυτοποίηση συσκευής

Για να ενεργοποιήσετε το Eurobank Mobile App σας, πρέπει να επιβεβαιώσετε τον αριθμό του κινητού σας.

Επιλογή αριθμού κινητού

Εφόσον έχετε ήδη δηλώσει τον αριθμό του κινητού σας στην Eurobank, αυτός εμφανίζεται αυτόματα στην οθόνη σας.

Εάν έχετε δηλώσει παραπάνω από έναν αριθμό, εμφανίζονται όλοι σε λίστα και επιλέγετε αυτόν που θέλετε να συνδεθεί με την εφαρμογή.

Σε περίπτωση που δεν έχετε δηλώσει αριθμό κινητού ή ο αριθμός που εμφανίζεται δεν είναι ο σωστός, πρέπει να επισκεφτείτε ένα κατάστημά μας με τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Δείτε τι δικαιολογητικά χρειάζεστε για να δηλώσετε αριθμό κινητού.

Εάν δεν μπορείτε να δηλώσετε σωστό αριθμό κινητού εκείνη τη στιγμή, μπορείτε να επιλέξετε να προχωρήσετε στο επόμενο βήμα. Ωστόσο, δεν θα μπορείτε να εκτελέσετε κάποιες συναλλαγές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Adrian είπε

Δεν ξέρω τι ρόλο παίζει η "ασφαλή συσκευή" αλλά από τι βλέπω σε δική μου "ασφαλή συσκευή" ακόμα και για επεξεργασία στοιχείων ζητάει ΟΤΡ. Το ΟΤΡ στέλνεται σε αριθμό που ανήκει σε εσένα και δεν γίνετε να μπει κάποιο άσχετο..

 

Και σε μενα αυτο φαινεται το λογικο. Δεν μπορει μια τραπεζα να σε αφηνει να κανεις οτι θελεις ακομα και σε ασφαλη συσκευη, χωρις OTP. Τι να πω, δεν ξερω. Γι'αυτο πρεπει να ρωτησει για ποιον λογο δεν της ηρθαν OTP πριν γινουν οι μεταφορες.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Για να αλλαξεις αριθμο παλι πρεπει να σου ερθει μηνυμα με επιβεβαιωση, απ'οτι ξερω. Η να πας στην τραπεζα να το δηλωσεις. Δεν το εχω δοκιμασει ποτε αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να γινεται. Ισως συνεβει αυτο που λεει ο patclo αλλα μου φαινεται και παλι εντελως λαθος να μπορεις να κανεις μεταφορες χωρις OTP, ακομα και αν εχεις δηλωσει μια συσκευη ως ασφαλη.

Τελοσπαντων, οταν πας στην τραπεζα γραψε και εδω τι ακριβως σου ειπαν, αν μπορεις.

Για να βαλεις νεο αριθμό πρέπει να τον ταυτοποιήσεις σε κατάστημα.Αυτο γραφει τουλάχιστον

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nikangel είπε

Μόλις μπήκα στο site της Eurobank από περιέργεια. Λέει σε μια παράγραφο πως ενεργοποιείς εσυ ως πελάτης την δικλείδα ΟTP . Επειδή κάνω χρήση της υπηρεσίας και εγώ νόμιζα πως έγινε υποχρεωτικά από την τράπεζα. Δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί η τράπεζα να μη εφαρμόζει τον κωδικό μιας χρήσης a priori σε όλους όσοι έχουν e banking.. 

για να μην πληρώνει τα sms. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nikos3648 είπε

για να μην πληρώνει τα sms. 

Ούτος η άλλος αναγκασμένος είσαι να το ενεργοποιήσεις αν θέλεις να κάνεις συναλλαγές προς τρίτους οπότε δεν βλέπω το κέρδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NiKoSmile είπε

"Πρώτη συναλλαγή 1500 ευρώ έγινε σε τυχαίο λογαριασμό eurobank". Άρα η eurobank έχει όλα τα στοιχεία στα χέρια της;

Ναι, φαίνεται το Iban του λογαριασμού. Από την αστυνομία μου είπαν πως συνήθως είναι στο ονομα κάποιου νεκρου πακιστανού κάπου στη χώρα και απλά τα χανω. Όσο για το otp που λέτε παιδια δεν ξέρω πραγματικά. Σε άλλες συναλλαγές ερχόταν κανονικά μήνυμα. Διάβασα κατι για πάγια πληρωμη στο site της eurobank με το. Οποίο νομίζω πως δεν έρχεται το  SMS. Ίσως έκαναν κάτι τέτοιο , δεν ξέρω. Οι επόμενες δυο φαίνονται ότι έγιναν μέσω κάρτας και όχι e-banking, το ανέφερα οπότε και δεν θα ερχόταν sms ουτως ή άλλως. Αλλά ναι, στο πρωτο 1500 ευρώ μεταφορά - πληρωμη bill payment και τραβήχτηκαν αμέσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...