Προς το περιεχόμενο

Αποζημιώσεις Phishing


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Vasiliki00 είπε

Κωδικός για τη μεταφορά χρημάτων δεν ήρθε. Ήρθε ένας κωδικός για να ταυτοποίηση πως συνδέθηκα από άλλη συσκευή που στην προκριμενη νόμιζα πως ήταν ο υπολογιστής μου από τον οποίο είχα συνδεθεί αλλά ήταν ο δικός τους. Όποτε και έδωσα τον 6ψηφιο. Το επόμενο μήνυμα που ήρθε ήταν πως αφαιρέθηκαν 1500 ευρώ 

Δηλαδη η Eurobank εχει επιλογη να μην στελνει κωδικο OTP για επιβεβαιωση μεταφορων χρηματων? Πως εγιναν οι μεταφορες χωρις να ενημερωθεις πριν γινουν?

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβουλή:

Ποτέ δεν ανοίγουμε λινκ από mail για να μπορύμε στον τραπεζικό λογραριασμό e-banking.
Και αυτό είναι το ελάχιστο που μπορεί κανείς να έχει υπόψη και να το τηρεί.

Δεν είναι δύσκολο δα
να ανοίξει κάποιος καινούριο (ει δυνατό και ανώνυμο) παράθυρο στον browser και να πληκτρολογήσει με τα δαχτυλάκια του τη διεύθυνση του e-banking της τράπεζας.
Ακόμα και πανικοβλημένος να είναι.

(Να μην το πάω παραπέρα,
ότι θα πρέπει να έχει καθαρο κι ενημερωμένο λειτουργικό-υπολογιστή-γραμμή
από όπου θα μπει για να έχει πρόσβαση.)

Δυστυχώς,
η άγνοια-η διευκόλυνσή μας-ο πανικός ενίοτε πληρώνονται.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Vasiliki00 είπε

Για τις επόμενες 2 συναλλαγές δεν ήρθε ουτε μήνυμα 

Αυτό με μπέρδεψε κάπως

26 λεπτά πριν, Vasiliki00 είπε

Κωδικός για τη μεταφορά χρημάτων δεν ήρθε. Ήρθε ένας κωδικός για να ταυτοποίηση πως συνδέθηκα από άλλη συσκευή που στην προκειμενη νόμιζα πως ήταν ο υπολογιστής μου από τον οποίο είχα συνδεθεί αλλά ήταν ο δικός τους. Όποτε και έδωσα τον 6ψηφιο. Το επόμενο μήνυμα που ήρθε ήταν πως αφαιρέθηκαν 1500 ευρώ 

 

20 ώρες πριν, Vasiliki00 είπε

Πρώτη συναλλαγή 1500 ευρώ σε τυχαίο λογαριασμό eurobank (ολοκληρωμένη αποστολή, τα εχουν παρει ) και οι άλλες δυο εκρεμμουν.

 

Άρα τρεις συναλλαγές , με μοναδικό SMS την είσοδο στο site και κανένα SMS για τις 3 συναλλαγές , σωστά μέχρι εδώ ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι αδυνατον να μην εχει ερθει κανενα SMS για 3 συναλλαγες και απλα να ηρθε μονο ενα για την εισοδο στο web banking. Απλα αδυνατον.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Ειναι αδυνατον να μην εχει ερθει κανενα SMS για 3 συναλλαγες και απλα να ηρθε μονο ενα για την εισοδο στο web banking. Απλα αδυνατον.

Εκτός αν αντικατέστησαν τη κάρτα sim όπως έγινε σε άλλες περιπτώσεις , αλλά πάλι θα το καταλάβαινε μιας και το κινητό της θα ήταν εκτός δικτύου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Εκτός αν αντικατέστησαν τη κάρτα sim όπως έγινε σε άλλες περιπτώσεις , αλλά πάλι θα το καταλάβαινε μιας και το κινητό της θα ήταν εκτός δικτύου

Και δεν θα τις ειχε ερθει ουτε ο κωδικος ταυτοποιησης για την εισοδο στο web banking, υποθετω.

Ασε που για να αλλαξεις sim,  πρεπει να πας εσυ ο ιδιος με την ταυτοτητα σου σε καταστημα. Τουλαχιστον οταν δουλευα για λιγο σε καταστημα vodafone αυτο ισχυε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ardi21 είπε

Ασε που για να αλλαξεις sim,  πρεπει να πας εσυ ο ιδιος με την ταυτοτητα σου σε καταστημα. Τουλαχιστον οταν δουλευα για λιγο σε καταστημα vodafone αυτο ισχυε.

Έχει ξαναγίνει κανονικά με πλαστές ταυτότητες αλλά

1 λεπτό πριν, ardi21 είπε

Και δεν θα τις ειχε ερθει ουτε ο κωδικος ταυτοποιησης για την εισοδο στο web banking, υποθετω.

ναι έχεις δίκαιο ...

Άρα ή κάποιο κενό βρήκαν και ή τσιμπήσαμε όλοι !

Προς άτομα με eurobank , γίνεται να λαμβάνεται ΟΤΡ μέσω email ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, Vasiliki00 said:

Εχθές το βράδυ μου ήρθε ένα  emai υποτίθεται απ τη eurobank πως ο λογαριασμός μας έχει κλειδωθεί και πως πρεπει να συνδέσουμε.. Μη σας τα πολυλογω τσίμπησα 

αυτό συνέβη βραδιάτικα που τα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας δε λειτουργούν

και βραδιάτικα λειτουργούσε το κινητό
και της ήρθε sms της τράπεζας

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ορισμένες τράπεζες υπάρχει δυνατότητα να ταυτοποιήσεις μια συσκευή πχ ταμπλετ με έναν κωδικό αρχικά και μετά να θεωρεί την συσκευή "αξιόπιστη" και να κάνει συναλλαγές χωρίς να ζητάει otp αλλά δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπει και μεταφορά σε λογαριασμό τρίτου γιατί δεν έχω δοκιμάσει. Από εκεί και πέρα χωρίς να θέλω να θίξω την βασιλική ο τρόπος που θυμάται λεπτομέρειες στην πορεία μου κάνει πιο πολύ για κάτι που σκαρφίστηκε κάποιος μουσάτος που σπάει πλάκα και τρολάρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

..

Προς άτομα με eurobank , γίνεται να λαμβάνεται ΟΤΡ μέσω email ?

Από τι βλέπω όχι, μόνο προεγγεγραμμένους αριθμούς κινητών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδη σας απασχόλησα να σας πω τι έγινε μόλις... Πήρα για ακόμη μια φορά στην τράπεζα και ρώτησα.. Ουσιαστικά εγώ έδωσα το οκ ότι η νέα συσκευή που συνδέθηκε είναι δική μου αλλά για τη μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου μέσω e-banking επρεπε να μου έχει έρθει SMS με 6ψήφιο το οποίο δεν ήρθε. Μου είπαν αν περάσω αυριο και να μιλήσω με το αρμόδιο τμήμα. Αν πέρασαν άλλον αριθμό μέσα και πήγαινε σε εκείνους το  SMS τότε τι να πω... Και όσο για το ότι θυμάμαι λεπτομερεις οποτε να'ναι, ε το αν εισαι ξυπνιος δυο μερες και να κλαις επιβαρυνθεί κάπως τον εγκέφαλο σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Adrian είπε

Από τι βλέπω όχι, μόνο προεγγεγραμμένους αριθμούς κινητών.

άρα ούτε και να προσθέσεις νούμερο γίνεται να υποθέσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasiliki00 είπε

Λοιπόν επειδη σας απασχόλησα να σας πω τι έγινε μόλις... Πήρα για ακόμη μια φορά στην τράπεζα και ρώτησα.. Ουσιαστικά εγώ έδωσα το οκ ότι η νέα συσκευή που συνδέθηκε είναι δική μου αλλά για τη μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου μέσω e-banking επρεπε να μου έχει έρθει SMS με 6ψήφιο το οποίο δεν ήρθε. Μου είπαν αν περάσω αυριο και να μιλήσω με το αρμόδιο τμήμα. Αν πέρασαν άλλον αριθμό μέσα και πήγαινε σε εκείνους το  SMS τότε τι να πω... Και όσο για το ότι θυμάμαι λεπτομερεις οποτε να'ναι, ε το αν εισαι ξυπνιος δυο μερες και να κλαις επιβαρυνθεί κάπως τον εγκέφαλο σωστά ;

Για να αλλαξεις αριθμο παλι πρεπει να σου ερθει μηνυμα με επιβεβαιωση, απ'οτι ξερω. Η να πας στην τραπεζα να το δηλωσεις. Δεν το εχω δοκιμασει ποτε αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να γινεται. Ισως συνεβει αυτο που λεει ο patclo αλλα μου φαινεται και παλι εντελως λαθος να μπορεις να κανεις μεταφορες χωρις OTP, ακομα και αν εχεις δηλωσει μια συσκευη ως ασφαλη.

Τελοσπαντων, οταν πας στην τραπεζα γραψε και εδω τι ακριβως σου ειπαν, αν μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήνυμα πρώτο : εγγεγγραφεστε από μια νέα συσκευή 

Μήνυμα δευτερο : εγγεγγραφηκατε στο mbaking από νέα συσκευή 

Μήνυμα τρίτο : Έχετε χρεωθεί με 1500 ευρώ bill payment (σε λογαριασμό τρίτου ) 

Έγινε, θα σας πω αυριο το πρωι. Σας ευχαριστώ όλους και συγγνώμη που μιλουσα απότομα αλλά έχω τρελαθεί. 

Επεξ/σία από Vasiliki00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...