Προς το περιεχόμενο

Αποζημιώσεις Phishing


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτω από 30€, δεν είναι υποχρεωτικό να ζητήσει επιβεβαίωση σε συναλλαγές με κάρτα online.

Οι περισσότεροι έμποροι που τώρα ξεκίνησαν να ενσωματώνουν την ταυτοποίηση, ζητάνε κανονικά και για ποσά μικρότερα των 30€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Παιδιά. Εγώ φταίω που δεν ημουν συγκεκριμένη . Δεν υπήρξε κανένα κενό στο συστημα. Εγώ έδωσα και τον αριθμό του SMS , επαναλαμβάνω πως νόμιζα ότι βρισκόμουν στο σάιτ της Τράπεζας. Για όσους λένε ότι καλά να παθω και δε διάβασα τα μέιλ κλπ, μια χαρά τα διάβαζα. Επαναλαμβάνω πως πανικοβληθηκα και δεν κατάλαβα ότι ήταν ψάρεμα. Έχασα τα μισά χρήματα της μητέρας μοη, εκείνα που στάλθηκαν μέσω ebanking. Μπορείτε να σταματήσετε να επιτίθεστε γιατί ήδη δεν είμαι καλά ;. Μαλακία έκανα αλλά λίγη ανθρώπινη συμπόνια . Έλεος. Η οικογένεια και η συνείδηση λένε πολυ χειρότερα από εσάς αυτή τη στιγμή. Λίγος σεβασμός και κατανόηση. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη αλλα άνοιξες το θέμα για πληροφορίες για το τι θα κάνεις ή για να πάρεις λόγια συμπόνιας γι' αυτο που έκανες? Το ότι όταν οι τράπεζες στέλνουν email με το τι πρέπει να αποφύγουμε δεν τα διαβάζουμε και μόλις έρθει email απο απατεώνα κάνουμε σαν τρελοί και δεν παίρνουμε τηλ. στην τράπεζα, τι να πώ.... 

Επεξ/σία από vorlon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Vasiliki00 είπε

Παιδιά. Εγώ φταίω που δεν ημουν συγκεκριμένη . Δεν υπήρξε κανένα κενό στο συστημα. Εγώ έδωσα και τον αριθμό του SMS , επαναλαμβάνω πως νόμιζα ότι βρισκόμουν στο σάιτ της Τράπεζας. Για όσους λένε ότι καλά να παθω και δε διάβασα τα μέιλ κλπ, μια χαρά τα διάβαζα. Επαναλαμβάνω πως πανικοβληθηκα και δεν κατάλαβα ότι ήταν ψάρεμα. Έχασα τα μισά χρήματα της μητέρας μοη, εκείνα που στάλθηκαν μέσω ebanking. Μπορείτε να σταματήσετε να επιτίθεστε γιατί ήδη δεν είμαι καλά ;. Μαλακία έκανα αλλά λίγη ανθρώπινη συμπόνια . Έλεος. Η οικογένεια και η συνείδηση λένε πολυ χειρότερα από εσάς αυτή τη στιγμή. Λίγος σεβασμός και κατανόηση. Ευχαριστώ. 

Δηλαδή σου ήρθε sms ή push notification πως θα εκτελεστεί μια συναλαγή 1500 ευρώ και εσύ συμφώνησες;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Vasiliki00 είπε

Παιδιά. Εγώ φταίω που δεν ημουν συγκεκριμένη . Δεν υπήρξε κανένα κενό στο συστημα. Εγώ έδωσα και τον αριθμό του SMS , επαναλαμβάνω πως νόμιζα ότι βρισκόμουν στο σάιτ της Τράπεζας. Για όσους λένε ότι καλά να παθω και δε διάβασα τα μέιλ κλπ, μια χαρά τα διάβαζα. Επαναλαμβάνω πως πανικοβληθηκα και δεν κατάλαβα ότι ήταν ψάρεμα. Έχασα τα μισά χρήματα της μητέρας μοη, εκείνα που στάλθηκαν μέσω ebanking. Μπορείτε να σταματήσετε να επιτίθεστε γιατί ήδη δεν είμαι καλά ;. Μαλακία έκανα αλλά λίγη ανθρώπινη συμπόνια . Έλεος. Η οικογένεια και η συνείδηση λένε πολυ χειρότερα από εσάς αυτή τη στιγμή. Λίγος σεβασμός και κατανόηση. Ευχαριστώ. 

Mισο λεπτο. Πατησες το ψευτικο link απο το e-mail και καποιος τριτος σου πηρε τους κωδικους του e-banking και στον λογαριασμο σου. Μεχρι εδω το καταλαβαινω. Αυτος ο τριτος μετα  εκανε την μεταφορα των χρηματων σε ενα λογαριασμο δικο του, σωστα? Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως μπορεσε να κανει αυτην την μεταφορα, απο την στιγμη που για να ολοκληρωθει ερχεται στο δικο σου κινητο ενας κωδικος. Αυτον τον κωδικο εσυ που τον εδωσες?  Τον εστειλες σε καποιο mail που σου ειπε ο απατεωνας? Και πως εδωσες εγκριση για μεταφορα ποσου που δεν εκανες εσυ?

Δεν σου κανω επιθεση, απλα προσπαθω να καταλαβω τι εγινε.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Mισο λεπτο. Πατησες το ψευτικο link απο το e-mail και καποιος τριτος σου πηρε τους κωδικους του e-banking ο οποιος μπηκε στον λογαριασμο σου. Μεχρι εδω το καταλαβαινω. Αυτος ο τριτος μετα  εκανε την μεταφορα των χρηματων σε ενα λογαριασμο δικο του, σωστα? Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως μπορεσε να κανει αυτην την μεταφορα, απο την στιγμη που για να ολοκληρωθει ερχεται στο δικο σου κινητο ενας κωδικος. Αυτον τον κωδικο εσυ που τον εδωσες? Αφου δεν εκανες καποια μεταφορα. Τον εστειλες σε καποιο mail που σου ειπε ο απατεωνας? Και πως εδωσες εγκριση για μεταφορα ποσου που δεν εκανες εσυ?

Δεν σου κανω επιθεση, απλα προσπαθω να καταλαβω τι εγινε

Αν ο επιτιθέμενος είχε κατάλληλο πεδίο στη σελίδα για τον 6ψήφιο κωδικό, δεν είναι λογικό; Φυσικά πριν πάρει τα λεφτά έγινε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Αν ο επιτιθέμενος είχε κατάλληλο πεδίο στη σελίδα για τον 6ψήφιο κωδικό, δεν είναι λογικό; Φυσικά πριν πάρει τα λεφτά έγινε αυτό.

Τι εννοεις πριν παρει τα χρηματα? Με το που γινεται μια μεταφορα ερχεται ενα μηνυμα στο κινητο που λεει "κωδικος Χ για μεταφορα ποσου Ψ". Πως ειναι δυνατον να συμφωνησε για αυτην την μεταφορα, που δεν την εκανε αυτη, και να εβαλε οπουδηποτε τον συγκεκριμενο κωδικο?

Δεν ξερω αν κατι χανω στην ολη διαδικασια αλλα συνεχιζω να μην καταλαβαινω.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Τι εννοεις πριν παρει τα χρηματα? Με το που γινεται μια μεταφορα ερχεται ενα μηνυμα στο κινητο που λεει "κωδικος Χ για μεταφορα ποσου Ψ". Πως ειναι δυνατον να συμφωνησε για αυτην την μεταφορα, που δεν την εκανε αυτη, και να εβαλε οπουδηποτε τον συγκεκριμενο κωδικο?

Δεν ξερω αν κατι χανω στην ολη διαδικασια αλλα συνεχιζω να μην καταλαβαινω.

Εσύ καλά τα λες, αλλά η κοπέλα μάλλον αγχώθηκε και πατούσε ότι να' ναι.

Αν στη σελίδα του επιτιθέμενου υπήρχε ένα πεδίο με label "Δώστε εδώ τον εξαψήφιο για επικύρωση και αποθήκευση κωδικών", απλά το έβαλε σαν υπνωτισμένη...Δεν ξέρω να υποθέσω κάτι άλλο, θα πρέπει να φτιάξουμε ένα λογαριασμό με 5 ευρώ μέσα για να δούμε τι ακριβώς έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Εσύ καλά τα λες, αλλά η κοπέλα μάλλον αγχώθηκε και πατούσε ότι να' ναι.

Αν στη σελίδα του επιτιθέμενου υπήρχε ένα πεδίο με label "Δώστε εδώ τον εξαψήφιο για επικύρωση και αποθήκευση κωδικών", απλά το έβαλε σαν υπνωτισμένη...Δεν ξέρω να υποθέσω κάτι άλλο, θα πρέπει να φτιάξουμε ένα λογαριασμό με 5 ευρώ μέσα για να δούμε τι ακριβώς έγινε.

Συγγνωμη, αλλα πως γινεται να την πατησεις, για δευτερη συνεχομενη φορα, οταν σου ερχεται μηνυμα για μεταφορα ποσου που δεν εκανες εσυ?! Τα μηνυματα που ερχονται γραφουν ξεκαθαρα τον λογο. Μου φαινεται αδιανοητο. Επισης, απότι καταλαβα, δεν εγινε μια μεταφορα αλλα 3. Διοτι στο πρωτο μηνυμα της αναφερει, οτι η μια μεταφορα των 1500 ολοκληρωθηκε και υπαρχουν αλλες 2 που εκκρεμουν.. Δηλαδη της ηρθαν τρια μηνυματα για μεταφορες!

Τελοσπαντων. Καλο ειναι να μας πει η κοπελα τι ακριβως εγινε με ολες τις λεπτομερειες και ολα τα βηματα που εκανε.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά τράπεζα δεν θα στείλει ΠΟΤΕ μήνυμα για κλειδωμα λογαριασμού ή οποιοδήποτε μήνυμα που θα πρέπει να συμπληρώσετε τους κωδικούς σας, ΠΟΤΕ!

Αν έχετε θέματα με τις τράπεζες όπως αν χρωστάτε κτλ. πάλι μην "τσιμπήσετε" με τέτοια μηνύματα, ΠΟΤΕ και το τονίζω ΠΟΤΕ μια τράπεζα δεν θα κλειδώσει κάρτα ή λογαριασμούς και θα σας ειδοποιήσει μέσω email όυτε θα σας ζητήσει επιβεβαίωση κωδικών μέσω email.

Τώρα με την eurobank εγώ είχα μια πολύ καλή εμπειρία όσο αναφορά επιστροφή χρημάτων που είχε γίνει άμεσα αλλά μου είχαν "κλέψει" ηλεκτρονικά την κάρτα και είχαν κάνει αγορές και ήταν μικρό το ποσό, στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω τι θα γίνει.

Πάντως υπάρχει πιστεύω μεγάλη πιθανότητα να επιστραφούν τα λεφτά από την τράπεζα.

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας δουλευεις χοντρά.

Αν δεν μας δουλευεις ασε τα ebanking και βρες το βιβλιάριο .Στην ουρα και στο γκισέ.

Και αν πανικοβάλλεσαι τόσο ευκολα ελπίζω να μην οδηγείς .

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Πάντως το περίεργο είναι ότι σε σελίδες με χάλια σχεδιασμό και με ελληνική γλώσσα της πλάκας, υπάρχουν άνθρωποι που εξαπατώνται.

δεν θέλει και λίγο ο ανθρώπινος νους να φρικάρει όταν δέχεται μήνυμα από τράπεζα ειδικά όταν είναι νέος στο περιβάλλον αυτό με το ebank κλπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κωδικός για τη μεταφορά χρημάτων δεν ήρθε. Ήρθε ένας κωδικός για να ταυτοποίηση πως συνδέθηκα από άλλη συσκευή που στην προκειμενη νόμιζα πως ήταν ο υπολογιστής μου από τον οποίο είχα συνδεθεί αλλά ήταν ο δικός τους. Όποτε και έδωσα τον 6ψηφιο. Το επόμενο μήνυμα που ήρθε ήταν πως αφαιρέθηκαν 1500 ευρώ 

Επεξ/σία από Vasiliki00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...