Προς το περιεχόμενο

Αποζημιώσεις Phishing


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Εγώ πάντα όταν βάζω κωδικούς ελέγχω τo domain name. Είναι όντως ασφαλές; Αν πχ λέει www1.whatever.taxisnet.gov.gr, κοιτάω ότι ισχύει το bold. Δυστυχώς πολλές κυβερνητικές σελίδες έχουν ληγμένα πιστοποιητικά, ότι σημαίνει αυτό.

Τώρα για το OTP τα έχω ξαναγράψει. Εμένα σε αγορά αεροπορικών εισιτηρίων και κλείσιμο ξενοδοχείου(από booking) >150 ευρώ, δε μου είχε ζητήσει OTP, Εθνική. Πρόσφατα δε μου ζήτησε για Pizzafan.

Αυτο, αν δεν κανω λαθος, εχει να κανει με το αν το site που κανεις την αγορα με καρτα, υποστηριζει το OTP. Και μενα μου εχει τυχει να μην ζητησει κωδικο παρολο που απο 1/1/2021 αυτο ειναι απαραιτητο στις χωρες της ΕΕ.

Δεν ξερω τι παιζει.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, dsvee είπε

και ξερετε ποιο ειναι το αστειο? οτι θες κωδικους ΟTP για να το ενεργοποίησης παλι 🙄

.........

Σε νούμερο που έχεις καταχωρήσει στο παρελθόν.Δεν μπορείς να βάλεις νέο αν δεν πας απο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλη τράπεζα το απενεργοποιημένο otp απλά σημαίνει οτι δεν μπορεις να κανεις καμία συναλλαγή τυπου μεταφορα σε αλλο λογαριασμο στο ebanking και μου φαινεται κουφό η eurobank να εχει κανει τοσο χοντρη πατατα και να λειτουργει διαφορετικα το συστημα της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Δεν είναι το ίδιο. Τα παλιά σκαμ σου έλεγαν να στείλεις τον κωδικό σου μέσω mail, εποχές 2004.

Πλέον μιλάμε για ανθρωπους που κάθησαν και έφτιαξαν ολόκληρο κλονο του σάιτ για να σε κοροϊδέψουν και να κάνεις log in.

Σκέψου μια γυναίκα να είναι στο iphone της και να της έρχεται το mail, να πατάει το Λίνκ , και να μπαίνει από το κινητό σε μια σελίδα τέτοια. Που από το κινητό δεν βλέπεις και πολλές λεπτομέρειες... άνετα την πατας

 

 

Για αυτό λεμε ότι δεν πατάμε ότι email  kai link μας έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 σε ότι συναλλαγή κάνουμε. Και εγώ ήμουν αγχωμενος ένα βράδυ όταν πήγα να πληρώσω μια δεκο με καρτα και παρουσιάστηκε κάποιο θέμα στην πορεία πληρωμής, είχα αγχωθεί μήπως έδωσα τους κωδικούς σε καμία ψεύτικη σελίδα για phishing αλλά τελικώς όλα εντάξει, δεν έγινε κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

1) η κοπελα δεν εδωσε κωδικους. μπηκε ενα σαιτ που εμοιαζε ιδιο με το οριτζιναλ, και εκανε log in

Το ιδιο πραμα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Το ιδιο πραμα ειναι.

Άντε πάλι, χαθήκαμεστη μετάφραση μου φαίνεται.

Κάποτε όταν έλεγες ΕΔΩΣΑ ΚΩΔΙΚΌ θα πει τον έστελνες αυτούσιο. Πχ ο κωδικός μου είναι insomnia1975

Ναι ξέρω στους μικρούς ακούγεται παράλογο, αλλά εποχές άλλες γίνονταν και αυτό και μάλιστα με τα sms από 5ψηφια.. σου έστελνε ένα σοβαροφάνες sms και ο κόσμος απαντούσε..

Πλέον οι τρόποι τους είναι πολύ πιο αναπτυγμένοι

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Πλέον οι τρόποι τους είναι πολύ πιο αναπτυγμένοι

Οταν λες πλεον,τι εννοεις;

Γιατι αυτες οι μεθοδοι παιζουν καμια 20ρια χρονια,δε βγηκαν χθες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 ώρες πριν, patclo είπε

Σε άλλη τράπεζα το απενεργοποιημένο otp απλά σημαίνει οτι δεν μπορεις να κανεις καμία συναλλαγή τυπου μεταφορα σε αλλο λογαριασμο στο ebanking και μου φαινεται κουφό η eurobank να εχει κανει τοσο χοντρη πατατα και να λειτουργει διαφορετικα το συστημα της. 

Λοιπόν σήμερα που εχω χρόνο δοκίμασα να κανω μεταφορα σε άλλο λογαριασμο μετα την απενεργοποίηση του OTP. Τα καλά νέα είναι οτι ΔΕΝ σε αφήνει να κάνεις την μεταφορά, όπως και είναι το σωστό.

<<Απαιτείται ισχυρή ταυτοποίησή σας

Για να προχωρήσετε, πρέπει να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αποστολής κωδικού μιας χρήσης στο κινητό σας από τις Ρυθμίσεις ασφαλείας.>>

Οπότε όλα καλά! Συνεπώς πώς τα μετέφεραν τα λεφτά της κοπέλας χωρις OTP ??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dsvee είπε

 

Λοιπόν σήμερα που εχω χρόνο δοκίμασα να κανω μεταφορα σε άλλο λογαριασμο μετα την απενεργοποίηση του OTP. Τα καλά νέα είναι οτι ΔΕΝ σε αφήνει να κάνεις την μεταφορά, όπως και είναι το σωστό.

<<Απαιτείται ισχυρή ταυτοποίησή σας

Για να προχωρήσετε, πρέπει να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αποστολής κωδικού μιας χρήσης στο κινητό σας από τις Ρυθμίσεις ασφαλείας.>>

Οπότε όλα καλά! Συνεπώς πώς τα μετέφεραν τα λεφτά της κοπέλας χωρις OTP ??

Οπότε όλα καλά.

Ναι παραμένει η απορία πως έγινε η μεταφορά.Εκτός αν δεν μας τα είπε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dsvee είπε

 

Λοιπόν σήμερα που εχω χρόνο δοκίμασα να κανω μεταφορα σε άλλο λογαριασμο μετα την απενεργοποίηση του OTP. Τα καλά νέα είναι οτι ΔΕΝ σε αφήνει να κάνεις την μεταφορά, όπως και είναι το σωστό.

<<Απαιτείται ισχυρή ταυτοποίησή σας

Για να προχωρήσετε, πρέπει να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αποστολής κωδικού μιας χρήσης στο κινητό σας από τις Ρυθμίσεις ασφαλείας.>>

Οπότε όλα καλά! Συνεπώς πώς τα μετέφεραν τα λεφτά της κοπέλας χωρις OTP ??

Το πιθανοτερο ειναι να εγραψε για χαβαλε και τρολαρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, dsvee είπε

 

Λοιπόν σήμερα που εχω χρόνο δοκίμασα να κανω μεταφορα σε άλλο λογαριασμο μετα την απενεργοποίηση του OTP. Τα καλά νέα είναι οτι ΔΕΝ σε αφήνει να κάνεις την μεταφορά, όπως και είναι το σωστό.

<<Απαιτείται ισχυρή ταυτοποίησή σας

Για να προχωρήσετε, πρέπει να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αποστολής κωδικού μιας χρήσης στο κινητό σας από τις Ρυθμίσεις ασφαλείας.>>

Οπότε όλα καλά! Συνεπώς πώς τα μετέφεραν τα λεφτά της κοπέλας χωρις OTP ??

A ενταξει τοτε. Ειπα και γω, μου φανηκε απιστευτο να εχει κανει κατι τετοιο η Eurobank.

Το ερωτημα λοιπον ειναι: Πως πηραν τα χρηματα της κοπελας? Γιατι μου φαινεται αδυνατον.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dsvee είπε

 

Λοιπόν σήμερα που εχω χρόνο δοκίμασα να κανω μεταφορα σε άλλο λογαριασμο μετα την απενεργοποίηση του OTP. Τα καλά νέα είναι οτι ΔΕΝ σε αφήνει να κάνεις την μεταφορά, όπως και είναι το σωστό.

<<Απαιτείται ισχυρή ταυτοποίησή σας

Για να προχωρήσετε, πρέπει να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αποστολής κωδικού μιας χρήσης στο κινητό σας από τις Ρυθμίσεις ασφαλείας.>>

Οπότε όλα καλά! Συνεπώς πώς τα μετέφεραν τα λεφτά της κοπέλας χωρις OTP ??

Οπότε τζάμπα κατηγορήσαμε τη Eurobank. Λάθος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη στιγμή που όπως αναφέρουν αρκετοί έχεις τη δυνατότητα απενεργοποιησης του OTP οι απατεώνες το απενεργοποιησαν και εκτελεσαν τη συναλλαγή. 

 

Update: δεν είχα δει ότι απαιτείται κ σε ανέργο OTP για μεταφορά.

 

Πάντως μερικοί μπερδεύουν  το authrization με OTP στις μεταφορές μέσω ebanking και το authrization σε πληρωμές με κάρτα.  Το πρώτο είναι αποκλειστική ευθύνη της τράπεζας το δεύτερο του σχήματος (visa, master κτλ)της κάρτας (εκεί μπορεί να έχει risk analysis κ άλλα) συνεπώς δεν απαιτείται πάντα.

Δείτε : Mastercard secure code κτλ.

Επεξ/σία από dstone
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς otp ίσως καμία αγορά σε κανά site bangood, ali, gearbest κλπ ότι είναι να κάνεις με αγορά στα ελληνικά καταστήματα κατα 95% σε πόσο 50> θέλει otp πόσο μάλλον να μεταφέρεις χρήματα ακόμα και 1€ να στείλεις θα σου ζητήσει otp δυστυχώς ή τρολλ ή κάτι άλλο έχει παιχτεί... 

6 λεπτά πριν, dstone είπε

Από τη στιγμή που όπως αναφέρουν αρκετοί έχεις τη δυνατότητα απενεργοποιησης του OTP οι απατεώνες το απενεργοποιησαν καο εκτελεσαν τη συναλλαγή. 

για να πάει off το otp θα έρθει κωδικός στο κινητό τηλέφωνο για την επιβεβαίωση... που θα λέει ο τάδε κωδικός είναι για να πάει off το otp.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...