Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ioannisto είπε

Μια μικρη ενημερωση στους συμφορουμιτες που σκεφτονται να παραγγειλουν νεο αυτοκινητο. Η παραγγελια μου στη bmw απο τον Αυγουστο '21, δεν εχει καν προγραμματιστει για παραγωγη (οταν εγινε η παραγγελια υποτιθεται οτι θα μου παρεδιδαν το αυτοκινητο τον Οκτωβριο). 

Καλο κουραγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Σε λίγα χρόνια που θα μεγαλώσουν και τα παιδιά θα πάω και κανα roadtrip εκτός Ελλάδος

Do it, είναι απο τα καλύτερα πράγματα που μπορείς να κάνεις για μένα αρκεί να το οργανώσεις σωστά χωρίς υπερβολές απο πλευράς χρόνου/χιλιομέτρων! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Πριν λίγο έγινα μάρτυρας ενός επιθανάτιου ρογχου (γκρχχζγρκζζζχχχχχ κ μπλοκάρισμα της αριστερής λωριδας-ήμουν δίπλα κ πίσω της κ πόνεσε η καρδιά μου λίγο) σε ένα dsg σε golf 7 σε φανάρι της κηφισιας, και λέω που είναι ο @tsofras τώρα να αγαλιασει με την επιλογή του 😂

Ας ειναι ελαφρυα η ανακύκλωση οχημάτων που θα το θρυμματίσει 😂

Εν τω μεταξύ εγω το μόνο που θα ήθελα στο Golf 7 μου είναι να ήταν αυτοματο😂

Για μένα πάντως όταν δίνεις ένα σωρο λεφτά για premium αυτοκίνητα τύπου Q3 η αξιοπιστία πρέπει να θεωρείται δεδομένη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Κανείς δεν την θεωρεί, ειδικά για το vag.

Πάντως, γνώμη μου, αξίζει η καθημερινή απόλαυση που σου παρέχει το dsg και ας πρέπει να έχεις κάβα 1-1.5 k για να το αντικαταστήσεις όταν έρθει η ώρα.

Φυσικά δεν μιλάω για ταρίφες (που γράφουν άπειρα χλμ) ούτε για αυτούς που είναι τσίμα τσίμα να πληρώνουν τη βενζίνη και οποιαδήποτε ζημιά τους στέλνει στο γκρεμό.

Σωστά και εγώ έτσι είχα σκεφτεί.

Απλά ήμουν σίγουρος ότι θα σπάσει μία φορά και όχι τρεις :(

Επίσης όταν το σκέφτεσαι έτσι απλά , δεν έχεις κάνει εικόνα την οικογένεια να πηγαίνει για το πρώτο μπάνιο του καλοκαιριού , τα παιδιά με σανίδες , κουλούρες , μπρατσάκια ... να σε κοιτάνε να φεύγεις με τον γερανό 😂

18 λεπτά πριν, and_64 είπε

Do it, είναι απο τα καλύτερα πράγματα που μπορείς να κάνεις για μένα αρκεί να το οργανώσεις σωστά χωρίς υπερβολές απο πλευράς χρόνου/χιλιομέτρων! 

Το έκανα ως γαμήλιο ταξίδι Πάτρα - Ανγκώνα - Ρώμη - Μιλάνο - Φλωρεντία - Βενετία 14 ημέρες με την Opelara τότε

9 λεπτά πριν, john1987 είπε

Εν τω μεταξύ εγω το μόνο που θα ήθελα στο Golf 7 μου είναι να ήταν αυτοματο😂

Για μένα πάντως όταν δίνεις ένα σωρο λεφτά για premium αυτοκίνητα τύπου Q3 η αξιοπιστία πρέπει να θεωρείται δεδομένη.

Τίποτα δεν είναι δεδομένο απο ότι φαίνεται , το θέμα είναι να μην κάνει το παγώνι ο κατασκευαστής και ειδικά μετά απο τόσα χρόνια που γνωρίζουν το πρόβλημα

Ας όψεται που μου άρεσε πολύ το Leon και ξαναπήγα σε VAG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σωστά και εγώ έτσι είχα σκεφτεί.

Απλά ήμουν σίγουρος ότι θα σπάσει μία φορά και όχι τρεις :(

Επίσης όταν το σκέφτεσαι έτσι απλά , δεν έχεις κάνει εικόνα την οικογένεια να πηγαίνει για το πρώτο μπάνιο του καλοκαιριού , τα παιδιά με σανίδες , κουλούρες , μπρατσάκια ... να σε κοιτάνε να φεύγεις με τον γερανό 😂

Εντάξει εσύ έπιασες το τζόκερ - έκανες βέβαια και λάθος χρήση επειδή δεν ήξερες.

Με γερανό μπορείς να φύγεις και με ντίζα συμπλέκτη σε χεράτο, και με ηλεκτρονικές αστοχίες, και ...και ...και ...και ... για πολλούς άλλους λόγους πλην mechatronic.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Εντάξει εσύ έπιασες το τζόκερ - έκανες βέβαια και λάθος χρήση επειδή δεν ήξερες.

Με γερανό μπορείς να φύγεις και με ντίζα συμπλέκτη σε χεράτο, και με ηλεκτρονικές αστοχίες, και ...και ...και ...και ... για πολλούς άλλους λόγους πλην mechatronic.

 

 

Δίκιο έχεις για την λάθος χρήση το έχω πει και εγώ.

Τώρα για την αστοχία γενικά , πάλι θα συμφωνήσω , επειδή είμαι τύπος που μπορεί να μην κάνω πολλά χιλιόμετρα αλλά πάντα συντηρώ σωστά το αμάξι , την ταλαιπώρια του DSG δεν την έχω περάσει με κανένα άλλο αμάξι.

Τώρα σε αμάξι με κάτω απο 50.000χλμ δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί ξαφνικά που να σε κάνει να θέλεις γερανό , μία ντίζα φαντάζομαι την φτιάχνεις και σε ένα τοπικό συνεργείο , το mechatronic όμως όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Τώρα σε αμάξι με κάτω απο 50.000χλμ δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί ξαφνικά που να σε κάνει να θέλεις γερανό , μία ντίζα φαντάζομαι την φτιάχνεις και σε ένα τοπικό συνεργείο , το mechatronic όμως όχι

Θυμάσαι τον trcoff που έφυγε με γερανό από το γύρισμα με το golf 8?

Οτιδήποτε και αν έφταιγε, μπαταρία ή όχι, μια φτηνιάρικη πλακέτα να αστοχήσει, μια ψυχρή κόλληση και πλέον δεν έχεις ούτε χειρόφρενο να σταματήσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Θυμάσαι τον trcoff που έφυγε με γερανό από το γύρισμα με το golf 8?

Οτιδήποτε και αν έφταιγε, μπαταρία ή όχι, μια φτηνιάρικη πλακέτα να αστοχήσει, μια ψυχρή κόλληση και πλέον δεν έχεις ούτε χειρόφρενο να σταματήσεις.

Ναι θυμάμαι το απέσυρε το βίντεο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, h3342 είπε

Ναι θυμάμαι το απέσυρε το βίντεο μετά.

Εντάξει βασικά η μπαταρία είχε θέμα απλά ( έτσι είπαν τουλάχιστον) απλά έγινε ποιο τραγικό το φόρτωμα στο γερανό γιατί δεν ήξερε ότι αν έχεις ανοιχτή την πόρτα δεν μπορείς να λύσεις το ηλεκτρικό χειρότερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, john1987 είπε

Για μένα πάντως όταν δίνεις ένα σωρο λεφτά για premium αυτοκίνητα τύπου Q3 η αξιοπιστία πρέπει να θεωρείται δεδομένη.

Πες τα ντε...

Ας μην ειμαι αδικος ομως, δεν εχω παραπονο μεχρι ωρας (που τι παραπονο να εχω με 10300 χλμ...;), ο χρονος θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω την εικόνα πως οι έννοιες premium και αξιοπιστία δεν ταυτίζονται απαραίτητα.
Για άλλους λογους αγοράζεις premium και το συντηρείς (τακτικά+εκτάκτως) ως premium.

Και οι ίδιοι οι κατασκευαστές άλλες προτεραιότητες έχουν όταν πουλάνε premium
και άλλες φερ' ειπείν όταν πρέπει να πουλήσουν επαγγελματικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nemom είπε

Εγώ πάντως έχω την εικόνα πως οι έννοιες premium και αξιοπιστία δεν ταυτίζονται απαραίτητα.
Για άλλους λογους αγοράζεις premium και το συντηρείς (τακτικά+εκτάκτως) ως premium.

Και οι ίδιοι οι κατασκευαστές άλλες προτεραιότητες έχουν όταν πουλάνε premium
και άλλες φερ' ειπείν όταν πρέπει να πουλήσουν επαγγελματικό.

Μη σου πω και εκ διαμέτρου αντίθετες έννοιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nemom είπε

Εγώ πάντως έχω την εικόνα πως οι έννοιες premium και αξιοπιστία δεν ταυτίζονται απαραίτητα.
Για άλλους λογους αγοράζεις premium και το συντηρείς (τακτικά+εκτάκτως) ως premium.

Και οι ίδιοι οι κατασκευαστές άλλες προτεραιότητες έχουν όταν πουλάνε premium
και άλλες φερ' ειπείν όταν πρέπει να πουλήσουν επαγγελματικό.

δε θα διαφωνησω, οι ζημιες (οχι συντηρηση) στο BMW μου κόστισαν όσο ενα αξιοπρεπες μικρό μεταχειρισμένο αμαξι... οποτε η λεξη αξιοπιστια δε θα ταιριαζε με τιποτα...

κραταω μικρο καλαθι για το Audi...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...