Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο κατασκευαστής premium θα πουλήσει συγκεκριμένες αξίες no matter what

διότι δεν τον ενδιαφέρει η απόλυτη αξιοπιστία,
τον ενδιαφέρει η απήχηση της εικόνας της εταιρείας και των μοντέλων της στο κοινό στο οποίο απευθύνεται
και λαμβάνει υπ'όψη πως η απήχηση αυτή δεν κινδυνεύει στο κοινό στο οποίο απευθύνεται αν ρισκάρει αξιοπιστία

η εικόνα έχει γίνει μια συναλλακτική αξία

για τον πελάτη η εικόνα αυτή άλλοτε σημαίνει premium και άλλοτε badge snobbery, άλλοτε συναίσθημα και άλλοτε πραγματισμός, άλλοτε κύρος και άλλοτε χρηστικότητα, άλλοτε απτή ποιότητα και άλλοτε ουσία κλπ (για να μη βγάζουμε απ' έξω τους πελάτες: θέλουν και τα παθαίνουν)

για την εταιρεία η εικόνα αυτή εξαρτάται από τις στοχεύσεις, σε άλλη εικόνα στοχεύει μια μάρκα που θέλει να καταξιωθεί, άλλη εικόνα διαχειρίζεται μια καθιερωμένη μάρκα, άλλη εικόνα πουλάει μια μάρκα που χτίζει προφίλ κλπ κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

δε θα διαφωνησω, οι ζημιες (οχι συντηρηση) στο BMW μου κόστισαν όσο ενα αξιοπρεπες μικρό μεταχειρισμένο αμαξι... οποτε η λεξη αξιοπιστια δε θα ταιριαζε με τιποτα...

κραταω μικρο καλαθι για το Audi...

Το αξιοπρεπές μικρό μεταχειρισμένο αμάξι είναι σχετικό. Κάθε φορά που οδηγώ το Yaris ξενερώνει όλη η ύπαρξη μου. Και δεν μιλάμε για του 2005 με 300.000 χιλιόμετρα. Εννοώ νέο λεασιγκ μοντέλο 2020 με 3.000 χιλιόμετρα 😜 Οταν τυχει και βγω εθνικη δε, νιωθω οτι ειμαι σε παπακι. Με BMW 1 - A class δεν εχω νιωσει ποτε ετσι 😜

Άρα οι ζημιές στη Μπέμπα σου κόστισαν όσο ένας κουβάς, όχι όσο ένα αξιοπρεπές αμάξι...

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Το αξιοπρεπές μικρό μεταχειρισμένο αμάξι είναι σχετικό. Κάθε φορά που οδηγώ το Yaris ξενερώνει όλη η ύπαρξη μου. Και δεν μιλάμε για του 2005 με 300.000 χιλιόμετρα. Εννοώ νέο λεασιγκ μοντέλο 2020 με 3.000 χιλιόμετρα 😜 Οταν τυχει και βγω εθνικη δε, νιωθω οτι ειμαι σε παπακι. Με BMW 1 - A class δεν εχω νιωσει ποτε ετσι 😜

Άρα οι ζημιές στη Μπέμπα σου κόστισαν όσο ένας κουβάς, όχι όσο ένα αξιοπρεπές αμάξι...

Βασικα δεν εχω ποτε το yaris στα παραδειγματα μου, γενικα το αγνοώ όπως κ τα περισσότερα γιαπωνεζικα 🤣

Σαν κόστος μιλάμε για ~5Κ ζημιες αν δε με απατα η μνημη μου, οποτε ενα φοκους δευτερης γενιας ή κανενα fiesta 2009-10 εβγαινε 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, paylidis είπε

Βασικα δεν εχω ποτε το yaris στα παραδειγματα μου, γενικα το αγνοώ όπως κ τα περισσότερα γιαπωνεζικα 🤣

Σαν κόστος μιλάμε για ~5Κ ζημιες αν δε με απατα η μνημη μου, οποτε ενα φοκους δευτερης γενιας ή κανενα fiesta 2009-10 εβγαινε 🤣

Σίγουρα το ποσό είναι τραγικό, ΑΛΛΑ ένα μεγάλο μέρος ίσως και 100%, λογικά, το εκανες απόσβεση, όταν το ξαναπούλησες ως premium μεταχειρισμένο.....

Επεξ/σία από Peugeot208
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Σίγουρα το ποσό είναι τραγικό, ΑΛΛΑ ένα μεγάλο μέρος ίσως και 100%, λογικά, το εκανες απόσβεση, όταν το ξαναπούλησες ως premium μεταχειρισμένο.....

Ναι ρε βεβαια οποσδήποτε το αποσβεσα (ΝΟΤ), ειχα δωσει 29700 (συν 1-1,5 χιλιαρικο εξτρα αφτερμαρκετ) και πηρα 8500 στα 11 χρονια, ~180000 χλμ 🤣

 

Καθε χλμ που έκανε εχανε 0,12€ αξιας, και έκαιγε αλλα 0,13€ περιπου, ε βαλε και 0,03 τις ζημιες και άλλα 0,03 τη συντηρηση :P 

μαλλον με συνεφερε leasing, μιλάμε για >3500€ το χρόνο...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

βεβαια το αποσβεσα, ειχα δωσει 29700 (συν 1-1,5 χιλιαρικο εξτρα αφτερμαρκετ) και πηρα 8500 🤣

Προφανώς και τα αμάξια δεν είναι επένδυση. That being said, αμα ειχες αγορασει ενα 'νεο μεταχειρισμενο΄ (1-2 χρονων) εναν χρονο πριν, πολυ πιθανο να επαιρνες ολα τα λεφτα πισω αμα το πουλουσες τωρα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Προφανώς και τα αμάξια δεν είναι επένδυση. That being said, αμα ειχες αγορασει ενα 'νεο μεταχειρισμενο΄ (1-2 χρονων) εναν χρονο πριν, πολυ πιθανο να επαιρνες ολα τα λεφτα πισω αμα το πουλουσες τωρα. 

Ακριβως, πεταμενα λεφτά ειναι....

Η αληθεια ειναι ότι αν πουλησω το τωρινό θα μετράει σαν επενδυση, θα παρω σιγουρα πιο πολλα απο όσα εδωσα 😅

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

μαλλον με συνεφερε leasing, μιλάμε για >3500€ το χρόνο...

Εχω σοκαριστει με τον υπολογισμό μου, δεν τον ειχα κανει εως τωρα 🤣

Ενδεικτικα το Plug in Q3 χωρις προκαταβολη για 48 μηνες με 15Κ χλμ το χρόνο βγαινει 7000€ με φπα το χρόνο στην γνωστή πορτοκαλι εταιρεία 🤔

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάξια και σπίτια είναι πεταμένα λεφτά. Μια μόνιμη κάνουλα εξόδων. Όσοι πραγματικά εχουν χρήματα νοικιάζουν.Ο γείτονας που δεν ξέρει τι έχει νοικιάζει τη μεζονέτα και όποτε του καπνίσει φεύγει και έχει 3 αμάξια με leasing και κάθε 6μηνο τα αλλάζει.

 Εμείς στην Ελλάδα έχουμε έντονο το αίσθημα της ιδιοκτησίας και σκοτωνόμαστε να αγοράσουμε σπίτι και αμάξια και ουσιαστικά τρέχουμε από πίσω να τα συντηρούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atrigane είπε

Αμάξια και σπίτια είναι πεταμένα λεφτά. Μια μόνιμη κάνουλα εξόδων. Όσοι πραγματικά εχουν χρήματα νοικιάζουν.Ο γείτονας που δεν ξέρει τι έχει νοικιάζει τη μεζονέτα και όποτε του καπνίσει φεύγει και έχει 3 αμάξια με leasing και κάθε 6μηνο τα αλλάζει.

 Εμείς στην Ελλάδα έχουμε έντονο το αίσθημα της ιδιοκτησίας και σκοτωνόμαστε να αγοράσουμε σπίτι και αμάξια και ουσιαστικά τρέχουμε από πίσω να τα συντηρούμε.

Εχεις δικιο... ειναι τα βιώματα μας... Η αληθεια ειναι οτι στο θεμα του σπιτιου και εγω προτιμω να νοικιαζω τα ιδιοκτητα μας και να μενω σε νοικιασμένο, αλλα στο αυτοκινητο δε μου εχει μπει ακομα αυτη η ιδεα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atrigane είπε

Αμάξια και σπίτια είναι πεταμένα λεφτά. Μια μόνιμη κάνουλα εξόδων. Όσοι πραγματικά εχουν χρήματα νοικιάζουν.Ο γείτονας που δεν ξέρει τι έχει νοικιάζει τη μεζονέτα και όποτε του καπνίσει φεύγει και έχει 3 αμάξια με leasing και κάθε 6μηνο τα αλλάζει.

 Εμείς στην Ελλάδα έχουμε έντονο το αίσθημα της ιδιοκτησίας και σκοτωνόμαστε να αγοράσουμε σπίτι και αμάξια και ουσιαστικά τρέχουμε από πίσω να τα συντηρούμε.

Ε εντάξει δεν θεωρώ ότι είναι πεταμένα λεφτά.

Πεταμένα λεφτά είναι το νοίκι που σε βάθος x ετών δεν σου μένει τίποτα και το ίδιο ισχύει για το leasing. Μόνο το εξοχικό το θεωρώ πεταμένα λεφτά εκτός και αν πηγαίνεις 60 μέρες τον χρόνο ας πούμε

Υ.Γ. Μην παρεξηγηθώ για το σχόλιο με το σπίτι , προφανώς δεν έχουν όλοι την άνεση για αγορά ή δεν θέλουν να έχουν το άγχος να πληρώνουν δάνειο για 30 χρόνια

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εχεις δικιο... ειναι τα βιώματα μας... Η αληθεια ειναι οτι στο θεμα του σπιτιου και εγω προτιμω να νοικιαζω τα ιδιοκτητα μας και να μενω σε νοικιασμένο, αλλα στο αυτοκινητο δε μου εχει μπει ακομα αυτη η ιδεα...

Το δικο σου σπιτι το στηνεις οπως θελεις. Στο ενοικιο συμβιβαζεσαι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bjj-p είπε

Το δικο σου σπιτι το στηνεις οπως θελεις. Στο ενοικιο συμβιβαζεσαι.

Κι αυτό αληθεια ειναι... Ας πουμε εγω συμβιβαστηκα στον όροφο (1ο)

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μόνο το εξοχικό το θεωρώ πεταμένα λεφτά εκτός και αν πηγαίνεις 60 μέρες τον χρόνο ας πούμε

Και ναι και όχι, εαν το εχεις αξιζει να το κρατησεις-συντηρησεις, εαν δεν εχεις δεν παιρνεις δανειο πχ για εξοχικο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paylidis είπε

 

Και ναι και όχι, εαν το εχεις αξιζει να το κρατησεις-συντηρησεις, εαν δεν εχεις δεν παιρνεις δανειο πχ για εξοχικο...

Ε ναι εννοείται αυτό για αγορά έλεγα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε εντάξει δεν θεωρώ ότι είναι πεταμένα λεφτά.

Πεταμένα λεφτά είναι το νοίκι που σε βάθος x ετών δεν σου μένει τίποτα και το ίδιο ισχύει για το leasing. Μόνο το εξοχικό το θεωρώ πεταμένα λεφτά εκτός και αν πηγαίνεις 60 μέρες τον χρόνο ας πούμε

Υ.Γ. Μην παρεξηγηθώ για το σχόλιο με το σπίτι , προφανώς δεν έχουν όλοι την άνεση για αγορά ή δεν θέλουν να έχουν το άγχος να πληρώνουν δάνειο για 30 χρόνια

Εξοχικό και πεταμένα λεφτά δύσκολα. Εφόσον έχει μια Α σοβαρότητα και βρίσκεται πραγματικά κοντά σε Θάλασσα, και νοίκια μπορεί να σου προσφέρει, και άμα θες το σπρώχνεις προς Βαλκάνια και βγάζεις και λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...